Jak najtaniej zrobić schody zewnętrzne?

Gdy wejście do domu znajduje się ponad poziomem chodnika czy podjazdu, konieczne jest zaplanowanie i wykonanie schodów zewnętrznych. Jeżeli zostaną odpowiednio zaprojektowane, wówczas mogą stanowić wizytówkę całej nieruchomości. Dowiedz się, w jaki sposób zrobić schody zewnętrzne, aby były solidne i estetyczne, a przy tym niedrogie.

Jak najtaniej zrobić schody zewnętrzne

Rola schodów zewnętrznych

Oczywiście schody zewnętrzne umożliwiają swobodne poruszanie się między domem a ogrodem czy chodnikiem. Ich rola jest jednak nie tylko funkcjonalna, ale też dekoracyjna, dlatego wybór materiału i techniki wykonania odgrywa tu dużą rolę.

Warto potraktować schody jako reprezentacyjny element wnętrza, ale uspokajamy – nie musisz wydawać na to majątku. Wygodne i bezpieczne w użytkowaniu schody zewnętrzne nie muszą dużo kosztować. Postaw na schody betonowe lub schody metalowe, aby ułatwić dostęp do budynku, a zarazem wizualnie oddzielić go od podjazdu, trawnika czy ogródka warzywnego.

Schody wejściowe – z jakiego materiału?

Techniki oraz materiały wykończeniowe wybierane do wykonania schodów zewnętrznych powinny odpowiadać standardom jakości i bezpieczeństwa. Wiadomo, że w pierwszej kolejności chcesz dopasować je do designu domu, ale nie zapominaj o bezpieczeństwie i wygodzie użytkowania. Bazowa konstrukcja schodów zewnętrznych nie musi być widoczna, bo zostanie przykryta dowolną okładziną.

Bezpieczne schody zewnętrzne muszą mieć balustrady i antypoślizgowe nawierzchnie. Jeśli jest możliwość warto wykonać ich zadaszenie np. z niedrogiej blachy ryflowanej. Po pierwsze, będzie ona stanowiła ochronę przed szybką degradacją schodów zewnętrznych, a po drugie osłoni użytkowników przed deszczem.

Fundament schodów – najlepiej z betonu

Betonowe schody zewnętrzne to popularny wybór, który z jednej strony jest tani, a z drugiej solidny. Alternatywą dla betonu są gotowe bloki schodowe – bloczki można ułożyć szybko, nawet samemu, dlatego oszczędzasz na kosztach robocizny.

Schody z bloczków betonowych lub kostki betonowej są stabilne, odporne na obciążenia i działanie czynników pogodowych. Mogą mieć różne wykończenia – z kamienia naturalnego, drewna egzotycznego, a w tańszej wersji – z imitujących je tworzyw.

Schody kostka brukowa

Schody z kostki brukowej

Schody zewnętrzne z metalu lub aluminium

Schody betonowe zewnętrzne to nie jedyna możliwość, jaką masz. Tanie schody zewnętrzne to również konstrukcje stalowe lub aluminiowe. Niektórzy producenci oferują gotowe elementy do montażu w miejscach docelowych, a inni proponują wykonanie zewnętrznych schodów metalowych na wymiar. Każda z opcji jest opłacalna finansowo i godna rozważenia.

Schody metalowe są oszczędne stylistycznie, więc pasują do współczesnych nieruchomości w loftowym klimacie. Pozostają przy tym mocne i odporne na wszystkie czynniki zewnętrzne. Podobne cechy mają aluminiowe schody wejściowe do domu, których atutem jest lekkość i minimalistyczny design.

Schody z płyty betonowej

Schody z płyty betonowej

Wymiary i przepisy dotyczące schodów zewnętrznych

Wybór technologii i materiału, z jakiego wykonane zostaną schody zewnętrzne to ważny pierwszy krok. W kolejnym trzeba zaplanować przebieg prac i najlepiej stworzyć projekt. Kluczowe będą dokładne pomiary. Wygodne w użytkowaniu schody zewnętrzne:

  • mają stopnie wejściowe o wysokości około 15 cm,
  • mają głębokość około 30 cm,
  • kończą się szerszym podestem,
  • kończą się około 2 cm poniżej progu, co zapewnia odprowadzanie wody opadowej bez zalewania przedpokoju.

Pamiętaj, że przy projektowaniu schodów zewnętrznych nie masz całkowitej swobody działania. Przy tego typu inwestycji zastosowanie mają przepisy polskiego prawa budowlanego, które regulują np. obecność barierki. Schody, niższe niż 50 cm nie muszą mieć balustrady. Schody od 50 cm do 1 m też nie muszą jej mieć, jeśli są szersze (z każdej strony) o 50 cm od drzwi, do których prowadzą. Schody powyżej 1 m zawsze mają barierkę.

Wymogi są także względem podestu, który standardowo ma 90 cm (gdy drzwi wejściowe otwierają się do środka) lub 90 cm + szerokość drzwi (jeśli te otwierają się na zewnątrz).

Jak połączyć schody zewnętrzne z wejściem do domu?

Planowanie tego, jak najtaniej zrobić schody zewnętrzne, nie powinno odbywać się kosztem bezpieczeństwa. Dlatego zadbaj o solidne podstawy i dowiedz się, jak połączyć schody zewnętrzne z wejściem do domu.

Tylko niektóre konstrukcje samonośne nie wymagają mocowania do ścian, większość, w tym betonowe schody zewnętrzne muszą przylegać do muru. Łączenie ich ze ścianami trzeba zrobić w taki sposób, aby nie uszkodzić warstwy izolacji. Zastosowanie kotwic czy cienkich prętów wymaga ingerencji w elewację, więc w celu ochrony przed mostkiem termicznym trzeba pamiętać o ich dodatkowym uszczelnieniu.

Schody drewniane na tarasie

Schody drewniane na tarasie

Budowa na konstrukcji ziemnej czy fundamencie?

Tańszą opcją jest budowa schodów zewnętrznych na konstrukcji ziemnej, bo nie wymaga ona dodatkowych nakładów finansowych. Jednak możliwa jest jedynie wtedy, gdy różnica poziomów nie przekracza maksymalnie 70 cm. W przeciwnym razie jedyną opcją jest wykonanie fundamentu pod schody zewnętrzne. To dobra inwestycja, która gwarantuje konstrukcji maksymalną stabilność.

Schody z deski kompozytowej

Schody z deski kompozytowej

Kształt schodów zewnętrznych – co masz do wyboru?

Najprostsze, a zarazem najtańsze są klasyczne schody zewnętrzne jednobiegowe. Po pierwsze ładnie eksponują one wejście, po drugie są wygodne w eksploatacji. Mają zastosowanie głównie przy niskich konstrukcjach o niewielkiej liczbie stopni.

Jeśli schodów wejściowych jest więcej, możesz zdecydować o bardziej finezyjnym układzie:

  • z biegiem prostym,
  • łamanych,
  • powrotnych,
  • zabiegowych,
  • z biegiem kręconym,
  • z biegiem wachlarzowym.

Pamiętaj, że im bardziej skomplikowane schody zewnętrzne, tym wyższy koszt ich wykonania (choćby ze względu na ilość materiałów).

Jaka okładzina na schody zewnętrzne?

Okładzina jest ważna, bo decyduje o ostatecznym wyglądzie schodów i ich parametrach użytkowych. Osoby szukające tańszych rozwiązań mogą rozważyć stopnice gresowe. Średnia półka cenowa to deski kompozytowe, jednak z uwagi na niższa trwałość znajdują one zastosowanie raczej jako schody tarasowe niż prowadzące do domu. Najdroższą opcją jest okładzina z drewna egzotycznego (deskowanie stopni) lub kamienia naturalnego.

Priorytetem jest, aby schody wejściowe do domu były antypoślizgowe więc warto przemyśleć co dać na schody zewnętrzne .Dlatego, celem poprawy poziomu bezpieczeństwa i redukcji kosztów na schody zewnętrzne zamiast płytek wybieraj stopnice antypoślizgowe. Jeśli jednak decydujesz się na płytki, pamiętaj o wyborze tych o strukturalnej powierzchni i mrozoodpornych. Ewentualnie zamocuj na nich gumowe nakładki.

Schody zewnętrzne – tanie i efektowne

Schody z kostki brukowej, bloczków fundamentowych czy stali kwasoodpornej nie muszą kosztować dużo. Ważne, aby stopnie miały odpowiednie wymiary, a cała konstrukcja spełniała wymagania techniczne. Nawet tańsze schody można dopasować do stylu architektonicznego domu i czerpać satysfakcję z tego, że otoczenie budynku prezentuje się gustownie, stanowiąc wizytówkę całej nieruchomości.