Jak się ochłodzić w ogrodzie? Sposoby na upalne dni
Wysokie temperatury potrafią naprawdę dać się we znaki. W upalne lato wielu z nas szuka ochłody w ogrodzie. Jak zaaranżować kącik na letni relaks, którego nie zakłóci zbyt mocno palące słońce? Jak zapewnić sobie cień? Co pomoże nam przetrwać wysokie temperatury? Oto kilka sposobów na ochłodę w ogrodzie!
Spis treści
Jak przetrwać lato?
Zbyt wysoka temperatura otoczenia to nie tylko źródło dyskomfortu, ale też zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia. W upały przebywanie przez długi czas na zewnątrz, zwłaszcza na słońcu, może powodować przegrzanie organizmu, z którym często łączy się odwodnienie. W skrajnych przypadkach powoduje to udar cieplny – w tym niezwykle niebezpiecznym stanie nasze ciało ma tak wysoką temperaturę, że organizm nie jest w stanie samodzielnie jej obniżyć. Na negatywne skutki upałów szczególnie narażone są dzieci i osoby starsze, u których łatwo dochodzi do odwodnienia.
Jeśli w czasie upałów musimy wykonać jakieś prace w ogrodzie, zróbmy to wcześnie rano albo już wieczorem. W czasie największego nasłonecznienia najlepiej przebywać w pomieszczeniach. Jeśli już wychodzimy na słońce, koniecznie załóżmy czapkę z daszkiem. Ważne, aby przez cały dzień pić wodę, regularnie, małymi łykami. Wieczorem ogród stanie się idealnym miejscem na odpoczynek po ciężkim dniu. Istnieją pewne sposoby na to, by było w nim chłodniej. Przedstawiamy je poniżej.
Sposoby na ochronę przed słońcem w ogrodzie
Budowa zadaszonej altany w ogrodzie
Wypoczynek na świeżym powietrzu będzie przyjemny, jeśli nie będą nam dokuczać zbyt intensywne promienie słoneczne. Dobrze mieć w swoim ogrodzie zadaszoną altanę. Jeśli wyposażymy ją w wygodny komplet mebli ogrodowych, to w upalne dni pozostaje tylko się położyć, mając w zasięgu ręki zimny napój z kostkami lodu.
Parasol ogrodowy
Parasol to prosty sposób na to, by uprzyjemnić sobie przebywanie w ogrodzie latem. Możemy go kupić za naprawdę niewielkie pieniądze, a w każdej chwili da się go przenieść w inne miejsce. Świetnie przyda się np. podczas grilla w rodzinnym gronie oraz w czasie różnych innych spotkań na świeżym powietrzu, chroniąc także przed deszczem. Parasol poza sezonem będziemy przechowywać bez problemu – złożony zajmuje naprawdę niewiele miejsca.

Duży parasol na tarasie
Markiza w ogrodzie
Markiza jest daszkiem na ogół montowanym na stałe do ściany domu. Dobrej jakości osłona skutecznie chroni przed promieniami słonecznymi w upalne dni. Można ją rozwinąć całkowicie lub tylko częściowo, w zależności od tego, co jest nam aktualnie potrzebne. Ogród zyska dzięki temu wyjątkowego uroku, przywodzącego na myśl klimatyczne uliczki małych, włoskich miasteczek.

Markiza w ogrodzie
Żagle ogrodowe
Kolejnym skutecznym sposobem na zapewnienie sobie zacienionego kącika są ogrodowe żagle. Chodzi o płachty tkaniny rozpinane na hakach mocowanych do fasady budynku i/lub na specjalnie w tym celu ustawionych słupach. To rozwiązanie szczególnie opłacalne wtedy, gdy chcemy zacienić większą przestrzeń stosunkowo niskim nakładem środków. Nie ma obawy o popsucie estetyki ogrodu, gdyż w sprzedaży dostępnych jest wiele naprawdę stylowych modeli, kojarzących się z egzotyką. Żagle można montować w różnych pozycjach, w zależności od naszych potrzeb.

Żagiel ogrodowy
Rośliny zapewniające cień
W słoneczne dni z pewnością docenisz wysokie i rozłożyste gatunki roślin rosnące w pobliżu domu. Możesz też wydzielić w swoim ogrodzie zacieniony kącik na relaks za pomocą żywopłotu albo pergoli. W altanie doskonale sprawdzą się wszelkiego rodzaju pnącza, np. bluszcz, winorośl.

Duże rośliny zapewniające cień w ogrodzie
Trochę wody dla ochłody!
Basen ogrodowy
W czasie największych upałów nie ma chyba nic przyjemniejszego niż kąpiel w basenie! Zimna woda bardzo skutecznie ochłodzi przegrzany organizm (choć trzeba uważać na bardzo gwałtowne zmiany temperatury). Jeśli duży, kryty basen w ogrodzie musi pozostać jedynie w sferze Twoich marzeń, to jeszcze nic straconego. Możesz zaopatrzyć się w jeden z modeli dmuchanych, które nadają się właściwie na każdy taras.
Zaprojektuj cieki wodne w ogrodzie
W upały możliwość przebywania w pobliżu wody to znakomity sposób na ochłodę. Nie musimy nawet do niej wchodzić. Woda, parując, obniża temperaturę otoczenia, dlatego warto mieć w ogrodzie oczko wodne. Jeszcze lepiej, kiedy stworzymy jakąś aranżację z wykorzystaniem wody płynącej, np. efektowną kaskadę spływającą ze wzniesienia. Szczególnie fontanny i wodotryski pozwolą uzyskać przyjemny chłód w letni dzień. Dobrym sposobem będzie też instalacja systemów nawadniających rośliny. Zraszacze nie tylko dostarczą wodę do gleby w odpowiednich ilościach, ale też zwiększą wilgotność powietrza, dzięki czemu nie będzie ono tak ciepłe.

Basen w ogrodzie
Jak się ochłodzić w przestrzeni ogrodu? O czym warto pamiętać?
Wybierz właściwe meble do ogrodu
Pamiętaj, że odpowiedni dobór mebli, na których będziemy wypoczywać, również ma wpływ na to, czy uda nam się skutecznie ochłodzić organizm. Najlepsze będą fotele, krzesła czy kanapy z technorattanu bądź wikliny – materiały te zapewniają odpowiedni przepływ powietrza. Z kolei meble plastikowe lub metalowe nagrzewają się bardzo mocno i siedzenie na nich może się okazać bardzo niekomfortowe. Jeśli oprzemy się o oparcie, już po chwili możemy poczuć, że mamy mokrą koszulkę. Miejsca, w których stoją meble ogrodowe, nie powinny być narażone na bezpośrednie oddziaływanie promieni słonecznych, chyba że zamierzamy się opalać. Jeśli zaś chodzi o poduszki ogrodowe czy nakrycia, to latem najlepiej wybierać te lniane.
Wykorzystaj wentylatory zewnętrzne
Wentylatory zapewniają ochłodę nie tylko w pomieszczeniach. Niektóre modele przeznaczone są do montowania na zewnątrz. Przepływ powietrza pomoże nam ochłodzić przestrzeń na zewnątrz domu, np. w altanie, na werandzie czy na tarasie (zwykle wykorzystuje się tu wentylatory sufitowe). Niektóre urządzenia mogą dodatkowo emitować wodną mgiełkę. Istnieją również przenośne modele stojące z regulowaną wysokością i kątem nachylenia, dzięki czemu można skierować strumień powietrza dokładnie tam, gdzie potrzebne jest ochłodzenie.
Sposoby na ochłodę w ogrodzie – podsumowanie
Jak przetrwać lato, gdy temperatury przekraczają 30 st. C? Przede wszystkim należy pić dużo wody, a w godzinach największego nasłonecznienia przebywać w domu lub innym pomieszczeniu. Właściciele ogrodów mają do dyspozycji różne sposoby na ochłodzenie. Oczywiście, najlepiej sprawdzi się basen, w którym możemy zażyć zimnej kąpieli. Równie ważne jest to, aby w przestrzeni ogrodu znalazły się jakieś zbiorniki lub cieki wodne – parująca woda obniża temperaturę powietrza wokół.
Cień w pobliżu domu pomogą nam też zapewnić wszelkiego rodzaju osłony (parasole, markizy, żagle) oraz odpowiednio dobrane i posadzone we właściwych miejscach gatunki roślin (dodadzą jednocześnie ogrodowi uroku). Optymalnie, jeśli mamy zadaszoną altankę.
Należy też zwrócić uwagę na materiały, z których wykonane są meble oraz różne akcesoria ogrodowe. Z nadmiarem ciepła można skutecznie walczyć, montując wentylatory zewnętrzne. Pamiętajmy, że przed wysoką temperaturą i silnym nasłonecznieniem trzeba chronić zwłaszcza dzieci i osoby starsze. Przegrzanie organizmu może się skończyć nawet udarem cieplnym.