Jak sprawdzić, czy w domu jest grzyb?

Grzyb w domu stanowi coraz poważniejszy problem w starszym budownictwie, ale i w nowszych mieszkaniach pojawia się, by zakłócić domownikom spokój i przyprawić ich – dosłownie – o ból głowy. Zastanawiasz się, jak sprawdzić, czy w domu jest grzyb? Zazwyczaj grzyby dają dość charakterystyczne objawy, dlatego trudno je przeoczyć. Wykrycie grzyba, a przede wszystkim powodu, dla którego pojawia się w pomieszczeniach, pozwoli usunąć problem i odświeżyć klimat w domu. Zobacz, gdzie grzyby pojawiają się najczęściej, jak je rozpoznać, a potem usunąć, aby w mieszkaniu czy domu znów panował zdrowy klimat.

Jak sprawdzić, czy w domu jest grzyb?

Gdzie obecność pleśni i grzybów jest najbardziej możliwa?

Są takie miejsca w domu czy mieszkaniu, gdzie istnieje większe ryzyko pojawienia się na ścianie czy suficie grzyba. Sprzyja temu przede wszystkim wilgoć i zła wentylacja. Jeśli ekspozycja nieruchomości jest północna, to także w zaciemnionych, mało oświetlonych wnętrzach możesz pojawić się grzyb lub pleśń. Wreszcie – usterki techniczne, czyli zbyt duża wilgotność, szczelność, użycie materiałów konstrukcyjnych słabej jakości. To wszystko może sprzyjać powstawaniu zarodników pleśni. Co świadczy o ich obecności?

Przyczyny powstawania pleśni

Główną przyczyną powstawania pleśni jest nadmiar wilgoci w mieszkaniu. Nieszczelny dach, problemy z izolacją, czy brak wentylacji w łazience mogą przyczyniać się do zwiększonej wilgotności wewnątrz mieszkania. Grzyby pleśniowe rozwijają się tam, gdzie jest duża wilgoć, szczególnie w miejscach, gdzie jest słaba cyrkulacja powietrza, jak np. w narożnikach ścian. Należy je wietrzyć, ogrzewać i osuszać.

Czym objawia się pleśń i grzyb?

Nieprzyjemny zapach stęchlizny

Pierwszym, najbardziej widocznym sygnałem obecności pleśni jest nieprzyjemny zapach w domu. Ten charakterystyczny zapach może być szczególnie odczuwalny w pomieszczeniach o dużej wilgoci, czyli łazience czy piwnicy.

Brzydkie plamy na ścianach i sufitach

Obecność pleśni objawia się także brzydkimi plamami na ścianach, sufitach czy wokół okien. Najbardziej narażone na pojawienie się pleśni na ścianie w pomieszczeniu są narożniki, miejsca za meblami oraz ściany w łazience i kuchni.

Grzyb na ścianie przy oknie

Grzyb na ścianie przy oknie

Jak zdiagnozować obecność grzyba?

Poza widocznymi oznakami, istnieją profesjonalne metody diagnozowania obecności grzyba w domu. Badanie termowizyjne jest jednym z nich, pozwalającym na zlokalizowanie miejsc o podwyższonej wilgoci w ścianach i suficie. Pamiętajmy jednak, że do potwierdzenia obecności grzybów niezbędne jest laboratoryjne badanie próbek. Warto zlecić je, kiedy masz w domu problem z wilgocią, zauważasz obecność kropelek wody na szybach, czujesz brzydki zapach stęchlizny czy odczuwasz dolegliwości ze strony układu oddechowego.

Jak zlikwidować pleśń i grzyby?

Grzyb w domu to nie tylko problem natury estetycznej, ale przede wszystkim zagrożenie dla zdrowia. Możesz zrobić całkiem sporo, aby nie dopuścić do powstania grzybów i pleśni. Przede wszystkim regularnie kontroluj stan swojego mieszkania, dbaj o odpowiednią wentylację pomieszczeń i staraj się osuszać miejsca, w których panuje duża wilgotność. Świadczy o niej m.in. para na oknach.

W razie wątpliwości co do obecności grzyba w swoim domu, warto skorzystać z profesjonalnej pomocy. Jeśli specjalista odkryje pleśń i ustali, co ją powoduje, będzie też mógł pomóc w zwalczeniu przyczyny (błędy konstrukcyjne budynku, nieszczelny, przeciekający dach, źle dobrana i wykonana wentylacja). Aby skutecznie walczyć z grzybem, trzeba

Dlaczego grzyb i pleśń ma negatywny wpływ na ludzi i otoczenie?

Zarodniki pleśni unoszące się w powietrzu mogą powodować wiele dolegliwości zdrowotnych, takich jak nawracające zapalenie zatok, przewlekłe zmęczenie, przewlekłe bóle głowy, podrażnienia oczu, nieżyt nosa czy katar. W skrajnych przypadkach mogą wystąpić także drętwienie kończyn.

Sporo mówi się o tym, że grzyb i pleśń w domu ma negatywny wpływ na zdrowie i samopoczucie mieszkańców. Dzieje się tak z powodu toksyn, jakie wydzielają grzyby domowe. Długotrwałe przebywanie w takich miejscach może sprawić, że domownicy zaczną uskarżać się na:

  • bóle głowy, mięśni i stawów,
  • zaostrzone reakcje alergiczne, w tym kaszel, wysypka,
  • rozdrażnienie, bezsenność, problemy z koncentracją.

Pleśń czy grzyb może mieć szczególnie negatywny wpływ na osoby z osłabioną odpornością, u których zarodniki pleśni mogą wywoływać m.in. grzybicę kropidlakową.

Warto jeszcze dodać, że grzyby w domach są niebezpieczne także dla samej konstrukcji domu. Mogą powodować, że tynk odpada ze ściany czy pojawiają się zacieki. Problemem jest też łuszczenie się farb i tapet.

Walka z grzybem i pleśnią w domu – podsumowanie

Lepiej zapobiegać niż walczyć z pleśnią w domu. Dlatego, aby zminimalizować ryzyko, że w pomieszczeniach w domu czy mieszkaniu pojawi się grzyb lub pleśń warto dbać o odpowiednią wentylację, unikać nadmiernej wilgoci oraz regularnie kontrolować stan izolacji, tynku i innych elementów budynku. Jeśli zauważysz pierwsze oznaki pleśni, nie czekaj, ale działaj jak najszybciej. Zastosuj odpowiednie preparaty lub wezwij fachowców.