Jak uprawiać kiwi w ogrodzie?
Znudziły Ci się już klasyczne uprawy ogródkowe? Chcesz podjąć wyzwanie, jakim jest hodowla egzotycznych owoców? Będziesz zaskoczony tym, że niektóre z nich mogą dać naprawdę wspaniałe plony. Jednym z gatunków wartych rozważenia jest mini kiwi. To nie tylko smaczne owoce pełne witamin, ale też wyjątkowe dekoracje wszystkich tarasów.
Spis treści
Jakie odmiany kiwi można uprawiać w Polsce?
Kiwi w ogrodzie polskim może się przyjąć i bujnie rosnąć, ale pod warunkiem, że wybierzesz odpowiednie odmiany. Nie wszystkie owoce aktinidii nadadzą się do uprawiania w naszym klimacie, jednak największą szansę na sukces mają uprawiający takie gatunki jak:
- aktinidia pstrolistna – pędy mini kiwi rosną wolno, osiągając maksymalną długość 8 metrów. Owocuje w ciągu 130 dni, pozwalając na zebranie nawet 10 kg owoców. Owoce aktinidii pstrolistnej są smaczne. Najpopularniejsze odmiany to Adam, Sentyabraskaya,
- aktinidia ostrolistna – pnącza przyrastają o około 2 metry rocznie, ostatecznie osiągając nawet 15 metrów długości. Jeden krzew produkuje nawet 20 kg baby kiwi, dlatego odmiany aktinidii ostrolistnej takie jak Ananasnaja czy Weiki są chętnie wybierane przez sadowników.
Powyższe odmiany różnią się tempem wzrostu, zabarwieniem liści i ilością owoców, które wydają. Należy jednak zadbać o odpowiednie warunki do uprawy kiwi, żeby osiągnąć jak najlepsze plony i zebrać słodkie dojrzałe owoce.
Sadzenie kiwi w ogrodzie
Uprawa kiwi powinna odbywać się w przystosowanym do tego miejscu, czyli przy podporze. Pergola, kratka czy nawet barierka tarasowa okaże się niezbędna, aby wesprzeć długie pędy, które z czasem będą ciężki dzięki obecności owoców.
Gleba pod kiwi powinna być lekko kwaśna, a stanowisko osłonięte od wiatru i słoneczne. Można dodatkowo wzbogacić glebę o torf lub kompost pomieszany z gliną. Najlepszym momentem na sadzenie w Polsce aktinidii jest wiosna, lato i jesień.
Zapylanie kiwi w ogrodzie
Kwiaty męskie nie oferują owoców, lecz same liście, ale już jeden wystarczy, aby zapylić kwiaty żeńskie (nawet 10 roślin). Zapylacz jest niezbędny do tego, aby powstały owoce, bez niego kiwi będzie jedynie rośliną dekoracyjną. Zalecane jest zatem sadzenie odmian żeńskich i męskich w niewielkich odległościach od siebie. Uzasadnione jest, aby kwiaty męskie znalazły się nawet w pobliżu odmian samopylnych, bo zaobserwowano, że te w takim sąsiedztwie lepiej plonują.

Owoce kiwi na drzewie
Ochrona przed przymrozkami
Większość odmian kiwi jest nieodpornych na jesienne i wiosenne przymrozki i w temperaturach poniżej 0 stopni Celsjusza przemarza i ginie. Aby do tego nie dopuścić, należy chronić bryłę korzeniową zwłaszcza w pierwszym roku po zasadzeniu. Należy usypać w tym celu kopczyk o wysokości około 20 cm, a młode rośliny nakryć np. agrowłókniną, co wystarczy na późnowiosenne przymrozki. Kiedy kwiaty przemarzną plon będzie słaby, a same kiwi niesmaczne.
Cykl wzrostu i rozwoju mini kiwi
Podejmujący się uprawy mini kiwi muszą uzbroić się w cierpliwość. Roślina wydaje pierwsze pachnące kwiaty na przełomie maja i czerwca, a owoce pojawiają się jesienią, ale dopiero w 3 lub 4 roku hodowli. Są one podłużne, mają gładką skórkę miejscami czerwoną. Mierzą około 3 cm i ważą w granicy 10 gramów. Najlepiej spożywać je od razu na surowo lub przetworzone w deserach czy koktajlach.
Prawidłowa pielęgnacja w naszych warunkach klimatycznych
Uprawa mini kiwi wymaga przede wszystkim regularnego podlewania. Trzeba zadbać o stałą wilgotność gleb, a wiosną dodatkowo nawieźć ją, aby stała się bogatsza w składniki pokarmowe.
Przez pierwsze 2 lata pozostaw mini kiwi w donicach, a dopiero potem przesadź je do gruntu – posiadając lepiej rozwinięty system korzeniowy szybciej się przyjmą. Pamiętaj też o podcinaniu pędów. Rób to latem lub bardzo wczesną wiosną, kiedy po skróceniu pędów pojawią się nowe, mocniejsze i dające bardziej obfite owoce kiwi.
Owoce kiwi w Polsce – podsumowanie
W Polsce owoce kiwi nie tylko kupisz w sklepie, ale też samodzielnie wyhodujesz. Aktinidia pstrolista i ostrolistna ma smaczne owoce i efektowne kwiaty, a odpowiednio pielęgnowana cieszy oko i zaspokaja apetyt na wartościową, pełną witamin przekąskę. Owoce dojrzewają w okresie wegetacyjnym i, o ile nie zniszczą ich przymrozki, o tyle okazują się wspaniałymi roślinami sadowniczymi, z których zbierzesz wielokilogramowe plony Podejmiesz się wyzwania? Owoc kiwi może się okazać Twoim największym sukcesem!