Jak dobrać ogrodzenie do domu i działki – kolor i styl

Jak dobrać kolor ogrodzenia do elewacji domu, by w efekcie uzyskać doskonale zgraną, spójną całość? Jakie elementy znajdujące się na naszej działce warto wziąć pod uwagę, dobierając materiał, z którego ma być wykonane ogrodzenie domu? Poznaj nasze inspiracje!

Jak dobrać ogrodzenie do domu

Jak dobrać kolor ogrodzenia do domu? Kolor ogrodzenia a materiał i kolor elewacji budynku

Kolor ogrodzenia do domu wydaje się jedynie dodatkowym aspektem aranżacji naszego ogrodu, jednak wbrew pozorom może on dopełnić całości w taki sposób, że działka będzie nie tylko prezentować się zjawiskowo, ale też będzie odzwierciedlać nasze indywidualne poczucie estetyki. Wybierając ogrodzenie domu trzeba więc wziąć pod uwagę takie czynniki jak rodzaj, wymiary, materiał, parametry techniczne, a także styl architektoniczny i kolor. Idealnie dobrane ogrodzenie domu powinno współgrać zarówno z kolorem elewacji, jak i architekturą i stylem zabudowań znajdujących się na posesji. Pokrycie dachowe, balustrady balkonowe, rynny, okna, okiennice i elementy dekoracyjne – te wszystkie części będą miały znaczenie podczas wybierania najlepszego ogrodzenia.

Z jakich materiałów najczęściej tworzy się ogrodzenia?

  1. Z metalu,
  2. Z drewna,
  3. Z betonu.

Ogrodzenia kute dają nam ogromne możliwości wyboru co do koloru. Malowane są proszkowo farbą w wybranym odcieniu i są wyjątkowo trwałe. Drewniane płoty możemy pozostawić w ich naturalnym odcieniu (warto jednak podkreślić usłojenie poprzez zastosowanie odpowiednich lakierów) albo pomalować na dowolny kolor. Ogrodzenia z betonu standardowo pozostawia się w naturalnym kolorze, a więc w jednym z odcieni szarości. Trzeba tu zaznaczyć, że najpiękniej prezentuje się ogrodzenie betonowe w jasnym odcieniu; ciemne ogrodzenie może robić zbyt przytłaczające wrażenie. Jeśli mamy gotowy płot i nie chcemy go zmieniać, ale zależy nam na odświeżeniu całej posesji, wystarczy niekiedy zmienić jego kolor, by uzyskać pożądany efekt, a nawet zmienić cały styl.

Jak dobrać kolor ogrodzenia do domu? Inspiracje i wskazówki

Kolorystyka ogrodzenia wpłynie na wygląd całej działki, dlatego chcąc dobrać kolor ogrodzenia, będziemy też zwracać uwagę na takie detale jak materiał i kolor bramy wejściowej, furtki, a także murków i słupków. Nowoczesne aranżacje zakładają obecnie najczęściej stosowanie stonowanych barw, takich jak szary, czarny, brązowy czy biały. Ciepłe kolory zwykle najlepiej sprawdzają się na posesjach z domem zbudowanym w stylu tradycyjnym. Różne odcienie beżu z kolei świetnie wpisują się zarówno w aranżacje nowoczesne, jak i tradycyjne. A oto kilka praktycznych wskazówek:

  • Kolor ogrodzenia dopasowujemy na zasadzie dopełnienia lub stosując silne kontrasty kolorystyczne, na przykład do beżowej lub jasnoszarej elewacji dobrze będzie pasować czarne, brązowe lub grafitowe ogrodzenie.
  • Do domu z drewnianą elewacją (na przykład pokrytego deską szalunkową) warto dobrać ogrodzenie w ciepłych odcieniach brązu lub też w naturalnym odcieniu drewna. Dobry efekt przyniesie też zastosowanie ogrodzenia metalowego z drewnianymi wstawkami.
  • Biały budynek z drewnianymi okiennicami pięknie będzie się komponował z białym lub drewnianym ogrodzeniem (dobrym zamiennikiem naturalnego drewna jest drewno polimerowe, które wykazuje znacznie lepsze parametry techniczne i jest bardziej odporne na czynniki atmosferyczne, a jednocześnie doskonale imituje drewniane deski).
  • Do elewacji w intensywnym kolorze (pomarańcz, żółć, błękit) dobierzemy ogrodzenie neutralne, na przykład w odcieniu szarym lub czarnym albo w kolorze naturalnego drewna.
  • Stonowana kolorystyka elewacji (szarość, beż) najlepiej będzie współgrać z ogrodzeniem w kolorze o kilka tonów ciemniejszym (antracyt, grafit, czerń, brąz).
Ogrodzenie żaluzjowe z drewna

Ogrodzenie żaluzjowe z drewna

Jak dobrać ogrodzenie do domu i działki?

Jak dopasować kolor ogrodzenia do podjazdu i ogrodu? Jak wspomnieliśmy, kolor ogrodzenia powinien współgrać nie tylko z kolorem elewacji domu i z jego wykończeniem, ale też z innymi elementami znajdującymi się na posesji. Wyjątkowo na przykład może się prezentować ogrodzenie, którego kolor nawiązuje do koloru kwitnących w ogrodzie kwiatów, które przybierają różne barwy: fioletowy, różowy, żółty, biały czy niebieski. Kilka szczebelków płotu pomalowanych na jeden z tych kolorów może sprawić, że stworzymy pogodną, przytulną, rustykalną aranżację, w której przyjemnie będzie spędzać czas. Jeśli z kolei w pobliżu ogrodzenia zamierzamy posadzić ciemnozielone iglaki (lub też takie iglaki już rosną), warto pomyśleć o dobraniu nieco jaśniejszego ogrodzenia, które będzie stanowiło dla nich efektowne tło.

Co jeszcze warto wziąć pod uwagę, wybierając kolor ogrodzenia metalowego, drewnianego lub betonowego?

  • W zależności od pory roku ogród będzie zmieniał swoje kolory, dlatego planujemy montaż ogrodzenia, które będzie się pięknie prezentować z naszą roślinnością zarówno w letniej, jak i zimowej odsłonie.
  • Kolor płotu lub ogrodzenia z metalu czy z betonu można dopasować do koloru podjazdu. Na przykład szare, betonowe płyty doskonale będą współgrać z ogrodzeniem w kolorze głębokiej czerni, antracytu, grafitu, ciemnego brązu lub turkusu.
  • Wymienione powyżej odcienie świetnie prezentują się też w zestawieniu z alejkami z kostki brukowej lub żwiru.
  • Kolor ogrodzenia możemy dopasować do ogrodu poprzez zastosowanie odcieni z tak zwanej palety barw ziemi, do których należą: szarości, beże, brązy oraz naturalne odcienie zieleni.
  • Brązy i szarości doskonale komponują się z zielenią iglaków i krzewów zimozielonych.
  • Niekiedy dobre efekty wizualne przynosi przełamanie stonowanej kolorystyki ogrodzenia kilkoma elementami w bardziej intensywnym kolorze, na przykład żółtym, niebieskim, malinowym czy fioletowym. Zawsze jednak powinien on nawiązywać do otoczenia.
  • Jeśli lubimy często zmieniać wygląd swojego ogrodu (lub po prostu zależy nam na bardziej stonowanej aranżacji), warto dopasować kolor ogrodzenia przede wszystkim do stałych elementów domu, na przykład do stolarki okiennej, pokrycia dachowego, rynien czy też kutych lub drewnianych dekoracji.

Otoczenie domu ma przede wszystkim chronić posesję i zapewniać domownikom poczucie bezpieczeństwa, jednak nie bez znaczenia jest też efekt wizualny, współgrający z charakterem użytkowników posesji i ich poczuciem estetyki. W końcu codzienne użytkownie posesji powinno gwarantować też miłe dla oka wrażenia. By stworzyć spójną kompozycję, możemy też sięgnąć po kolory, które tradycyjnie kojarzą się z wybranymi cechami charakteru. Symbolika barw oczywiście nie będzie ostatecznym czynnikiem, jaki będzie decydował o naszym wyborze, jednak być może sprawdzi się w naszym przypadku. Stonowane barwy ogrodzenia możemy więc ożywić poprzez silny kontrast kolorystyczny lub (to wersja dla odważnych) wybrać intensywny kolor ogrodzenia, który będzie wyraźnie zaznaczał nie tylko granicę działki, ale też nasze upodobania. Na przykład niebieską kolorystykę cenią sobie osoby spokojne, wykazujące pozytywne nastawienie do świata. Czerwony kolor płotu (lub jego elementu) być może będą chciały wybrać osoby energiczne i pewne siebie. Zieleń z kolei kojarzy się z empatią, ciepłem rodzinnym i nadzieją.

Drewniane ogrodzie naturalistycznym

Drewniane ogrodzie naturalistycznym

Jaki kolor ogrodzenia metalowego wybrać?

Obecnie panujące trendy zakładają, że płot powinien podkreślić aranżację posesji. Stanowi niejako klamrę zamykającą i scalającą całą przestrzeń, dlatego nie powinien jej przyćmić. Dlatego też wśród najczęściej wybieranych kolorów ogrodzenia znajdują się przede wszystkim odcienie stonowane: czarny, szary i brązowy. Warto nadmienić, że w przypadku ogrodzenia metalowego mamy do wyboru wiele wyjątkowych, eleganckich odcieni, takich jak grafit, antracyt, mocca czy karbonowa czerń. Co więcej, możemy też dobrać według własnych upodobań (i panującej na posesji kolorystyki) strukturę farby, która pomoże nam wyeksponować jej odcień, a jednocześnie nawiązać do innych elementów architektury znajdujących się na naszej działce. Ogrodzenia metalowe pokrywane są farbą o różnym wykończeniu:

  • Wykończenie metaliczne uatrakcyjnia stonowane odcienie,
  • Połysk dodaje farbie wyrafinowanej elegancji (wyjątkowo dobrze komponuje się z takimi barwami jak szara, grafitowa czy srebrna),
  • Półmatowa struktura farby nadaje nowoczesny charakter każdemu kolorowi ogrodzenia,
  • Stalowe ogrodzenie posesji może mieć też cynkową powłokę o srebrzystym wykończeniu, nadającą całości oryginalny akcent.

W przypadku ogrodzeń stalowych dominują barwy stonowane i ciemne, jednak w ogrodach w stylu skandynawskim czy prowansalskim najpiękniej będą się prezentować jasne ogrodzenia: białe, błękitne, jasnoróżowe lub beżowe. Wiele osób obawia się, że na jasnych ogrodzeniach znacznie bardziej widoczne są wszelkie zabrudzenia. Większość zabrudzeń jednak jest zmywana na bieżąco przez opady deszczu, a w razie konieczności ogrodzenie metalowe wystarczy wyczyścić myjką ciśnieniową. Na jasnym ogrodzeniu mniej widoczne są uszkodzenia mechaniczne, a ponadto posesja wydaje się bardziej przyjazna i ciepła. Jeśli chcemy dobrać kolor ogrodzenia do działki w taki sposób, by idealnie nawiązywał on do jej pozostałych elementów, najlepszym rozwiązaniem będzie wybór ogrodzenia w jednym ze stonowanych odcieni (brąz, grafit, czerń) i dodanie do niego pojedynczych wstawek w innym kolorze, który będzie nawiązywał na przykład do białej stolarki okiennej czy też czerwonej dachówki. Wyjątkowo efektowne jest też zastosowanie pomiędzy przęsłami naturalnego kamienia, zwłaszcza jeśli do czarnego, stalowego ogrodzenia dodamy jasnoszary kamień.

Czarne ogrodzenie z metalu

Czarne ogrodzenie z metalu

Jak jeszcze możemy dopasować kolor ogrodzenia do domu?

W ogrodzeniowej palecie barw powtarza się zestaw: czerń, grafit, antracyt i brąz. Warto się zdecydować na bardziej stonowaną kolorystykę ogrodzenia, ponieważ dobrze współgra z większością innych elementów znajdujących się na działce, jak metalowe części ławeczek, furtki czy bramy wjazdowe. Drewniane ogrodzenia z kolei pięknie nawiązują do dekoracyjnych detali tradycyjnego budownictwa, jak stolarka okienna czy drewniane drzwi, ale też czerwona cegła na elewacji budynku lub dachówka. Brązowa lub beżowa elewacja świetnie będzie współgrać z ogrodzeniem w kolorze brązowym, ale możemy też pokusić się o kremowy lub nawet biały płot, w zależności od tego, w jakim stylu zbudowany jest nasz dom. Stonowane kolory ogrodzenia warto dopasować do koloru metalowych elementów, jakie znajdują się na przykład przy balustradach, furtce, bramie, czy też latarni ogrodowej.

A oto kilka dodatkowych informacji, które mamy nadzieję pomogą idealnie dopasować odcień płotu:

  • Wybierając ogrodzenie modułowe, zwracamy szczególną uwagę na słupki znajdujące się pomiędzy poszczególnymi przęsłami. Do metalowych, drewnianych lub betonowych szczebli ogrodzenia dobieramy kostkę brukową lub kamień dekoracyjny, w zależności od tego, z jakiego materiału zbudowano alejki i drogę dojścia do drzwi.
  • Większość producentów oferuje metalowe płoty w odcieniach z palety RAL, która daje ogromne możliwości.
  • W przypadku standardowych kolorów możemy na przykład wybierać spośród następujących odcieni: czekoladowy brąz, karbonowa czerń, księżycowy antracyt czy wulkaniczny grafit.
  • Niestandardowe, jasne barwy ogrodzenia to między innymi: porcelanowa biel, szafranowy pomarańcz, słoneczny żółty, energetyczna limonka.
  • Intensywną, zbliżoną kolorystykę prezentują: winny czerwony i chilli czerwień.
  • Obok stonowanych kolorów oraz energetycznych odcieni, możemy też wybierać spośród takich barw jak klasyczny szafir, soczysta zieleń, malinowy róż czy jagodowy fiolet.