Jak pozbyć się roztoczy z pościeli?
Jak pozbyć się roztoczy z pościeli domowymi sposobami? Oto kilka najlepszych, sprawdzonych, a jednocześnie bardzo prostych metod. Zapoznaj się z nimi koniecznie!
Spis treści
Jak pozbyć się roztoczy z pościeli? Częste wietrzenie to podstawa!
Roztocza kurzu domowego to mikroskopijne organizmy należące do rodziny pajęczaków. Ich odchody są częstą przyczyną powstawania alergii, dlatego warto zrobić wszystko, by się ich pozbyć i by zapobiegać ich rozmnażaniu się. Roztocza najlepiej czują się w warunkach, w których panuje temperatura około 250C i wilgotność na poziomie 70-80%. Żywią się między innymi resztkami martwego naskórka, dlatego chętnie zagnieżdżają się w pościeli. Na szczęście wszystkie sposoby na pozbycie się roztoczy są stosunkowo proste i nie wymagają ani stosowania specjalistycznych preparatów, ani specjalnych zabiegów.
Jeśli chcemy pozbyć się roztoczy z pościeli i zapobiec ich zagnieżdżaniu się, powinniśmy przede wszystkim często wietrzyć pomieszczenie, w którym śpimy. Warto szeroko otworzyć okno w sypialni tuż po wstaniu z łóżka. Dzięki temu wpuścimy do środka świeże powietrze, które nie tylko zapobiegnie rozwojowi roztoczy, ale dodatkowo wpłynie korzystnie na nasz nastrój. Już kilkuminutowe wietrzenie sprawi, że znacznie ograniczymy rozmnażanie się uciążliwych, choć niewidocznych gołym okiem, pajęczaków. Wietrzenie sypialni to oczywiście nie wszystko, jednak kolejny sposób na pozbycie się roztoczy jest blisko związany z wietrzeniem pomieszczenia, w którym śpimy.
Regularnemu wietrzeniu powinniśmy również poddawać całą pościel oraz materac. Jeśli otwieramy okno tuż po przebudzeniu, to warto zostawić materac odkryty, by odparował z niego nadmiar wilgoci, który mógł się zgromadzić na nim przez całą noc. Podwyższona wilgotność i stosunkowo wysoka temperatura panująca w pościeli stanowi dla roztoczy doskonałe siedlisko. Zarówno pościel, jak i materac, warto wystawiać na balkon lub na ogród (w zależności od tego, jakie mamy możliwości), dzięki czemu pozbędziemy się roztoczy, a przy tym zapobiegniemy zbieraniu się wilgoci w materacu. Dodatkowym plusem będzie świeży zapach pościeli, który znacznie umili nam sen.
Częste pranie pościeli jako dobry sposób na pozbycie się roztoczy z pościeli
Regularna wymiana pościeli to jedna z podstawowych zasad, jeśli chcemy zachować higienę. Pościel może się wydawać czysta, jednak trzeba pamiętać, że co noc gromadzi się na niej pot, włosy i cząstki martwego naskórka, które stanowią doskonałą pożywkę dla roztoczy. Dlatego też poszwę na kołdrę, prześcieradło oraz poszewki na poduszki zaleca się prać co najmniej co dwa tygodnie. W jakiej temperaturze giną roztocza? Już podczas prania w 600C pozbywamy się nie tylko roztoczy z tkanin, ale również bakterii, dlatego pamiętajmy, by pranie ustawiać co najmniej na taką temperaturę. Jeśli to tylko możliwe, suszymy pościel na świeżym powietrzu.
Mówiąc o praniu pościeli, nie można zapominać o kołdrach, poduszkach i materacach:
- wybierając kołdry i poduszki, warto od razu sprawdzić, czy wybrane modele można prać w temperaturze 600C,
- większość materaców zawiera obecnie w komplecie pokrowiec, który można zdjąć, wyprać i założyć ponownie,
- wypranie całego materaca najczęściej nie wchodzi w rachubę, jednak jego regularne odkurzanie również może przynieść dobre rezultaty w walce z roztoczami.
Wystawianie pościeli i materaca na mróz lub na słońce jako doskonały sposób na pozbycie się roztoczy
Bardzo dobrym i szybkim sposobem na pozbycie się roztoczy jest wystawianie pościeli i materaca na działanie promieni słonecznych. Jeśli to tylko możliwe, warto więc wystawić materac na zewnątrz, a pościel rozwiesić na przykład na barierkach tarasu. Można też ostatecznie otworzyć szeroko okno w słoneczną pogodę i przerzucić pościel przez parapet lub choćby pozostawić okno jak najdłużej otwarte. Już kilka minut wystawienia na działanie promieni słonecznych likwiduje większość roztoczy, jednak jeśli pozostawimy pościel na dłużej na słońcu, to dodatkowo sprawimy, że nabierze ona pięknego, świeżego, długo utrzymującego się zapachu.
Podobnie ma się sprawa z wystawianiem pościeli i materaca na mróz. Niska temperatura w połączeniu z suchym powietrzem pomaga nie tylko pozbyć się roztoczy, ale również bakterii. Co więcej, pościel i materac wystawione na mróz nabierają (podobnie jak na słońcu) pięknego, pełnego świeżości zapachu, który pomoże nam zasnąć, a przy tym będzie się utrzymywał co najmniej przez cały następny dzień. Dodajmy jeszcze, że wystawiając pościel i materac na słońce albo mróz, warto co jakiś czas zmieniać ich położenie. Kołdry i poduszki dodatkowo mocno wytrzepujemy, pozbywając się kurzu.
Jak zapobiegać powstawaniu roztoczy w pościeli?
Omówione powyżej sposoby na pozbycie się roztoczy z pościeli są bardzo skuteczne, a przy tym proste i niewymagające żadnych nakładów finansowych. To jednak nie jedyne metody, które możemy zastosować. Jednym z ważnych aspektów w walce z roztoczami jest wybór odpowiedniego materaca. O pokrowcu, który można zdejmować, już wspominaliśmy, pora więc na dodanie kilku słów na temat samego wypełnienia. Dobry materac na łóżko powinien zapewniać swobodny przepływ powietrza, dlatego uznaje się, że najlepsze modele chroniące przed rozwojem roztoczy to materace z pianki wysokoelastycznej. W sklepach znajdziemy również nowoczesne materace z ciekawymi, innowacyjnymi rozwiązaniami, takimi jak taśmy 3D umieszczone w pokrowcu, których zadaniem jest wspieranie wentylacji, czy też system Airforce, zapewniający prawidłowy obieg powietrza wewnątrz materaca.
Na koniec poruszymy jeszcze temat sprzątania, które może się okazać kluczowym czynnikiem w walce z roztoczami. Systematyczne odkurzanie i wycieranie na mokro wszystkich powierzchni narożnika, sofy lub łózka, na których gromadzi się kurz, pomoże nam znacznie ograniczyć rozmnażanie się roztoczy. Warto przy tym zwrócić szczególną uwagę na podłogę pod łóżkiem, gdzie kurz zbiera się zwykle w największej ilości. Dbając o porządek i czystość w sypialni, a także stosując powyżej omówione metody, możemy być spokojni o higienę swojej pościeli. Zapobiegniemy w ten sposób rozwojowi roztoczy, a co za tym idzie, unikniemy uciążliwej w objawach alergii i zapewnimy sobie zdrowy sen.