Jak udekorować wysoki szklany wazon? Dwanaście oryginalnych pomysłów

Szklane wazony o różnych kolorach oraz wzorach tworzą wspaniałą podstawę do stworzenia unikalnej dekoracji, zarówno na co dzień, jak i na różne okazje. Żywe kwiaty cięte czy nawet sztuczne, włożone do naczynia, dodadzą każdemu wnętrzu wyrazu, ale bukiet to nie jest jedyna rzecz, którą możesz włożyć do wazonu! W tym artykule przedstawimy 12 pomysłów, jak stworzyć oryginalną kompozycję za pomocą wysokiego wazonu ze szkła oraz kwiatów, dekoracyjnego piasku, koralików, kamieni, suszonych części roślin czy jeszcze innych materiałów.

Jak udekorować wysoki szklany wazon

Duży szklany wazon – dlaczego jest idealny na dekorację?

W sklepach znajdziemy ogromny wybór szklanych wazonów różnej wysokości, rozmiarów oraz kształtów. Najbardziej klasyczny wazon będzie przezroczysty i o prostej formie, ale nie brakuje też naczyń ze szkła barwionego na najróżniejsze kolory, o rozmaitych grubościach ścianek, ozdobionych wzorkami czy też ukształtowanych w najbardziej fantazyjne formy.

Często dekoracyjny wazon szklany sam w sobie jest na tyle ozdobny, że nie trzeba go dodatkowo dekorować, aby wspaniale się prezentował na naszym stoliku kawowym czy na komodzie.

Najprostsze, najskromniejsze naczynia dają nam największe pole do manewru, jeśli chodzi o ich dekorację. Z ich pomocą można stworzyć naprawdę unikatowe kompozycje, dające się wpasować w każdą stylistykę wnętrza. Mogą być zarówno ozdobą elegancką i ponadczasową, jak i przejawem szalonej kreatywności oraz upodobania domowników do eksperymentowania.

Wysoki wazon będzie stanowić wspaniałą podstawę do niemal wszystkich kompozycji. Szczególnie dobrze prezentują się w nim wysokie kwiaty czy trawa pampasowa, które po prostu wypadałyby z mniejszych wazonów lub mogłyby je przewrócić.

Szklane naczynie wspaniale nadaje się do dekoracji wnętrza domu (zarówno salonu, jak i kuchni, sypialni czy łazienki), ale równie dobrze może stać na tarasie lub w ogrodzie. Pamiętajmy jednak, że wazon stojący na zewnątrz wymaga odpowiedniego obciążenia, żeby nie przewrócił się pod wpływem wiatru i nie potłukł. Nie można również umieszczać w nim dekoracji, którym mogłyby zaszkodzić opady atmosferyczne czy też mróz.

Wysoki szklany wazon – jak stworzyć wyjątkowe dekoracje?

Dekoracja wazonu może się przejawiać na dwa sposoby – jako pomysłowe wypełnienie go różnymi elementami oraz jako ozdobienie samego naczynia z zewnątrz. Szklane wazony, zwłaszcza te z różnego rodzaju malunkami, szlifami czy grawerunkami, zwykle już nie wymagają nanoszenia na nie dodatkowych ozdób. Niektóre mają bardzo ciekawe zdobienia hutnicze, np. szkło pienione przywodzi na myśl szybę mokrą od deszczu, a efekt crackle daje wrażenie popękanego szkła.

Jeżeli jednak kupiliśmy najprostszy wazon bez żadnych ozdobników, a mamy talent do malowania, możemy nanieść na powierzchnię szkła wzorki czy obrazki, jakie tylko sobie wymarzymy. Naczynia o wąskiej szyjce i pękatej dolnej części będą się również dobrze prezentowały przewiązane wstążką czy sznurkiem ozdobnych koralików.

Najważniejszą częścią kompozycji będzie jednakże wypełnienie wazonu. Za jego pomocą można sprawić, że nawet ten przypominający zwykłą szklankę stanie się największą ozdobą domu. Poniżej prezentujemy mniej lub bardziej oryginalne dekoracje, jakie mogą się znaleźć w szklanym wazonie.

Czym można wypełnić wazon szklany? 12 pomysłów

  1. Kompozycje ze świeżych kwiatów i traw

    To najbardziej oczywisty i chyba najpopularniejszy sposób na dekorację, w której pierwsze skrzypce gra szklany wazon. Kwiaty cieszą oko, poprawiają nastrój, ożywiają wnętrze, a niektóre z nich naprawdę nieziemsko pachną. To chyba wystarczające powody, by przynieść do domu choćby najskromniejszy bukiecik z jaśminu, bzu albo samotną różę do wysokiego, szklanego wazonu.

    Kompozycje z ciętych kwiatów nie muszą być jednak banalne. Nie trzeba mieć skończonego kursu florysty, wystarczy tylko trochę kreatywności i dobrego gustu, żeby stworzyć wspaniałe, bogate bukiety z tego, co znajdziemy we własnym ogrodzie.

    Ciekawym pomysłem może być np. kompozycja z kwiatów o płatkach jednakowej barwy, ale o różnych jej odcieniach. Ogromną popularnością cieszą się także różnego rodzaju ozdobne trawy, które – ułożone w nietypowy sposób – mogą stać się naprawdę przykuwającym uwagę elementem bukietu. Duży wazon szklany możemy nawet w całości wypełnić turzycami. Przykładowo, trawa pampasowa wspaniale prezentuje się w minimalistycznym wnętrzu, utrzymanym w kremowych odcieniach.

    Można tworzyć takie naturalne dekoracje właściwie na każdą porę. Wiosną i latem, oczywiście, wybór kwiatów jest największy, ale nawet zimą da się znaleźć ciekawe kwitnące gatunki.

    W okresie Bożego Narodzenia efektowną, tematyczną częścią bukietu może stać się poinsecja (gwiazda betlejemska), a na Wielkanoc gałązka bazi czy forsycji. Wiele osób w czasie świąt wiosennych stawia też na stole wazony szklane z palmami zakupionymi lub wykonanymi na Niedzielę Palmową. W czasie dożynek ciekawym akcentem będzie dodanie do bukietów kłosów zbóż.

    Wadą dekoracji ze świeżych kwiatów jest jednak to, że stosunkowo szybko więdną, nawet pomimo naszej dbałości, i wówczas całą kompozycję trzeba przygotowywać od nowa.

    Jak poprawnie tworzyć bukiety z ciętych kwiatów i jak o nie dbać?

    Gdy masz już zaplanowaną kompozycję, zmierz kwiaty i utnij łodyżki na takiej długości, aby dobrze się prezentowały w danym wazonie. Ważne, aby wykonać cięcie wzdłuż przekątnej, dzięki czemu części rośliny będą mogły lepiej pobierać wodę i zachowają swój wygląd przez dłuższy czas.

    Następnie wazon wypełniamy do połowy wodą i dodajemy do niej odżywkę. Woda powinna być wymieniana nie rzadziej niż co trzeci dzień, a najlepiej robić to codziennie. Regularnie spryskujmy też główki kwiatów oraz przycinajmy ich łodygi.
    Kompozycje ze świeżych kwiatów w wazonie

  2. Sztuczne kwiaty

    Nie wszyscy je lubią, ale to doskonała opcja, jeśli chcemy się cieszyć pięknym wyglądem kwiatów o każdej porze roku i gdy jesteśmy bardzo zabiegani. Sztuczne kwiaty nie wymagają specjalnej dbałości – nie trzeba systematycznie wymieniać im wody ani przycinać łodyg, nie mogą także zwiędnąć. Można z nich stworzyć równie interesujące bukiety jak z ciętych kwiatów.

    Starannie wykonane, nietuzinkowe roślinki pociągają za sobą pewien wydatek, ale taka dekoracja powinna zachować nienaganny wygląd nawet przez kilka lat. W końcu jednak wszystkie sztuczne kwiaty wyblakną, zabrudzą się czy też ulegną uszkodzeniom w takim stopniu, że będą się nadawały jedynie do wyrzucenia.

    To rozwiązanie niezbyt ekologiczne, bo takie ozdoby wykonuje się ze sztucznych tworzyw i w większości nie nadają się one do recyklingu. Wiele z nich, zwłaszcza te najtańsze, wygląda też dosyć tandetnie, a z bliska widać wyraźne braki w wykonaniu. Zdaniem niektórych osób sztuczne kwiaty to wręcz przejaw braku gustu, dekoracje, które już dawno wyszły z mody i kojarzą się raczej z domami starszych pań.
    Sztuczne kwiaty w wazonie

  3. Suszone kwiaty, trawy, liście i owoce

    To rozwiązanie wydaje się swego rodzaju pójściem na kompromis pomiędzy bukietem ze świeżych kwiatów a dekoracją ze sztucznych. Ozdoba prezentuje się bardzo naturalnie i idealnie pasuje do kuchni, zwłaszcza jeśli w szklanych wazonach umieścimy ususzone owoce czy nawet warzywa. Doskonałym pomysłem będzie wykorzystanie np. miniaturowych dyń, pokrojonych w plasterki cytrusów, różnego rodzaju orzechów czy lasek wanilii.

    Dekoracje w wazonie wykonane z suszu mają tę wadę, że łatwo zbierają kurz i trudno je potem oczyścić. Możemy temu zapobiec, stosując sprytny trik – najpierw artystycznie układamy aranżację z suszonych darów natury, a potem przykrywamy ją naczyniem odwróconym dnem do góry (jego szyjka musi być jednak dość szeroka).
    Suszone kwiaty w wazonie

  4. Lampki LED i dekoracyjne łańcuszki

    To bardzo nowoczesny sposób na wypełnienie wazonu, popularny zwłaszcza gdy zbliża się Boże Narodzenie. W tym okresie można stworzyć niebanalne dekoracje, łączące w sobie światełka i inne typowo świąteczne motywy, jak gałązki iglaków, szyszki, bombki choinkowe, drewniane gwiazdki, orzechy włoskie, goździki, laski cynamonu czy też suszone plasterki pomarańczy (lub ich sztuczne odpowiedniki).

    Sam wazon szklany z lampkami będzie natomiast ozdobą adekwatną na każdą porę. Światełka można zakupić w najróżniejszych kolorach i kształtach, czasami są nawet częścią dekoracyjnych łańcuchów, na których oprócz nich pojawiają się zawieszki z drewna lub tworzyw sztucznych.

    Te małe ozdóbki mogą reprezentować różne motywy tematyczne, jak walentynkowe serduszka i świąteczne gwiazdki. Bardziej uniwersalne będą główki kwiatów, zaś sylwetki zwierząt domowych idealnie wypełnią wazon wielbiciela psów czy kotów.

    Lampki można zwinąć w przypadkowy sposób, tak aby sprawiały wrażenie niedbale wrzuconych do wazonu, ale można też ułożyć je w jakiś kształt. Jeśli naczynie ma szeroką szyjkę, możemy pokusić się o wstawienie do niego drucianego stelażu owiniętego sznurkiem światełek. W ten sposób uzyskamy np. świecącego renifera, ulubioną postać z kreskówki, figurę geometryczną, roślinkę czy zwierzątko. Taki wazon umieszczony na szafce nocnej będzie dla nas zarówno ozdobą, jak i lampką.

  5. Las w miniaturze

    W nowocześnie urządzonych wnętrzach ogromną popularnością cieszą się miniaturowe lasy w szklanym wazonie, będącym właściwie czymś w rodzaju przeźroczystej donicy. Małe rośliny czy miniaturowe drzewka sadzi się w nich na podłożu z ziemi, a do dekoracji dodaje się mech, żwirek lub ozdobne kamienie.

     

    Las w słoiku

  6. Miniobiekty

    Skoro tworzymy las w miniaturze, czemu by nie pójść za ciosem i stworzyć w wazonie coś w rodzaju parku miniatur o dowolnej tematyce? Maleńkie, precyzyjnie wykonane figurki (np. znanych budowli) oraz odpowiednio do nich dobrane otoczenie, to z pewnością nietuzinkowy pomysł. Istny mały świat w dużym wazonie!

    Taka dekoracja będzie się prezentowała najbardziej efektownie, jeśli mamy naprawdę duży szklany wazon, najlepiej dość płaski (chyba że marzy nam się wieża Eiffla), zupełnie przejrzysty, o nieskomplikowanej formie i pozbawiony bogatych zdobień. Możemy w ten sposób uzyskać coś przywodzącego na myśl statek w butelce.

  7. Ozdobne kamienie lub paciorki

    Rozmaitej wielkości kamyki o różnych kolorach i kształtach, a nawet dekoracyjny żwir, to również ciekawy pomysł, jak udekorować wysoki szklany wazon. Będzie idealną ozdobą dla geologa-amatora czy osoby kolekcjonującej kamienie szlachetne. Możesz też umieścić w naczyniu imitacje drogich minerałów. Połyskujące diamenciki szczególnie dobrze się sprawdzą do wnętrza w stylu glamour.

    Kamienie można też zastąpić barwnymi koralikami z tworzyw sztucznych. Wiele z nich ma zdolność odbijania światła i załamywania go w ciekawy sposób, dlatego taka dekoracja nieraz wygląda nieco inaczej w zależności od oświetlenia.
    wazon z kamieniami

  8. Perły hydrożelowe

    Barwne perły wodne mogą być samodzielną dekoracją, wypełniając po brzegi wazon szklany, ale można je też wsypać do wnętrza naczyń, w których są kwiaty cięte. Kuleczki mają zdolność magazynowania wody, dlatego można ją nimi zastąpić, a nawet użyć ich do upraw hydroponicznych.

  9. Dekoracyjny piasek

    Piasek dekoracyjny daje olbrzymie możliwości kompozycyjne. Utalentowana osoba może stworzyć z jego przeplatających się warstw naprawdę artystyczne aranżacje. Do wyboru mamy oczywiście różne wielkości ziarna oraz szeroką paletę barw.

    Szklany wazon możemy też wypełnić piaskiem z plaży przywołującym wspomnienia z wakacji. Jeszcze lepiej, kiedy dodamy do niego bursztyny lub muszelki zebrane nad brzegiem morza!

  10. Monety

    Stare lub nowe monety w szklanych wazonach to bez wątpienia oryginalne dekoracje. Szczególnie ciekawie wyglądają drobniaki reprezentujące waluty obcych krajów. To doskonały sposób na gromadzenie pamiątek z zagranicznych wojaży!

  11. Dary natury

    Szyszki, leśny mech, kora drzewna, liście, owoce czy orzechy to tylko przykłady materiałów, które mogą tworzyć oryginalną kompozycję w szklanym wazonie. Wyobraźnia ma tutaj ogromne pole do manewru. Liście drzew szczególnie dobrze prezentują się utrwalone połyskującym lakierem, który może mieć różne odcienie barwne.

  12. Świece

    Świece w wazonie – idealne do salonu w stylu glamour – to doskonały pomysł na nieoczywistą i funkcjonalną ozdobę. Wyobraź sobie tylko, jak wspaniale zaprezentują się na stole podczas romantycznej kolacji! A masz w czym wybierać – świece kupisz w różnej wysokości, rozmaitych kolorach i kształtach, pachnące lub bezwonne!

    Szczególnie piękną w swej prostocie ozdobą będą długie, białe świeczki, z których każdą włożymy do połowy w wysoki szklany wazon przypominający kształtem butelkę. Do wazonów o szerszych szyjkach można też wybrać pływające świeczki lub małe lampiony.
    Wazon ze świeczkami

Jak udekorować wysoki szklany wazon – kilka ogólnych wskazówek

Komponując dekoracje w wazonie, unikaj nadmiaru elementów, bo wywołasz efekt odwrotny do zamierzonego. Najlepiej wybrać trzy-cztery pasujące do siebie składniki, którymi wypełnione będzie naczynie.

Do minimalistycznego wnętrza najbardziej trafnym wyborem jest wypełnienie jednorodne, np. pojedyncza gałązka kwitnącego krzewu albo bukiet, na który składa się wyłącznie trawa pampasowa. Można też postawić na szklany wazon wypełniony jednakowymi kamykami.

Tworząc dekoracje, kierujmy się przede wszystkim dobrym gustem i zwróćmy uwagę na to, czy będą dobrze pasowały do stylu dominującego w danym wnętrzu. Wielkość elementów wypełniających dostosowujmy zawsze do rozmiarów wazonu, nie mogą być zbyt duże ani zbyt małe, aby nie uzyskać efektu zaburzonych proporcji.

Podsumowanie

Dekorację może stanowić zarówno sam wazon, jak i jego wnętrze. Niepozorne szklane naczynie w rękach uzdolnionej osoby jest w stanie całkowicie odmienić wystrój wnętrza. Być może właśnie udało nam się rozbudzić Twoją wyobraźnię i zainspirować Cię do stworzenia kompozycji, jakiej nie ma nikt inny na świecie!