Jak naostrzyć nóż do kosiarki?

Jeśli zauważyłeś, że koszenie trawy nagle stało się mało efektywne, odpowiedzialne mogą być tępe noże tnące. Opisujemy, jak powinno przebiegać ostrzenie noży, gdy mamy kosiarkę elektryczną, a jak, kiedy posiadamy kosiarkę spalinową. Podpowiadamy również, jak prawidłowo wyważyć noże tnące i wyjaśniamy, dlaczego jest to takie ważne.

Kosiarka spalinowa

Kiedy naostrzyć noże w kosiarce?

Oznaki będą wyraźnie widoczne. Zwróćmy uwagę, jak pracuje kosiarka – elektryczna zaczyna nagle bardzo hałasować, a kosiarka spalinowa zużywa znacznie więcej paliwa. Musisz też naostrzyć noże, widząc, że źdźbła ściętej trawy są poszarpane, a nie równo przystrzyżone.

Czy mogę cokolwiek zrobić, aby ograniczyć zjawisko tępienia się noży w kosiarce?

Na szybkość tępienia noży tnących wpływ ma kilka czynników:

  • jak często wykonujemy koszenie?
  • jak duży mamy trawnik?
  • jaki jest rodzaj trawy? (gęściejsza i mocniejsza oznacza częstszą konieczność koszenia)

    Można więc uznać za normę zarówno tępe noże tnące po roku, jak i po miesiącu użytkowania kosiarki.

Jak przygotować kosiarkę na ostrzenie noży?

Zasadniczo łatwiej przygotować do naostrzenia noże w przypadku, gdy mamy kosiarkę elektryczną. Z reguły urządzenia te mają mniejsze i lżejsze noże. Da się je również odkręcić w prosty sposób – ułóż kosiarkę na boku albo do góry kołami i już masz do nich dobry dostęp (absolutnie nie wolno tego robić w kosiarce spalinowej, poniżej bardziej szczegółowo wyjaśniamy dlaczego).

Przygotowanie kosiarki spalinowej do zaostrzenia noża

Ostrzenie noża przeprowadzaj tylko z wyłączonym silnikiem kosiarki, zdejmik kapturek ze świecy zapłonowej. Oprzyj maszynę tak, aby jej przednie koła były uniesione do góry, natomiast tylne muszą być pewnie oparte na gruncie. Urządzenie nie może przechylać się ani przewracać.

Nie wolno odwracać kosiarki spalinowej tak, że jej koła znajdą się na górze ani też układać jej na boku. Są to pozycje, w których wewnętrzne płyny mogłyby się dostać do części mechanizmu, do których nigdy nie powinny były trafić. W konsekwencji kosiarka spalinowa mogłaby zostać poważnie uszkodzona.

Przygotowanie kosiarki elektrycznej do naostrzenia noża

Po pierwsze, kosiarka elektryczna musi być odłączona od sieci. Następnie ułóż kosiarkę tak, żeby mieć wygodny dostęp do noży tnących. W przeciwieństwie do kosiarki spalinowej, elektryczną możesz kłaść na boku i odwracać, żadne płyny nie zaleją mechanizmu.

Ostrzenie noża kosiarki – czego potrzebuję i co muszę wiedzieć?

Noże w kosiarce mogą mieć różne kształty i wielkości czy też nieco odmienny sposób mocowania. Niezależnie od modelu urządzenia, istnieje jednak tylko jeden poprawny sposób, by naostrzyć noże. Poniżej wyjaśniamy, jak to zrobić.

Aby prawidłowo naostrzyć nóż w kosiarce, trzeba przygotować 2 narzędzia:

  1. klucz nasadowy potrzebny do odkręcenia śruby mocującej nóż do trzpienia napędzającego oraz łączącego nóż z silnikiem,
  2. szlifierka kątowa albo stołowa, może też być pilnik do metalu z małymi ząbkami, ewentualnie inny rodzaj ostrzałki.

Należy też przestrzegać kilku ważnych reguł:

  1. Nóż ostrzy się z jednej strony, tzn. zarówno prawa, jak i lewa strona ostrza (czyli, inaczej mówiąc, śmigło prawe i śmigło lewe) mają być naostrzone tylko na jednej krawędzi (krawędź tnąca). Przyglądając się ostrzom noży tnących, bez trudu zauważysz, że jedna strona była ostra, a druga krawędź od początku tępa.
  2. Nóż kosiarki ostrzy się jedynie od wierzchniej strony kosiarki, czyli od górnej obudowy. Gdy spojrzymy na nóż od spodu kosiarki, będziemy widzieli gładką, wyrównaną powierzchnię, ale już widok z boku podsuwa nam inny obraz – od dołu płaszczyzna, natomiast u góry noża część ostrzona ukształtowana w szpic.
  3. Gdy już uda nam się naostrzyć nóż tnący, musimy go poprawnie umieścić z powrotem wewnątrz kosiarki. Powinien być skierowany tnącymi krawędziami do góry, tak jak obraca się podczas cięcia trawy.
Ostrzenie noża kosiarki

Ostrzenie noża kosiarki na szlifierce 

Jak naostrzyć nóż do kosiarki spalinowej i elektrycznej? Procedura krok po kroku

Krok 1 – musisz odkręcić nóż tnący.

Jak to zrobić? Za pomocą klucza nasadowego poluzujesz mocowanie śruby przytwierdzającej nóż tnący do trzpienia napędzającego. Gwint śruby jest prawoskrętny, należy więc obracać klucz w lewo. Obluzowaną śrubę delikatnie zdejmij. Wyjmij podkładkę noża kosiarki, a następnie nóż.

Krok 2 – wyczyść ostrze i usuń z niego rdzę.

Noże tnące w miarę upływu czasu gromadzą na sobie różne zanieczyszczenia, np. zaschnięte błoto i ścinki trawy. Dokładnie oczyść ostrze, używając ciepłej wody z detergentem (wystarczy zwykły płyn do mycia naczyń).

Potem weź drucianą szczoteczkę i przetrzyj nią dokładnie nóż tnący, aby pozbyć się rdzy. Bardzo ważne – nie zapomnij o starannym wysuszeniu mokrego noża po tym zabiegu, inaczej problem rdzy bardzo szybko powróci.

Krok 3 – Wykonaj ostrzenie noża kosiarki.

Używając szlifierki, pilnika czy też jeszcze innej ostrzałki, szlifuj ostrze pod kątem 20-30°, aż zauważysz wyraźny szpic.

Krok 4 – Skontroluj wyważenie noża.

Co to znaczy prawidłowo wyważony nóż w kosiarce? Chodzi o to, by każde ze śmigieł ostrza (czyli śmigło prawe i lewe) było tak samo ciężkie. W przeciwnym razie praca kosiarki ulegnie zaburzeniu. Pojawią się drgania, które mogą spowodować uszkodzenie trzpienia napędzającego albo całego silnika. Właśnie dlatego jest niezwykle ważne, by odpowiednio wyważyć nóż.

Jak sprawdzić wyważenie noża?

To całkiem proste. Nałóż nóż tnący na śrubokręt, ołówek czy inny przedmiot o podobnym kształcie i całość umieść w otworze środkowym, gdzie wkłada się nóż. Śmigła powinny być ułożone poziomo, w luźny sposób.

Jeśli puścimy ostrze (mając nóż nadal na uchwycie śrubokręta), to w przypadku prawidłowego wyważenia noża ani jego prawe ani lewe śmigło nie powinny bardziej ciążyć. Każda strona noża powinna być na tym samym poziomie, a całość – w równowadze. Jeżeli nóż przechyla się, trzeba jeszcze spiłować daną krawędź tnącą (tę cięższą, opadającą), aby wyważyć nóż. Szlifuj do momentu, aż będzie on stał w równowadze na uchwycie śrubokręta.

Krok 5 – po skończonym ostrzeniu noża kosiarki, umieść go na swoim miejscu.

Naostrzony nóż musi być włożony do kosiarki w odpowiedni sposób, tzn. krawędź tnąca na górze. Znajdujące się na powierzchni ostrza strzałki podpowiadają, jak je ułożyć – zgodnie z kierunkiem obrotu noża. Jeśli nie ma strzałek, możemy je wcześniej namalować flamastrem, aby się nie pomylić.

Kiedy trzeba wymienić nóż tnący?

Ostrzenie noży nie będzie pomagać w nieskończoność. W pewnym momencie, na skutek naturalnego zużycia, ostrze w kosiarce elektrycznej lub spalinowej nie pracuje już tak efektywnie jak dawniej, mimo prawidłowego ostrzenia noża. Pamiętaj o ogólnej zasadzie, która mówi, że trzeba wymienić nóż, który zużył się bardziej niż 1/3 jego szerokości.

Podczas koszenia trawnika noże w kosiarce mogą ulec uszkodzeniu. Nierzadko zdarza się ich ułamanie, np. wskutek kontaktu z kamieniem. W takiej sytuacji również jedynym wyjściem będzie wymienić nóż tnący. Musisz dobrać odpowiednie ostrze, aby przywrócić nienaganne działanie Twojej kosiarki.

Czy nowy nóż kosiarki trzeba ostrzyć?

Zależy to od danego producenta. Noże w kosiarce najczęściej są już gotowe do pracy, jednak może się zdarzyć, że dopiero wymagają ostrzenia.

Podsumowanie

Teraz pewnie już wiesz, jak naostrzyć nóż do kosiarki! Nie jest to wcale tak skomplikowane, jak mogłoby się wydawać. Pamiętaj tylko, by dobrze wyważyć nóż, zanim przystąpisz do koszenia trawnika!