Jak wyczyścić pralkę domowymi sposobami?
Nasze pranie będzie idealnie czyste i świeżo pachnące tylko wtedy, kiedy mamy do czynienia z naprawdę czystą pralką. Utrzymywanie tego urządzenia w odpowiednim stanie jest ważne nie tylko ze względu na higienę oraz estetykę. Wewnętrzne elementy pralki wymagają regularnego czyszczenia, żeby mogły właściwie działać – nagromadzone zanieczyszczenia i kamień mogą nawet doprowadzić do awarii.
Czyszczenie pralki domowymi sposobami jest znacznie tańsze niż kupowanie środków przeznaczonych specjalnie do czyszczenia pralki i równie skuteczne – przedstawiamy dostępne możliwości.
Spis treści
- 1 Czym wyczyścić pralkę – 5 bezpiecznych i skutecznych domowych sposobów
- 2 Jak wyczyścić uszczelkę?
- 3 Jak wyczyścić pojemnik na detergenty?
- 4 Jak wyczyścić filtr?
- 5 Domowe sposoby na czyszczenie pralki – jak często je stosować?
- 6 Nieprzyjemny zapach z wnętrza pralki – jak go zwalczać?
- 7 Czym czyścić pralkę – podsumowanie
Czym wyczyścić pralkę – 5 bezpiecznych i skutecznych domowych sposobów
-
Czyszczenie i odkamienianie pralki octem
Kamień osadzający się we wnętrzu pralki to nie lada problem, gdyż może zakłócać prawidłowe funkcjonowanie urządzenia. Jeśli na podzespołach pralki zgromadzi się go bardzo dużo, staje się przyczyną ich uszkodzeń, często nieodwracalnych. Zakamieniona grzałka wody oznacza również większe zużycie prądu na każdy cykl prania.
Jak odkamienić pralkę domowymi sposobami? Niezwykle skutecznym i tanim rozwiązaniem jest czyszczenie octem. Doskonale usunie on osady z wnętrza pralki i zabije bakterie odpowiedzialne za nieprzyjemny zapach. Po prostu wlej szklankę octu do pojemnika na proszek i uruchom puste pranie na jak najdłuższy cykl, optymalnie z temperaturą 90°C.
Warto również regularnie używać ściereczki lub gąbki z octem, żeby odświeżyć pralkę. Można nią przecierać gumowe i metalowe części, a także drzwiczki pralki. Zwróćmy szczególną uwagę na trudno dostępne miejsca, w których często rozwija się pleśń – ocet to przecież jeden z najlepszych domowych sposobów na grzyb!
Czy ta metoda ma jakieś minusy? No cóż, jeśli zdecydujesz się wyczyścić pralkę octem, musisz się liczyć z tym, że przez pewien czas po takim zabiegu bęben pralki może nadal wydzielać jego zapach. Da się temu zapobiec, przynajmniej do pewnego stopnia, dodając do octu parę kropel intensywnie pachnącego olejku eterycznego.
Wbrew obawom niektórych, po wyjęciu prania z pralki oczyszczonej wcześniej octem wcale nie będzie ono miało jego woni. Jest dokładnie odwrotnie – ubrania powinny naprawdę świeżo pachnieć!
-
Jak wyczyścić pralkę kwaskiem cytrynowym?
Kwasek cytrynowy wykazuje działanie podobne do octu, ale ma nad nim tę wyższość, że nie wydziela nieprzyjemnego zapachu. Skutecznie dezynfekuje, usuwa kamień oraz pleśń.
Czyszczenie pralki kwaskiem cytrynowym jest równie łatwe jak w przypadku innych domowych metod – ⅓ szklanki kwasku cytrynowego wsypujemy do pojemnika na detergent, sprawdzamy, czy niczego nie ma wewnątrz bębna pralki i uruchamiamy pranie w 90°C.
-
Czyszczenie pralki sodą oczyszczoną
Domowe sposoby radzą także, aby wyczyścić pralkę sodą oczyszczoną lub użyć połączenia soda oczyszczona plus ocet. Pierwszy z nich jest bardzo prosty – do podajnika zamiast proszku do prania wsypujemy pół szklanki sody i mając pusty bęben pralki, włączamy długi cykl prania w 90°C. Usuniemy w ten sposób zanieczyszczenia i nieprzyjemny zapach.
Czyszczenie pralki sodą nie pozwoli nam jednak na skuteczne pozbycie się kamienia. W tym celu warto ją połączyć z octem w proporcji 1:1, umieścić w pojemniku na detergent i również uruchomić cykl prania w wysokiej temperaturze.
Soda oczyszczona z octem to mieszanka idealna do usunięcia zabrudzenia z trudno dostępnych elementów pralki. Sprawdzi się świetnie jako domowa pasta czyszcząca. Wystarczy wyszorować nią kasetkę na detergenty, uszczelkę oraz różne zakamarki bębna pralki, w których gromadzą się zanieczyszczenia i pleśń.
W przypadku szczególnie uporczywych zabrudzeń soda oczyszczona i ocet pozostawione na kilka minut pomogą oderwać cząsteczki brudu od czyszczonej powierzchni. Potem tylko przecieramy ją gąbką albo szczoteczką i wycieramy do sucha.
-
Czyszczenie pralki Domestosem
Okazuje się, że ten popularny środek dezynfekujący również pomoże nam zachować czystość pralki. Nie jest to wprawdzie tak ekologiczna i tania metoda jak np. ocet, ale Domestos zawsze jest pod ręką w większości gospodarstw domowych. Silne, żrące środki czyszczące do toalet zapewniają bardzo skuteczne czyszczenie pralki z pleśni i zalegających osadów. Proces ten będzie jednak wyglądał inaczej niż w przypadku octu, kwasku cytrynowego czy sody.
Jak zatem czyścić pralkę Domestosem? Nie nalewajmy go do pojemnika na detergenty. Zacznijmy od włożenia do bębna pralki starych, zabrudzonych szmat czy innych kawałków materiału, a następnie wlejmy bezpośrednio do niego także nakrętkę płynu do toalet. Następnie wystarczy ustawić standardowy program prania (w przypadku silnych zabrudzeń powinno się to odbyć w możliwie wysokiej temperaturze).
Po skończonym cyklu trzeba pozostawić otwarte drzwiczki, gdyż bęben musi się dobrze przewietrzyć i przeschnąć. Warto nastawić jeszcze jedno puste pranie, żeby preparat na pewno dobrze się wypłukał. Czyszczenie pralki Domestosem zaleca się powtarzać co 2 tygodnie.
-
Czyszczenie pralki tabletkami do zmywarki
Czyszczenie i odkamienianie pralki domowymi sposobami może się opierać także na pomysłowym wykorzystaniu innych chemicznych środków czyszczących, które akurat mamy pod ręką. Można na przykład wyczyścić pralkę tabletkami do zmywarki.
Do pustego bębna wkładamy jedną lub dwie takie tabletki i włączamy cykl prania w 60°C lub 90°C. Wewnątrz pralki zajdzie taki sam proces jak ten, który oczyszcza brudne naczynia. Regularne czyszczenie pralki tą metodą (minimum raz na pół roku) pozwoli pozbyć się brzydkiej woni, odświeżyć wnętrze oraz usunąć brud i kamień.
Jak wyczyścić uszczelkę?
Czyszczenie bębna pralki na niewiele się zda, gdy zapomnimy o dokładnym wyczyszczeniu gumowej uszczelki znajdującej się wokół drzwiczek. Gdy nie jest bardzo mocno zabrudzona, powinno wystarczyć jej przetarcie ściereczką zwilżoną w ciepłej wodzie z płynem do mycia naczyń.
Jeżeli to nie wystarcza, nałóżmy na powierzchnię uszczelki papkę z sody oczyszczonej i octu, pozostawmy przez dłuższy czas, po czym wyszorujmy starą szczoteczką do zębów. Jej okrągła główka pozwoli dotrzeć nawet do najwęższych szczelin i najmniejszych zakamarków.
Domowa metoda mówi też o użyciu gorącej wody z octem lub kwaskiem cytrynowym. Dobrze powinien się sprawdzić również rozcieńczony Domestos, nigdy jednak nie mieszajmy go z innymi środkami, aby nie wywołać niebezpiecznej reakcji chemicznej. Po jego zastosowaniu jeszcze raz oczyśćmy i wypłuczmy elementy pralki, żeby usunąć ewentualne pozostałości środka oraz drażniący zapach.

Czyszczenie uszczelki pralki
Jak wyczyścić pojemnik na detergenty?
Nagromadzony nalot z proszków i płynów do płukania tkanin nie tylko źle wygląda, ale stanowi też doskonałe środowisko dla rozwoju bakterii i innych mikroorganizmów mogących stać się przyczyną nieprzyjemnego zapachu. Najlepiej będzie wyjąć pojemnik i włożyć go do miski napełnionej ciepłą wodą z dodatkiem płynu do mycia naczyń. Gdy zabrudzenia trochę odmokną, łatwiej będzie je usunąć ścierką lub małą szczoteczką. Można też użyć octu, sody czy kwasku cytrynowego.
Jak wyczyścić filtr?
Filtr pralki co jakiś czas powinien być czyszczony w gorącej wodzie, aby usunąć zalegające tam pozostałości środków piorących. Dobrze jest dodać do niej również ocet lub kwasek cytrynowy, które rozpuszczą kamień.
Często konieczne będzie ponadto mechaniczne usunięcie nagromadzonych zanieczyszczeń, takich jak włosy, małe spinki do włosów, oderwane od ubrań guziki, pozostawione w kieszeniach monety, pozostałości papieru z zapomnianych karteczek itp.
Czyszczenie filtra pralki może nie jest zbyt przyjemną czynnością, ale jej wykonanie jest niezbędne, jeśli chcemy, aby pralka działała prawidłowo i posłużyła nam przez długie lata. Ten element znajdziesz na ogół z przodu pralki, u dołu, za otwierającą się klapką. W niektórych modelach konieczne jest wyjęcie całej dolnej części, tzw. listwy maskującej. Sposób wyjmowania filtra powinien być opisany w instrukcji obsługi urządzenia.
Domowe sposoby na czyszczenie pralki – jak często je stosować?
Czyszczenie pralki kwaskiem cytrynowym, sodą czy octem powinno być wystarczające, jeśli przeprowadzimy je raz na miesiąc. W przypadku Domestosa zaleca się użyć go co 2 tygodnie. Jeśli zamierzamy wyczyścić pralkę tabletką, można to zrobić nawet raz na pół roku, choć niektórzy są zdania, że co miesiąc. Oczywiście wiele zależy też od tego, jak często korzystamy z pralki – im więcej cyklów prania, tym więcej gromadzących się zabrudzeń i kamienia.
Należy pamiętać, że wyczyszczenie pralki nie zawsze jest równoznaczne z odkamienianiem pralki. Gdy chcesz umyć pralkę sodą, może to nie być wystarczające do pozbycia się kamienia. Aby go skutecznie rozpuścić, najlepiej wyczyścić pralkę octem lub użyć kwasku cytrynowego, które reagują z węglanem (IV) wapnia, z którego składa się kamień.
Nieprzyjemny zapach z wnętrza pralki – jak go zwalczać?
Brzydka woń spowodowana jest przez rozwijające się w osadach i wilgoci mikroorganizmy, dlatego musimy dokładnie wyczyścić pralkę, aby się jej pozbyć. Bakterie oraz grzyby nie rozwiną się w niesprzyjającym środowisku, tzn. suchym i zdezynfekowanym.
Oprócz systematycznego czyszczenia i odkamieniania pralki domowymi sposobami lub dostępnymi w sklepach chemicznymi środkami czyszczącymi, warto przestrzegać kilku reguł podczas codziennego korzystania z urządzenia.
Nie zamykaj drzwiczek pralki
Od razu po zakończeniu cyklu prania powinniśmy je wyjąć. Drzwiczki pralki trzeba pozostawiać otwarte, żeby w bębnie nie zalegała woda, która stanowi idealne środowisko do rozwoju bakterii i pleśni. Możemy też przetrzeć wnętrze pralki ściereczką, zamiast czekać, aż samo wyschnie, zwłaszcza jeśli w pomieszczeniu panuje już dość wysoki poziom wilgotności.
Uważaj na śmieci w bębnie pralki
Przed nastawieniem prania należy wyjmować wszystkie rzeczy z kieszeni ubrań i zwracać uwagę, by do bębna pralki nie dostawały się przypadkowo niepożądane przedmioty, które mogłyby potem spowodować awarię, np. zatkać filtr.
Używaj środków do zmiękczania wody
Jeżeli masz twardą wodę, pamiętaj o dodawaniu do każdego prania środków zmiękczających wodę. Pomagają one zapobiegać gromadzeniu się dużych ilości kamienia wewnątrz elementów pralki.
Czym czyścić pralkę – podsumowanie
Czyszczenie pralki domowymi sposobami jest tanie, łatwe i skuteczne. W miarę możliwości stosujmy środki, które są przyjazne środowisku naturalnemu, takie jak ocet, soda czy kwasek cytrynowy.
Niektóre porady zakładają użycie silnej chemii. Domestos czy tabletki do zmywarki to bardziej inwazyjne metody, więc lepiej sięgnąć po nie dopiero, gdy bardziej ekologiczne, domowe sposoby na czyszczenie pralki wydają się nam niewystarczające.