Jak wybielić firanki? Najlepsze sposoby
Twoje piękne, śnieżnobiałe firanki straciły na atrakcyjności? Kurz, promieniowanie słoneczne, smog, dym papierosowy, a może ślady zostawione przez małe dziecięce rączki czy sierść zwierząt z czasem powodują szarzenie lub żółknięcie tkanin. Ich pranie jest tak samo oczywiste, jak konieczność regularnego mycia okien. Pozostaje jednak pytanie, jak robić to dobrze, aby wybielić firanki skutecznie, lecz nie zniszczyć materiału?
Spis treści
Podpowiadamy, jak i czym wybielić firanki z rozróżnieniem na to, z jakiego materiału zostały one uszyte. Każde mają inne ograniczenia i wymagania pielęgnacyjne – przestrzeganie ich to szansa na to, że wybielanie firan przyniesie długoterminowy efekt!
Wybielanie firanek – trzy pytania
Zanim przejdziesz do wybielania firan i na nowo będziesz cieszyć się świeżością i czystością swoich wnętrz, odpowiedz sobie na trzy pytania:
- Z jakiego materiału są uszyte firanki?
- Czy zastosujesz metody domowe czy zastosujesz środki wybielające ze sklepu?
- Czy będziesz prać firanki ręcznie czy mechanicznie?
Do wybielania firanek możesz wybrać różne techniki i preparaty. Aby osiągnąć oczekiwany efekt, czyli przywrócić firankom śnieżnobiały odcień, a nie zniszczyć je nieodwracalnie, zastosuj się do naszych porad.
Wybielanie firan uszytych z różnych tkanin
Dzisiaj do wyboru masz firanki szyte z rozmaitych tkanin. Na co dzień różnią się one gęstością oraz estetyką, ale przy okazji wybielania ważne jest ustalenie, jakie mają ograniczenia. Nie wszystkie tkaniny wytrzymają w starciu z agresywnym środkiem chemicznym. Len, bawełna czy zwiewny wokal mogłyby ucierpieć na tym “spotkaniu” i przetrzeć się. Wtedy odratowanie ich nie byłoby możliwe.
Firanki z bawełny
Do prania firan z bawełny, np. firan tiulowych, zastosuj delikatne środki i pranie ręczne. Jeśli decydujesz się na pranie w pralce, to odpowiedni będzie program z niską temperaturą, bez wirowania na wysokich obrotach.
Firanki z woalu
W przypadku firanek wykonanych z woalu, musisz zachować podobną ostrożność. Do prania tkanin delikatnych zastosuj techniki ręczne, a konkretniej ugniatanie materiału w ciepłej wodzie z niewielkim dodatkiem sody oczyszczonej lub płynu. W pralce wybierz program z maksymalną temperaturą 30 stopni Celsjusza.
Firanki z żakardu
Grubsze firanki z żakardu (mieszanka bawełny i tworzywa sztucznego) są dosyć odporne na czynności piorące i wybielające. Wytrzymałość firan sprawia, że zazwyczaj można je prać na programie codziennym, a nawet wirować.
Firanki satynowe
O ile nie są to firanki kreszowane, czyli specjalnie pomięte, o tyle po praniu przygotuj się na ich prasowanie. W przypadku wybielania firanek z poliestrowej siatki odpowiednie będą metody mechaniczne, czyli pranie w pralce. Jeśli masz taką możliwość, to włącz program ułatwiający prasowanie.
Firanki z organtyny
Zwiewne firanki z organtyny są niczym mgiełki na oknach. Jeśli zastanawiasz się, jak wybielić firanki uszyte z takiego materiału, to rozważ domowe sposoby oraz pranie ręczne i delikatne odsączanie z nadmiaru wody.
I jeszcze kilka uwag do powyższego:
- Jeżeli boisz się prania firanek w pralce to dla bezpieczeństwa ustaw program delikatny, w niskiej temperaturze, bez wirowania.
- Firany możesz włożyć do bębna pralki nie bezpośrednio, lecz umieszczone w specjalnym woreczku do prania (to dodatkowa ochrona).
- Uważaj na pranie firan z ozdobnikami w postaci koralików czy wstążek – mogą odpaść podczas wirowania.
- Firanki pierz solo – nie łącz ich z innymi materiałami, a już zwłaszcza unikaj mieszania kolorów. Dla pewności umieść w bębnie pralki chusteczki wyłapujące kolor.
Białe firanki znacząco poprawią odbiór pomieszczenia
Wybielanie firan przy pomocy środków domowych i sklepowych
Do utrzymania firan w odpowiedniej czystości, a także do wybielania firan możesz zastosować gotowe środki piorące ze sklepu lub przyrządzić własne ze składników, które masz w domu!
Domowe sposoby na wybielanie firan
Lubisz stosować sprawdzone i bezpieczne wskazówki odnoszące się do sprzątania i utrzymania domu? Dobra wiadomość jest taka, że z powodzeniem możesz wybielić firanki domowym sposobem. Przy użyciu sody oczyszczonej lub proszku do pieczenia uzyskasz zadowalające efekty. Zobacz, jakie jest ich działanie wybielające i jak przyrządzić roztwór w prawidłowych proporcjach.
Soda oczyszczona
Wybielanie firanek sodą to jeden z najpopularniejszych sposobów na przywrócenie im śnieżnobiałego koloru i świeżości. Dlaczego soda oczyszczona? Bo neutralizuje kwasy i usuwa trwałe zabrudzenia.
Łyżeczkę sody oczyszczonej dodaj do szuflady w pralce (tam, gdzie proszek) lub przygotuj roztwór w proporcjach: 500 gramów sody oczyszczonej rozpuszczone w 10 litrach wody). Firanki namocz w tym roztworze wody przez kilka godzin, a potem upierz.
Sok z cytryny lub kwasek cytrynowy
Kwasek cytrynowy usuwa papierosowy dym i zabrudzenia powodujące szarzenie firanek. Zastosuj go bezpośrednio w bębnie pralki, dodając od proszku zaledwie 10-15 gramów świeżo wyciśniętego soku z cytryny lub kilka kropel kwasku cytrynowego.
Sól kuchenna i ocet
Pół szklanki octu lub 4 łyżki soli kuchennej rozpuszczone w 10 litrach wody to jeden z najchętniej polecanych domowych sposobów na wybielenie firan. Pranie firanki polega na namoczeniu jej w roztworze przez kilka godzin. Następnie starannie wypłucz firanki i powieś do wyschnięcia – na suszarce lub bezpośrednio na karniszu.
Proszek do pieczenia
Proszek do pieczenia też ma właściwości wybielające! Torebkę proszku rozpuść w 5 litrach wody. Namocz firanki na kilka godzin, a proces powinien przynieść zadowalające efekty w postaci świeżych i czystych tkanin.
Mąka
Mąka najlepiej działa na tłuszcz, dlatego mocno zabrudzone firanki posyp mąką i zostaw na jakiś czas. Potem pierz w towarzystwie innych białych tkanin.

Wybranie odpowiedniego środka wybielającego firany to podstawa
Wybielanie przy pomocy specjalnego proszku
Na sklepowych czy drogeryjnych półkach aż roi się od środków do wybielania i prania firanek. Warto zwrócić uwagę na klasyczne wybielacze o udowodnionym działaniu.
Nieco zaskakujące jest to, że spośród sklepowych środków popularnością cieszą się nie tylko te, przeznaczone stricte do wybielania firanek. Popularne staje się wybielanie firanek domestosem czy kostką do zmywarki. Ale uwaga! Choć wiele kobiet zachwala skuteczność tych metod, radzimy zachować ostrożność, gdyż ich działanie jest dosyć agresywne i może naruszyć strukturę tkaniny.
Wybielanie firan – ręcznie czy mechanicznie?
Najwygodniejsze jest pranie firanek w pralce i zazwyczaj nie jest to zakazane. Nawet delikatny woal czy len nie powinny ulec zniszczeniu, jeśli zastosujesz nasze wskazówki – niskie temperatury i brak wirowania oraz suszenia mechanicznego.
Wybielanie firanek przynosi najlepsze efekty, gdy najpierw namoczysz je w płynie do mycia białych tkanin lub roztworze przygotowanym domowymi sposobami. Bez względu na to, czy zastosujesz sodę oczyszczoną, proszek do pieczenia, sok z cytryny czy roztwór z solą kuchenną daj firanką czas, na odświeżenie. Lepiej pozostawić je w misce lub wannie na kilka godzin, potem delikatnie wyprać, wypłukać, a na końcu rozwiesić i cieszyć się zupełnie nowym wyglądem oraz świeżością firanek i całego pomieszczenia.