Jak otworzyć zatrzaśnięte drzwi lub drzwi bez klamki?
To sytuacja, która może przytrafić się każdemu, z różnych powodów. Wtedy na ogół pojawia się panika, zwłaszcza gdy się spieszymy, a nie możemy dostać się do wewnątrz lub skądś wydostać. Co robić? Próbować różnych domowych metod na otwarcie zatrzaśniętych drzwi czy od razu wezwać profesjonalnego ślusarza? Czy takie sposoby w ogóle mogą zadziałać czy też opowieści o spinkach do włosów można włożyć między bajki? Co w przypadku skrzydła drzwiowego bez klamki? W jakich przypadkach najlepszą opcją będzie wyważenie drzwi? Postaramy się szczegółowo wyjaśnić tego typu kwestie.

Spis treści
- 1 Czemu drzwi nie chcą się otworzyć?
- 2 Dlaczego czasem trudno zamknąć lub otworzyć drzwi kluczem?
- 3 Jak otworzyć drzwi, gdy klucz jest po drugiej stronie?
- 4 Jak wyjąć złamany klucz z zamka?
- 5 Sposoby na zatrzaśnięte drzwi
- 6 Wezwanie ślusarza – plusy i minusy
- 7 Wyważenie drzwi to ostateczność
- 8 Podsumowanie
Czemu drzwi nie chcą się otworzyć?
Powody zatrzaśnięcia drzwi bywają różne – najczęściej jest to niespodziewany podmuch wiatru, czyjś błąd, nagła awaria zamka lub złamanie klucza wewnątrz niego. Czasami też nie da się wejść do środka, bo zgubiliśmy klucze albo ktoś zamknął się w domu, blokując zamek. W niektórych sytuacjach, zwłaszcza przy zagrożeniu zdrowia lub życia, lepiej będzie od razu wyważyć drzwi, niż próbować je otworzyć.
Zanim jednak zadzwonimy po fachowców albo spróbujemy jakichś domowych metod, by otworzyć zatrzaśnięte drzwi, upewnijmy się, że naprawdę się zatrzasnęły. Z pozoru brzmi to banalnie, w rzeczywistości nierzadko okazuje się, że po prostu pomyliliśmy klucze albo nie przekręciliśmy klucza w odpowiedni sposób (np. czasami trzeba przy tym przyciągnąć do siebie klamkę). Drzwi mogły się też zwyczajnie zaciąć – wtedy warto próbować do skutku.
Dlaczego czasem trudno zamknąć lub otworzyć drzwi kluczem?
Jeśli mamy problem z włożeniem, przekręceniem lub wyjęciem klucza z zamka, to częstą przyczyną jest kurz i różne drobne zanieczyszczenia osadzające się wewnątrz mechanizmu. W takiej sytuacji nie jest od razu konieczna wymiana całego zamka.
Na ogół wystarczy zakup specjalnego preparatu, który aplikuje się do środka, aby oczyścić i naoliwić części zamka (warto go użyć przy okazji do zawiasów, żeby drzwi nie skrzypiały). Wiele osób próbuje zastąpić profesjonalny specyfik zwykłym smarem czy olejem, jednak nie jest to najlepszy pomysł. Brud zalegający wewnątrz może się związać z tymi substancjami, powodując jeszcze większe problemy z korzystaniem z zamka.
Jak otworzyć drzwi, gdy klucz jest po drugiej stronie?
Czasami powodem, dla którego trudno nam otworzyć drzwi, jest klucz tkwiący po drugiej stronie zamka. Zwykle wystarczy poprosić osobę, która jest w środku o jego wyjęcie lub otworzenie nam, ale co, kiedy nasze wołania pozostają bez odzewu? Może ktoś wewnątrz zasłabł, może wyszedł w jakiś inny sposób, a może z jakichś powodów nie chce nas wpuścić, ale my musimy dostać się do tego pokoju czy mieszkania.
Co robić? Zanim zaczniemy wyważać drzwi, warto spróbować wypchnąć z nich klucz. Może posłużyć do tego kawałek cienkiego drucika, igła czy też metalowe kółeczko do zawieszania kluczy (należy je rozprostować i lekko zagiąć końcówkę). Kobiety często mają pod ręką wsuwkę do włosów, która po rozprostowaniu również może pełnić taką funkcję.
Niestety, nie jest to niezawodny sposób na awaryjne otwieranie mieszkania – niektóre typy zamków zupełnie nie są podatne na tego typu działania, czasami klucz ciężko jest ruszyć, a i drucik może się wykrzywić podczas próby odblokowania drzwi. Zamiast wypychać klucz, można po prostu spróbować przekręcić mechanizm naszym ,,domowym” wytrychem, ale to również wymaga pewnego wyczucia i wiedzy o tym, jak działa zamek. Najlepszym wyborem mogą się okazać profesjonalni ślusarze.
Uwaga! Nie zaleca się pozostawiania klucza w drzwiach na noc, gdyż może to ułatwić włamanie do mieszkania. Standardowy zamek działa w oparciu o mechanizm zapadkowy – jeśli tkwi w nim klucz, to zapadki pozostają odblokowane. Włamywacz może wówczas otworzyć drzwi za pomocą wytrychu, a nawet zwykłego śrubokręta. Jeśli chcemy skuteczniej zabezpieczyć zamek przed otwarciem, to włóżmy do niego klucz, ale nie do samego końca.

Jak usunąć zostawiony klucz w drzwiach z drugiej strony?
Jak wyjąć złamany klucz z zamka?
Jeśli klucz złamał się w trakcie otwierania drzwi, nie wpadajmy w panikę. Czasem wystarczy docisnąć jego główkę do złamanej części tkwiącej w zamku i przekręcić tak jak zawsze. Gdy już dostaniemy się do domu, kawałek klucza możemy wyjąć na spokojnie.
Najpierw trzeba go ustawić w pozycji pionowej – położenie otwarcia lub zamknięcia drzwi. Jeśli jakaś część klucza wystaje poza zamek, można go chwycić szczypcami czy pęsetą. Gdy tkwi on głębiej, warto spróbować popchnąć go z drugiej strony lub ,,wydłubać”, wkładając obok cienki drucik, igłę czy nawet spinkę do włosów. Starajmy się tak manewrować narzędziem, aby weszło za wycięcie w kluczu, dzięki czemu łatwiej będzie go wypchnąć.
Sposoby na zatrzaśnięte drzwi
Otwarcie drzwi wytrychem – czy to dobry pomysł?
Jeśli mamy wytrych, to możemy spróbować umieścić go w zamku, żeby przekręcić mechanizm, a tym samym odblokować zatrzaśnięte drzwi. Dodatkowo konieczne jest do tego tzw. narzędzie napinające. Od niego właśnie zaczynamy. Należy umieścić je w dolnej części zamka i delikatnie obrócić w takim kierunku, jakbyśmy posługiwali się kluczem.
Utrzymując napięcie, wsuwamy wytrych do zamka. Trzeba nim ostrożnie manipulować i nasłuchiwać kliknięcia lub innego dźwięku świadczącego o przestawieniu się zapadek. Robimy to do momentu, aż wszystkie kołki zostaną odblokowane, po czym obracamy narzędzie. Drzwi powinny się otworzyć.
Zastosowanie tego sposobu wymaga oczywiście pewnej wprawy oraz posiadania wytrycha. W Internecie dostępne są nawet całe zestawy do otwierania zamków, jednak miejmy na uwadze, że ich posiadanie najczęściej jest nielegalne. Warto tu zacytować art. 129 Kodeksu wykroczeń:
§ 1. Kto:
1) wyrabia, posiada lub nabywa wytrychy, jeżeli nie trudni się zawodem, w którym są one potrzebne,
2) dostarcza wytrychów osobie nietrudniącej się takim zawodem,
3) wyrabia, posiada lub nabywa klucze do cudzego domu, mieszkania lub innego pomieszczenia albo schowania bez zezwolenia osoby uprawnionej lub organu administracji,
podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny.
§ 2. Tej samej karze podlega, kto wyrabia, posiada lub nabywa narzędzia przeznaczone do dokonywania kradzieży albo kto dostarcza takich narzędzi innym osobom.
§ 3. Wytrychy, klucze lub narzędzia podlegają przepadkowi, choćby nie stanowiły własności sprawcy.
Prawo polskie jest w tym względzie nieubłagane – jeśli ktoś nie jest ślusarzem i zostanie przyłapany na posiadaniu wytrychów, może mieć poważne problemy. Kolejnym minusem tego sposobu otwierania zatrzaśniętych drzwi jest ryzyko uszkodzenia zamka, zwłaszcza gdy nie mamy doświadczenia. Mogą się z tym wiązać koszty jego późniejszej wymiany. Trzeba też zaznaczyć, że nie każde drzwi w ogóle da się w taki sposób otworzyć – istnieją różne rodzaje zamków, te najlepszej jakości bardzo trudno sforsować.
Awaryjne otwieranie mieszkań wytrychami ,,domowej roboty” jest możliwe (taką rolę może pełnić po prostu kawałek odpowiednio wygiętego, sztywnego drutu), ale to do nas należy decyzja, czy chcemy ryzykować i tracić czas na walkę z zablokowanym zamkiem. Wiele osób decyduje się od razu zadzwonić po pogotowie ślusarskie, które dysponuje legalnym, profesjonalnym sprzętem i zatrudnia doświadczonych fachowców.
Jak otworzyć zatrzaśnięte drzwi bez klamki?
Taka sytuacja to koszmar wielu osób, które przystąpiły do remontu i nie zdążyły jeszcze zamontować klamki w nowych drzwiach. Zdarza się również, że klamka sama wypada ze starości lub zostaje wyrwana. Co wtedy? Rzecz jasna, najlepiej wezwać doświadczonego ślusarza.
Samodzielne otwieranie zatrzaśniętych drzwi bez klamki może być trudniejsze niż w przypadku klasycznych modeli. Najlepszą metodą jest wykorzystanie jakiegoś cienkiego, płaskiego przedmiotu, na przykład noża, nożyczek, pilnika do paznokci, śrubokrętu z płaską końcówką.
Wybrane przez nas narzędzie musi naśladować ruch brakującej klamki. Musi się mieścić w otworze, który jest na nią przeznaczony, a jego końcówka powinna ściśle przylegać do boków dziurki. Manewrujemy narzędziem tak, aby obrócić mechanizm zamykający.
Nie używajmy bez potrzeby nadmiernej siły, żeby nie uszkodzić drzwi. Ruchy powinny być ostrożne, jak najbardziej podobne do naturalnego ruchu dłoni podczas otwierania. Nie oczekujmy, że od razu osiągniemy sukces – to żmudne zajęcie, do którego należy uzbroić się w cierpliwość.
Samo znalezienie odpowiedniego narzędzia i jego zakotwiczenie we właściwy sposób jest trudne, przeważnie trzeba wypróbowywać po kolei różne opcje. Bardzo pomocny może okazać się specjalny prostokątny klucz, ale nie każdy ma coś takiego na wyposażeniu.
Jak otworzyć zatrzaśnięte drzwi z obluzowaną klamką?
Stosunkowo częstym powodem zatrzaśnięcia się drzwi jest zablokowana klamka. W takim przypadku trzeba odkręcić cały zamek za pomocą śrubokręta. Możemy jednak w prosty sposób uniknąć całej sytuacji – wystarczy na bieżąco naprawiać wszystkie opadające klamki w domu.
Stopniowe poluzowywanie się podtrzymujących je śrub to naturalne zjawisko i kilka ruchów śrubokrętem powinno rozwiązać problem. Trudniejsza sprawa jest wtedy, gdy przyczyną są zużyte śrubki czy sprężynki w środku mechanizmu. Wówczas najlepiej po prostu wymienić cały zamek na nowy.
Czy da się otworzyć zatrzaśnięte drzwi kartą kredytową?
W sytuacji przypadkowego zatrzaśnięcia drzwi, które nie zostały zamknięte na klucz, niektórzy polecają wykorzystanie karty kredytowej lub innego przedmiotu o podobnym kształcie i grubości. Wkłada się go w szczelinę pomiędzy futryną a drzwiami, po czym próbuje popchnąć rygiel, tak aby ponownie znalazł się w drzwiach. Niestety, ten trik nie sprawdza się w przypadku niektórych rodzajów zamków, zwłaszcza tych nowszej generacji.
Jak otworzyć zatrzaśnięte drzwi łazienkowe?
Zatrzaśnięte drzwi łazienkowe to jeden z najczęstszych problemów. W niektórych modelach są małe dziurki, przez które da się włożyć cienki drut, aby odblokować rygiel. Warto też spróbować metody z kartą kredytową.
Jeśli przyczyną braku możliwości otwarcia drzwi jest zasuwka, która zwyczajnie wypadła (jej obluzowanie się w miarę upływu czasu to dosyć częste zjawisko), to osoba uwięziona w łazience może spróbować po prostu włożyć ją na miejsce i przekręcić. W wielu przypadkach ta metoda się sprawdza.

Ślusarz otwierający drzwi
Wezwanie ślusarza – plusy i minusy
Jeśli wszystkie nasze sposoby walki z zatrzaśniętymi drzwiami zawiodły albo istnieje duże ryzyko uszkodzenia zamka, jedyna opcja to wezwać doświadczonego ślusarza lub pogotowie zamkowe. Profesjonaliści rozwiążą problem szybko, czasami nawet bez żadnych zniszczeń. Za usługi ślusarskie wprawdzie trzeba będzie zapłacić, ale i tak może się to okazać dla nas korzystniejsze niż ewentualna późniejsza wymiana zamka, a nawet całego skrzydła drzwiowego.
Problemem, zwłaszcza w mniejszych miejscowościach, może się okazać dostępność i jakość usług ślusarskich. Dostęp do pogotowia zamkowego, które dojeżdża do klienta w naprawdę krótkim czasie, mają przeważnie tylko mieszkańcy większych miast. W wielu przypadkach na profesjonalnego ślusarza trzeba dość długo czekać, a awaryjne otwieranie drzwi bywa konieczne w trybie natychmiastowym.
Wyważenie drzwi to ostateczność
Kiedy nie możemy otworzyć zatrzaśniętych drzwi (zwłaszcza gdy są to drzwi wejściowe), zdarza nam się wpaść w panikę i próbować je wyważyć, aby za wszelką cenę dostać się do domu. Na taki krok powinniśmy się decydować jedynie w ostateczności, np. kiedy wewnątrz znajduje się osoba, która potrzebuje natychmiastowej pomocy. Jeśli sytuacja nie jest naprawdę nagła, to nie warto wyważać drzwi, bo uszkodzimy przy tym również futrynę, a to znacznie podwyższa koszty naprawy.
W przypadku podjęcia decyzji o wyważeniu, nie zapominajmy o zasadach bezpieczeństwa. Musimy się najpierw upewnić, że nie zrobimy sobie krzywdy oraz że po drugiej stronie drzwi nie stoi nikt uwięziony. Jeśli wewnątrz są osoby, z którymi można nawiązać kontakt, koniecznie uprzedźmy je o tym, co zamierzamy zrobić.
Wyważenie skrzydła drzwiowego, zwłaszcza bez specjalistycznego sprzętu, wcale nie jest tak proste, jak mogłoby się wydawać, ale jak najbardziej możliwe. Najłatwiej będzie z drzwiami starego typu, z drewna lub sklejki – wystarczy prowizoryczny łom. Z kolei porządne drzwi antywłamaniowe sprawiają problem nawet strażakom. Jeśli do danego wnętrza trzeba dostać się natychmiast, a istnieje możliwość, żeby tam wejść jakąś inną drogą (oknem albo przez balkon), to lepiej się o to pokusić, niż próbować sforsować ,,trudne” drzwi siłą.
Podsumowanie
Sposób awaryjnego otwierania drzwi w dużej mierze będzie zależał od rodzaju zamka oraz tego, co jest przyczyną zatrzaśnięcia. Większość metod jest dość czasochłonna i wymaga pewnej wiedzy na temat działania mechanizmu zamykającego oraz doświadczenia w podobnych działaniach. Trudno o takie doświadczenie, jeśli ktoś nigdy wcześniej nie znalazł się w podobnej sytuacji ani nie zajmował się ślusarstwem (o włamywaniu się do różnych miejsc nawet nie wspominamy).
Zarówno w przypadku drzwi wewnętrznych, jak i zewnętrznych, mogą się sprawdzić tak proste, domowe metody, jak spinka do włosów, karta kredytowa, nóż, nożyczki, igła czy kawałek drutu. Najskuteczniejsze są profesjonalne narzędzia, ale legalny dostęp do nich mogą mieć tylko osoby związane z branżą ślusarską. Pamiętajmy też, że samodzielne próby ingerencji w zamek mogą skutkować jego uszkodzeniami. W wielu przypadkach najbardziej opłaci się po prostu zadzwonić po pogotowie ślusarskie.