Jak wyczyścić kamyczki w ogrodzie?

Gruby żwir i kamień ogrodowy to bardzo funkcjonalne i estetyczne materiały, które znalazły wiele zastosowań w naszych ogrodach. Z czasem powierzchnię rabaty żwirowej może jednak pokryć nieestetyczny nalot pochodzący z obecnych w środowisku zanieczyszczeń, mchy i porosty, a także przebarwienia powstające na skutek działania wody. Wydaje się, że szczególnie trudno wyczyścić białe kamienie, ale i na to mamy radę. Z tego artykułu dowiesz się, jak w łatwy sposób wyczyścić kamień w ogrodzie i jak zapobiec powstawaniu odbarwień.

Jak wyczyścić kamyczki w ogrodzie

Lepiej zapobiegać.., czyli jak zabezpieczyć kamień ogrodowy?

Odpowiednio przygotowane podłoże pod kamienie ogrodowe

Działanie wody powoduje przebarwienia na powierzchni kamieni ogrodowych. Dzieje się tak dlatego, że mają one niewidoczne dla ludzkiego oka pory, przez które mogą wnikać różne substancje zawarte w wodzie, np. metale powodujące żółte odbarwienia.

Kolejnym problemem, na który narażony jest mokry kamień, jest ryzyko rozkwitu zielonych porostów, mchów czy glonów (dotyczy to w największym stopniu kamieni znajdujących się w pobliżu oczka wodnego, na obrzeżach często podlewanych rabat oraz w najbardziej zacienionych zakamarkach ogrodu).

Dużą rolę odgrywa tu porowatość kamienia. Im jest ona większa, tym łatwiej i mocniej zanieczyszczenia wnikają w jego strukturę, a więc najbardziej problematyczne pod kątem czyszczenia bywają piaskowiec, marmur oraz trawertyn.

Odpowiedzią na te wszystkie problemy może być odpowiednie czyszczenie czy zabiegi impregnacyjne, ale możemy również ograniczyć ryzyko pojawienia się zabrudzenia czy odbarwienia poprzez właściwe przygotowane podłoże pod kamień ogrodowy.

Chodzi tutaj przede wszystkim o podziemne systemy nawadniania roślin oraz stosowanie podkładów z agrowłókniny albo przepuszczalnej folii. W pierwszym przypadku woda podczas podlewania ma ograniczony kontakt z kamieniem ogrodowym, natomiast w drugim korzyść polega na lepszym jej odprowadzaniu z gruntu – zalegające kałuże stanowią idealne miejsce do rozwoju mchów czy porostów.

Nie na darmo mówi się, że lepiej zapobiegać niż leczyć i tak właśnie jest również w przypadku, gdy mamy do czynienia z nieestetycznym, zielonym kamieniem. Biologiczne zabrudzenia należą do trudnych w usuwaniu i z pewnością sprawią nam więcej kłopotu niż zwykłe drobinki kurzu czy pyłów z powietrza. Szczególnie widać je na jasnych kruszywach, a zarazem najtrudniej jest wyczyścić białe kamienie ogrodowe.

Impregnacja kamieni ogrodowych

Wiedza jak wysypać kamienie w ogrodzie to nie wszystko – potrzeba również zabezpieczenia. Impregnaty to specjalistyczne preparaty, które mają za zadanie ochronić kamień ogrodowy przed działaniem czynników zewnętrznych, zabezpieczając jego powierzchnię przed wodą i wnikaniem różnych zabrudzeń. Impregnat tworzy warstwę, która sprawia, że porowatość kamienia jest jest mniejsza, i wzmacnia jego strukturę.

Dobrej jakości środki impregnujące nie powodują przebarwień, ani wtedy gdy mamy kamień naturalny, ani gdy jest on sztuczny. Zwracajmy jednak uwagę, czy dany specyfik nadaje się akurat do naszego rodzaju kamyków. Kolejną zaletą jest to, że kamień pokryty impregnatem będzie znacznie łatwiejszy do wyczyszczenia.

Jeżeli wybierzemy specjalistyczne preparaty tworzące na kamieniach warstwę hydrofobową (odpychającą wodę), to uda nam się osiągnąć ich samooczyszczanie. Pamiętajmy, że tylko zabiegi impregnacyjne przeprowadzane systematycznie (z reguły co parę lat, choć zależy to od rodzaju preparatu i zastosowanej metody) przyniosą oczekiwane rezultaty.

Impregnacja kamienia w ogrodzie – jak ją wykonać?

  1. Kąpiel wodna – skuteczny sposób na impregnację kamieni w ogrodzie

W celu wykonania tego rodzaju impregnacji musimy przygotować dwa zbiorniki. Mniejszy pojemnik powinien mieć perforację, do niego właśnie wkładamy kamienie ogrodowe, które chcemy zaimpregnować. Do większego wlewamy impregnat, a następnie umieszczamy w nim mniejszy pojemnik i energicznie ruszamy nim na boki przez kilkanaście sekund. Następnie wyjmujemy, żeby ,,odcedzić” kamienie.

To była pierwsza impregnacja. Po wyschnięciu kamieni kąpiel wodną wykonujemy jeszcze raz lub dwa. Nie wolno zapominać, że zanim wysypiemy nimi ścieżki albo wyłożymy obrzeża różnych elementów w ogrodzie, muszą być całkowicie suche. Dobry preparat i prawidłowo przeprowadzona impregnacja poprzez kąpiel wodną pozwalają bardzo skutecznie ochronić kamienie na całe lata.

Impregnacja kamieni ogrodowych

Impregnacja kamieni ogrodowych

  1. Impregnacja kamieni metodą natryskową

Ten sposób jest mniej czasochłonny i wymaga mniejszych nakładów pracy, ale efekty mogą być nieco mniej trwałe. Potrzebujemy tutaj jakiegoś sprzętu natryskowego, najlepszy będzie pistolet pod ciśnieniem, ale w ostateczności wystarczy nawet butelka z końcówką do spryskiwania.

Przygotowujemy preparat impregnujący zgodnie ze wskazówkami producenta i nanosimy na kamień. Najczęściej wygląda to w następujący sposób: pierwsza impregnacja dwoma warstwami, kolejna po upływie tygodnia (tu już wystarczy jedna warstwa). Słabym punktem tej metody jest fakt, że impregnat pokryje kamień tylko z wierzchu i ochrona nie będzie tak efektywna jak w przypadku kąpieli wodnej.

małe kamyki przy drzewkach

Dbanie o małe kamyki jest najtrudniejsze

Kamień ogrodowy – metody czyszczenia

Mycie kamienia z pomocą wody lub pary pod ciśnieniem

Użycie wody pod dużym ciśnieniem to jedna z najefektywniejszych metod, aby oczyścić kamień z kurzu, pyłów, zaschniętego błota czy niewielkich glonów i porostów. Jeśli nie mamy myjki ciśnieniowej, może wystarczyć skorzystanie z węża ogrodowego z rozpylaczem. Bardzo skutecznie czyści się za pomocą urządzeń emitujących parę wodną pod ciśnieniem.

Przy stosowaniu tych metod uważajmy, by nie zniszczyć podłoża z luźno rozsypanego kamienia, np. drobny grys będzie się przesuwał, gdy potraktujemy go gwałtownie wodą lub parą pod dużym ciśnieniem. Lepiej sprawdzi się to do kamienia trwale przymocowanego do podłoża, będącego np. częścią podmurówki lub elewacji czy też ułożonego w charakterze nawierzchni z kocich łbów.

Woda, szczotka i odpowiedni środek do kamieni w ogrodzie

Jeżeli mimo skorzystania ze strumienia wodnego pod ciśnieniem, zabrudzenia uparcie trzymają się powierzchni kamieni, pomocne może się okazać mycie samą wodą i szczotką. Jeszcze lepszy efekt dadzą specjalistyczne preparaty do kamienia ogrodowego, zwłaszcza gdy mamy do czynienia z odbarwieniami.

Używajmy ich zawsze według zaleceń producenta, na ogół poprzez szorowanie kamienia danym środkiem czyszczącym rozmieszanym z wodą lub z wykorzystaniem myjki ciśnieniowej. Na koniec kamień należy opłukać. Dobrej jakości preparaty nie zawierają związków fosforowych, które mogłyby się przyczynić do rozwoju glonów.

Jak wyczyścić białe kamienie w ogrodzie?

Białe kamienie ogrodowe (zarówno w postaci grysu, tłucznia marmurowego, jak i większych otoczaków) to bardzo popularny wybór. Wyglądają wyjątkowo estetycznie, doskonale komponując się właściwie z każdym stylem aranżacyjnym ogrodu i optycznie powiększając oraz rozświetlając wyłożone nimi miejsca.

Głównym problemem, gdy mamy białe kamienie, jest ich szybkie i łatwe brudzenie się, a w zasadzie fakt, że te zabrudzenia są znacznie bardziej widoczne na ich powierzchni. W związku z tym zaleca się ich czyszczenie co najmniej dwukrotnie w ciągu roku, najlepiej wiosną i jesienią. Kiedy w grę wchodzi czynnik, który może wywołać przebarwienie białego kamienia, ważne jest, by działać jak najszybciej – od razu spróbujmy go oczyścić.

Nawierzchnia z tego rodzaju kamienia najlepiej sprawdza się, jeśli mamy w ogrodzie podłoże o dobrej przepuszczalności, dzięki czemu następuje systematyczne odprowadzanie wody deszczowej. Optymalnie, kiedy dodatkowo jest to nasłoneczniona część ogrodu – kamienie szybciej będą wysychać.

W najcięższych przypadkach białe kamienie ogrodowe nie dadzą się całkowicie wyczyścić i wówczas jedynym wyjściem będzie zakup nowych. Aby uniknąć takich nieprzyjemnych niespodzianek, warto zadbać o ich wcześniejszą impregnację.

Jasne ścieżki w ogrodzie - trudne w czyszczeniu

Jasne ścieżki w ogrodzie – trudne w czyszczeniu

Jak dbać o kamień w ogrodzie – podsumowanie

Aby zapobiec powstawaniu trudnych do usunięcia zabrudzeń i przebarwień oraz ułatwić czyszczenie, kamienie w ogrodzie powinny być zaimpregnowane. Istnieją dwa sposoby impregnacji kamienia, do których wykorzystujemy specjalistyczne preparaty. Pierwszym z nich (i skuteczniejszym, ale też bardziej skomplikowanym) jest kąpiel wodna, a drugim natrysk. Podłoże pod kamieniem powinno być przygotowane w taki sposób, aby nie mogła się na nim gromadzić woda deszczowa.

Gdy kamień ogrodowy ulegnie zanieczyszczeniu, w wielu przypadkach będzie się dało go wyczyścić wodą pod ciśnieniem. Przy kamieniu obficie pokrytym porostami lub uporczywymi plamami spowodowanymi np. przez metale ciężkie, konieczne może się okazać szorowanie szczotką i specjalnym preparatem myjącym przeznaczonym na kamienie. Najtrudniejszy w czyszczeniu jest biały kamień, na którym szczególnie widać wszelkie zabrudzenia i przebarwienia, dlatego trzeba go traktować z wyjątkową troską.