Jak podłączyć wąż ogrodowy do kranu?
Rośliny ozdobne i uprawne potrzebują odpowiedniego nawadniania, aby utrzymać się w dobrej kondycji. Za pomocą węża ogrodowego można szybko i precyzyjnie dostarczyć wodę do wszystkich miejsc, w których jest ona potrzebna. Podczas korzystania ze szlaucha ważne jest dobre rozpylanie wody oraz komfort użytkowania. Przydają się tutaj różne dodatkowe akcesoria, złączki i przyłącza. Sprawdź, jak podłączyć wąż ogrodowy do kranu oraz jak ułatwić sobie podlewanie z jego pomocą.
Spis treści
Podłączenie węża do istniejącej baterii
Aby podłączyć wąż ogrodowy do istniejącej już baterii, należy w pierwszej kolejności zakręcić dopływ wody do kranu i odkręcić z jego wylewki napowietrzacz. Jeśli nie uda nam się zrobić tego rękami, możemy wspomóc się szczypcami z regulacją, ale w tym przypadku pamiętajmy o wcześniejszym zabezpieczeniu perlatora przed zarysowaniem (np. poprzez owinięcie go kawałkiem szmatki).
Następnie przykręcamy adapter szlaucha i dokręcamy go przy pomocy szczypiec. Trzeba też przykręcić zawór antysyfonowy. Na koniec łączymy ze sobą końcówkę węża ogrodowego i zawór. Teraz wystarczy tylko ponownie włączyć wodę i odkręcić kranik – woda powinna popłynąć z węża.
Jeżeli w miejscu podłączenia coś przecieka, upewnijmy się, że zostało ono wykonane poprawnie. Przyczyną nieszczelności może też być wadliwy adapter lub pęknięcie tworzywa, z którego wykonany jest wąż ogrodowy.
Podłączenie węża ogrodowego, gdy nie ma baterii, ale jest przewód wodny
Przewód wodny, zwłaszcza ten z PVC, pozwala przykręcić kran, a potem wąż w stosunkowo prosty sposób, choć zajmuje to więcej czasu niż w przypadku podłączania węży ogrodowych do istniejących baterii.
Zaczynamy od znalezienia miejsca, gdzie przebiega przewód wodny (z reguły wokół domu, pod ziemią). Odcinamy dopływ wody i przecinamy rurę, najlepiej piłą (warto wcześniej przygotować jakiś pojemnik na rozpryskującą się wodę).
Po obu stronach cięcia trzeba zeszlifować rury, następnie mocujemy trójnik (kształtka rurowa składająca się z trzech wylotów, wykorzystanie trójnika pozwala na wykonanie odgałęzienia bocznego sieci) oraz złączki.
Doprowadzenie rury do miejsca, w którym docelowo ma się znaleźć bateria, wykonuje się poprzez jej przyklejenie lub przylutowanie. Kolejny krok polega na tym, by owinąć adapter taśmą hydrauliczną oraz przykręcić kran zaopatrzony w zewnętrzną złączkę. Pozostaje już jedynie przykręcić zawór antysyfonowy oraz przymocować do zaworu węża o wybranej średnicy. Po odkręceniu kranu powinna popłynąć woda.

Wąż do podlewania trawnika
Węże ogrodowe – złączki i przyłącza
Różne typy złączek i przyłączy pozwalają nie tylko na podłączenie węża ogrodowego do kranów ogrodowych czy kuchennych, ale także na dołączenie do szlaucha dodatkowych elementów, takich jak długie lance czy pistolety zraszające. Na końcu węża ogrodowego często montuje się też specjalną końcówkę, która działa jak napowietrzacz do kranu – umożliwia uzyskanie silniejszego strumienia wody, a zarazem ogranicza jej zużycie.
Gumową rurę do podlewania możemy także podłączyć do pompy – służy temu specjalne przyłącze, zwykle będące już na jej wyposażeniu. Bardzo praktycznym wyborem są złączki wyposażone w zawór, który zamyka przepływ wody. Dzięki nim możemy robić przerwy w czasie używania węża bez potrzeby ciągłego podchodzenia do kranu. Istnieją również złączki z wyłącznikiem czasowym.
Złączki z funkcją ,,STOP” mają wbudowany mechanizm, dzięki któremu przepływ wody przez gumową rurę zostaje automatycznie zatrzymany po odłączeniu znajdującego się na końcu węża zraszacza, lancy czy innej końcówki. Wystarczy podłączyć którąś z nich ponownie, aby znów uzyskać przepływ wody.
Istotnym parametrem podczas dokonywania zakupu jest średnica węża ogrodowego. Najczęściej spotykane są półcalowe, ale można zakupić także szersze, np. ¾ cala lub 1 cal. Co jeśli chcemy przedłużyć szlauch? Najlepiej wtedy złączyć dwa węże.
Reparator to typ złączki, który pozwala naprawić lub przedłużyć węże o tej samej średnicy. Nypel umożliwia natomiast połączenie ze sobą dwóch węży ogrodowych, które mogą mieć różne średnice. Z jego pomocą można też rozdzielić przepływ wody na dwa węże.
Aby łatwiej było odróżnić poszczególne końcówki, złączki często są wyposażone przez producentów w charakterystyczne kolory, np. jasny w miejscu podłączenia do kranu, a ciemny na końcówce, do której mocuje się węża ogrodowego.
Praktycznie jest też wybierać różne złączki w jaskrawych kolorach, dzięki czemu łatwiejsze będzie ich namierzenie, np. w gęstej trawie. Kupując jakiekolwiek końcówki, trzeba dobrać odpowiedni rozmiar, w przeciwnym razie będziemy szukać złączki, która pozwoli na podłączenie danych akcesoriów do węży. Popularną złączkę na pewno uda się zakupić w lokalnym sklepie, natomiast te mniej standardowe czasami trzeba zamawiać przez Internet.
Jak podłączyć wąż ogrodowy? Podsumowanie
Wąż ogrodowy najłatwiej podłączyć, gdy już mamy w ogrodzie kranik. Potrzebny jest do tego specjalny adapter, który montuje się po odkręceniu napowietrzacza z wylewki kranu. Należy też przykręcić zawór antysyfonowy, do którego przytwierdzona będzie końcówka węża.
Podłączenie szlaucha, gdy nie mamy baterii, jest sprawą bardziej skomplikowaną. Trzeba zlokalizować przewód wodny, przepiłować rurę i przykręcić do niej kran, a następnie przymocować wąż.
Praktyczne szybkozłącza pozwalają także na sprawne, bezproblemowe podłączenie do węży ogrodowych różnych końcówek do podlewania. Zwykle trzeba zamknąć dopływ wody za każdym razem, gdy chcemy zmienić akcesoria. Złączki pozwalają również na łączenie kilku węży ze sobą.