Jak pozbyć się szczura z domu?
Jak pozbyć się szczura z domu? Jak rozpoznać obecność szczurów i jakie są sprawdzone sposoby na ich wytępienie? To nieproszeni goście, którzy mogą przysporzyć nam nie lada problemów, dlatego należy jak najszybciej podjąć odpowiednie środki, by się ich pozbyć. Poznaj najlepsze metody!
Spis treści
- 1 Plaga gryzoni, czyli jak wytępić szczury
- 2 Dlaczego musimy się szybko pozbyć szczurów, jeśli okaże się, że zadomowiły się w naszym domu?
- 3 Czego boją się szczury i myszy? Humanitarne pułapki
- 4 Jak skutecznie wytępić szczury? Trutki w zwalczaniu gryzoni
- 5 Jak pozbyć się szczura? Pułapki i lepy
- 6 Profesjonalna deratyzacja i sprawdzone sposoby na zapobieganie pojawieniu się szczurów
Plaga gryzoni, czyli jak wytępić szczury
W naszym kraju spotkać można szczura śniadego, szczura wędrownego (szczur kanałowy) oraz szczura wodnego (karczownik). Szczury żyją średnio od 12 do 36 miesięcy. Samica może rodzić od 3 do nawet 6 razy w ciągu roku, a podczas każdego z porodów przychodzi na świat 7-12 młodych. Jeśli więc zauważymy na naszej posesji obecność szczurów, należy natychmiast przedsięwziąć odpowiednie kroki, by się ich pozbyć, ponieważ ich ilość wzrasta błyskawicznie. Jak wyglądają szczury? Mają wydłużony pysk, charakterystyczne dla gryzoni, stojące uszy oraz długie wibrysy. Ich umaszczenie może przybierać kolor szarawy lub brązowy, a na brzuchu często ma biały lub żółty odcień. Szczury śniade i wędrowne osiągają nawet do 30 cm wielkości, nie licząc ogona. Zwykle w okresie jesiennym wchodzą do piwnic, a nawet do mieszkań, w których wabi je zapach pożywienia. Spiżarnia, kuchnia czy nawet śmietniki z resztkami jedzenia to dla nich wabik, a przy tym ciepło domu zachęca je do zakładania gniazd. Tworzą je one w ciemnych miejscach, jak piwnica, kanalizacja i zakamarki pod podłogą.
Szczur kanałowy i szczur śniady świetnie pływa i łatwo się wspina – nie stanowią dla niego przeszkody nawet mury czy elementy instalacji. Dzięki ostrym zębom w skrajnych przypadkach może nawet wygryźć dziurę na przykład w szafkach kuchennych. Co gorsza, szczury rzadko żyją samotnie, a tworzone przez nie kolonie mogą liczyć nawet 200 osobników. To zwierzęta wszystkożerne, które najczęściej szukają schronienia w domach znajdujących się w pobliżu pól uprawnych, ale wabi je także żywy inwentarz. Jeśli do naszej piwnicy lub na strych dostanie się szczur, narobi wielu szkód. Musimy się liczyć ze zniszczonymi meblami, ubraniami, książkami, kablami i zapasami jedzenia. Szczury jednak przede wszystkim stanowią zagrożenie dla naszego zdrowia, ponieważ są nosicielami wielu groźnych chorób i pasożytów.
Dlaczego musimy się szybko pozbyć szczurów, jeśli okaże się, że zadomowiły się w naszym domu?
Szczury uważa się za inteligentne zwierzęta, co sprawia, że są one trudnymi przeciwnikami, a co za tym idzie, ciężko ich się pozbyć. Jak już powiedzieliśmy, szczury szybko się rozmnażają, dlatego nie wolno lekceważyć pierwszych sygnałów świadczących o obecności szczura w domu. To zwierzęta, które są nosicielami salmonellozy, dżumy, wścieklizny, włośnicy, tasiemczycy, tyfusu, leptospirozy, choroby Weila, riketsjozy, tularemii i histoplazmozy. Większość chorób przenoszonych przez szczury występuje rzadko, jednak mają one gwałtowny przebieg. Zarazić można się nimi poprzez ugryzienie szczura, spożycie mięsa zwierzęcia, które wcześniej zjadło szczura, a także w wyniku kontaktu z glebą, roślinami lub wodą, w których znajdowały się szczurze odchody.
Szczury to nie tylko zmora domów znajdujących się na wsi. To gryzonie, które często wkradają się do piwnic i mieszkań w miastach, powodując w nich znaczne szkody. Warto wiedzieć, że gryzonie te, gdy czują się zagrożone, mogą zaatakować zwierzęta domowe, a także ludzi, zwłaszcza dzieci. Po czym poznać, że w domu znajduje się szczur?
- Możemy znaleźć w swoim domu szczurze odchody (które są większe niż odchody myszy),
- W trudno dostępnych miejscach bytowania gryzoni znaleźć można ich gniazda,
- O obecności szczurów świadczą też pogryzione przedmioty, szczególnie kable i instalacje,
- Na żywności można znaleźć ślady zębów,
- Przegryzione worki ze śmieciami i bałagan w okolicy śmietników może również świadczyć o tym, że na naszej posesji pojawił się szczur lub szczury.
Czego boją się szczury i myszy? Humanitarne pułapki
Chcąc pozbyć się szczura z posesji, przeprowadzamy deratyzację, czyli stosujemy środki chemiczne lub mechaniczne mające na celu wytępienie tych gryzoni. W sklepach chemicznych i z artykułami gospodarstwa domowego znajdziemy trutki, pułapki, chwytacze, lepy, a także odstraszacze elektroniczne. Aby pozbyć się szczura, często potrzebne będzie zastosowanie kilku metod jednocześnie. Zwykle, zanim sięgniemy po bardziej drastyczne sposoby pozbycia się szczurów, szukamy metod humanitarnych. Jedną z nich jest zastosowanie chwytacza żywołownego (“żywołapki”). Chwytacze mogą mieć różne kształty i formy, jednak ich działanie pozostaje takie samo. Wewnątrz klatki z opadającymi ściankami lub w tunelu z zapadniami umieszcza się przysmak, na przykład batonik czekoladowy, herbatnik, chleb ze smalcem albo gotowy atraktant na gryzonie. Zwabione zapachem szczury wchodzą do chwytacza, który zatrzaskuje się dzięki mechanizmowi spustowemu i więzi zwierzę w środku. Po złapaniu gryzonia możemy go wywieźć daleko od domu, najlepiej do lasu, i wypuścić. Żywołapki to pułapki wielokrotnego użytku.
Kolejną metodą, dzięki której możemy się pozbyć szczurów w humanitarny sposób, jest zastosowanie odstraszaczy elektronicznych (ultradźwiękowych). Przed zakupem takiego sprzętu warto sprawdzić, jaką powierzchnię jest on w stanie zabezpieczyć, ponieważ w sklepach znajdziemy modele o różnej mocy i o różnym zasięgu ochrony. Z reguły emituje niesłyszalne dla ucha człowieka dźwięki o częstotliwości od 25 do 65 kHz, które są dla szczurów trudne do zniesienia: wywołują ból i mają negatywny wpływ na ich układ nerwowy. Szczur to jednak zwierzę o znacznych możliwościach adaptacyjnych i przy dłuższym stosowaniu takich urządzeń zwierzę przyzwyczaja się do emitowanego dźwięku. A oto kilka dodatkowych informacji na temat ultradźwiękowych odstraszaczy szczurów:
- Ultradźwiękowe odstraszacze szczurów nie mają wpływu na ludzi.
- Niektóre urządzenia tego typu odstraszają też inne gryzonie, a także owady (komary, muchy, pająki, karaluchy), a z podwórka lisy, dziki czy kuny.
- Nowoczesne odstraszacze nie zakłócają pracy urządzeń elektrycznych znajdujących się w domu.
- Niektóre odstraszacze mają dodatkowe głośniki bezprzewodowe, które pozwalają rozszerzyć zakres ochrony przed szczurami.
Jak skutecznie wytępić szczury? Trutki w zwalczaniu gryzoni
Za przeprowadzanie deratyzacji w miastach odpowiadają zarządcy osiedli albo pracownicy administracji, którzy zlecają taką usługę profesjonalnym firmom. Ich działanie musi być przeprowadzane z zachowaniem wszelkich środków bezpieczeństwa dla ludzi i zwierząt domowych. Jeśli jednak zamierzamy samodzielnie pozbyć się szczurów, a humanitarne sposoby zawodzą, musimy sięgnąć po bardziej drastyczne środki. Najłatwiej pozbyć się szczurów, wysypując w miejscach ich bytowania trucizny (trutki). Co warto wiedzieć na ten temat?
- Trutki na szczury mają postać pasty, płynu, granulatu lub kostki.
- Trutki wydzielają charakterystyczny zapach, który wabi gryzonie.
- Trutka na szczury zawiera substancję mumifikującą, zapobiegającą rozkładaniu się ciała, dzięki czemu martwy szczur nie wydziela przykrego zapachu.
- Jak pozbyć się szczurów przy pomocy trutki? Truciznę wysypujemy na tekturowe tacki i pozostawiamy w zakamarkach, w których najczęściej znajdują się szkodniki.
- Zapach trutek jest też atrakcyjny dla zwierząt domowych, dlatego należy zadbać o to, by nie miały one z nimi styczności.
Przypadkowe spożycie trutki przez dzieci lub zwierzęta domowe może się okazać tragiczne w skutkach, dlatego warto wziąć ten aspekt pod lupę. Niektóre trutki mają dodatek substancji gorzkiej, która zniechęca do spożycia ludzi i zwierzęta, które nie są celem zwalczania. Dobrym wyborem są też plastikowe lub metalowe karmniki deratyzacyjne, które przytwierdza się do podłoża i zamyka na klucz. Trutkę zawiesza się w niej na rusztach. Karmniki takie można spotkać na zewnątrz budynków i mają one tworzyć barierę ochronną przed przedostawaniem się szczurów na teren posesji.
Jak pozbyć się szczura? Pułapki i lepy
Jeśli stosowane przez nas humanitarne sposoby na pozbycie się szczurów nie przynoszą spodziewanych efektów lub jeśli szczurów jest zbyt wiele i stanowią znaczne zagrożenie dla ludzi i zwierząt, musimy sięgnąć po bardziej drastyczne środki. Jak skutecznie pozbyć się szczurów domowym sposobem w sposób mechaniczny? Jedną z najpopularniejszych metod na to, by pozbyć się szczurów z domu, jest zastosowanie pułapki (łapki) na myszy i szczury. Sposób działania standardowej pułapki jest prosty. W odpowiednim miejscu umieszczamy przysmak. Jego zapach wabi szczura, który sięgając po niego, uruchamia jednocześnie uśmiercający go mechanizm sprężynowy. Urządzenie, zatrzaskując się, zabija gryzonia, łamiąc mu kręgosłup (śmierć gryzonia jest natychmiastowa i nie powoduje niepotrzebnego cierpienia). W przypadku pułapek możemy się przekonać o inteligencji szczurów. Jeśli jeden szkodnik wpadnie w pułapkę, pozostałe będą jej unikać.
W ostatnim czasie na rynku dostępne są także pułapki uśmiercające szczury poprzez rażenie prądem. Urządzenia takie wytwarzają prąd o wysokim napięciu 6000 – 8000 V. Działają na baterie, dlatego można je ustawić w dowolnym miejscu (nie ma konieczności podłączania ich do sieci elektrycznej). W komorze pułapki znajdują się trzy metalowe płytki, które emitują wysokie napięcie w sposób automatyczny po wejściu gryzonia do środka. Najmniej humanitarnym sposobem, dzięki któremu jednak można skutecznie wytępić szczury, jest zastosowanie pułapek lepowych. Nadają się one najbardziej do użytku w miejscach, gdzie standardowe pułapki i trutki nie są wskazane, na przykład w wilgotnych, zakurzonych pomieszczeniach. Jak złapać szczura na lep? Podłoże pułapki pokryte jest specjalnym, mocnym, niewysychającym klejem, który nie wykazuje toksycznego działania u ludzi. Zwabiony przysmakiem gryzoń wchodzi na niego i nie jest już w stanie się z niego wydostać. Po schwytaniu zwierzęcia należy je jak najszybciej, w humanitarny sposób, uśmiercić, by ograniczyć jego cierpienie. Pułapki lepowe mogą też stanowić zagrożenie dla zwierząt domowych, dlatego trzeba umieszczać je w niedostępnych dla nich zakamarkach.
Profesjonalna deratyzacja i sprawdzone sposoby na zapobieganie pojawieniu się szczurów
Niestety szczury to gryzonie, których trudno się pozbyć, ponieważ nie tylko cechują się szybką adaptacją do zastanych warunków, ale też potrafią unikać pułapek. Jeśli wszystkie sprawdzone środki zawodzą, konieczne jest wezwanie fachowców, którzy odszczurzają domy i mieszkania zarówno sposobami mechanicznymi, jak i chemicznymi, przy użyciu rodentycydów, antykoagulantów czy pestycydów. Zwykle najlepsze rezultaty uzyskuje się poprzez łączenie obu sposobów. Profesjonalne firmy deratyzacyjne identyfikują rodzaj szkodników i są w stanie określić zasięg ich zasiedlenia. Eliminują zarówno pojedyncze osobniki, jak i całe kolonie. Zajmują się również profilaktyką.
Powiedzieliśmy już wiele o tym, jak pozbyć się szczura, równie ważne jest jednak zapobieganie jego pojawieniu się w naszym domu. Jakie są sprawdzone środki ostrożności, dzięki którym zminimalizujemy ryzyko zadomowienia się gryzonia? Oto najlepsze domowe sposoby na zapobieganie pojawieniu się gryzoni w naszym domu:
- Sprawdzamy, czy nie ma w naszym domu szpar w okolicach dachu, na klatce schodowej, przy listwach przypodłogowych, przy rurach. Naprawiamy nieszczelności w drzwiach i oknach. Szczur przechodzi też przez kanalizację.
- Nie wyrzucamy resztek jedzenia do muszli klozetowej.
- Zamykamy dokładnie śmietniki i kosze, w których znajdują się resztki jedzenia – to rarytas dla gryzoni.
- Nie pozostawiamy jedzenia na blacie w kuchni. W ciepłe dni szybko się psuje, a jego zapach przyciąga gryzonie.
- Jakich zapachów nie lubią gryzonie? Nie znoszą na przykład woni dzikiej mięty, dzikiego rumianku, dziewanny i oleandrów.
- W miejscach, w których może przebywać szczur, warto położyć też świeże liście pomidorów, kwiaty wrotycza, wilczomlecza, czosnku i korony cesarskiej.
- Szczur nie lubi zapachu Domestosa, dlatego warto go porozlewać do małych pojemniczków i ustawić w miejscach, w których gryzoń może się ukrywać.
- Szczury, podobnie jak myszy, odstrasza zapach kota.