Jak pozbyć się kota sąsiada z ogrodu? Metody odstraszania
Kto nie kocha kotów? Te puszyste kłębuszki zwinięte na kolanach poprawią nastrój w najbardziej ponury wieczór, a ich mruczenie uspokaja. Koty wychodzące sprawiają jednak sporo problemów, zwłaszcza w ogrodzie. Jeżeli chodzi o naszego pupila, możemy po prostu spróbować zrobić z niego domowego mruczka, ale co jeśli to zwierzak sąsiadów sprawia kłopoty? Oto skuteczne sposoby na to, jak odstraszyć koty od naszej posesji!
Spis treści
Pomocy, koty w ogrodzie!
Nikt nie lubi, kiedy obce koty załatwiają swoje potrzeby na jego grządkach warzywnych, zaznaczają swoje terytorium, pozostawiając brzydki zapach, czy rozkopują rabaty, niszcząc starannie wypielęgnowane kwiaty. Wprawdzie mocz kotów jest mniej szkodliwy dla roślin niż mocz psi, ale wielokrotny kontakt z nim może skutkować nawet wypaleniem korzeni.
Równie częstym problemem są ,,kocie wojny”, drapanie młodych drzewek, buszowanie w piwnicach i szopach na narzędzia czy wyjątkowo hałaśliwe marcowe gody. Rodziny z dziećmi obawiają się też, że zwierzęta mogłyby zanieczyścić odchodami piaskownicę, w której bawią się maluchy.
Czasami pomocne będzie zwrócenie uwagi właścicielom kota, ale niestety, zapobieżenie wychodzeniu zwierzaka poza teren posesji nie jest tak proste jak w przypadku psa. Jeśli pupil przyzwyczajony jest do wychodzenia z domu, jego opiekunowie, mimo najszczerszych chęci, niewiele mogą zrobić, żeby nie wchodził na sąsiednie działki. Uszczelnienie ogrodzenia na niewiele się przyda, bo koty świetnie się wspinają i bez trudu mogą pokonać większość rodzajów płotów. Pozostaje nam spróbować odstraszyć koty na własną rękę.
Jak odstraszyć koty? Po pierwsze – nie krzywdź!
Niezależnie, jak bardzo uciążliwa jest dla nas obecność kota w ogrodzie, pod żadnym pozorem nie mamy prawa go skrzywdzić. Pamiętajmy, że zwierzęta również czują, a obowiązek godnego traktowania ich wynika z ustawy o ochronie zwierząt.
Jakiekolwiek podjęte przez nas działanie, żeby odstraszyć koty, nie może zatem powodować u nich bólu, cierpienia ani żadnego zagrożenia dla życia i zdrowia. Absolutnie niedopuszczalne są trucizny czy pułapki. Próby ukarania kota, np. krzykiem, również nie powinny być stosowane, tym bardziej, że są mało skuteczne.
Pamiętajmy, że jeśli kot sąsiadów poczynił na naszej działce znaczne szkody, to mamy prawo domagać się ich naprawienia od jego właścicieli. Można się tu powołać na art. 431 Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny, z którego jasno wynika, że za szkody wyrządzone przez zwierzę odpowiada jego właściciel lub opiekun, nawet jeśli uciekło ono bez jego wiedzy.
Właściciele kotów mogą też ponosić odpowiedzialność na mocy art. 77 Ustawy z dnia 20 maja 1971 r. Kodeks wykroczeń. Zgodnie z nim każdy, kto nie zachowuje zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia, może zostać ukarany naganą, grzywną do 1 000 zł, a nawet karą ograniczenia wolności.

Jeśli kot sąsiadów poczynił na naszej działce znaczne szkody, to mamy prawo domagać się ich naprawienia od jego właścicieli
Czego nie lubią koty? Skuteczne sposoby, by odstraszyć je od ogrodu
Odstraszacze ultradźwiękowe na koty
To jedna z najpopularniejszych metod na zniechęcenie kota do przebywania w określonych miejscach w naszym ogrodzie. Odstraszacze ultradźwiękowe dostępne są w wielu formach, można je postawić, wbić w ziemię czy powiesić. Ich sposób działania polega na emitowaniu fal dźwiękowych o wysokiej częstotliwości, które są niesłyszalne dla ludzi, ale nieprzyjemne w odbiorze dla kotów.
Zastosowanie tej metody wiąże się z pewnym wydatkiem, zwłaszcza w przypadku najlepszych modeli, ale jest też bardzo skuteczne i bezpieczne dla zwierząt. Przy okazji można się pozbyć z ogrodu wielu innych niechcianych gości, takich jak kuny, psy, krety czy różne gryzonie (zwróćmy uwagę, na jakie gatunki działa częstotliwość oferowana przez producenta danego urządzenia).
Dużą zaletą w przypadku ultradźwiękowych odstraszaczy kotów jest to, że działają bez konieczności naszych ingerencji, może poza wymianą baterii (choć istnieją również modele zasilane energią słoneczną lub podłączane do prądu). Jedyną wadą może być przypadkowe odstraszenie również zwierząt, których obecność jest pożądana.
Zobacz: Jak zabezpieczyć ogrodzenie przed kotem?
Czy odstraszacze emitujące dźwięk to dobry sposób na koty?
Aby wygonić kota, niektórzy używają też urządzeń emitujących niepokojące dźwięki, gdy zwierzę znajdzie się w pobliżu. Są to np. nagrania wystrzałów czy głośnego szczekania psa. Takie hałasy mogą się jednak okazać bardzo stresujące dla kotów i wszystkich innych stworzeń, które odwiedzają nasz ogród (płoszą choćby ptaki, które dokarmiamy).
Przy okazji irytują także ludzi, zwłaszcza, że mogą zostać przypadkowo aktywowane, np. przez bawiące się dziecko czy naszego psa. Z tego powodu raczej nie polecamy takich sprzętów do odstraszania kotów z okolic domu. Ultradźwięki sprawdzą się zdecydowanie lepiej.
Odstraszacz kotów emitujący strumień wody
Wszyscy wiedzą, że koty nie przepadają za wodą. Właścicielom posesji może się więc przydać zraszacz z fotokomórką, który włącza się pod wpływem ruchu kota, emitując strumień wody. Zwierzę nie uzna tego za przyjemne, ale z pewnością nie stanie mu się krzywda.
Można też intensywniej podlewać miejsca, w których kot lubi urządzać sobie kuwetę. Kałuże z pewnością zniechęcą go do załatwienia swojej potrzeby w danym punkcie ogrodu po raz kolejny, bo zwierzęta te nie lubią grzebać w mokrej ziemi.

Może się więc przydać zraszacz z fotokomórką, który włącza się pod wpływem ruchu kota
Zapachowy odstraszacz kotów
Niektóre zapachy działają na koty odstraszająco. Szczególnie nie lubią zapachu cytrusów, dobrym sposobem może być więc pozostawienie skórek z cytryn czy pomarańczy w miejscu ogrodu, z którego chcemy się pozbyć tych zwierząt. Podobnie powinny zadziałać fusy po kawie, zmielone nasiona gorczycy czy tytoń fajkowy.
Koty nie lubią ponadto aromatu cynamonu czy papryki – możemy sobie pomóc, rozsypując te przyprawy w swoim ogrodzie. Czynność należy jednak powtarzać po każdych opadach i mieć na uwadze także naturalne ulatnianie się zapachu wraz z upływem czasu.
Większość kotów drażni też silny zapach octu i intensywne olejki eteryczne (np. mentolowy, eukaliptusowy, geraniowy, cytrynowy, lawendowy). Można zrobić domowy odstraszacz, nalewając do słoika wodę z dodatkiem kilku kropel wybranego olejku i zakręcając go podziurawioną wcześniej pokrywką.
Słoik ustawiamy w miejscu ogrodu, z którego chcemy się pozbyć kotów, najlepiej na słońcu (lub np. na nagrzanym kawałku blachy), bo pod wpływem ciepła zapachy ulatniają się intensywniej. Oczywiście po pewnym czasie woda wyparuje, a zapach przestanie być wyczuwalny i trzeba będzie napełnić słoik od nowa.
Rośliny odstraszające koty
Intensywny zapach odstrasza koty bardzo skutecznie. Sadząc w ogrodzie odpowiednie gatunki roślin, możemy zminimalizować prawdopodobieństwo pojawienia się tych futrzaków w pobliżu naszego domu. Będą to m.in.:
- Lawenda wąskolistna (Lavandula angustifolia);
- Rozmaryn lekarski (Rosmarinus officinalis);
- Kocanki włoskie (Helichrysum italicum ssp angustifolium);
- Bodziszek bałkański (Geranium macrorrhizum);
- Koleus psi (Coleus canina);
- Mięta polna (Mentha pulegium);
- Cebula zwyczajna (Allium cepa);
- Czosnek pospolity (Allium sativum);
- Pelargonia pachnąca (Pelargonium graveolens);
- Pysznogłówka ogrodowa (Monarda hybrida).
Skutecznie odstraszyć koty może również ruta zwyczajna(Ruta graveolens), jednak nie polecamy jej ze względu na to, że może powodować u zwierząt poważne podrażnienia skóry.
Gotowe odstraszacze na koty
Gdy domowe metody zawiodły, z pomocą przychodzą gotowe rozwiązania, głównie środki chemiczne, takie jak odstraszające spraye czy granulki. Wydzielane przez nie zapachy mogą być ledwo wyczuwalne dla ludzi, ale dla kotów wręcz niemożliwe do zniesienia, gdyż mają one wrażliwsze powonienie.
Należy jednak uważać, żeby dzieci nie miały styczności z tego rodzaju chemikaliami. Bardziej przyjazną środowisku metodą są woreczki wypełnione sierścią psów z dodatkiem jakiegoś zapachu, którego nie lubią koty.
Kupując jakiekolwiek preparaty chemiczne, zwróćmy uwagę, by nie miały w składzie żadnych substancji, które mogłyby zaszkodzić zwierzętom lub zniszczyć rośliny w naszym ogrodzie. Podobnie jak inne metody oparte o odstraszające zapachy, tego typu rozwiązania wymagają ponownej aplikacji co pewien czas, gdyż dość szybko wietrzeją.

Gotowe odstraszacze na koty to szybkie i skuteczne rozwiązanie
Zmień swoje przyzwyczajenia!
Zamiast głowić się nad tym, co jeszcze odstrasza koty, możesz spróbować podejść do problemu z innej strony. Zastanów się, czym jest spowodowana ich obecność w Twoim ogródku. Może zostawiasz otwarte pojemniki na śmieci, w których znajdują się resztki jedzenia? W takiej sytuacji, zamiast walczyć z kotami, wystarczy lepiej zabezpieczać odpady (a nawet trzeba to zrobić, bo zepsuta żywność może powodować u zwierząt zatrucia pokarmowe!).
Koty może też przyciągać do ogrodu obecność łatwych dla nich zdobyczy, a są nimi np. ptaki pożywiające się w karmniku. Może warto dokarmiać je gdzie indziej, aby nie kusić futrzastych czworonogów? Wyjdzie to na dobre i ptakom, i kotom (zjadając ptaki, zwierzęta mogą się od nich zarazić różnymi pasożytami).
Wiemy już, jakiego zapachu nie lubią koty, ale czy wziąłeś pod uwagę, że istnieją też wonie, które mogą je przyciągać? Możliwe, że masz w ogródku jakieś rośliny, którym kot sąsiadów nie jest w stanie się oprzeć, np. kocimiętkę czy walerianę.
Czym odstraszyć koty z ogrodu? Podsumowanie
Nawet jeśli jesteśmy miłośnikami zwierząt, to bezpańskie koty czy pupile naszych sąsiadów mogą doprowadzać nas do białej furii. Najczęstsze problemy, jakie powoduje ich obecność w ogrodzie, to rozkopywanie grządek, roznoszenie brzydkich zapachów czy załatwianie potrzeb fizjologicznych na rabatkach.
Ich zachowania mogą prowadzić nie tylko do niszczenia uprawianych przez nas roślin, ale też zagrażają populacjom zwierząt, na które koty chętnie polują, np. ptaków. Na szczęście, futrzaki da się zniechęcić do przebywania w określonych miejscach. Skuteczne mogą okazać się różnego rodzaju urządzenia odstraszające koty poprzez emitowanie ultradźwięków czy też strumienia wody.
Mając świadomość, jakiego zapachu koty nie lubią, można rozsypać różne substancje w ogrodzie lub pozostawić słoiczki z wodą i olejkiem eterycznym. W miejscach chętnie uczęszczanych przez niechcianych gości warto posadzić rośliny, które mają zniechęcający zapach.
Możemy też sięgnąć po różne gotowe rozwiązania, najczęściej w postaci chemicznych sprayów czy granulek, ale najpierw upewnijmy się, że nie zaszkodzą one kotom ani dzieciom bawiącym się w ogrodzie. Znacznie lepszym wyborem mogą okazać się ekologiczne preparaty. Ich działanie często opiera się na wydzielaniu zapachów, których kot instynktownie będzie unikał – są to np. woreczki wypełnione sierścią psów.