Jak wyburzyć ścianę nośną lub działową?

Niektóre projekty architektoniczne związane z urządzeniem i wykończeniem wnętrz wymagają zmian w układzie domu czy mieszkania. Kiedy chcesz uzyskać większą przestrzeń, zmienić metraż poszczególnych pokojów czy połączyć kuchnię z jadalnią i salonem, konieczne może być wyburzenie ściany. Zobacz, jak wyburzyć ścianę działową lub ścianę nośną, aby uzyskać efekt, o jakim marzysz!

Jak wyburzyć ścianę nośną lub działową?

Jak rozróżnić ściany nośne od działowych?

Zanim w ogóle zaplanujesz wyburzenie ściany, ustal, czy masz do czynienia z konstrukcją nośną czy wyłącznie dzieląca pomieszczenia. To bardzo ważne, ponieważ wyburzenie ściany nośnej musi być starannie zaplanowane. Jej rolą jest przenoszenie obciążeń z dachu i stropu, a potem niżej, aż do fundamentów. Nietrudno sobie wyobrazić, jak mogłoby się skończyć wyburzanie ściany działowej bez planu i odpowiedniej techniki.

Jak rozpoznać ściany nośne budynku?

  • Zazwyczaj są ułożone jedna na drugiej – w jednym pionie i opierają się o siebie;
  • Mają szczeliny dylatacyjne (na co wskazuje zaprawa murarska pod warstwą tynku);
  • Grubość ściany przekracza 20 cm;
  • Są wykonane z płyt żelbetowych;

Ustalenie, z jaką ścianą mamy do czynienia jest możliwe także z przestudiowania planu. Jeśli nie umiesz zrobić tego samodzielnie, skorzystaj ze wsparcia specjalisty i umów się na konsultację z nim. Po oględzinach, gdy ustalisz jednoznacznie, że czeka Cię burzenie ścian nośnych, będziesz musiał dopełnić kilku formalności.

Burzenie ściany nośnej – formalności

Jeśli planujemy wyburzenie ściany nośnej, musimy zacząć od uzyskania pozwolenia. Dlaczego? Ponieważ tego typu prace są traktowane jako przebudowa. Do wyburzenia ściany potrzebne jest:

  • pozwolenie,
  • projekt przebudowy.

Jeśli mamy zgodę architekta możemy przejść do wykonania prac – wybieramy odpowiednią technikę i sprzęt. To samo robimy, gdy czeka nas wyburzanie ściany działowej. Jednak pozwolenie nie jest wtedy konieczne.

Wyburzenie ściany – samemu czy z ekipą?

Wyburzenie ściany nośnej zdecydowanie lepiej zlecić specjalistom niż zrobić samemu. Dlaczego? Bo potrzebujesz do tego sprzętu oraz wiedzy – przynajmniej w podstawowym zakresie. Ponadto kilka doświadczonych osób zrobi to szybciej niż jedna – zaoszczędzisz więc czas i szybciej uporasz się z bałaganem.

Sprzęt do wyburzania ścian – co będzie potrzebne?

Ściana nośna z uwagi na swoją budowę jest znacznie trudniejsza do usunięcia niż ściany działowe. Wyburzenie ścian wymaga zaangażowania odpowiedniego sprzętu, tj.:

  • młota wyburzeniowego,
  • narzędzi ręcznych, w tym młotka czy piły,
  • folii i worków typu big bag do gruzu powstałego po usunięciu ściany,
  • środków ochrony własnej – niezbędne są rękawice budowlane, kask, okulary.

Jak widzisz część z nich to profesjonalne elektronarzędzia takie jak młot udarowy, którego raczej nie masz w domu na użytek własny. Dysponuje nim ekipa zawodowców i dlatego warto zlecić jej wyburzenie ściany działowej lub nośnej.

Wyburzenie ściany konstrukcyjnej krok po kroku:

  1. Zabezpiecz wnętrze pomieszczenia – zaklej meble i okna grubą folią budowlaną, aby ograniczyć zakurzenie.
  2. Zacznij burzenie ścian od samej góry, schodząc stopniowo w dół.
  3. Wytnij gniazda na betonowe poduszki (podporę dla podciągu).
  4. Zaplanuj wykucie bruzd w ścianie (nieco większe niż podciąg).
  5. W miejsce wyburzonej ściany nośnej wstaw podciąg, czyli belki z drewna, stali lub żelbetu, które będą pełniły funkcję wsporników.

Z opisu wyburzanie ścian działowych nie wydaje się przesadnie trudne, jednak każdy, kto miał okazję uczestniczyć w tego typu demolce wie, ile wysiłku trzeba włożyć w to zadanie. Jeśli rozbiórka ściany działowej ma się powieść i zakończyć sukcesem, lepiej powierzyć ją specjalistom.

Wyburzanie ściany nośnej i działowej – podsumowanie

Niektóre aranżacje zakładają projekt przebudowy mieszkania czy domu i zmiany w układzie poszczególnych pomieszczeń. Wtedy konieczne może okazać się wyburzanie ściany nośnej, która podbiera konstrukcję budynku. Nie można zrobić tego bez stosownego pozwolenia. Choć ścianka działowa może zostać usunięta bez pozwolenia, to i tak warto skonsultować się z architektem lub inżynierem budownictwa.

Gdy planujesz wyburzyć ścianę nośną (tak samo w przypadku ścian działowych), postaw na współpracę z ekspertami. Pomyłki przy wyburzaniu ścian mogą grozić poważnymi konstrukcjami, mogą powodować pęknięcia stropu, a nawet zawalenie się budynku.