Jak odnowić stary murek betonowy lub podmurówkę?

Choć beton uznawany jest za jeden z trwalszych materiałów, to i on wraz z biegiem lat ulega zniszczeniu. Na skutek długotrwałej ekspozycji na działanie czynników atmosferycznych, murek betonowy zaczyna porastać mchem, a na jego powierzchni pojawiają się nieestetyczne pęknięcia. W takich sytuacjach właściciel posesji ma do wyboru dwie opcje. Może zdecydować się na usunięcie starego murku i postawienie nowego płotu, lub odnowić stary murek betonowy.

Ta druga propozycja jest z pewnością znacznie mniej kosztowna, a przy tym jest zgodna z obecnie popularnym duchem zero waste. Jednak jak odnowić stary murek betonowy? Dowiedz się, jak przystąpić do renowacji starego murku betonowego, aby uzyskać naprawdę imponujące rezultaty.

Jak odnowić stary murek betonowy lub podmurówkę?

Na co się zdecydować? Nowy płot czy odnowienie starego murku betonowego?

Ogrodzenie betonowe czy sama podmurówka z biegiem lat tracą swój wyjątkowy urok. Niekorzystne warunki atmosferyczne, w tym w szczególności opady deszczu i zalegający śnieg, oraz duże wahania temperatur sprawiają, że płot niemal bez przerwy pracuje, co może powodować liczne pęknięcia i kruszenie się materiału. Nie bez znaczenia są również uszkodzenia mechaniczne.

Co więcej, na pękanie i kruszenie narażone są również te płoty i podmurówki, które zostały wykonane z niskiej jakości materiałów lub popełniono błędy na etapie budowy (w tym przede wszystkim nie wykonano odpowiedniej izolacji przeciwwilgociowej). Przyczyną uszkodzenia podmurówki może być również niedostosowanie podstawowych parametrów konstrukcji, w tym głębokości posadowienia czy szerokość konstrukcji.

Kiedy więc warto zdecydować się na naprawę starej podmurówki? Przede wszystkim zawsze, gdy ma to rzeczywiste uzasadnienie. To znaczy, że naprawy konstrukcji betonowych sprawdzą się szczególnie wówczas, gdy do zniszczenia doszło na skutek upływu lat lub ubytki wywołały warunki atmosferyczne czy uszkodzenia mechaniczne.

Uszkodzenia wynikające z wad konstrukcyjnych zwykle nie przynoszą oczekiwanych rezultatów. Nawet mimo przeprowadzonej renowacji, płot ponownie ulegnie takim samym zniszczeniom. W takim przypadku najlepszym rozwiązaniem może się okazać wyburzenie starego płotu i postawienie w jego miejsce nowego, wykonanego zgodnie z dobrze opracowanym projektem.

Zanim przestąpisz do pracy, oceń stan techniczny murku betonowego

Jeżeli Twój płot betonowy nadaje się do renowacji, możesz przystąpić do realizacji zaplanowanych prac. Jednak jeszcze przed przystąpieniem do właściwej naprawy, powinieneś dokładnie ocenić stan techniczny murku. Sprawdź wszystkie uszkodzenia i oceń ich skalę.

Murek z biegiem lat zaczyna pękać, a pęknięcia mogą przybierać różnorodne formy. Oceń, czy na Twoim murku pojawiły się drobne rysy, czy strukturalne pęknięcia, które szczególnie w okresie zimowym mogą przyczyniać się do postępującego uszkodzenia murku.

Następnie dokładnie zbadaj wszystkie ubytki powstałe w miejscach, w których farba (a niekiedy również beton) zaczyna się łuszczyć i odpadać. W zależności od stopnia ubytku, konieczne może się okazać zastosowanie odpowiednich materiałów.

Na sam koniec warto zwrócić szczególną uwagę na uszkodzenia, wywołane działaniem warunków atmosferycznych. Uwzględnienie wszystkich tych aspektów w ocenie stanu technicznego murku betonowego, pozwoli lepiej przygotować się do naprawy konstrukcji betonowych.

Zobacz: Ogrodzenie murowane – jak zrobić? Ile kosztuje?

Przygotuj odpowiednie materiały i narzędzia

Wybór odpowiednich materiałów i narzędzi będzie zależał przede wszystkim od wyników przeprowadzonej oceny stanu technicznego murku. Jednak niezależnie od stopnia zniszczenia obecnej konstrukcji, z pewnością przydadzą Ci się takie narzędzia, jak:

  • młotek i dłuto — niezbędne do usunięcia luźnych fragmentów betonu,
  • szczotka druciana — za pomocą szczotki drucianej z łatwością usuniesz z powierzchni podmurówki resztki gruzu i luźnego pyłu,
  • myjka ciśnieniowa — aby dokładnie oczyścić powierzchnię z pozostałości zanieczyszczeń, a także mchu i kurzu,
  • zaprawa betonowa oraz akcesoria i narzędzia do jej przygotowania, w tym wiadro, łopata i mieszadło elektryczne, dodatkowo, dla uzyskania idealnej konsystencji zaprawy, warto przygotować cement, piasek i wodę,
  • kielnia i szpachelka — do nałożenia zaprawy betonowej oraz wygładzenia jej powierzchni,
  • poziomica — niezbędna dla uzyskania równej powierzchni,
  • listwy wyrównujące i paca do zacierania — dla uzyskania gładkiej powierzchni,
  • pręty zbrojeniowe — w przypadku większych ubytków,
  • preparat do pielęgnacji betonu — dla zwiększenia wytrzymałości nowej konstrukcji.

W zależności od tego, jaki efekt planujesz uzyskać, możesz potrzebować dodatkowych materiałów i narzędzi. Aby odpowiednio przygotować się do renowacji, warto wcześniej przygotować odpowiedni projekt.

Murek oporowy obłożony kamieniem

Murek oporowy obłożony kamieniem

Odnowa podmurówki ogrodzenia krok po kroku

Dysponując gotowym projektem odnowy starego murku betonowego, możesz przystąpić do realizacji zaplanowanych prac. Odpowiednio przeprowadzone sprawią, że efekt końcowy będzie naprawdę imponujący. Jeżeli nie wiesz, jak zabrać się do realizacji tego zadania, koniecznie sprawdź naszą wygodną instrukcję. Przestrzegając tych kilku kluczowych kroków, dowiesz się, jak samodzielnie przywrócić dawny blask ogrodzenia i znacząco zwiększyć jego trwałość.

Oczyść powierzchnię z zanieczyszczeń

Jeszcze przed przystąpieniem do realizacji jakichkolwiek prac renowacyjnych, powinieneś starannie oczyścić powierzchnię. W pierwszym kroku pozbądź się luźnych elementów. Pamiętaj przy tym, że luźne fragmenty betonu należy wyrzucać do odpowiednich pojemników na odpady budowlane.

Aby pozbyć się nieestetycznego osadu z mchu i kurzu, możesz użyć myjki ciśnieniowej. W ten sposób z łatwością pozbędziesz się zanieczyszczeń, które latami wnikały w strukturę betonu.

Jeżeli nie dysponujesz myjką ciśnieniową, możesz oczyścić powierzchnię murku za pomocą szczotki drucianej. Choć ręczne czyszczenie powierzchni zajmie znacznie więcej czasu, to odpowiednio wykonane, pozwoli przywrócić ogrodzeniu dawny blask.

Uzupełnienie ubytków

Gdy powierzchnia jest już oczyszczona, można przejść do kolejnego etapu, jakim jest uzupełnienie ubytków. Aby odnowić betonowy płot, najlepiej zastosować gotowe zaprawy naprawcze, szybkowiążące. Tego typu materiały pozwolą uzyskać wyjątkowo estetyczny wygląd ogrodzenia, a ich stosowanie jest niezwykle proste.

Przed przygotowaniem zaprawy naprawczej należy delikatnie poszerzyć pęknięcia i ubytki szpachelką tak, by osiągnąć szerokość około 5 mm. Następnie pogłębione szczeliny należy starannie oczyścić przy użyciu drucianej szczotki. Taki drobny zabieg sprawi, że zaprawa wniknie głęboko w strukturę betonu.

Jeżeli zdecydujesz się odnowić betonowy murek z wykorzystaniem tradycyjnej zaprawy betonowej, pamiętaj o tym, by przed nałożeniem materiału nałożyć dodatkową warstwę sczepną lub starannie zagruntować beton poddany naprawie. W przypadku większych ubytków konieczne może się okazać zastosowanie dwóch warstw.

Na ostatnią warstwę warto nałożyć gładź, która pozwoli uzyskać idealnie gładką powierzchnię. Po wyschnięciu masy, całość należy starannie zeszlifować beton przy pomocy papieru ściernego.

Murek betonowy z szalunkiem po zalaniu

Murek betonowy z szalunkiem po zalaniu

Ponowne czyszczenie ogrodzenia

Po uzupełnieniu ubytków konieczne będzie ponowne, dokładne oczyszczenie powierzchni. Użycie myjki ciśnieniowej może znacząco poprawić estetykę murka, a przy tym stanowi doskonałą bazę pod późniejsze malowanie, zwiększając przyczepność farby.

Użyj myjki ciśnieniowej do usunięcia wykwitów biologicznych, w tym mchu, a także nieestetycznych plam i zacieków. W przypadku szczególnie uporczywych zanieczyszczeń możesz się wspomagać szczotką drucianą i odpowiednio dobranym rozpuszczalnikiem. Jeżeli warstwa mchu jest szczególnie duża, konieczne może się okazać wykorzstanie specjalnych preparatów. Dla uzyskania odpowiedniego efektu należy postępować zgodnie z instrukcjami producenta.

Po usunięciu mchu i innych zanieczyszczeń należy ponownie spłukać betonowy murek czystą wodą.

Zobacz: Jak zrobić ogrodzenie panelowe krok po kroku?

Malowanie płotu

Ten etap prac nie jest niezbędny podczas naprawy betonowego ogrodzenia, jednak pozwala znacząco poprawić jego wygląd. Co więcej, malowanie betonu sprawia, że ten staje się bardziej odporny na działanie warunków atmosferycznych. Co więcej, farby przeznaczone do malowania betonu często są wzbogacone o składniki, które pozwalają na wzmocnienie konstrukcji, zapobiegając nadmiernemu wchłanianiu wody.

Przystępując do malowania betonu, należy postępować zgodnie z zaleceniami producenta farby. Aby proces odnawiania murku betonowego przyniósł oczekiwane efekty, warto wybierać farby akrylowe lub akrylowo-silikonowe, o podwyższonej odporności na ścieranie i blaknięcie.

Ogrodzenie betonowo z gotowych paneli - alternatywa murku

Ogrodzenie betonowo z gotowych paneli – alternatywa murku

Na to zwróć szczególną uwagę podczas renowacji murku betonowego

Naprawy betonu nie należą do szczególnie złożonych, dlatego zdecydowana większość osób nie powinna mieć trudności z przeprowadzeniem samodzielnej renowacji murku.

Wystarczy, że będziesz pamiętać o kilku podstawowych zasadach, które pozwolą znacząco usprawnić realizację prac, zapewniając idealne efekty.

  1. Naprawa pęknięć wymaga wcześniejszego pogłębienia ubytków. Zastosowanie takiej techniki pozwoli zwiększyć efektywność prowadzonych prac. Z kolei zastosowanie zaprawy szybkoschnącej znacząco skróci czas schnięcia mieszanki, pozwalając szybciej ruszyć z dalszymi pracami.
  2. Zadbaj o odpowiednie przygotowanie mieszanki do uzupełnienia ubytków. Zastosowanie nieodpowiednich proporcji, w tym przede wszystkim poprzez dodanie zbyt dużej ilości wody, może osłabić strukturę zaprawy, przyczyniając się do późniejszego pękania betonu.
  3. Przed malowaniem pamiętaj o gruntowaniu powierzchni. Zabieg gruntowania zapewni lepszą przyczepność farby, zapobiegając jej łuszczeniu się na skutek działania czynników atmosferycznych. Dodatkowo pamiętaj o tym, jak ważny jest wybór odpowiedniej farby. Ta powinna być przede wszystkim przeznaczona do pokrywania powierzchni zewnętrznych.
  4. Rozważ wstawienie nowych paneli — jeżeli naprawa betonu wymaga przeprowadzenia szeregu złożonych prac, być może rozsądnym rozwiązaniem będzie wstawienie nowych paneli z betonu.

Tych błędów unikaj po odnowieniu murku betonowego

Skuteczna renowacja murku z betonu to połowa sukcesu. Aby zachować jego wygląd i cieszyć się z wysokiej wytrzymałości konstrukcji, musisz pamiętać o przestrzeganiu ściśle określonych zasad.

Przede wszystkim na bieżąco dbaj o czystość murku i podmurówki. Na bieżąco usuwał nawet drobne zanieczyszczenia, aby ogrodzenie stale zachwycało idealną czystością. Dodatkowo regularnie sprawdzaj stan betonu. Zwracaj uwagę nawet na małe pęknięcia, tak by nie dopuścić do ich pogłębienia. Szczególną uwagę zwracaj przy tym na te miejsca, które były poddane naprawie.

Stosuj preparaty impregnujące. Na otwartej przestrzeni szczególne zastosowanie będą miały te preparaty, które zostały wzbogacone dodatkiem preparatu uszczelniającego. Takie przygotowanie powierzchni sprawi, że murek z betonu będzie bardziej odporny na zniszczenia powstałe pod wpływem czynników atmosferycznych.

Dlaczego warto odnowić stary murek betonowy?

Choć naprawa podmurówki lub murku nie zawsze jest możliwe, to w sytuacjach, kiedy taki zabieg jest uzasadniony, warto zdecydować się na jego przeprowadzenie. Decydując się na naprawę ogrodzenia z betonu, możesz zaoszczędzić na kosztach związanych z całkowitą wymianą konstrukcji.

Dodatkowo przeprowadzając naprawę przy użyciu odpowiednich materiałów, znacząco zmniejszasz ilość generowanych odpadów, co jest niezwykle istotne, z punktu widzenia ekologii.

Naprawa uszkodzeń zajmie również znacznie mniej czasu, niż wyburzenie i wzniesienie nowego ogrodzenia. Jeżeli więc twoja podmurówka z betonu lub betonowy płot wymagają naprawy, zastanów się, nad możliwością jej przeprowadzenia.