Jak obudować studnię w ogrodzie? Ciekawe pomysły

Niektórzy decydują się wybudować lub zakupić studnię specjalnie po to, by ozdobić ogród, a inni wprost przeciwnie – chcą, by była prawdziwym miejscem czerpania wody, które jedynie przy okazji może stać się dekoracją. Niezależnie od tego, w jakiej sytuacji się znajdujesz, poniższe porady, jak obudować studnię w ogrodzie, powinny być dla Ciebie przydatne!

Jak obudować studnię w ogrodzie?

Obudowa studni ogrodowej – pomysły, aranżacje

Studnia ogrodowa niegdyś była obowiązkowym elementem na każdej posesji, obecnie niemal wszędzie korzysta się z wodociągu. Jeśli na Twojej działce znajduje się niepotrzebna studnia, niezwykle ważną kwestią jest odpowiednie jej zabezpieczenie, aby nie stanowiła żadnego zagrożenia dla domowników oraz zwierząt domowych. Z odrobiną kreatywności możesz jednak sprytnie ją wykorzystać, a nawet zamienić w prawdziwą ozdobę ogrodu. Oto kilka pomysłów, jak obudować studnię!

Czy w studni może być tylko woda? Ozdobna studnia pełna kwiatów!

Nieużywana studnia w ogrodzie może pełnić funkcję kwietnika. Świetnie nadają się do tego studnie z kręgów betonowych albo w obudowie z drewna czy kamienia. Na zamkniętej pokrywie można ustawić donice pełne kwiatów.

Szczególnie pięknie będą prezentować się gatunki o zwisających pędach, jak pelargonie, a jeśli studnia ma daszek, polecane są gatunki pnące, np. winorośl. Doniczki można też zawiesić na poziomej belce, do której tradycyjnie przymocowane było wiadro do czerpania wody.

Druga metoda nadaje się, gdy studnia ma podwyższoną obudowę. Powstałe w niej walcowate wgłębienie po prostu wykłada się folią, napełnia ziemią ogrodniczą, sadzi kwiaty i mamy gotowy klomb!

Wyjątkowo uroczo będzie wyglądać kamienna lub drewniana studnia z korbką i daszkiem krytym strzechą lub gontem, wypełniona kwitnącymi roślinami. Stanie się idealnym uzupełnieniem ogrodu utrzymanego w stylu wiejskim czy romantycznym angielskim.

Jakie gatunki roślin najlepiej ozdobią dekoracyjną studnię ogrodową? Wiele zależy od naszych preferencji, ale są określone kwiaty, które szczególnie kojarzą się z pewnymi stylami wystroju ogrodu.

Przykładowo, wiejski ogród to taki, w którym królują gatunki zdobiące kiedyś rabaty naszych babć. Prawdziwą królową była tam malwa – strzelisty, wysoki kwiat o okazałych, barwnych płatkach, który dziś ponownie wraca do łask.

Studnia ogrodowa w stylu wiejskim powinna być też otoczona floksami wiechowatymi, ostróżkami ogrodowymi, makami, chabrami, astrami, piwoniami czy liliami tygrysimi (popularne ,,smolinosy”).

Jeśli stawiamy na styl angielski, studnia ogrodowa powinna być obsadzona romantycznymi pnączami róż i bluszczy, ale też kwitnącymi budlejami, naparstnicami czy różanecznikami. W pobliżu warto też posadzić krzewy wonnego jaśminu albo elegancki dąb szypułkowy.

Cechą ogrodu angielskiego jest wrażenie jak najmniejszej ingerencji człowieka, pewnej dzikości i pozornego nieuporządkowania. W ten obrazek świetnie wpisuje się również studnia ogrodowa drewniana z efektem starego drewna na obudowie.

Zamiast kwiatów studnię ogrodową możesz też wypełnić ziołami, a nawet urządzić w niej miniogródek owocowo-warzywny. Niektórzy, oprócz roślin, ozdabiają też studnie różnymi figurkami czy rzeźbami. Warto w takim przypadku postawić na rozwiązania bardziej oryginalne niż popularne ogrodowe krasnale, których urok, delikatnie mówiąc, bywa kontrowersyjny.

Kwiaty wkomponowane w studnię

Wkomponowanie obudowy studni w skalniak

Studnia ogrodowa, w której nie ma wody, może być bardzo użyteczna, jeśli przymierzamy się do budowy ogrodu skalnego. Jeśli obudowa studni wykonana jest z kamienia, to w naturalny sposób wkomponuje się w otoczenie.

Wystarczy położyć w pobliżu jeszcze trochę mniejszych i większych głazów (w miarę możliwości podobnych do tych, z których zbudowano podstawę studni ogrodowej), szczeliny wysypać odpowiednim podłożem, a następnie obsadzić całość roślinami.

Na skalniaku szczególnie pięknie zaprezentują się gatunki charakterystyczne dla górskiego klimatu oraz używane do zadarniania skarp. Poleca się byliny o pokładających się pędach czy karłowate iglaki. Dobre rośliny na skalniak to np. dąbrówka rozłogowa, tojeść rozesłana, irga pozioma, berberys Thunberga czy jałowiec płożący.

Dekoracyjna studnia ogrodowa jak prawdziwa!

Ozdobne, najlepiej rustykalne, studnie mogą imitować studnie użytkowe. Aby iluzja była jak najlepsza, koniecznie powinno przy nich wisieć wiadro, którego design będzie pasował do całości (np. wiadro z drewna do studni obudowanej drewnem). Można też zainstalować klasyczny żuraw do nabierania wody.

Przydadzą się również ustawione w pobliżu inne naczynia, jak dzbany czy misy stylizowane na stare. Dzięki temu stworzymy wrażenie, jakby dopiero co do naszej studni podeszła wiejska dziewczyna, aby zaczerpnąć wody.

Drewniana studnia ozdobna

Jeśli nasza studnia będzie miała drewnianą obudowę, pamiętajmy o odpowiednim jej zabezpieczeniu przed niszczycielskimi czynnikami, na które będzie narażona w ogrodzie. Na oczyszczone drewno należy nałożyć dobry impregnat, warto również wykonać gładzenie drobnoziarnistym papierem ściernym. Drewniana studnia ozdobna może być pomalowana na dowolny kolor, jednak najlepiej wygląda w swych naturalnych barwach.

Zabezpieczenie studni w ogrodzie

Zabezpieczenie studni w ogrodzie

Jak ozdobić studnię ogrodową?

Starą studnię z kręgów betonowych warto pokryć malunkami w wybranym kolorze. Artystyczne dusze potrafią tworzyć na studni prawdziwe dzieła sztuki, jeśli jednak nie mamy wielkiego talentu, wystarczą zwykłe szlaczki, aby zupełnie odmienić jej wygląd. Teren otaczający studnię można pięknie zaaranżować z wykorzystaniem kamieni ozdobnych czy roślin albo pokryć utwardzoną nawierzchnią.

Czasami forma obudowy studni będzie ozdobą samą w sobie. Kto powiedział, że musi mieć tradycyjny kształt walca? Bardzo ciekawie będzie wyglądała np. taka, która, patrząc z góry, przypomina pięciokąt, sześciokąt, siedmiokąt czy nawet ośmiokąt!

Obudowa studni nie musi mieć też prostej krawędzi, możliwe są fale, wypukłości, drewno przycięte w ,,zęby” lub inne formy, jakie nam się tylko wymarzą! Jeżeli chcemy mieć wyłącznie studnię ozdobną, nie ogranicza nas funkcjonalność.

Funkcjonalna zabudowa studni

Lokalizacja studni dekoracyjnej w ogrodzie nie musi być przypadkowa. Często buduje się ją również po to, by zakryć miejsce, w którym znajduje się przyłącze wody. Ozdobną studnię można też wykorzystać jako magazyn na różne narzędzia albo schowek na węża ogrodowego.

Innym ciekawym pomysłem jest… urządzenie grilla! Studnię o podstawie z kamiennej możesz w łatwy sposób na niego przerobić. Obudowa, po dokonaniu pewnych modyfikacji, ma szansę stać się również częścią dekoracyjnego źródełka lub fontanny (zwłaszcza, gdy studnia jest prawdziwym ujęciem wody).

Budowa studni ogrodowej – czego użyć do obudowy?

Niektórzy decydują się na wykopanie studni w ogrodzie, aby móc z niej czerpać wodę do podlewania roślin. Jednym z najczęściej stosowanych rozwiązań jest wybudowanie studni wierconej, z której można czerpać wodę przy użyciu pompy, rurociągu albo tradycyjnego kołowrotka (niektórzy też decydują się na jego obecność przy studni jedynie ze względów estetycznych).

Do budowy przydomowej studni można wykorzystać różne materiały. Najpopularniejsze są obudowy z naturalnego i sztucznego kamienia, drewna, betonu oraz cegły. Można też postawić na minimalizm i wybrać bardzo oszczędną formę, która nawet nie będzie podobna do klasycznego wyobrażenia o studni.

Rodzaj studni ma wpływ na to, jaka będzie jej obudowa. Studnie kopane zwykle otacza się elementami z drewna, natomiast kamienne obudowanie nadaje się doskonale i do studni wierconej, i kopanej.

Można też postawić na obrzeża betonowe, które ze względów estetycznych okłada się małymi kamieniami. Jeżeli na naszej działce ma się znaleźć studnia głębinowa, to przeznaczona do niej jest specjalna obudowa z wmontowanymi systemami do napowietrzania wody.

Podsumowanie

Obecnie studnie coraz rzadziej wypełnia woda, najczęściej pełnią one przede wszystkim funkcję estetyczną. Zarówno studnia ogrodowa drewniana, kamienna, jak i ta wykonana z kręgów betonowych mogą zamienić się w prawdziwą ozdobę naszej działki. Użyjmy tylko odrobiny wyobraźni!

Ze starej studni da się stworzyć kwiatowy klomb, skalniak czy fontannę, z której naprawdę tryska woda. Nawet jej konstrukcja sama w sobie może dodać ogrodowi niepowtarzalnego uroku. A może uda nam się nadać studni z powrotem znaczenie funkcjonalne, zamieniając ją np. w grill lub miejsce do przechowywania różnych rzeczy?