Jak podlewać rośliny w ogrodzie?
Bez wody każdy ogród z zielonej oazy zmieniłby się w pustynię. Jednak ogrodnicy dobrze wiedzą, że nie wystarczy po prostu zapewnić roślinom dostępu do wody, trzeba jeszcze odpowiednio ją dawkować i przestrzegać zalecanych pór. Zobacz najczęstsze błędy i uniknij ich przy podlewaniu roślin. Dowiedz się, jak prawidłowo podlewać rośliny ogrodowe, aby odsłoniły przed Tobą pełnię swojego blasku.
Spis treści
- 1 Od czego zależy sposób podlewania roślin?
- 2 Podlewanie roślin a warunki glebowe
- 3 Podlewanie roślin a pora roku i pora dnia
- 4 Podlewanie roślin a dodatkowe zabiegi ogrodnicze
- 5 Podlewanie roślin na różnych etapach wzrostu
- 6 Podlewanie różnych miejsc w ogrodzie
- 7 Czym podlewać rośliny?
- 8 Częstotliwość i sposób podlewania roślin
- 9 Tego nie rób przy podlewaniu roślin ogrodowych!
Od czego zależy sposób podlewania roślin?
Na pewno nie ma jednej gotowej instrukcji na temat tego, jak podlewać kwiaty i inne rośliny. Nawet, jeśli znasz potrzeby konkretnego gatunku, to i tak musisz pozostać elastyczny. Zapotrzebowanie roślin ogrodowych na wodę zależy od:
- stanowiska glebowego,
- pory roku i pory dnia,
- dodatkowych zabiegów pielęgnacyjnych,
- etapu wzrostu roślin ogrodowych.
Ważna jest też sama technika podlewania roślin, a ta zależy od tego, czy podlewamy delikatne kwiaty, czy mocne krzewy, czy rośliny znajdują się bezpośrednio w gruncie, czy w donicach.
Podlewanie roślin a warunki glebowe
Ustal, jaki jest rodzaj podłoża, na którym rosną Twoje rośliny. Czy jest to gleba piaszczysta, przepuszczalna? Trzeba nawadniać ją bardziej intensywnie niż niż zbitą glinę. Ważne jest też to, czy rośliny znajdują się w miejscu osłoniętym – porywisty wiatr szybko wysusza glebę. Na pewno więcej podlewania wymagają rośliny wyeksponowane na południe, południowy zachód i południowy wschód, gdzie słońca jest najwięcej i jest najbardziej intensywne.
Podlewanie roślin a pora roku i pora dnia
Podlewanie roślin ściśle zależy od tego, jaka jest pora roku. Inne jest zapotrzebowanie wiosną i jesienią, a inne latem. Na pewno istotne jest to, jakie temperatury panują za oknem. Częstotliwość podlewania roślin ogrodowych trzeba zwiększyć w czasie suszy. Jednak najbezpieczniej jest robić to wczesnym rankiem lub późnym wieczorem. Dlaczego nie w dzień? Bo krople wody na liściach roślin działają jak soczewki – skupiają promienie słoneczne i mogą nawet prowadzić do wypalenia w nich dziur.
Podlewanie roślin a dodatkowe zabiegi ogrodnicze
Sposób, intensywność, powtarzalność podlewania roślin należy też uzależnić od rozszerzonych i podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych, jakie wykonujesz. Jeżeli przeprowadzasz ściółkowanie, to wiedz, że zabieg ogranicza intensywność parowania wody z gleby. W miejscach, gdzie rozsypana jest np. kora dekoracyjna wolniej rosną chwasty.
Podlewanie roślin na różnych etapach wzrostu
Gdy zastanawiasz się nad tym, jak podlewać rośliny ogrodowe, miej na uwadze ich indywidualne potrzeby. Te zmieniają się także w zależności od etapu rozwoju, na jakim znajduje się krzew, kwiat czy drzewo. Rośliny kwitnące mają inne potrzeby niż rośliny pączkujące czy takie, które dopiero posadziłeś. Niektóre muszą dopiero rozwinąć system korzeniowy, inne dać obfite plony.
Podlewanie różnych miejsc w ogrodzie
Ogród w różnych miejscach jest bardziej nasłoneczniony lub zacieniony, narażony na wiatr lub osłonięty przed jego podmuchami. Podlewanie roślin w ogrodzie zależy od ich lokalizacji oraz gatunku. I tak:
- żywopłoty – potrzebują dużo wody w pierwszych dwóch latach i wtedy, gdy są posadzone daleko od innych roślin. Podlewaj je solidnie, ale rzadziej, dając szansę na wzmocnienie systemu korzeniowego,
- uprawy – podlewanie grządek warzywnych to zupełnie inna kwestia. Należy unikać polewania liści, aplikując sporą ilość wody bezpośrednio do gruntu,
- rabaty – kwiaty i byliny preferują wodę w większych ilościach, ale raz w tygodniu. Najlepiej jest zastosować zraszacze, które rozprowadzają ciecz precyzyjnie.
Pamiętaj, że większość roślin, w tym drzewa i krzewy bardziej od suszy, cierpi od nadmiernej wilgoci. Nie doprowadź do ich przelania, aby stojąca woda nie spowodowała szkód, np. chorób grzybowych czy pleśni.
Czym podlewać rośliny?
To pytanie wcale nie jest bezzasadne! Nie wystarczy zastosować jakiejkolwiek wody, aby zapewnić roślinom odpowiednią dawkę substancji odżywczych. Okazuje się czasem, że np. woda z sieci wodociągowej jest zbyt mocno chlorowana lub za twarda. Najbezpieczniejszym, ale też ekonomicznym wyborem wydaje się podlewanie deszczówką. Do podlewania ogrodu wiele osób wykorzystuje też wodę czerpaną ze studni. Można wzbogacić ją o dodatkowe nawozy płynne, które ograniczą choroby grzybowe czy wzmocnią rośliny ogrodowe, przyspieszając ich wzrost.
Jaka powinna być temperatura wody? Optymalnie w przedziale od 12 do 15 stopni Celsjusza.
Dzisiaj coraz popularniejsze stają się automatyczne systemy nawadniania ogrodu. Mikronawadnianie kroplownikami pozwala dostosować ilość wody do aktualnego zapotrzebowania roślin ogrodowych.

automatyczne nawadnianie ogrodu
Częstotliwość i sposób podlewania roślin
Jak wspomnieliśmy wcześniej jest wiele czynników, od których należy uzależnić częstotliwość podlewania roślin. Jednak standardowo stosuje się zasadę:
- podlewanie roślin dwa razy dziennie w czasie upałów i raz na kilka dni w chłodniejszych okresach,
- podlewanie roślin częściej, a mniejszą ilością wody, niż rzadziej, ale obficie,
- podlewanie z konewki, zraszacza w sposób rozproszony, a nie silnym strumieniem wody,
- oszczędzanie wody poprzez pobieranie wody opadowej i podlewanie w odpowiednich porach (nie w czasie upałów, kiedy roślina nastawia się na oszczędzanie i magazynowanie wody, a nie jej efektywne wykorzystanie).
Jest wiele zasad, które wydają się skomplikowane niedoświadczonym ogrodnikom. Dobra rada jest jednak taka, aby słuchać swojej intuicji i obserwować rośliny. Do pielęgnacji ogrodu potrzebne jest także wyczucie.
Tego nie rób przy podlewaniu roślin ogrodowych!
- Nie podlewaj silnym strumieniem wody. Bardzo łatwo wtedy o uszkodzenia i rozdarcia liści czy kwiatów, co czyni je bardziej podatnymi na choroby. Strumień wody powinien być rozproszony.
- Unikaj moczenia liści. Moczenie liści również sprzyjają rozwojowi grzybów, a na te podatne są zwłaszcza młode rośliny.
- Nie podlewaj w środku dnia. W czasie upałów krople wody pozostające na roślinie mogłyby prowadzić do jej oparzenia. Wskazane jest podlewanie późnym popołudniem.
- Nie podlewaj bardzo obficie. Lepsze jest częste podlewanie mniejszymi ilościami wody, bo jest większa szansa, że dotrze ona do korzeni, a nie zatrzymają jej płytkie warstwy gleby.
Rośliny potrzebują wody, ale ważne jest dla nich to, jaką ilość cieczy, jak często i w jaki sposób aplikujesz. Nadmiar wody może być równie szkodliwy, jak jej niedobór! Dopasuj podlewanie ogrodu nie tylko do indywidualnych preferencji poszczególnych gatunków, ale też warunków atmosferycznych, etapu rozwoju roślin czy rodzaju gleby. Nastaw się na poranne lub wieczorne podlewanie, większość roślin nie będzie pod tym względem bardzo wymagająca, a odwdzięczy się pięknym wyglądem i zapachem.