Jak uprawiać pomidory w tunelu foliowym?
Pomidory należą do najchętniej hodowanych w Polsce warzyw i nic w tym dziwnego – kto z nas nie lubi tych soczystych, czerwonych owoców, bogatych w składniki odżywcze? Najsmaczniejsze są surowe, zebrane prosto z krzaka. Warto poświęcić czas na ich wyhodowanie, by mieć pewność, że są w pełni zdrowe: niepryskane i nienawożone sztucznymi nawozami. Uprawa pomidorów w tunelu foliowym pozwoli zapewnić sadzonkom najlepsze warunki do rozwoju.
Dzięki zastosowaniu folii rośliny będą szybciej i dłużej owocować, a także będą odpowiednio chronione przed działaniem warunków zewnętrznych. Pomidor jest bowiem rośliną bardzo wrażliwą. Nawet lekki przymrozek może zniszczyć sadzonkę, a wahania wilgotności powietrza mogą spowodować pękanie owoców. Uprawa pomidorów w szklarni pozwoli nam zniwelować te zagrożenia, a pielęgnacja pomidorów stanie się znacznie przyjemniejsza.
Spis treści
- 1 Jakie stanowisko do uprawy pomidorów w tunelu?
- 2 Jakie odmiany pomidorów pod folię?
- 3 Co można sadzić w tunelu z pomidorami?
- 4 Przygotowanie rozsady z pomidorów pod tunel
- 5 Kiedy sadzić pomidory? Przygotowanie stanowiska
- 6 Jak sadzić pomidory w tunelu foliowym?
- 7 Zapylanie pomidorów w tunelu foliowym
- 8 Podpory dla pomidorów w tunelach
- 9 Ściółkowanie gleby pod pomidorami
- 10 Jak często podlewać pomidory pod folią?
- 11 Jak hodować pomidory w tunelach foliowych?
- 12 Jak dbać o pomidory w folii?
Jakie stanowisko do uprawy pomidorów w tunelu?
Pomidor lubi ciepło i najlepiej rozwija się na stanowiskach słonecznych i przewiewnych. Dobrze, by tunel foliowy wykorzystywany do hodowli pomidorów miał drzwi rozmieszczone na obu końcach, co bardzo usprawnia wentylację wnętrza foliaka. Pamiętajmy jednak by zawsze zamknąć drzwi na noc, bo temperatura wewnątrz nie może zbytnio spaść. Oprócz odpowiedniej temperatury, do hodowli pomidorów najlepsze są łatwo nagrzewające się, żyzne gleby piaszczysto-gliniaste.
Jeśli wcześniej hodowaliśmy w tym miejscu inne rośliny, warto wiedzieć, że pomidory źle rosną po papryce i oberżynie. Korzystni poprzednicy na uprawę pomidorów to rzodkiewka, cebula dymka, fasola szparagowa czy sałata. Pomidor potrzebuje do rozwoju dużej ilości składników pokarmowych, więc lepiej jeśli poprzedzająca go roślina nie była aż tak żarłoczna. Przed wsadzeniem pomidorów pod folię warto nawieźć ziemię kompostem lub obornikiem – powinniśmy głęboko spulchnić glebę i dobrze wymieszać ją z nawozem. Dodatkowe, ekologiczne nawozy na pewno nie zaszkodzą ani nam ani naszym roślinom, a pozwolą na ich lepszy wzrost.
Jakie odmiany pomidorów pod folię?
Pod folię nadaje się większość dostępnych gatunków pomidorów. Przy wyborze odmiany pomidorów do tunelu foliowego powinniśmy kierować się przede wszystkim naszymi oczekiwaniami dotyczącymi wielkości krzaczków, szybkości owocowania i rozmiaru owoców. Jeśli jesteśmy początkującymi ogrodnikami i obawiamy się samodzielnego wyboru, możemy wybrać którąś z polecanych odmian pomidorów do tunelu foliowego: Tsarine, Brooklyn, Boderine (wysokorosnące) czy Ivet i Minaret (samokończące).
Warto zwrócić uwagę na pomidorki koktajlowe, szczególnie jeśli po raz pierwszy sadzimy pomidory. Jest to odmiana szczególnie wytrzymała – wielu początkujących ogrodników zaczynających sezon z kilkoma odmianami pomidorów pisze, że pomidorki koktajlowe najlepiej obrodziły. Odmiana ta jest bardzo smaczna i świetnie nadaje się do sałatek i zdobienia potraw.
Co można sadzić w tunelu z pomidorami?
Jeśli chcemy na poważnie uprawiać pomidory w przydomowym tunelu, to przy okazji planowania grządek warto też pomyśleć o korzystnych dla pomidora sąsiadach. Doświadczeni ogrodnicy wiedzą, że niektóre rośliny lepiej rosną w swoim sąsiedztwie, a inne gorzej. Posadzone w pobliżu warzyw zioła korzystnie wpływają na rozwój upraw i smak owoców. Pomidor lubi towarzystwo pietruszki, bazylii, czosnku, kapusty, sałaty, szpinaku, cykorii, fasoli, kopru, kalarepy, papryki, cebuli, pora i rzodkiewek.
Najgorszym sąsiadem dla czerwonego warzywa będą ziemniaki, które wrażliwe są na zarazę atakująca też pomidory. Pomidory źle się rozwijają również w otoczeniu ogórka, grochu, kukurydzy, marchwi, kolendry i kalarepy. Pamiętanie o tych biologicznych zależnościach sprawi, że nasze zabiegi dokonywane przy krzaczkach pomidorów będą bardziej efektywne, a my będziemy mogli się cieszyć lepszymi plonami.
Przygotowanie rozsady z pomidorów pod tunel
Jeśli sadzimy pomidory z nasion, odpowiednio wcześniej musimy przygotować rozsadę. Oznacza to, że wysiewamy nasiona pomidorów do specjalnych niskich skrzyneczek i trzymamy je w ciepłym miejscu póki nie wykiełkują. Podłoże na rozsadę pomidorów można kupić w sklepie ogrodniczym lub przygotować samemu. Wystarczy do tego ziemia kompostowa, odpowiednie będzie również podłoże torfowo-kompostowe.
Dopóki nasze pomidorki nie pokażą pierwszych liści, powinny mieć zapewnioną temperaturę powyżej 20°C. Po mniej więcej tygodniu, kiedy nad pierwszymi małymi listkami (zwanymi liścieniami) pojawią się dwa liście właściwe, rozsadzamy sadzonki do doniczek. Sadzonki powinniśmy przykryć ziemią aż pod same liścienie i obficie podlać. Od momentu wysiania do nasion do czasu przesadzenia sadzonek do gruntu mija zazwyczaj od 6 do 8 tygodni. Możemy też zakupić gotowe krzaczki.
Kiedy sadzić pomidory? Przygotowanie stanowiska
Zastanawiacie się pewnie kiedy sadzić pomidory w tunelu foliowym? Odpowiedni czas na sadzenie pomidorów w tunelu foliowym to koniec kwietnia lub początek maja. To znacznie wcześniej niż przy wysadzaniu do gruntu na powietrzu – wówczas trzeba czekać do drugiej połowy maja, kiedy mijają ostatnie przymrozki.
Zanim zasadzimy krzaczki dobrze jest nawieźć ziemię kompostem. Jeśli nie kompostujemy odpadów, warto zacząć to robić już teraz. Dzięki temu zmniejszymy ilość wyrzucanych odpadów i jednocześnie zapewnimy naszym roślinom najlepszy, w pełni ekologiczny nawóz. Korzystnie na wzrost roślin wpływa również dobrze rozłożony obornik, dostępny w sprzedaży. Warto też wiedzieć, że pomidory mogą być sadzone na tym samym stanowisku co 3-4 lata. Lekkie i łatwe do przeniesienia tunele z rurek PCV ułatwią nam zmianę obszaru upraw.
Jak sadzić pomidory w tunelu foliowym?
Sadzonki przed wsadzeniem do gruntu powinny mieć krótką, mocną łodygę i dobrze rozwinięty system korzeniowy (czyli zajmujący większość doniczki). Odpowiednio rozwinięty krzaczek ma 18-30 cm wysokości i rozwinięte około 6-8 liści właściwych. Przed wysadzeniem rozsadę warto podlać – łatwiej będzie wówczas wyjąć sadzonki z doniczek.
W jakim rozstawie sadzić pomidory? Kolejne krzaczki rozsadzamy w odległości 30-50 cm od siebie. Gatunki samokończące, dorastające do mniejszej wysokości, mogą być posadzone bliżej siebie, odmiany wysokie potrzebują więcej przestrzeni. Rzędy powinny być rozmieszczone równolegle wzdłuż osi tunelu. Warunki cieplne i wilgotnościowe w tunelu można ulepszyć stosując ściółkowanie gleby. Na początku rośliny powinniśmy regularnie podlewać, ale potem możemy nieco zmniejszyć nawodnienie, by pomidory głębiej zapuściły korzenie.
Zapylanie pomidorów w tunelu foliowym
Dzięki zastosowaniu do uprawy pomidorów tunelu foliowego, chronimy sadzonki przed szkodnikami, ale z drugiej strony utrudniamy do nich dostęp owadom, które odpowiadają za zapylanie kwiatów. Zapylanie pomidorów w tunelu foliowym nie jest jednak specjalnie skomplikowaną sprawą. Jest kilka sposobów by pomóc kwiatkom – można użyć do zapylenia specjalnych preparatów, mocniej potrząsnąć krzaczkiem lub też delikatnie potrącić każdy kwiatek po kolei, najlepiej delikatnym pędzelkiem.
Ręczne zapylanie pomidorów jest równie efektywne jak zapylanie przez owady. Co ciekawe, przy dużych szklarniach rolnicy wykorzystują do zapylania żywe trzmiele. Gniazdo owadów umieszcza się wówczas wewnątrz tunelu. Jest to układ korzystny dla obu stron – trzmiele mają wiele pokarmu na swój użytek, a ludzie zapylone i dobrze owocujące rośliny.
Podpory dla pomidorów w tunelach
Uprawa pomidorów pod folią ma też dodatkowe zalety. Rozrastające się pomidory będą potrzebować podpór – jeśli nasz tunel foliowy ma metalowy stelaż, możemy spokojnie podwiązać sadzonki na sznurkach i potem owijać rozwijający się pęd wzdłuż sznurka. Przy tunelach z rurek PCV może się okazać, że nasza sadzonka zbytnio obciąża konstrukcję, więc lepiej podeprzeć pomidory tradycyjnymi palikami.
Do wykorzystania jako podpory nadają się drewniane listewki czy grubsze patyki bambusowe. Zwykle podpory powinny mieć długość 140-200 cm. Około 60 cm wysokości palika powinno się znajdować pod ziemią, by całość była bardziej stabilna. Paliki najlepiej umocować zaraz po posadzeniu pomidorów. Podpór nie będą wymagać odmiany samokończące czyli takie, które dorastają do określonej wysokości i przestają rosnąć. Ze względu na niższą wysokość zbierzemy z nich jednak mniej plonów.
Ściółkowanie gleby pod pomidorami
Warto także rozważyć ściółkowanie gleby pod pomidorami w tunelu foliowym. Można to zrobić za pomocą produktów naturalnych jak słoma czy kora, wykorzystując tkaniny (czarna agrowłóknina, agrotkanina), a także folią czarną i biało-czarną. Zabieg taki ma pozytywny wpływ na rozwój pomidorów w szklarni. Polepsza warunki cieplne i wilgotnościowe, zmniejsza stratę wody z gleby oraz uniemożliwia stykanie się liści i owoców z ziemią, co dobrze wpływa na sadzonki.
Dzięki ściółkowaniu nie będziemy się też musieli martwić o odchwaszczanie grządek, gdyż ściółka hamuje rozwój chwastów. Jednorazowy zabieg ściółkowania zapewni nam w późniejszym okresie mniej pracy pod sadzonkami pomidorów i efektywniejszy wzrost roślin. Najlepszą porą na rozłożenie ściółki jest koniec maja i początek czerwca, gdy ogrzeje się gleba. Pod folią można to zrobić nieco wcześniej.
Jak często podlewać pomidory pod folią?
Jeśli chodzi o pielęgnację pomidorów w tunelu foliowym, powinniśmy przede wszystkim pamiętać o regularnym podlewaniu. Bardzo wygodnym rozwiązaniem są kropelkowe systemy nawadniania, ale możemy to robić również ręcznie. Pomidory są najbardziej wrażliwe na niedobór wody krótko po wsadzeniu do gruntu i potem w okresie wzrostu owoców.
Zatem jak podlewać pomidory w tunelu? Najlepszą metodą jest obfite podlanie sadzonek raz na tydzień większą ilością wody. Pamiętajmy by nie moczyć całych roślin – może to zwiększyć ryzyko choroby grzybowej, a brunatna zgnilizna owoców pomidora jest czymś, czego przy amatorskiej uprawie pomidorów z pewnością chcemy uniknąć.
Jak hodować pomidory w tunelach foliowych?
Osoby, którym zależy na polepszeniu kondycji sadzonek pomidorów i zwiększeniu ilości wyhodowanych owoców, powinny pamiętać o regularnym przycinaniu roślin. Podczas takiego zabiegu usuwa się stare, usychające pędy i liście oraz odrosty z objawami chorób. Przycinanie powinno się odbywać z pomocą sekatora. Ważna jest regularna kontrola sadzonek. Ucinanie zniszczonych i chorych odrostów jest ważne z punktu widzenia rozwoju pomidora, więc powinien robić to każdy ogrodnik. Ale można także pójść o krok dalej i uciąć te odrosty, które są niepotrzebne do owocowania.
W kwestii zwiększenia zdolności wegetatywnych pomidora trzeba przede wszystkim wiedzieć, że wysokie odmiany roślin są przez profesjonalistów prowadzone są na 1-2 pędy. Oznacza to, że pozostawiamy tylko główne pędy, a pozostałe ucinamy. Zawsze pozostawiamy pęd główny, a jako drugi – ten wyrastający tuż pod pierwszym gronem. Wraz ze wzrostem pomidora ucinamy kolejne odrastające pędy. Ten zabieg powinno się powtarzać raz na 2-3 tygodnie. Trzeba pamiętać, że ucinać należy małe odrosty, kilkucentymetrowe – ucięcie większych może osłabić wzrost roślin. Dobrze prowadzone przycinanie może znacząco wpłynąć na zwiększenie zbioru pomidorów.
Jak dbać o pomidory w folii?
Nie tylko podlewanie pomidorów w tunelu foliowym jest tak istotne – nie zapominajmy o wentylowaniu tunelu! Dzisiejsze folie ogrodowe są często wyposażone w ułatwiające to okna. Wentylowanie pozwala zapobiec częstej u pomidorów w tunelu foliowym chorobie brunatnej pleśni. Zbyt duża wilgotność sprzyja jej rozwojowi, dlatego przy uprawie pomidora staramy się o utrzymanie niskiej wilgotności powietrza. Kiedy uprawiamy pomidory, musimy także zadbać o regularne odchwaszczanie sadzonek w tunelach foliowych. Jeśli chcemy ograniczyć ten niezbyt przyjemny obowiązek możemy ściółkować glebę, co nie tylko zatrzyma rozwój chwastów, ale też ograniczy stykanie się roślin z ziemią.
Owoce pomidorów zbiera się w miarę ich dojrzewania. Najlepszą porą na zrywanie pomidorów są godziny poranne. Jeśli jesienią zostanie nam jeszcze kilka zielonych pomidorów przenieśmy je do ciepłego, dobrze oświetlonego pomieszczenia, gdzie jeszcze zdążą się zaczerwienić. Dzięki zastosowaniu w hodowli pomidorów tunelu foliowego nasze rośliny będą lepiej chronione, a uzyskane z nich plony bardziej obfite.