Jak przechowywać wąż ogrodowy?
Wąż ogrodowy to bez wątpienia jedno z najbardziej przydatnych narzędzi, jakich używa się w celu utrzymania uprawy w dobrym stanie. Pamiętaj o jego prawidłowym użytkowaniu nie tylko w czasie podlewania roślin w ogrodzie, ale także wtedy, kiedy już zakończysz prace.
Ważne jest zarówno poprawne używanie węża ogrodowego, jak i jego właściwie przechowywanie. Dzięki temu unikniesz bałaganu (co jest ważne) oraz przedłużysz żywotność węża (co jest jeszcze ważniejsze). W związku z tym warto, byśmy wspólnie zastanowili się, jak przechowywać wąż ogrodowy.
Spis treści
Masz wiele sposobów na przechowywanie węży ogrodowych
Jak wiadomo, wąż ogrodowy, który posiadacze ogrodów czy działek wykorzystują na co dzień w celu podlewania roślin, jest elastyczny. Przedmiot ten można kupić w różnych wariantach (długość, średnica), w zależności od tego, jakie są Twoje potrzeby oraz wielkość ogrodu.
Ponieważ do przygotowania węży ogrodowych wykorzystuje się tworzywo sztuczne lub gumę, jest on lekki oraz wygodny w manewrowaniu. Takie rozwiązanie daje Ci również wiele możliwości w zakresie tego, jak przechowywać węże ogrodowe.
Aby dobrze przechowywać węże ogrodowe, trzeba umieć… rozwijać je i zwijać
Zanim dojdziemy do opisywania, w jaki sposób zwykło się przechowywać węże, warto, byśmy poświęcili kilka linijek temu, jak należy go rozwijać przed rozpoczęciem pracy oraz zwijać po zakończeniu pracy. Jeśli chodzi o rozwijanie węża ogrodowego, należy to zrobić jeszcze przed jego uruchomieniem. Dzięki temu po odkręceniu kurka z kranem woda wypełni wąż ogrodowy bez ryzyka, że wysokie ciśnienie doprowadzi do uszkodzenia jego struktury wewnętrznej.
Zobacz też jak naprawić wąż ogrodowy.
Oprócz tego ważne jest również zwijanie węża ogrodowego. Na tym etapie należy przede wszystkim uniknąć splątania go — w przeciwnym wypadku ryzykujesz nawet jego popękanie.

Wąż powinien być rozwinięty jeszcze przed odkręceniem wody
Węże ogrodowe — jak należy je przechowywać?
Masz kilka sposobów na to wykonanie tego zadania. Omówimy pokrótce każdy z nich:
- bęben,
- wieszak,
- nosidło.
Bęben naścienny
Jednym z popularniejszych sposobów (kto wie, może nawet najpopularniejszym?) sposobem na przechowywanie węża jest bęben naścienny. Pod tym enigmatycznie brzmiącym określeniem rozumie się po prostu specjalny uchwyt, który jest umieszczany — jak sama nazwa wskazuje — na ścianie.
Taki bęben posiada korby (zazwyczaj jest to korba umieszczona w górnej części uchwytu). To właśnie one w dużym stopniu ułatwiają szybkie i sprawne zwijanie oraz rozwijanie węża ogrodowego. Wreszcie, bęben ten jest dobrym sposobem na przechowywanie węża bez obawy o to, że zostanie on splątany.
Kolejną zaletą opisywanego rozwiązania jest jego ergonomiczny charakter — bęben naścienny to rozwiązanie, które zajmuje niewiele miejsca i jest proste w codziennym użyciu.
Ponieważ węże ogrodowe umieszczane na bębnie naściennym zajmują stosunkowo niewiele miejsca, jest to wręcz idealne rozwiązanie dla wszystkich tych, którzy nie mogą pochwalić się dużą powierzchnią ogrodu, a tym samym — miejsca pozwalającego na to, by przechowywać wyposażenie do jego pielęgnacji oraz konserwacji.
Wydaje się, że to właśnie jego ograniczona powierzchnia jest jednym z tych powodów, które sprawiają, że warto wybrać właśnie bęben naścienny.
Wieszak naścienny
Kolejny sposób na składowanie węży ogrodowych to użycie wieszaka naściennego na szlauchy ogrodowe. Jest on tańszy niż opisany już przez nas bęben, co — niestety — idzie w parze z funkcjonalnością.
Niestety, wieszaki te nie są tak komfortowe podczas codziennego użytkowania.
Podczas gdy korba umieszczona w górnej części uchwytu bębna pozwalała na półautomatyczne rozwijanie czy zwijanie węża ogrodowego, inaczej wygląda sytuacja w przypadku wieszaka do szlauchów ogrodowych — zadanie to będzie wymagało cierpliwości oraz dokładności.
Czy oznacza to, że wieszak jest złym pomysłem? Nic z tych rzeczy! Rozwiązanie to warto wybrać z uwagi na:
- niewielką powierzchnię potrzebną do rozmieszczenia wieszaka,
- dodatkowe specjalne uchwyty, które pozwalają na wygodne przechowywanie w jednym miejscu takich akcesoriów jak specjalne elementy przyłączeniowe (zraszacze, dysze, złączki czy pistolety).

Wąż ogrodowy utrzyma żywotność przez dłuższy czas, jeśli będzie on prawidłowo przechowywany
Nosidło do węża ogrodowego
Kolejnym ciekawym rozwiązaniem, które pozwala na przechowywanie węża ogrodowego, jest tzw. nosidło. W przeciwieństwie do urządzeń, które już wymieniliśmy, nosidło to rozwiązanie mobilne, które możesz w zależności od swoich potrzeb przenosić do różnych części swojego ogrodu lub działki, zarówno wewnątrz np. garażu, jak i na zewnątrz budynku.
Oznacza to, że nie musisz już ograniczać się do jednego, konkretnego miejsca na ścianie. To właśnie mobilność jest niewątpliwą zaletą, która sprawia, że warto postawić na takie rozwiązanie.
Czy takie rozwiązanie ma jakieś słabości? Tak, wydaje się, że można wskazać jedną wadę — z uwagi na swoje rozmiary nosidło sprawdzi się głównie w przypadku mniejszych (a właściwie krótszych) węży ogrodowych

Ważne jest nie tylko prawidłowe używanie węża ogrodowego, ale także jego przechowywanie