Jak przycinać tuje żeby były gęste?

Tuje rosnące w polskich ogrodach można formować na wiele sposobów, aby uzyskać gęsty żywopłot lub dekoracyjne drzewa. O tym, jak często i jaką techniką przycinać tuje decyduje zarówno to, jaki efekt chcesz uzyskać, jak również wymagania i możliwości konkretnego gatunku. Wyjaśniamy, jak przycinać tuje, żeby były gęste, piękne i zdrowe.

Jak przycinać tuje żeby były gęste

Przycinanie tui – dlaczego jest ważne?

Przycinanie tui to jedna z ważniejszych czynności pielęgnacyjnych, która ma wpływ na wygląd i kondycję roślin. Przede wszystkim prawidłowe przycinanie tui wpływa na tempo ich wzrostu oraz rozrastania się na boki. To istotne, jeśli chcesz, aby rośliny stworzyły elegancki szpaler lub gęsty żywopłot oddzielający teren Twojej posesji od ulicy czy sąsiadów. Ponadto, za sprawą regularnego cięcia udaje się usunąć chore czy uschnięte gałązki i zapobiec rozprzestrzenianiu się chorób roślin.

Czym przycinać tuje?

Przycinanie tui nie wymaga zaawansowanej wiedzy ani specjalistycznych narzędzi. Niemniej jednak trzeba się odpowiednio przygotować do tego zadania, zaczynając od zakupienia narzędzi do przycinania tui. Może to być:

  • sekator lub nożyce ręczne – są stosunkowo tanie i wystarczające do utrzymania drzewek na niewielkich posesjach,
  • nożyce akumulatorowe – najlepsze do utrzymania wielu drzewek i umożliwiające artystyczne przycinanie tuj oraz ich formowanie.

Narzędzia ręczne są proste w obsłudze, ale to akumulatorowe dają większe możliwości i odciążają Cię podczas prac w ogrodzie.

Kiedy i jak często przycinać tuje?

Niektóre tuje rosną wolno, jednak najpopularniejsza w polskich ogrodach odmiana tuja brabant ma bardzo dobre tempo wzrostu, jest łatwiejsza w formowaniu i mniej wymagająca w uprawie. Jeżeli jesteś posiadaczem właśnie takich drzewek to powinieneś odpowiednio zaplanować harmonogram cięcia drzewek. Zazwyczaj zaleca się trzy cięcia w ciągu roku:

  • pierwsze cięcie – odpowiednim momentem na pierwsze cięcie jest wczesna wiosna, czyli przełom marca i kwietnia, gdy kończą się przymrozki. To ważny moment przed rozpoczęciem wegetacji, w którym skracamy pędy wierzchołkowe oraz pędy boczne o połowę. W tym samym czasie pozbywamy się suchych, uszkodzonych przez chorobę gałązek,
  • drugie cięcie – zazwyczaj odbywa się w czerwcu, gdy młode pędy zdążą już urosnąć. Wtedy skracamy pędy o około 2/3 długości,
  • trzecie cięcie – a zarazem ostatnie cięcie w roku kalendarzowym ma na celu skrócenie pędów minimalnie, zaledwie o 1 cm i przygotowanie ich do zimowania. Wykonujemy je najpóźniej do połowy sierpnia.

Jeżeli w Twoim ogrodzie rośnie tuja szmaragd to masz z nią mało pracy. Podobnie jak odmiana columna jest ona odpowiednia na dzikie, naturalnie wyglądające żywopłoty. Równie mało wymagająca jest tuja danica czy teddy, która ma kolumnowy przekrój i układa się w kulisty kształt.

Gęste tuje po przycinaniu

Rodzaje cięć na tujach

Nie wystarczy po prostu wziąć sekator i wykonać cięcie tui. Należy wcześniej zastanowić się, jaki cel nam przyświeca i dopasować przycinanie tui do efektu, jaki zamierzamy osiągnąć. Możemy przycinać tuje, aby były gęste i rozrastały się na boki, ale możemy też:

  • przycinać tuje w sposób sanitarny, by usunąć martwe gałązki i inne oznaki chorób,
  • przycinać tuje w sposób formujący, aby usunąć zbędne pędy, a pozostałym zapewnić dostęp do światła,
  • przycinać tuje w sposób prześwietlający, aby zyskały dostęp do światła,
  • przycinać tuje w sposób odmładzający, aby usunąć suche gałązki i pobudzić do wzrostu młode gałązki,
  • przycinać tuje korygująco, żeby nadać im odpowiedni kształt i poprawić ewentualne błędy w poprzednich cięciach.

Żywotnik zachodni za takie zabiegi pielęgnacyjne odwdzięczy Ci się szybkim wzrostem i pięknym wyglądem. Bujne, zielone drzewka doskonale sprawdzą się w roli gęstego żywopłotu, który uzyskasz za sprawą prawidłowego technicznie przycinania tui.

Jak przycinać tuje krok po kroku?

Tuje, choć piękne i popularne, to jednak zawierają toksyczną substancję. Warto mieć to na uwadze jeszcze zanim zdecydujesz o posadzeniu tui. Gdy roślina już się zakorzenia, to zarówno stare jak i młode tuje przycinamy w odpowiednim stroju roboczym i rękawicach. Najlepiej zrobić to w dzień suchy i bezmroźny, przygotowując sobie narzędzia (nożyce, sekator) oraz wiaderko na ścięte gałązki.

Ważne jest przestrzeganie częstotliwości cięcia oraz prawidłowej techniki. Pamiętaj, że żywotniki mogą przyjmować różne kształty, a dzięki niewielkim wymaganiom mogą być formowane nawet przez amatorów. Dobieraj metody w zależności od odmiany, aby prawidłowo przycinać drzewka, nadając im stożkowaty kształt lub inny, w zależności od potrzeb i wyobraźni.

Jeżeli tuje rosną w żywopłocie to wystarczy ograniczyć się do przycinania wierzchołków, pędów bocznych oraz usuwania suchych gałązek. Żywotniki zachowają swój soczyście jasnozielony kolor i dobrą formę przez cały rok. Żeby nie ucierpiały zimą, wykonaj ostatnie cięcie tui najpóźniej w sierpniu, dając roślinie szansę na to, aby rany powstałe przy cięciu zdążyły się zagoić przed pierwszymi przymrozkami.