Jak odstraszyć szpaki?

Szpaki buszujące w gałęziach drzew owocowych to popularny widok w polskich sadach latem. Niestety zamiast pięknych treli ci nieproszeni goście sieją wyłącznie chaos i zniszczenia. Atakują drzewa owocowe, niszcząc setki owoców.

Aby czas zbiorów nie przyniósł Ci szeregu rozczarowań, warto z wyprzedzeniem zadbać o jakość czereśni, wiśni i innych, które stają się przysmakiem ptaków. Poznaj skuteczne metody zwalczania ich i straszenia, aby więcej nie chciały zadomowić się w Twoim ogrodzie.

Szpaki w ogrodzie - jak się pozbyć

Skąd się biorą szpaki w ogrodzie?

Obecność szpaków w ogrodzie nie jest jednoznacznie zła. Z jednej strony pomagają one w zwalczaniu żywych larw i gąsienic, jednak z drugiej strony chętnie żywią się także owocami hodowlanymi, głównie:

  • winogronami,
  • wiśniami,
  • śliwkami,
  • jabłkami,
  • czereśniami.

Nietrudno odkryć, że bytowanie szpaków w naszych ogrodach wiąże się głównie z poszukiwaniem pożywienia.

Dlaczego szpaki w ogrodzie oznaczają problemy?

Pominąwszy to, że szpaki zwalczają inne szkodniki, same również są szkodnikami. Szybko zadamawiają się na wybranym drzewie owocowym i niszczą je. Problemem jest też to, że kiedy raz się pojawią, trudno się ich pozbyć. Głównie dlatego, że nie działają na nie proste metody, a same ptaki nie boją się ludzi.

Inną trudnością są gniazda – gdy szpaki zakładają je na gałęziach, powstrzymuje do sadowników przed stosowaniem koniecznych oprysków, a nawet utrudnia pielęgnacyjne podcinanie gałęzi. Szpaki brudzą – ich odchody trudno usunąć z aut czy mebli ogrodowych. Z uwagi na to, że ptaki nie działają solo, lecz w stadach skala zniszczeń może być naprawdę duża.

Jak odstraszyć szpaki? Najlepsze metody

Chcesz odstraszyć szpaki, które niszczą Twoje uprawy? Każdy kto miał okazję zmierzyć się z tym wyzwaniem wie, że niekiedy jest to syzyfowa praca. Dlaczego? Bo szpaki są niezwykle uważne i inteligentne. Szybko odkrywają farsę i niezrażone wracają do wybranego wcześniej miejsca żerowania. Nie straszne są im wiatraczki czy torebki foliowe. Gdy zrozumieją, że nie stanowią one dla nich zagrożenia, lekceważą je. Co więcej ptaki nie boją się ludzi, dlatego, aby odstraszyć szpaki muszą oni sięgnąć po bardziej skuteczne sposoby.

Uwaga! W Polsce szpaki są pod ochroną, dlatego absolutnie zakazane jest tępienie ptaków z użyciem metod, które uszkadzają ich ciała. Niedopuszczalny jest odstrzał.

Straszaki

Strachy na wróble sprawdzą się także, by odstraszyć szpaki. Tradycyjny strach trzeba jednak zastąpić inną konstrukcją, którą będzie można zamocować nad koroną drzewa. Samodzielne przygotowanie straszaka nie jest trudne. Ważne jest zamontowanie wysoko, aby ptaki nawet nie zbliżyły się do drzewa. Można tez kupić gotowe straszaki w postaci ptaków drapieżnych, których najbardziej boją się szpaki.

Głośne dźwięki

Szpaki nie lubią hałasu, dlatego omijają miejsca, w których jest głośno. Przeszkadza im głośna muzyka, jak również dźwięki ptaków łownych (sokołów, krogulców). Można zatem spróbować je nagrać i puszczać blisko upraw. Sprawdzą się także podstawowe odstraszacze dźwiękowe własnej produkcji. Można np. powiesić puszki, które ruszając się pod wpływem wiatru będą wydawały nieprzyjemne odgłosy. Nieproszeni goście znikną również po wystrzeleniu w powietrze petardy – ten huk zapamiętają na długo i będą omijać Twoje pole. Przydatna może się okazać armatka hukowa.

Owoce morwy

Drzewka morwowe skutecznie odwrócą uwagę szpaków od pozostałych upraw. Owoce morwy to ich wielki przysmak, dlatego mając wybór, postawią na morwę zamiast na czereśnie. Jednak ryzyko jest takie, że zamiast odstraszyć szpaki, zachęcisz je do odwiedzić i w naszym ogrodzie pojawi się całe stado ptaków.

Jak odstraszyć szpaki?

Budka lęgowa

Ma podobne działanie jak morwa, czyli zamiast odstraszyć szpaki wabi je. Jednak ich uwaga koncentruje się już nie na drzewkach owocowych, lecz na schronieniu. Rodzina, która tam się zadomowi będzie broniła swojego terytorium, więc jest spora szansa na to, że uniemożliwi innym ptakom dostęp do Twoich upraw.

Siatki ochronne

Zakładając siatkę ochronną utrudniasz ptakom dotarcie do upraw. Sadownicy korzystają z profesjonalnych osłon lub robią je samodzielnie, aby odstraszyć szpaki. Dobrym zamiennikiem siatki okażą się także firanki, które wystarczy założyć na drzewka. Stare firanki powinny mieć drobne oczka. To skuteczny sposób, jednak zarezerwowany raczej dla niskich drzew. Z jednej strony zapewni uprawom ochronę, a z drugiej nie utrudni rozwoju czereśni czy wiśni.

Kolce przeciw ptakom

Zastosowanie kolców jest dobrym rozwiązaniem, jeżeli Twoim zmartwieniem są ptaki na balkonie czy tarasie. Neutralna, mało widoczna dla człowieka konstrukcja nie zaburza estetyki domu, lecz nie pozwala ptakom na wylądowanie. Co ważne metoda ta jest uważana za humanitarną, bo nie stanowi zagrożenia dla zdrowia czy życia ptaków.

Zamontowanie na drzewie straszaka, armatki hukowe, budki lęgowe, straszaki na wróble i inne przedmioty oraz sposoby pomogą w zwalczaniu szpaków. Aby odstraszyć szpaki, musisz jednak uzbroić się w cierpliwość. Lubią one drzewa owocowe i chętnie w nich grasują, siejąc zniszczenia. Raz przepłoszone mogą wracać. Jak odstraszyć szpaki? Możesz połączyć kilka metod i wdrażać je regularnie. Z czasem odstraszacze zadziałają, a zbiory owoców będą naprawdę obfite.