Jak usunąć wosk z paneli?

Czasem chwila nieuwagi może sprawić, że na naszą podłogę skapnie wosk – czy to kilka kropel, czy nawet większa ilość. Na szczęście tego rodzaju plama nie jest kłopotliwa ani dla drewna, ani dla paneli podłogowych – wystarczy tylko odpowiednio podejść do jej usuwania.

czym usunąć wosk z paneli

Jak zmyć wosk z paneli podłogowych?

Pamiętajmy, że pośpiech jest złym doradcą. Gdy przypadkowo zachlapiemy podłogę, w pierwszym odruchu chcielibyśmy często pozbyć się plamy natychmiast. Nie jest to jednak odpowiedni sposób na to, jak usunąć wosk z podłogi. Wycieranie ciepłej i płynnej substancji to działanie nie tylko nieefektywne, ale też często doprowadza do powiększenia plamy, a tym samym wzrostu naszej irytacji. W tym przypadku wskazana jest zatem odrobina cierpliwości. Zamiast na szybko zastanawiać się, jak i czym zmyć wosk z paneli, dajmy plamie po prostu zaschnąć. Tego rodzaju zabrudzenie nie przenika do struktury drewnianej ani laminowanej podłogi.

Odczekanie kilku chwil nie doprowadzi zatem do żadnych trwałych uszkodzeń. Należy oczywiście zadbać przy tym, aby nikt przez przypadek nie wdepnął w daną plamę przez te parę minut. Jeśli jednak zależy nam na czasie i szukamy sposobu na to, jak usunąć wosk z paneli bez jakiejkolwiek zwłoki, możemy przyśpieszyć stygnięcie, a tym samym proces twardnienia plamy. Dobrym pomysłem jest wówczas przyłożenie do niej czegoś zimnego. Najlepiej sprawdzą się kostki lodu w plastikowym worku, jednak w razie potrzeby możemy poszukać innego rozwiązania. Gdy już wosk zrobi się zimny, czas przejść do właściwego czyszczenia naszej podłogi.

Czym usunąć wosk z paneli i podłóg?

Pewnie domyślamy się, że kolejny etap sposobu na to, jak usunąć wosk z paneli, polegał będzie na zeskrobaniu zaschniętej plamy. Ważne jednak, by zrobić to delikatnie i z wyczuciem. Nie chcemy przecież pozostawić żadnych rys czy innych uszkodzeń. Dobrym pomysłem jest zatem wykorzystanie noża o możliwie gładkim ostrzu – na przykład do masła. Warto zresztą owinąć taki sztuciec na przykład papierowym ręczniczkiem. W ten sposób jeszcze silniej chronić będziemy podłogę, a jednocześnie nóż nie będzie dotykać zabrudzonej powierzchni. Gdy już wiemy, czym usunąć wosk z paneli, przystępujemy do zdejmowania wosku z podłogi. Robimy to powoli, delikatnie i dokładnie. Najpierw spróbujmy podważyć wosk, a dopiero pozostałe resztki delikatnie zeskrobmy z powierzchni podłogi.

W takich warunkach czyszczenie powinno zresztą przebiegać sprawnie i bez większych trudności – wosk schodzić będzie łatwo, nawet pod wpływem niezbyt silnych ruchów noża. Po wszystkim zostanie nam czasem niewielka, tłusta plamka. Aby się jej pozbyć, możemy ponownie wykorzystać papierowy ręcznik i dokładnie wytrzeć ślady po naszym zabrudzeniu. Następnie przemywamy podłogę na mokro – ciepłą wodą z dodatkiem odpowiedniego specyfiku. Czym zmyć wosk z podłogi w takiej sytuacji? Na tym etapie wykorzystać już możemy nasz sprawdzony specyfik do czyszczenia paneli. Inna opcja to po prostu dodanie do wody delikatnego mydła.

Jak usunąć wosk z podłogi drewnianej?

Gdy po skrobaniu zastanawiamy się, jak zmyć wosk z paneli lub parkietu, może przyjść nam do głowy stosowanie środków chemicznych. Znajdziemy przecież na rynku rozmaite specjalne preparaty przeznaczone do usuwania tego rodzaju zabrudzeń. Warto jednak zachować ostrożność. W sytuacji, gdy dana substancja zawiera jakiś intensywnie działający pierwiastek chemiczny, może zostawić trwałe ślady na części podłóg lub na przykład naruszyć ich warstwę zewnętrzną. Optymalnie zatem byłoby sprawdzenie u producenta naszych paneli lub parkietu, jak usunąć wosk z podłogi drewnianej i czego należy się wówczas wystrzegać.

Realia są jednak takie, że nie zawsze mamy możliwość uzyskania takich informacji – chociażby dlatego, że np. ostatni remont w domu robiliśmy lata temu i nie pamiętamy już, który model paneli czy parkietu wybraliśmy. Dobrym sposobem na to, jak zmyć wosk z podłogi jest zatem rozpoczęcie od substancji naturalnych lub stosowanych od dawna. Jeśli na przykład płatki mydlane nie pomogą, zawsze możemy w dalszej kolejności zastosować inny lub bardziej intensywny środek, jak chociażby ocet. Gdy jednak już na starcie zaczniemy od silnego preparatu, ewentualna pomyłka może sprawić, że chcąc wyczyścić podłogę z wosku, zostawimy na niej trwałe ślady.