Jak urządzić małe WC?
Bez względu na to, jak duże masz mieszkanie czy dom, warto w miarę możliwości zaaranżować w nim dwie łazienki. Jedną – główną, czyli większą, będącą jednocześnie pokojem kąpielowym i drugą – mniejszą, samo WC bez wanny czy prysznica. To pozwala na znacznie większą swobodę w dostępie do toalety, domownicy nie muszą czekać w kolejce, aby umyć dłonie czy załatwić potrzeby fizjologiczne.
Spis treści
Przeznaczenie małego WC
Możesz zastanawiać się, czy potrzebne Ci małe WC, czy lepiej w tym miejscu zaaranżować coś innego. Tymczasem niewielkie pomieszczenie doskonale sprawdzi się w roli łazienki dla gości czy miejsce do przechowywania. Również dla domowników komfortowy będzie dostęp do małej toalety, która odciąży główną łazienkę i zapewni użytkownikom codzienną swobodę. Jeśli metraż pomieszczenia na to pozwoli, nic nie stoi na przeszkodzie, aby oddzielna toaleta posiadała własny prysznic, brodzik czy wannę.
Minimalne wymiary małej toalety
Czasem nie mamy wpływu na to, jaki układ czy metraż będzie miała mała toaleta. Jeżeli jednak będzie nam dane o tym decydować, to warto sugerować się wskazówkami architekta Ernsta Neuferta. Według niego, aby urządzić małą toaletę potrzebujemy pomieszczenia w rozmiarze 0,86 x 1,61 metra. Istotne jest też to, aby miska WC znajdowała się w odległości 25-30 cm od ścian. Ograniczony metraż jest wyzwaniem, ale mimo wszystko pozwala urządzić przestrzeń ładnie i ergonomicznie.
Materiały do aranżacji małej toalety
Wybór glazury łazienkowej jest tak duży, że możesz urządzić ładnie i funkcjonalnie nawet małą toaletę. Warto jednak wybierać takie materiały, które zapewnią optyczne powiększenie małych przestrzeni.
Kolorystyka niewielkiej WC
Małe WC najlepiej wygląda utrzymane w jasnych kolorach. Nie musisz tu przejmować się kontrastami, bo bardzo dobry efekt da np. aranżacja małej toalety wyłącznie w odcieniach bieli. Możesz pokusić się o dekory, ale tylko jeśli ich kolor i wzór pomoże w wizualnym powiększeniu wnętrza (wydłużeniu lub poszerzeniu).
Jeśli stawiasz na wstawki kolorystyczne. to niech będą one niewielkie. Dodatek drewna, kamienia czy ciepłych odcieni brązu sprawi, że wnętrze stanie się urozmaicone a przestrzeń nie straci na funkcjonalności.
Płytki ceramiczne
Sięgnij po duże płytki bez widocznych fug zamiast małych kafelków. Znacznie lepiej w małej łazience sprawdzi się glazura gładka i jednolita, która nie wprowadzi wrażenia chaosu i nie przytłoczy wnętrza. dobrym wyborem są jasne kolory – biel, beż, jasny brąz, popiel tworzą tło dla reszty wyposażenia. Możesz też pokusić się o płytki z połyskiem, które odbijają światło, a nawet wykończyć ścianę przy pomocy luster. W wizualnym kreowaniu przestrzeni przydatne będą też dekory – poziome optycznie poszerzają wnętrze, a pionowe wydłużają je.
Oświetlenie górne i boczne
Małe WC zazwyczaj pozbawione jest dostępu do światła dziennego. Aby zapewnić światło w niewielkim pomieszczeniu potrzebujesz jednej głównej lampy, która jasno się rozświetla. Warto też pomyśleć o podświetleniu lustra. Gra świateł sprawi, że małe pomieszczenie wyda się większe, a także czyste i świeże.
Grzejnik łazienkowy
Jeżeli w WC nie ma ogrzewania podłogowego, to wybierając grzejnik stawiaj na modele kompaktowe o dużej mocy grzewczej, zazwyczaj z dwoma kolektorami. Grzejnik można zamówić w różnych odcieniach, najczęściej czarnym i białym. Model drabinkowy okaże się najlepszy, bo dzięki niemu zyskamy dodatkowe miejsce do suszenia ręczników.

Mała toaleta w stylu retro
Wyposażenie małej toalety
W toalecie jest zaledwie kilka mebli i elementów wyposażenia. Wybieraj takie, które spotęgują wrażenie lekkości, nie przytłoczą wnętrza, a także zapewnią wygodny dostęp do umywalki czy WC i miejsca do przechowywania. Cenna będzie szafka na dodatkowe ręczniki, zapas papieru toaletowego i środki czystości.
Miska WC
W małych pomieszczeniach należy ograniczyć meble i sprzęty, które zajmują podłogę. Im więcej stojących elementów wybierzesz, tym mniejsze wyda się całe WC. Dlatego przy zakupie miski sprawdzaj modele podwieszane ze stelażami podtynkowymi. Nie każdy wie, ale w sprzedaży są też miski narożne montowane na ścianie w rogu pomieszczenia. Długość miski w małych toaletach powinna wynosić od 48 do 51 cm.
Umywalka
Również podwieszana umywalka okaże się dobrym wyborem do wnętrza małej toalety. W tej kategorii znajdują się umywalki w rozmiarze 36-40 cm (szerokość) i 30 cm (długość jednego boku). Przymocujesz je na niewielkim fragmencie ściany, dzięki czemu będą wyglądały lekko i dynamicznie.
Jeżeli jednak zależy Ci nie tylko na umywalce do mycia rąk, ale też przechowywaniu, to w małym WC zmieścisz umywalkę z szafką lub umywalkę nablatową.

Niewielkie wc w bloku
Meble
W małej toalecie nie ma zbyt dużo miejsca na obszerne szafy. Warto zastanowić się nad wyborem rozwiązań 2w1 lub zabudowani wnęk czy skosów, jeśli mamy takie w swojej łazience. Np. zamiast lustra rozważ powieszenie szafki z lustrem na drzwiczkach. Również pod umywalką można postawić komodę, która z jednej strony zasłoni rury i odpływy, a z drugiej zapewni przestrzeń na ręczniki czy papier toaletowy.
Bardzo dobrze sprawdzają się też łazienkowe słupki. Wąskie, lecz wysokie zmieszczą się wszędzie. Jeżeli w WC musisz ulokować też pralkę, to z powodzeniem znajdziesz szersze szafki mieszczące sprzęt AGD. Dodatkowe półki i szuflady, a także koszyczki ułatwią organizację wnętrza i rozmieszczenie artykułów higienicznych, czyszczących i pozostałych.
Lustro
Duże lustro jest nieodzowne w małej toalecie. Może pokrywać nawet całą ścianę za umywalką (od połowy ściany do sufitu) lub inną pustą ścianę. Stworzy to przestronne wrażenie, spotęguje jasność i zapewni komfortowe korzystanie z pomieszczenia.
Mała WC z częścią kąpielową
Zdarza się, że małe pomieszczenie ma posłużyć Ci nie tylko jako WC, ale też jako łazienka. Oszczędność miejsca jest w takiej sytuacji priorytetem. Przy planowaniu pomieszczenia wydziel strefy: z toaletą, z prysznicem lub wanną, gospodarczą z pralką i suszarką. Oczywiście w małej toalecie najlepszy będzie prysznic typu walk-in, a jeśli chcesz kompromisu to prysznic z wysokim brodzikiem. Warto zadbać o to, aby drzwi były przesuwne (harmonijka) lub zostawić wejście otwarte (ewentualnie przesłonięte zasłonką prysznicową).
Mała toaleta to spore wyzwanie dla projektanta, któremu można sprostać dzięki kilku prostym trikom. Z wiszącą miską ustępową i umywalką, dużą ilością światła oraz luster, a także kompaktowymi meblami do przechowywania nawet mniejsza przestrzeń stanie się ergonomiczna i przyjazna w użytkowaniu.