Jak pozbyć się kuny z poddasza?
Kuny domowe to prawdziwa zmora kierowców parkujących pod chmurką. W poszukiwaniu pożywienia przegryzają przewodu w samochodach, powodując ogromne zniszczenia. Jednak w okresie jesienno-zimowym kuny poszukują schronienia na strychach i poddaszach. Ich obecność w domu nie przyniesie nic dobrego. Jeżeli podejrzewasz, że na Twoim poddaszu zamieszkała kuna domowa, powinieneś poznać sprawdzone sposoby na jej usunięcie, w przeciwnym wypadku kuna wyrządzi duże szkody w Twoim domu. Dowiedz się, jak rozpoznać kunę domową, a także jak pozbyć się kuny z poddasza.
Spis treści
Kuna domowa — zmora samochodów i nie tylko
Kuna domowa (Martes foina) nazywana również kamionką, to niewielki ssak, który dorasta do ok. 50 cm i 2 kg wagi. Kuna dożywa do około 10 lat, choć niekiedy okres ten może ulec wydłużeniu — znany jest przypadek kuny domowej, która dożyła do 18 lat.
Ten mały ssak drapieżny należy do rodziny łasicowatych i występuje naturalnie na terenie Europy i Ameryki, a także licznych regionów Azji. Kuna domowa preferuje klimat umiarkowany, dlatego nie da się jej spotkać w chłodniejszych lokalizacjach, takich jak kraje Skandynawskie, Estonia, czy Wyspy Brytyjskie. Zwierzęcia nie spotkamy również na wyspach Morza Śródziemnego.
Szczególnie w okresie jesienno-zimowym, kuny domowe szukają schronienia w budynkach, które są rzadko odwiedzany przez ludzi. Zwykle są to opuszczone budynki, a także pomieszczenia gospodarcze, strychy i poddasza.
Naturalnymi wrogami kun są psy, wilki, lisy i borsuki. To sprawia, że znacznie rzadziej można je spotkać na poddaszu domu, w którym zamieszkuje pies.
Jak wygląda kuna domowa?
Kuna domowa może mieć różnorodne odcienie szaty od delikatnych szarości, aż po intensywne ciemne brązy. Futro zwierzęcia jest miękkie i puszyste. Cechą charakterystyczną kuny jest biała plama na szyi, która następnie rozwidla się w kierunku kończyn przednich.
Na podeszwach łap kuny nie występuje futro, a miękkie poduszki sprawiają, że kuny poruszają się niemal bezszelestnie. Niezwykle ostre zęby i silne łapy sprawiają, że kuna może nieść prawdziwe zniszczenie wszędzie tam, gdzie się dostanie.
Ciekawostkę może stanowić fakt, że kuny potrafią skakać na odległość 3 metrów. Dodatkowo doskonale się wspinają, dzięki czemu bez trudu są w stanie dostać się do domu, przeciskając się przez niewielkie szczeliny w dachu.
Czym się żywią kuny domowe?
Kuny to ssaki drapieżne, dlatego podstawę ich żywienia stanowią drobne zwierzęta, w tym również domowe. W zależności od dostępności żywią się ptakami, ptasimi jajami i gryzoniami. W okresie letnim szczególnie często żerują na płazach i jaszczurkach, jednak równie chętnie polują na małe zwierzęta hodowlane, takie jak kurczaki czy króliki. Ich przysmakiem są również jaja kurze.
W przypadku braku dostępności pokarmów zwierzęcych kuny żywią się owocami. Szczególnie chętnie wybierają owoce leśne, maliny, borówki, czereśnie i śliwki.
Gdzie można spotkać kuny domowe?
Jeszcze do niedawna kuny wolnożyjące zakładały swoje gniazda w pustych drzewach, opuszczonych dziuplach i skałach. Jednak wraz z biegiem lat zwierzęta te stały się zwierzętami synantropijnymi. To znaczy, że dostosowały się do życia w środowisku, które zostało przekształcone przez człowieka.
W nowym środowisku kuny na swoje gniazda wybierają opustoszałe zabudowania. Wybierają w szczególności te miejsca, w których będzie im ciepło i sucha, jednak nie będą niepokojone przez obecność człowieka. To sprawia, że obecnie najczęściej możemy je spotkać w altanach na działkach, w piwnicach, na strychu i na poddaszu.
Co szczególnie ważne, kuny domowe należą do bardzo terytorialnych gatunków. To znaczy, że jeżeli już zadomowią się na Twoim poddaszu, to trudno będzie Ci się ich pozbyć. Zasiedlając budynek, traktują go jak swoje gniazdo i zachowują się jak w swoim naturalnym środowisku — znakują miejsce moczem i odchodami.
Jak odróżnić kunę domową od kuny leśnej?
W naturze występuje wiele gatunków kun — leśne, żółtogardłe, tamilskie, rybożerne, japońskie oraz amerykańskie. W Polsce w środowisku naturalnym możemy spotkać wyłącznie kuny leśne i domowe. Czym różnią się te gatunki?
Kuna leśna jest znacznie większa od tej domowej. Kunę leśną od tej domowej można najszybciej rozpoznać po futerku. Na podgardlu kun domowych widoczna jest biała plama, która rozwidla się w stronę przednich łap. Cecha ta nie występuje u kuny leśnej, której plama jest żółta i nie rozwidla się. Łapki kuny leśnej są mocno owłosione, a kolor jej futra zmienia się, wraz z kolejnymi porami roku. W sezonie letnim futro kuny leśnej jest krótkie i matowe, z kolei zimą puszyste i błyszczące, jednak zawsze ciemniejsze od futra kuny domowej.
Podobnie jak kuna domowa, również kuna leśna potrafi skakać na odległość do 3 metrów. Tym samym, podobnie jak ta domowa, również może się dostać do wnętrza domu przez otwory wentylacyjne, niezabezpieczone okna dachowe i uszkodzenia w dachu.
Jakie szkody wyrządzają kuny?
Głównym pożywieniem kun są drobne gryzonie i owady, dlatego okazują się niezwykle przydatnymi zwierzętami w ogrodach. Jednak gdy pokarmów zwierzęcych zabraknie, wówczas kuny szukają pożywienia roślinnego. W okresie letnio-jesiennym główne pożywienie dla kun stanowią owoce uprawiane w ogrodach, takie jak winogrona, morele, czereśnie, gruszki czy owoce jarzębiny.
Szczególna szkodliwość tych zwierząt jest ściśle związana z trybem życia kuny. Przede wszystkim dotyczy to powszechnego znakowania. Co więcej, kuny podczas urządzania gniazda mogą powodować liczne zniszczenia, uszkadzając ocieplenie nakrokwiowe, a także izolacje kabli elektrycznych.
Kuny mogą stanowić prawdziwe zagrożenie dla gospodarstw domowych. Mogą atakować ptactwo domowe i wykradać jaja kurze. Przy braku odpowiedniego zabezpieczenia, mogą porwać nawet króliki. Co ważne, kuny, przy dużej dostępności pożywienia mają zwyczaj zabijania znacznie większej liczby zwierząt, niż jest to konieczne. Dodatkowo, jako zwierzę prowadzące nocny tryb życia, kuny bywają hałaśliwe.
Czy na Twoim strychu zamieszkały kuny domowe?
Podejrzewasz, że na Twoim poddaszu zamieszkała kuna? Jeżeli tak, to powinieneś, jak najszybciej to zweryfikować, ponieważ kuny stanowią prawdziwe utrapienie i mogą być nie lada problemem dla właściciela budynku. W celu upewnienia się, czy na Twoim poddaszu zamieszkała kuna, wystarczy, że ocenisz poniższe kryteria:
- Hałas — nocny tryb życia prowadzony przez kunę generuje wiele hałasu, w tym skrzypiący dźwięk powstający podczas próby wygryzania lub wydrapywania nor. Nocne żerowanie, bieganie, zabawa z młodymi i przeciskanie się przez szczeliny może być uciążliwe, szczególnie wówczas, gdy gniazdo kun mieści się na poddaszu.
- Brud — jak większość zwierząt, również kamionki nie należą do szczególnych “czyściochów”. Pozostawiają w pobliżu swojego gniazda resztki pokarmu i odchody. Dodatkowo, aby dostać się do gniazda na poddaszu, muszą wspinać się po elewacji, co może skutkować powstawaniem licznych zadrapań i zabrudzeń.
- Nieprzyjemny zapach — zapach kuny jest intensywny i nieprzyjemny. Dodatkowo zwierzęta stale znakują swój teren odchodami i moczem, aby zniechęcić inne osobniki do przejęcia terenu. Zapach ten, szczególnie w dużym stężeniu może przesiąkać wnętrze, sprawiając, że jego późniejsze usunięcie będzie problematyczne.
- Zniszczenia — kuny podczas szykowania legowiska poszukują różnorodnych materiałów, powodując liczne zniszczenia. Szczególnie chętnie wygryzają kanały w izolacji cieplnej, powodują zniszczenia folii dachowej, a nawet instalacji elektrycznej.
Sposoby na pozbycie się kuny domowej
Wszystkie znaki wskazują na to, że na naszym poddaszu zadomowiły się kuny? W takim razie powinieneś jak najszybciej pozbyć się kuny, by nie dokonała więcej zniszczeń. Jednak czy podczas walki ze zwierzęciem wszystkie chwyty są dozwolone?
Podstawa prawna
Zanim przystąpisz do walki z kunami, powinieneś wiedzieć, że zwierzęta te są objęte ochroną, na mocy rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 12 października 2011 r. w sprawie ochrony gatunkowej zwierząt (Dz. U. Nr 237, poz. 1419. W związku z obowiązującą ochroną prawną gatunku istnieje szereg zakazów, wskazanych w §7 ww. rozporządzenia, w tym w szczególności w zakresie umyślnego okaleczania i chwytania zwierząt (wskazane w pkt 2 §7).
Co w praktyce oznacza objęcie kuny domowej ochroną prawną? Nawet wówczas, gdy zwierzę zadomowi się na Twoim poddaszu, powodując liczne zniszczenia, nie możesz zrobić mu krzywdy. To znaczy, że podczas próby pozbycia się zwierzęcia z posesji, możesz stosować wyłącznie te metody, które nie będą zagrażać życiu i zdrowiu tych uciążliwych zwierząt.
Wypróbuj żywołapki na kuny
Jedną ze skutecznych metod, pozwalających pozbyć się kuny są żywołapki. To metoda, która pozwala na wyłapanie zwierzęcia, a następnie jego bezpieczne wywiezienie z dala od domu. Pułapki z systemem zapadek można kupić w większości sklepów ogrodniczych i punktów z artykułami rolniczymi.
Dla uzyskania jak najlepszych rezultatów, pułapki żywołowne powinny mieć wejścia z dwóch stron, a także mechanizm, który pozwoli na zwolnienie zapadek po wejściu do pułapki. Te najlepsze pułapki są zwykle wykonane z drutów ze stali ocynkowanej. Aby pułapka nie wyrządziła krzywdy zwierzęciu, powinna mieć wymiary 80-120 cm długości i ok. 30 cm wysokości i szerokości. Co ciekawe, pułapka ta może być z powodzeniem stosowana również podczas polowania na lisy.
Jeżeli zależy Ci na tym, by podnieść skuteczność żywołapki, możesz wybrać wariant wyposażony w plandeki maskujące i płyny wabiące kuny. Kosz żywołapki uzależniony jest od wybranego modelu. W zależności od tego, na jaki wariant się zdecydujesz, będziesz musiał zapłacić od kilkudziesięciu do ponad stu złotych.
Aby zwiększyć skuteczność wabienia kun, do środka pułapki powinieneś włożyć odpowiednią przynętę — doskonale sprawdzi się w tym celu jajo kurze, owoce oraz mięso drobiowe. Aby nie odstraszyć kuny, pułapkę należy zakładać w rękawicach, w ten sposób na jej powierzchni niewyczuwalny będzie zapach człowieka.
Złapaną kunę należy bezpiecznie wypuścić do środowiska naturalnego, z dala od domu, aby uniknąć jej szybkiego powrotu do dawnego gniazda. Co ważne, z tej metody można korzystać wyłącznie w okresie od 1 września do 31 marca, czyli w okresie łownym.
Wykorzystaj odstraszacze kun ultradźwiękowe
Nie udało Ci się złapać kuny do żywołapki? Nie powinieneś się zrażać. Kuny cechują się silną neofobią, czyli lękiem przed nowymi sytuacjami i nowo pojawiającymi się osobami. To znaczy, że od momentu postawienia pułapki, do złapania kuny może upłynąć wiele dni.
Jeżeli zależy Ci na czasie, możesz zdecydować się na wyróżniające się wysoką skutecznością w ochronie samochodów odstraszacze kun ultradźwiękowe. Aby uzyskać jak najwyższą skuteczność, należy wybrać odpowiedni model i zwrócić szczególną uwagę na sposób montażu. Najlepsze okażą się odstraszacze o nieprzerwanej pracy i zmiennym charakterze ultradźwięków.
Musisz przy tym pamiętać, że choć dla człowieka ultradźwięki są niesłyszalne, to działają drażniąco na inne zwierzęta, w tym zwierzęta domowe. Jeżeli więc masz zwierzę, powinieneś zrezygnować z tego rozwiązania.
Jeżeli obawiasz się stosowania odstraszaczy ultradźwiękowych, możesz zdecydować się na zastosowanie urządzenia emitującego odgłosy borsuka. Pamiętaj przy tym, że na dłuższą metę, metoda ta nie okaże się w pełni skuteczna, ponieważ kuna szybko zorientuje się, że dźwięki są powtarzalne i tym samym nienaturalne.
Sięgnij po preparaty w sprayu i odstraszacze zapachowe
Wysoką skutecznością w zwalczaniu kun wyróżniają się również preparaty w sprayu. Według ekspertów metoda ta wyróżnia się wysoką skutecznością i powinna być stosowana w pierwszym etapie walki ze zwierzęciem.
Odstraszacze zapachowe zwykle bazują na naturalnych olejkach eterycznych, które mogą być z powodzeniem stosowane wokół domu, zwracając szczególną uwagę na strychy, piwnice i altany ogrodowe.
Wybierając odstraszacze w sprayu, musisz się liczyć z tym, że olejki eteryczne szybko wietrzeją. Jeżeli więc zależy Ci na maksymalnym obniżeniu kosztów, możesz przygotować odstraszacz, wykorzystując sprawdzone, domowe sposoby.
Psy są naturalnymi wrogami kuny, dlatego w domowych odstraszaczach możesz wykorzystać sierść psa. Zapach sierści psa, w połączeniu z kostkami do WC mogą się okazać skuteczne i pozwolą Ci pozbyć się kuny raz na zawsze.
Metodę tę możesz z powodzeniem wykorzystać również podczas zabezpieczania instalacji elektrycznej samochodu. Kostki WC i sierść psa wystarczy umieścić pod maską samochodu, by skutecznie odstraszyć kunę domową.
Sięgnij po elektryczny pastuch
Aby skutecznie pozbyć się kuny, możesz zdecydować się na montaż elektrycznego pastucha. To niezbyt popularna metoda, która wyróżnia się stosunkowo dużą skutecznością. Jeśli nie chcesz, by na Twoim strychu zadomowiła się kuna, możesz zamontować instalację o niewielkim napięciu.
Dla uzyskania najlepszych rezultatów elektryczne pastuchy montuje się wzdłuż okapów dachu, najczęściej tuż przy rynnach. Dla zwiększenia skuteczności możesz przeciągnąć instalację, tak, by swym zasięgiem objęła również otwory wentylacyjne.
Decydując się na montaż elektrycznego pastucha, musisz pamiętać o tym, że kuna jest gatunkiem objętym ochroną. Prąd powinien jedynie pokazać kunie, że jest niemile widziana na naszym strychu, bez wyrządzania wyraźnej szkody.
Ważna profilaktyka — czyli jak zabezpieczyć dom przed kunami
Usunięcie kuny z poddasza nie należy do prostych zadań. Dlatego, zamiast walczyć z nią, warto już wcześniej zadbać o to, by zwierzę nie dostało się do wnętrza domu. Jeżeli zależy Ci na tym, by w Twoim domu nie zadomowiła się kamionka, powinieneś zadbać o odpowiednie zablokowanie dostępu.
Podstawowym sposobem ochrony przed kunami jest staranne zabezpieczenie dachu, poddasza i otworów wentylacyjnych, zwracając szczególną uwagę na gąsiory, lukarny, włazy i kosze rynnowe. W tym celu warto wykorzystać stalowe kratki o niewielkich otworach lub mocną metalową taśmę perforowaną.
Zabezpieczone kratkami stalowymi i metalowymi taśmami perforowanymi włazy skutecznie zabezpieczą wszelkie szczeliny, a dzięki swojej strukturze skutecznie oprą się ostrym zębom i pazurom zwierzęcia.
Gdy już uda Ci się wstępnie zabezpieczyć dach, możesz przejść do kolejnego etapu, jakim jest zabezpieczenie kalenicy dachu i okna dachowego. W tym celu powinieneś wykorzystać podbitkę dachową. Dla uzyskania najlepszych rezultatów podbitka powinna być wykonana z drewna, zapewniając maksymalną szczelność. Pamiętaj przy tym, by podczas poszukiwania oszczędności nie stosować podbitki plastikowej, ponieważ tworzywa sztuczne mogą być z łatwością przegryzane przez kuny.
Aby zabezpieczyć dach przed kunami, warto zadbać o zastosowanie odpowiedniego ocieplenia nakrokwiowego. To powinno być ułożone na sztywnym poszyciu i dodatkowo izolowane papą. Chcąc uzyskać jak najlepsze rezultaty, możesz zdecydować się na zastosowanie materiału, szczególnie nietolerowanego przez kuny i inne gryzonie — styropianu typu XPS. Jako skuteczne materiały izolacyjne, zniechęcające kuny, wyróżnić możemy:
- Wełny celulozowe — to wełna mineralna, której struktura pozwala skutecznie zniechęcić kunę przed atakiem. Metoda wypełnienia — wdmuchiwanie wełny w przestrzenie międzykrokwiowe sprawia, że wypełnienie jest niezwykle szczelne, co dodatkowo utrudnia kunom przedostanie się do wnętrza domu.
- Wełna drzewna — do jej wykonania wykorzystywane są włókna drzewne z dodatkiem kwaśnego odczynu. Kwas borowy zastosowany podczas produkcji tego typu wełny mineralnej skutecznie zniechęca gryzonie i inne domowe szkodniki przed wejściem do domu.
Kolejnym sposobem na skuteczne zapobieganie wizyty kun na strychu jest odpowiednie wykończenie dachu. Ostre pazury kun pozwalają z łatwością poszarpać folię dachową i tym samym dostać się do ciepłego wnętrza. Jeżeli nie chcesz walczyć z kuną domową, już na etapie budowy zwróć uwagę na to, by odpowiednio zabezpieczyć dach. Nawet niewielki luz między dachówkami może być z powodzeniem wykorzystany przez kunę, by ta mogła zamieszkać na Twoim strychu.
Poszycie dachu warto zabezpieczyć za pomocą gęstych kratek. Osłony położone wzdłuż szczeliny kalenicowej w połączeniu z pozostałymi metodami powinna zapewnić Ci spokój i bezpieczeństwo.