Jak wybrać fundament pod domek letniskowy?

Budowa fundamentu pod domek letniskowy jest przedsięwzięciem, którego skutki będą długo odczuwalne. Warto więc dobrze przyłożyć się do tego zadania. Zastanówmy się zatem, jak może wyglądać nasz fundament pod domek letniskowy i jak wykonać go właściwie.

płyta betonowa pod domek letniskowy

Fundament pod altankę na działce i domek letniskowy

Oczywiste jest, że na wybór fundamentu pod drewniany domek letniskowy, mają wpływ zarówno nasze oczekiwania względem budynku, jak i warunki w jakich będziemy go stawiać. Na co warto tu zwrócić uwagę? Na pewno na wielkość i rodzaj konstrukcji. Fundament pod domek letniskowy murowany siłą rzeczy będzie musiał utrzymać większy ciężar niż ten pod konstrukcją z drewna. Podobnie jest w przypadku rozmiarów budynku – fundament pod dom letniskowy dwupiętrowy i wielopokojowy będzie musiał być solidniejszy niż ten przeznaczony pod altankę.

Warto również zauważyć, że to, jak korzystać będziemy z budynku, ma spory wpływ na omawiane tu zagadnienie. Jeśli interesuje nas konstrukcja typowo sezonowa, czasem wystarczyć może lekki fundament pod domek letniskowy. Oczywiście wymagania będą wyższe dla budynków użytkowanych przez cały rok. Wspomnieliśmy jednak, że również okoliczności zewnętrzne mają duży wpływ na to, jak powinien wyglądać nasz fundament domku letniskowego. Szczególnie ważny będzie tu typ i nośność podłoża, na którym stawiać będziemy konstrukcję, a także to, w której z czterech występujących w Polsce stref przymarzania gruntów mieszkamy.

Jaki fundament pod domek letniskowy? Warianty proste

Prostym, tanim i łatwym wyborem są tu bloczki pod domek letniskowy. W przypadku niewielkich konstrukcji czy niezbyt wyszukanych wymagań jesteśmy za ich pomocą w stanie zaoszczędzić sporo pieniędzy. Podczas budowy fundamentu punktowego na bloczkach betonowych, bloczki rozmieszcza się wzdłuż legarów podłogowych i po obrysie budowli. Bloczki fundamentowe pod domek letniskowy wymagają stosunkowo równego podłoża i średnio sprawdzą się w dużych budynkach czy konstrukcjach całorocznych. Z drugiej jednak strony fundament z bloczków betonowych jesteśmy w stanie położyć samodzielnie nawet bez dużego doświadczenia, a jeśli znamy i akceptujemy ich ograniczenia, mogą okazać się znakomitym pomysłem np. na fundament pod altankę na działce.

Analogicznym pomysłem będzie wykorzystanie rur szalunkowych. Wykonany z rur szalunkowych fundament punktowy jest uważany za solidniejszy. Rury szalunkowe zapewniają nieco lepsze parametry, jednak podstawy są podobne. Gdy jednak zastanawiamy się, jak zrobić fundament pod domek letniskowy z rur szalunkowych, weźmy pod uwagę że idealne wypoziomowanie ich może być dość trudne dla początkujących budowlańców. Czasem więc lepiej będzie poprzestać na bloczkach lub poprosić o pomoc specjalistów. Gdy z kolei rozważamy, jak wykonać fundament pod domek letniskowy, który zamierzamy postawić na terenach podmokłych, dobrym pomysłem mogą okazać się pale – drewniane lub najlepiej betonowe.

A może płyta fundamentowa pod domek letniskowy?

Zdecydowanie najstabilniejszym i najtrwalszym wyborem będzie jednak zbrojona płyta fundamentowa, czyli tzw. wylewka pod domek letniskowy. Oczywiście, koszt jej wykonania będzie odpowiednio wyższy niż w przypadku bloczków czy rur szalunkowych, z drugiej jednak strony zapewnia ona dużo lepszą nośność i stabilność niż omawiane wcześniej rozwiązania. Płyta fundamentowa pod domek letniskowy, jeśli jest odpowiednio gruba i dobrze wykonana, z łatwością utrzyma nawet duży piętrowy budynek. Zimą zapewniać będzie dużo lepszą izolację termiczną niż chociażby omawiany wyżej fundament z bloczków pod altanę, a ponadto nie będzie nam tu również groziło rozchodzenie się domku pod wpływem zamarzania gleby.

Oczywiście do tego, jak wykonać płytę fundamentową pod domek letniskowy, potrzeba pewnej wiedzy, a najlepiej doświadczenia. Potrzebna jest również dokładność i staranność. Często zatem lepszym pomysłem niż samodzielne próby, będzie skorzystanie z usług specjalisty. Oczywiście wówczas koszt wykonania fundamentu pod domek letniskowy będzie wyższy niż w sytuacji, gdy robimy to samodzielnie, jednak mamy wtedy pewność (a przynajmniej dużo większą szansę), że praca została wykonana należycie.

Wylewka pod domek letniskowy – co warto wiedzieć?

Jeśli jednak prac chcemy się podjąć samodzielnie, warto wiedzieć, czego wymagać będzie od nas dobrze położona wylewka betonowa pod domek letniskowy. Przede wszystkim pojawia się pytanie – na jakiej głębokości wylewać beton? Zależeć to będzie od tego, w której strefie przymarzania gruntów mieszkamy. Średnia głębokość, na jakiej powinna znaleźć się płyta betonowa pod domek letniskowy to około 120 centymetrów, jednak wartość ta waha się od 80 centymetrów dla strefy pierwszej aż do 140 centymetrów dla czwartej.

Warto też zastanowić się, jaki beton powinno się zastosować pod tego rodzaju fundament pod domek letniskowy. Cena złego wyboru będzie tu bardzo duża – nie tylko wyrzucimy pieniądze w błoto (dosłownie!), ale również budynek nie będzie spełniał naszych wymagań i oczekiwań. Wydaje się, że najlepszym wyborem będzie tu B20 – jego właściwości sprawiają, że jest to uniwersalne rozwiązanie w tym segmencie. Nada się nawet wówczas, gdy zastanawiamy się, jaki fundament pod domek letniskowy murowany najlepiej położyć. Weźmy też pod uwagę fakt, że przy robieniu wylewki nie warto skupiać się na szybkim postępie prac, priorytetem powinna być za to staranność i dokładność.

Ile kosztuje fundament pod domek letniskowy – cennik

Gdy zastanawiamy się, ile kosztuje fundament pod domek letniskowy, warto zwrócić uwagę na czynniki wpływające na ostateczną cenę tego elementu. Oczywiste jest, że chociażby wspomniane bloczki betonowe pod altanę kosztować będą dużo mniej niż solidne wykonana wylewka na dużej głębokości. Nie jest to jednak jedyny istotny czynnik w tym zagadnieniu. Wielkość budynku też jest ważna. Niezależnie od tego, na jaki typ podłoża się zdecydujemy, oczywiste jest, że gdy np. chodzi o fundament pod domek 35 m2, koszt będzie odczuwalnie niższy niż w przypadku większych konstrukcji.

Kolejną ważną kwestią jest to, czy prace wykonujemy samodzielnie, czy też decydujemy się na pomoc fachowców. Jeśli chodzi o własnoręcznie wykonywane fundamenty pod domek letniskowy, koszt materiałów jest w zasadzie jedynym naszym wydatkiem. Z kolei za tzw. robociznę stawki mogą być bardzo zróżnicowane, w zależności od lokalnego rynku. Widzimy zatem, że jeśli chodzi o fundament pod domek letniskowy, uniwersalny cennik jest rzeczą trudną czy wręcz nierealną do stworzenia. A przecież nie wspomnieliśmy jeszcze o kosztach poszczególnych materiałów, ich transporcie i wielu innych pomniejszych czynnikach!

Na czym postawić domek letniskowy? Podsumowanie

Widzimy zatem, jak ważny jest odpowiednio wykonany fundament pod domek letniskowy. Niektórzy traktują ten temat po macoszemu, wydaje im się bowiem, że w przypadku niewielkich konstrukcji sezonowych nie jest to istotna sprawa. Jednak kwestia, na czym postawić domek letniskowy ma duże znaczenie dla późniejszego komfortu użytkowania tego budynku i jego stabilności. Być może stawiając byle jaki fundament zaoszczędzilibyśmy trochę czasu i pieniędzy, pozorna oszczędność szybko jednak przepadłaby w morzu wydatków, które musielibyśmy ponieść na poprawki, remonty czy nawet stawianie budynku od zera.

I z drugiej strony – mądre podejście do tematu pozwoli nam czasem oszczędzić wysiłku już na początku. Być może po świadomej analizie sytuacji dojdziemy do wniosku, że w naszym przypadku wystarczą bloczki betonowe pod domek letniskowy. Oszczędzimy sobie wówczas konieczności wykonywania płyty betonowej, którą być może bez wspomnianej refleksji zamierzalibyśmy wylać. Niezależnie od tego, czy interesuje nas fundament pod domek holenderski, czy np. altanę, im bardziej przyłożymy się do projektowania i właściwego wyboru fundamentów, tym mniej będziemy musieli poprawiać w przyszłości.