Jak oświetlić ogród – ścieżki, skalniak i wejście do domu?

Twój ogród z powodzeniem może Ci służyć nie tylko w dzień, ale też po zapadnięciu zmroku. Wystarczy odpowiednie oświetlenie, aby zwiększyć estetykę tego miejsca, a także podnieść poziom bezpieczeństwa. Dowiedz się, jak rozplanować oświetlenie ogrodowe, aby móc cieszyć się przydomową strefą relaksu bez względu na porę dnia czy nocy.

Jak oświetlić ogród

Dlaczego oświetlenie ogrodu jest ważne i potrzebne?

Dobre rozplanowanie punktów świetlnych w ogrodzie zapewni Tobie i Twoim bliskim komfort oraz pomoże w wykreowaniu przyjemnego klimatu. Jeżeli stworzyłeś piękną zieloną przestrzeń, to na pewno chcesz móc ją podziwiać nie tylko w świetle dziennym. Nocą ogród jest równie piękny, o czym przekonasz się, gdy będziesz mógł wybrać się na wieczorny spacer lub oglądać z okna oświetlenie ogrodu.

Z aspektów czysto praktycznych – dobre oświetlenie ogrodowe sprawi, że numer domu będzie widoczny po zmroku, a nieproszeni goście nie dadzą rady podejść do drzwi wejściowych niezauważeni. Łatwiej też będzie precyzyjnie zaparkować samochód, czy znaleźć w plecaku lub torbie klucz.

Strefy, które wymagają oświetlenia ogrodowego

Jeżeli zastanawiasz się, jak oświetlić ogród, zastanów się, z jakich stref się ona składa. Zazwyczaj jest to wejście, czyli furtka z bramą, chodnik, podjazd, klatka schodowa. Dalej masz strefę wypoczynkową na tarasie i wreszcie ogród z ozdobnymi nasadzeniami oraz skalniakami.

Strefa wejściowa

Wejście na teren posesji, czyli tzw. przedogródek wymaga starannego oświetlenia. Zadbaj o to, aby lampka znajdowała się już przy furtce i dalej, wzdłuż podjazdu lub chodnika prowadzącego do drzwi wejściowych. Tu powinna znaleźć się lampka, która będzie kierowała strumień światła na przycisk dzwonka, skrzynkę na listy i wreszcie samą klamkę, by nie trzeba ich było szukać po omacku.

Jakie lampy?

Aby oświetlić ogród od frontu dobrze jest zastosować niewysokie słupki ogrodowe. Popularne są też oprawy dogruntowe nazywane naprowadzającymi. Przy drzwiach możesz powiesić kinkiety ogrodowe, najlepiej takie z czujnikiem ruchu. Ważne, aby styl opraw przy bramie wjazdowej i drzwiach wejściowych był spójny. Jeżeli do wejścia prowadzą schody, umieść lampy w stopniach – to dokładne zaakcentuje je i ułatwi wspinaczkę.

Podświetlenie roślin w ogrodzie

Strefa tarasowa

Taras to bez wątpienia miejsce, które szczególnie chętnie będziesz użytkował po zmroku. Jeżeli jest zadaszony to możesz postawić na jedno główne źródło światła. Popularne są też lampy montowane na elewacji, zwłaszcza nad drzwiami tarasowymi. W zależności od tego, jaka jest posadzka na tarasie (grunt, płytki, deski, kamienie) możesz też umieścić tu lampy stojące wbijane w ziemię.

Jakie lampy?

Lampy na tarasie muszą dawać odpowiednią ilość światła, ale ważne jest też to, w jaki sposób się prezentują. Jeżeli dom i taras są utrzymane w stylu klasycznym, przy aranżacji oświetlenia uwzględnij ozdobne latarenki. W miejscach nowoczesnych najlepsze będą proste słupki, plafony lub żyrandole. Aby dodać tarasowi romantycznego, relaksującego charakteru postaw na dekoracyjne lampki cotton balls przewieszone jak girlandy. Umieść je na wysokości około 1,7 metra. Warto też postawić lampę na stole.

Oświetlenie tarasu w zadaszeniu

Oświetlenie tarasu zadaszanego

Strefa za domem

Oświetlenie zewnętrzne to także lampy ogrodowe umieszczane na trawniku, wzdłuż ścieżek ogrodowych, skalniaków, rabat kwiatowych. Dobrze jest zadbać o oświetlenie ogrodu – dla własnego samopoczucia i bezpieczeństwa. Szczególnie efektownie wieczorową porą zaprezentuje się podświetlane oczko wodne oraz aranżacje z kamieni.

Jakie lampy ?

Lampy ogrodowe na trawnik to zazwyczaj słupki wbijane w ziemię lub oprawy np. w kształcie kamieni rozłożone punktowo. Ważne, aby lampy nie utrudniały manewrowania kosiarką.

Jeżeli w części ogrodowej znajdują się drzewa, podświetlą je reflektory skierowane w górę. Przy niskich roślinach umieść oprawy kierujące strumień światła w dół i na bok. Zadbaj też o odpowiednią barwę światła – miękkie podkreśli rozmiar elementów ogrodowych, a twarde fakturę kamieni czy roślin.

Oświetlenie tarasu w podłodze

Oświetlenie ogrodu – dekoracyjne i praktyczne

Aspekty techniczne

Bez względu na to, jaki rodzaj oświetlenia ogrodowego wybierasz, musi brać pod uwagę wyłącznie lampy przeznaczone do użytku zewnętrznego. To zapewni im trwałość, a Tobie da poczucie bezpieczeństwa. Co jest najważniejsze?

  • Klasa szczelności – dla lamp ogrodowych producenci przewidują poziom ochrony IP 65, który oznacza wytrzymałość na bezpośrednią ekspozycję na deszcz i kurz. Lampy ogrodowe umieszczone pod zadaszeniem mogą mieć niższą szczelność – IP 44 ochroni je przed rozbryzgami wody.
  • Rodzaj obudowy – wystawione na deszcz, mróz, zabrudzenia lampy ogrodowe powinny mieć oprawy wykonane z materiałów odpornych na korozję. Lampy zewnętrzne zazwyczaj są produkowane z żeliwa, aluminium lub tworzywa sztucznego.

Aspekty estetyczne

Oświetlenie ogrodowe ma podkreślić charakter całej posiadłości. Powinno zatem korespondować z wyglądem budynku, a nawet jego aranżacją wewnętrzną. Lampy ogrodowe występują w wielu wariantach – od klasycznych, przez rustykalne, romantyczne, loftowe, aż po nowoczesne. Na pewno znajdziesz wśród nich takie, które pomogą Ci efektownie oświetlić ogród.

Jaki rodzaj zasilania lamp ogrodowych wybrać?

Lampy ogrodowe mogą być zasilane z kilku źródeł. Jeżeli na etapie budowania domu i projektowania ogrodu nie przewidziałeś instalacji elektrycznej to nic straconego. Nadal możesz spektakularnie oświetlić ogród, korzystając np. z energii solarnej.

Oświetlenie ogrodowe elektryczne

Jeżeli chcesz zasilać je energią elektryczną, to najlepiej wykonać cały projekt oświetlenia jeszcze przed założeniem trawnika. Okablowanie instalacji elektrycznej rozprowadza się zgodnie z projektem, zakopując na głębokości około 20 cm i zabezpieczają folią albo umieszczając w specjalnych osłonkach. Ważne jest, aby zastosować wodoszczelne gniazdka i bezpiecznik (w przypadku instalacji 220 V) lub transformator (w przypadku instalacji 24 V). Zarówno moc instalacji, jak i rozmieszczenie punktów świetlnych zależy od wielkości ogrodu i liczby lamp, jakie planujesz w nim zamontować.

Oświetlenie LED

Nowoczesna technologia LED znajduje zastosowanie także w produkcji lamp ogrodowych. Warto zastosować ją w oświetleniu zewnętrznym z uwagi na niewielki pobór prądu i niezwykle efektowny charakter.

Ogromną zaletą technologii LED w ogrodzie jest to, że emitują ciepłe światło. Jest ono na tyle subtelne, że nie oślepia poruszających się osób (nadaje się np. na ciąg komunikacyjny), a także nie przyciąga owadów!

Oświetlenie ogrodu solarne

Lampy solarne, a więc zasilane energią ze słońca, dają największą swobodę w projektowaniu oświetlenia ogrodu. Możesz je umieszczać w pobliżu drzew, oczka wodnego, stołu i krzeseł. Ważne, aby miały dostęp do słońca – wieczorem oddadzą zgromadzone w dzień światło. Trzeba wziąć pod uwagę, że wydajność, z jaką świecą lampy ogrodowe solarne ma bezpośredni związek z tym, jakie warunki atmosferyczne panują na zewnątrz.

Letnie wieczory w ogrodzie zachęcają do dłuższego pozostawania na zewnątrz. Aby cieszyć się całodobowym wypoczynkiem w swoim ogrodzie, należy zadbać o jego kompleksowe oświetlenie. Przed rozpoczęciem montażu oświetlenia ogrodowego wybierz technologię – możesz oświetlić ogród lampami solarnymi lub zasilanymi energią elektryczną z sieci.

Oświetl bramę wjazdową, ścieżkę prowadzącą do drzwi, schody. Z tyłu oświetl taras oraz elementy ogrodu – oczko wodne, altanę, roślinność. Dopasuj oprawy do stylu ogrodu, a ich światło skieruj we właściwym kierunku, żeby ukazać wielkość czy fakturę poszczególnych elementów. Dzięki temu relaks na świeżym powietrzu będzie prawdziwą przyjemnością, a bezpieczeństwo w ogrodzie zdecydowanie się poprawi.