Jak rozmieścić oświetlenie zewnętrzne domu?

Oświetlenie zewnętrzne domu wpływa na estetykę otoczenia oraz bezpieczeństwo wieczorową porą. Jeżeli dobrze je rozplanujesz, będziesz mógł podziwiać uroki swojego ogrodu także po zmroku. Co więcej, podkreślisz w ten sposób najważniejsze elementy aranżacji. Dowiedz się, jakimi zasadami należy kierować się, dobierając lampy zewnętrzne.

Oświetlenie zewnętrzne domu

Punkty na zewnątrz domu, które należy oświetlić

Jakie oświetlenie na zewnątrz domu? Z uwagi na to, jak kształtuje się przydomowy teren, nie da się zastosować wyłącznie jednego źródła światła rozproszonego. Najlepszym wyborem są lampy zewnętrzne punktowe, także takie z czujnikiem ruchu. Zapewniają one dobre doświetlenie najważniejszych miejsc, a przy okazji zdobią aranżację.

Warto zastanowić się, które miejsca na zewnątrz domu wymagają oświetlenia. Zazwyczaj stosujemy lampy po to, aby:

  • ozdobić i zaakcentować niektóre elementy aranżacji – elewację, drzwi wejściowe, klatkę schodową, ale też ogrodowe nasadzenia czy meble ogrodowe,
  • ułatwić poruszanie się po zmroku – przy furtce i bramie wjazdowej, wzdłuż chodnika, schodów do domu, przy bramie garażowej.

Oczywiście z powodzeniem można połączyć te dwie funkcje, wybierając lampy zewnętrzne rzucające dużo światła i odznaczające się gustowną obudową. Najważniejsze elementy, o których nie powinieneś zapomnieć to:

  • oświetlenie elewacji,
  • oświetlenie drzwi wejściowych,
  • oświetlenie tarasu,
  • oświetlenie klatki schodowej,
  • oświetlenie ścieżki prowadzącej do domu,
  • oświetlenie ogrodu,
  • oświetlenie roślin ogrodowych.

Nowoczesne oświetlenie zewnętrzne domu powinno pasować do stylistyki budynku i ogrodu, ale też spełniać wymogi techniczne. Jako źródło światła sprawdzają się zwłaszcza żarówki halogenowe oraz lampy ledowe. Są energooszczędne i przyjazne w eksploatacji.

Oświetlenie domu – kwestie techniczne

O tym, że należy zadbać o oświetlenie zewnętrzne domu, nikogo nie trzeba przekonywać. warto jednak wiedzieć, jakie oprawy sprawdzą się w tej roli najlepiej. Z uwagi na stałą ekspozycję na czynniki pogodowe, najlepsze będą lampy zewnętrzne w szczelnych oprawach. Szukaj takich, które:

  • są odporne na działanie kurzu, ziemi i wody – powinny mieć klasę szczelności przynajmniej IP 55 lub IP 56. Lampki do oczek wodnych powinny być przeznaczone do pracy pod wodą, co oznacza klasę szczelności na poziomie IP 67,
  • mają optymalną klasę ochronności – lampa zewnętrzna do ogrodu powinna mieć izolację na poziomie I lub II,
  • mają barwę światła pasującą do bryły budynku – ciepłe światło stosuje się w rezydencjach o tradycyjnym designie, a zimne światło w domach o architekturze nowoczesnej,
  • mają żarówki halogenowe lub żarówki ledowe – słyną one z długiej żywotności i nie zużywa ich częste włączanie i wyłączanie. Sprawdzają się zwłaszcza jako oświetlenie punktowe,
  • mają solidne obudowy – zrezygnuj z tych podatnych na korozję czy uszkodzenia mechaniczne. Dobrym rozwiązaniem będą oprawy z miedzi, stali szlachetnej, tworzyw sztucznych, aluminium i poliwęglanów.
Oświetlenie balkonu

Oświetlenie balkonu ledowe

Jakie lampy wybrać do oświetlenia zewnętrznego?

Rodzaj oświetlenia zewnętrznego

Lampy stojące

Mogą to być wysokie stylizowane latarnie lub minimalistyczne słupki ogrodowe. Wszystkie prezentują się bardzo efektownie, oświetlając elementy małej architektury, zieleń oraz ścieżki.

Lampy wiszące

Lampy wiszące są mało popularne i sprawdzą się głównie na tarasie. Nie powinny mieć zbyt długiego przewodu, bo w razie wiatru klosz mógłby się niebezpiecznie rozhuśtać.

Lampy najazdowe

Jak sama nazwa wskazuje są to lampy zewnętrzne, przeznaczone do montażu w gruncie. Oprawy najazdowe są bardzo grube i wytrzymałe, co sprawia, że świetnie sprawdzają się na podjazdach i ścieżkach prowadzących do domu.

Kinkiety

Jakie kinkiety zewnętrzne? Do użytku zewnętrznego warto zastosować oprawy naścienne, takie jak kinkiety. Są one montowane przy drzwiach wejściowych i w innych miejscach na elewacji. Sprawdzają się do oświetlenia zewnętrznego, zwłaszcza, gdy są w wersji z czujnikiem ruchu.

Oświetlenie zewnętrzne domu – najważniejsze miejsca

Lampy w podbitce

Oprawy wpuszczone w podbitkę są popularnym rozwiązaniem, które warto zaprojektować już na etapie wykonywania i wykańczania dachu. Ich zaletą jest to, że są minimalistyczne – niemal niewidoczne. Oprawy rzucają tyle światła, że oświetlają z powodzeniem fragmenty elewacji, jak i trawnika.

Lampy fasadowe

Kinkiety rzucają snopy światła w różnych kierunkach – w dół, w górę i na boki. Ich celem jest zaakcentowanie najważniejszych elementów elewacji, np. dekoracyjnych gzymsów. Podkreślają też strukturę cegieł, drewna czy kamienia.

Lampy tarasowe

Do oświetlenia tarasu należy podejść ze szczególnym zaangażowaniem. Przestrzeń rekreacyjna spokojnie może służyć Ci także nocą! Wystarczy, że zadbasz o zewnętrzne oświetlenie domu, np. w formie kinkietu nad drzwiami prowadzącymi na taras. Możesz też postawić na dekoracyjne lampy wiszące, także cotton balls czy inne rodzaje świetlnych girland. Źródłem światła na tarasie może się okazać również lampka stołowa czy świece.

Lampy przy drzwiach

Nowoczesne oświetlenie zewnętrzne domu koncentruje się wokół strefy wejściowej. Ma zachęcać do odwiedzin, podświetlać numer budynku, dzwonek i zapewniać łatwą nawigację po zmroku. Do drzwi wejściowych dopasuj lampy zewnętrzne w zbliżonym stylu – dekoracyjne latarenki, klasyczne kinkiety, minimalistyczne spoty. Na pewno warto, aby współgrały one z pozostałym oświetleniem zewnętrznym.

Lampy wzdłuż ścieżek

Tu najlepiej umieścić oprawy najazdowe lub niewysokie słupki w ziemi. Ważne, aby biegły one równolegle tak, jak prowadzi alejka. Wyznaczą w ten sposób dojście od furtki do domu czy od tarasu do altany. Nie stosuj lamp świecących do góry, które mają dużą moc – będą oślepiać przechodzących. Lepsze będzie oświetlenie zewnętrzne o mniejszej mocy. Ważniejsza jest odległość między punktami – nie powinna być zbyt duża, co spowoduje, że będzie dużo ciemnych miejsc.

Oświetlenie zewnętrze najazdowe

Oświetlenie zewnętrze najazdowe

Jak zaoszczędzić na oświetleniu zewnętrznym domu?

Jeżeli pomyślimy o tym, ile energii pobierają lampy zewnętrzne włączone na całą noc, możemy się zmartwić. Na szczęście dzisiaj z łatwością znajdziesz źródła światła, które są zasilane ze źródeł odnawialnych, tj. ze słońca. Lampy solarne to doskonały wybór – kumulują energię w dzień, a oddają ją nocą. Pracują bezobsługowo, a w dodatku emitują taką ilość światła, która nie będzie oślepiać użytkowników.

Najpopularniejsze są lampy solarne w formie słupków. Słupki ogrodowe z małym panelem słonecznym można swobodnie montować – aby rozmieścić oświetlenie zewnętrzne domu, nie musisz martwić się dostępem do gniazdek, co w ogrodzie jest pewną uciążliwością.

Podświetlenie roślin w ogrodzie

Podświetlenie roślin w ogrodzie

Czy warto postawić na lampy z czujnikiem ruchu?

Jak najbardziej! Lampy z czujnikiem ruchu są niezwykle praktyczne w użytkowaniu. Nie trzeba ich włączać ani wyłączać, uruchamiają się automatycznie, kiedy ktoś znajdzie się w ich zasięgu. To doskonałe rozwiązanie do miejsc, które nie wymagają stałego oświetlenia. Dzięki temu światło nie musi palić się przez całą noc, co gwarantuje oszczędności na opłatach za energię elektryczną. Z uwagi na charakter działania takich lamp, najczęściej znajdują one zastosowanie przy drzwiach wejściowych, bramie garażowej, budynku gospodarczym i wyjściu na taras.

Projekt oświetlenia zewnętrznego domu warto wykonać już na etapie projektowania budynku i ogrodu. Później też będzie można zastosować np. lampy najazdowe czy lampy do oświetlenia tarasu, ale raczej w wersji bezprzewodowej. Na szczęście takich opraw znajdziesz mnóstwo. Ważne, aby rozmieszczenie źródeł światła było przemyślane i nie pozostawiało żadnych miejsc skąpanych w głębokim mroku. To poprawi bezpieczeństwo wieczorową porą, zniechęci potencjalnych włamywaczy i spełni funkcję dekoracyjną.