Jak prać buty w pralce? Praktyczne porady
Brudne buty to zmora każdego z nas. Nie tylko dlatego, ze zabrudzone obuwie wygląda nieestetycznie, lecz także dlatego, że nie zawsze wiemy, jak prać buty. W pralce automatycznej? A może ręcznie? Uspokajamy – pranie butów możliwe jest metodą mechaniczną, jednak warto poznać kilka najważniejszych zasad.
Dowiedz się, jak prać buty w pralce, jakich środków używać i czego unikać. Dzięki naszym wskazówkom nie tylko pozbędziesz się zabrudzeń i brzydkich zapachów, ale też ochronisz buty i pralkę przed potencjalnymi uszkodzeniami.
Spis treści
Jak przygotować buty do prania?
Przede wszystkim trzeba ustalić, czy dany rodzaj obuwia nadaje się do prania w pralce, czy też nie. Zależy to w dużej mierze od materiału, jaki został zastosowany do wyprodukowania butów, ale też od rodzaju i stopnia zabrudzeń na nich występujących.
Zazwyczaj nie musisz się nad tym zbytnio głowić, bo informacji i wskazówek pielęgnacyjnych dostarczy Ci metka i wskazówki producenta. To ważne, aby ich przestrzegać, w przeciwnym razie możesz zostać pozbawiony prawa do zareklamowania obuwia i uzyskania rekompensaty w razie zniszczenia.
Nie znalazłeś metki? Nie wiesz, czy pranie butów możliwe jest metodą mechaniczną? Nie martw się, wystarczy poznać ogólne zasady dotyczące czyszczenia butów.
Czy wszystkie buty można prać w pralce?
Nie zawsze pranie butów w pralce jest możliwe. Zazwyczaj można bez ryzyka prać buty:
- sportowe,
- tenisówki materiałowe,
- trampki.
Ogólnie, jeśli masz buty szyte, a nie klejone to z dużą dozą prawdopodobieństwa przetrwają one pranie w pralce automatycznej bez szwanku.
Jeśli zaś chodzi o kolor obuwia, to zdecydowanie warto prać białe buty, ponieważ wywabienie z nich plam czy pozbycie się zażółceń jest najskuteczniejsze właśnie w czasie czyszczenia mechanicznego. Takich rezultatów nie uzyskasz innymi metodami.
Niestety, istnieje spora grupa butów, które nie nadają się do prania. Obuwie, jakiego nie należy czyścić w ten sposób, to:
- szpilki,
- espadryle,
- buty skórzane,
- buty zamszowe,
- botki,
- buty zdobione ćwiekami i koralikami.
Generalnie pranie butów w pralce nie jest rekomendowane w przypadku modeli klejonych, a nie szytych. Pod wpływem wody i wysokiej temperatury prawdopodobnie dojdzie do ich odklejenia i rozwarstwienia.

Pranie butów w worku
Jak wyprać buty – krok po kroku
- Usuń największe zabrudzenia.
Wiadomo, że w pralce automatycznej pierzemy buty brudne, ale nie mogą to być buty obklejone błotem. Największe zabrudzenia usuń wcześniej, bo grudki czy kamyczki mogą uszkodzić bęben pralki.
- Wyjmij sznurowadła.
Usunięcie sznurówek pozwoli na dokładniejsze pranie adidasów. Sznurówki najlepiej prać ręcznie, z kolei buty w pralce, gdzie usunięte zostaną zabrudzenia nawet z zakamarków. Dobrze jest także wcześniej usunąć wkładkę z butów sportowych.
- Umieść buty w worku do prania bielizny.
Nie wrzucaj butów luzem, lecz umieść je w specjalnym worku na bieliznę lub poszewce. Pozwoli to uniknąć bezpośredniego obijania się butów o bęben pralki i zmniejszy ryzyko uszkodzeń.
- Włóż do pralki ręcznik.
Podobnie zadziała włożony do pralki ręcznik. Gdy decydujesz się prać buty w pralce, być może obawiasz się hałasu. Bęben kręcąc się powoduje niekontrolowane obijanie się butów o siebie nawzajem i o elementy pralki. Wyciszysz ją i ochronisz właśnie za sprawą ręcznika.
- Zaaplikuj odpowiedni środek piorący.
W czym prać trampki? Najlepszym środkiem okaże się tradycyjny proszek w formie sypkiej, płynnej lub w kapsułkach, ewentualnie płyn do mycia naczyń. Unikaj płynów zmiękczających. Możesz też sięgnąć po profesjonalny środek przeznaczony typowo do pielęgnacji obuwia.
- Wysusz buty.
Buty pozostaw do wyschnięcia – unikaj przyspieszania tego procesu, nie kładź butów na gorącym kaloryferze ani nie wkładaj ich do suszarki bębnowej. Większość butów sportowych najlepiej schnie pozostawiona w temperaturze pokojowej. Jedynie możesz umieść w środku butów gazety, które wyciągną wilgoć.
Dobrze jest też po praniu butów wystawić je na taras, zwłaszcza gdy wieje wiatr. Jednak niewskazane jest suszenie butów bezpośrednio na ostrym słońcu.
Najważniejsze wskazówki na temat prania obuwia
W jakim programie prać buty?
Wybierz krótki czas prania (około 30 minut wystarczy). Upewnij się, że obroty bębna pralki są niskie. Zrezygnuj z wirowania.
W ilu stopniach prać buty?
Jeśli nie wiesz, w jakiej temperaturze prać buty, zobacz, czy Twoja pralka nie ma programu dedykowanego typowo obuwiu – to powinno rozwiać wątpliwości. W przeciwnym razie ustaw temperaturę na maksymalnie 40 stopni Celsjusza.
Po co wkłada się ręcznik do pralki razem z butami?
Ręcznik w pralce automatycznej sprawi, że uchronisz buty i bęben przed obijaniem się, co powoduje hałas i może prowadzić do uszkodzeń.
Jak prać buty zamszowe?
Ulubione buty zamszowe nadają się wyłącznie do prania ręcznego – inaczej mogą się wybarwiać i zniekształcać. Nie wolno zamaczać obuwia, a najlepiej jest oczyścić buty z zamszu na sucho, ewentualnie lekko wilgotną ściereczką lub przy pomocy parownicy.
Jak prać buty skórzane?
Pranie skórzanych butów nie musi być udręką. Wskazane jest tutaj pranie ręczne, bo pranie mechaniczne może powodować pękanie, pęcznienie i uszkodzenie skóry.
Jak usunąć nieprzyjemny zapach z butów?
Z domowych metod najlepsza okaże się włożona do butów herbata lub soda oczyszczona. Możesz też sięgnąć po odpowiednie środki do prania butów lub ich odświeżania (np. dezodoranty).
Czy buty trzeba dezynfekować?
Co jakiś czas warto skorzystać z dezynfekcji obuwia, zwłaszcza gdy są to buty sportowe. Warto skorzystać z gotowych preparatów do dezynfekcji (w formie sprayu) lub wyprać buty w nieco wyższej temperaturze.
Pranie butów sportowych i codziennych – podsumowanie
Pranie butów jest niezbędne, aby skutecznie pozbyć się zanieczyszczeń czy żółtych plam. Ręczne czyszczenie to opcja dla butów skórzanych, zamszowych, na obcasie. Do pralki pod żadnym pozorem nie nadają się buty klejone. Każde obuwie szyte, głównie białe buty codzienne czy buty sportowe można czyścić mechanicznie. Jednak pranie butów w pralce trzeba poprzedzić ich oczyszczeniem z błota. Warto pamiętać o wyjęciu sznurówek i wkładki. Na końcu jeszcze suszenie – tu uzbrój się w cierpliwość. Umieść je w przewiewnym miejscu i poczekaj na wyschnięcie Twoich butów.