Jak obliczyć kubik drewna? Jest to całkiem proste!
Drewno to niezwykle wszechstronny surowiec, który znajduje zastosowanie w wielu dziedzinach, począwszy od przemysłu drzewnego, a skończywszy na ogrzewaniu domów. Niemniej jednak, aby odpowiednio zarządzać tym cennym zasobem, warto znać metody obliczania kubika drewna, czyli jego objętości wyrażonej w metrach sześciennych.
W niniejszym artykule nie tylko przedstawimy sposób przeprowadzania tych obliczeń, ale przy okazji omówimy znaczenie, jakie mają kubiki w różnych kontekstach, uwzględniając przy tym różne gatunki drewna oraz ich zastosowania.
Spis treści
Czym jest kubik drewna?
Na samym początku musimy sobie pokrótce wyjaśnić, czym tak naprawdę jest kubik drewna. To dość popularne określenie stosowane w celu opisania metra sześciennego. W firmach związanych z leśnictwem oraz branżą drewnianą używa się go w celu precyzyjnego ustalenia ilości drewna, ale i w codziennym życiu często także używa się tego terminu. W tym ostatnim przypadku odnosi się go do innych rodzajów objętości, w tym np. wody.
Skoncentrujmy się jednak głównie na drewnie. Kubiki służą bowiem do określania ilości drewna:
- opałowego, które jest powszechnie wykorzystywane używane jako paliwo do pieców,
- kominkowego wykorzystywanego w celu wytwarzania opału do — jak sama nazwa wskazuje — kominków.
Również deski, przeznaczone zarówno do obróbki stolarskiej, jak i konstrukcyjnej, mierzymy w kubikach.
Do czego potrzebne jest nam prawidłowe obliczanie kubików drewna?
Dokładne obliczanie objętości drewna opałowego to działanie istotne z kilku powodów. Po pierwsze, umożliwia ono dokładne planowanie, ile drewna potrzeba do realizacji danego zadania. Jest to ważne np. w przypadku drewna kominkowego, ponieważ trzeba ustalić precyzyjnie ustalić poziom objętości drewna podczas transakcji sprzedaży. Od tego, jak wiadomo, zależy wysokość opłat za ogrzewanie.
To jednak jeszcze nie wszystko, ponieważ poprawne obliczanie kubików drewna pozwala uniknąć marnotrawstwa oraz nadmiernego zużycia surowca. To z kolei ma korzystny wpływ na naszą planetę, ponieważ ogranicza wycinkę drzew, co przyczynia się do ochrony środowiska naturalnego.
Jak obliczyć kubik drewna opałowego?
Przejdźmy teraz do konkretów. Jak w prosty sposób obliczyć kubik drewna opałowego, które wykorzystujemy w celu ogrzewania naszych domów w okresie jesienno-zimowym? Na początek musisz określić, ile metrów sześciennych drewna opałowego posiadasz (lub planujesz zakupić). Wbrew pozorom nie jest to takie trudne i nie musisz posiadać wiedzy matematycznej!
Aby wykonać to zadanie, pomnóż takie parametry jak: długość, szerokość i głębokość drewna. Pamiętaj, aby używać tych samych jednostek długości, na przykład metrów lub centymetrów.
Oto wzór, który pozwala wykonać to zadanie, dając nam informację, ile miejsca (w metrach przestrzennych) będzie zajmować drewno kominkowe czy drewno opałowe.
Ob = a x b x c
gdzie przez oznaczenie “Ob” rozumiemy objętość drewna, “a” to długość, “b” to szerokość, zaś “c” oznacza głębokość.
To jednak jeszcze nie wszystko, co należy zrobić. Pamiętaj, by już po obliczeniu objętości w metrach sześciennych (zgodnie ze wzorem: a x b x c), konieczne jest przeliczenie jej na kubiki. Generalnie, przyjmuje się, że jeden metr sześcienny drewna opałowego (metr sześcienny określamy jako 1 m³) to w przybliżeniu 0,65 kubika.
Czym jest metr sześcienny, a czym metr przestrzenny?
Jeśli chodzi o wyliczenia dotyczące kubików drewna, trzeba mieć na uwadze kilka terminów, które warto znać; zaliczają się do nich m.in. metr sześcienny i metr przestrzenny drewna. Oba wydają się być podobne, ale występują między nimi pewne, i to dość istotne, różnice.
Metr sześcienny drewna to jego rzeczywista, faktyczna objętość. Musisz jednak mieć na uwadze, ze w przypadku kłód niemożliwe jest idealne dopasowanie poszczególnych kawałków w taki sposób, aby idealnie przylegały one do siebie. Co to oznacza? Odpowiedź na pytanie jest bardzo prosta: pomiędzy nimi pozostają puste przestrzenie, które są wypełnione powietrzem.
Tymczasem, powinniśmy brać pod uwagę zarówno drewno, jak i przestrzeń powietrza pomiędzy poszczególnymi elementami. Właśnie to rozumiemy pod pojęciem “metr przestrzenny“.
Ilość metrów przestrzennych drewna nie jest taka sama jak ilość metrów sześciennych drewna, nawet jeśli waga samego surowca opałowego oraz jego objętość pozostają na dotychczasowym, niezmienionym poziomie. W pewnym sensie można to porównać do zależności między wartością brutto i netto, oczywiście z tą różnicą, że w przypadku artykułów spożywczych różnicą jest waga opakowania (określamy ją słowem “tara”), podczas gdy dla drewna opałowego są to puste przestrzenie.
Jak obliczyć kubik drewna w postaci desek?
W sytuacji, gdy chcesz obliczyć objętość równo pociętych desek, również nie musisz stosować w tym celu skomplikowanego wzoru. Jeżeli deski są idealnie równe i leżą jedna na drugiej bez żadnych wolnych przestrzeni, to ułatwia znacznie obliczenia. A zatem… co należy zrobić, by móc obliczyć kubaturę desek?
Podczas przeprowadzania tych obliczeń zapewne nie będziesz potrzebował kalkulatora. Wystarczy przemnożyć przez siebie, podobnie jak ma to miejsce w przypadku kawałków drewna (o czym już wcześniej wspomnieliśmy), następujące parametry:
- długość,
- szerokość,
- grubość,
każdej pojedynczej deski. Otrzymany w ten sposób wynik należy przemnożyć przez liczbę wszystkich desek. W ten sposób uzyskasz dokładne dane na temat objętości desek wyrażoną w metrach sześciennych, czyli kubikach.
Jak obliczyć kubik drewna opałowego? Podsumowanie
Obliczanie objętości drewna jest bardzo ważne w wielu różnych aspektach naszego życia, zarówno na co dzień, jako opał do kominka, jak i w przemyśle drzewnym. W efekcie, możemy efektywnie zarządzać tym cennym surowcem, ograniczać jego marnotrawstwo oraz chronić środowisko naturalne.
Teraz, mając formułę i zasady obliczania objętości drewna, jesteś gotowy, aby dokładnie oszacować ilość surowca opałowego, której potrzebujesz, niezależnie od zastosowania. Mamy nadzieję, że ta wiedza pomoże Ci wykorzystywać drewno w bardziej świadomy sposób, przyczyniając się tym samym do zrównoważonego wykorzystania tego cennego zasobu naturalnego.