Jak wyczyścić skraplacz w lodówce? Po co to robić?

Urządzenia gospodarstwa domowego, dla sprawnego działania, wymagają regularnego czyszczenia. Utrzymanie lodówki, w tym w szczególności skraplacza, w czystości pozwala znacząco wydłużyć jej żywotność, a przy tym utrzymać optymalną efektywność urządzenia, zarówno w odniesieniu do zużycia energii, jak i jakości chłodzenia. Zaniedbania w tym zakresie mogą przyczyniać się do nadmiernego nagrzewania się systemu chłodzenia, co w efekcie sprzyja wystąpieniu awarii.

Jak wyczyścić skraplacz w lodówce?

Skraplacz w lodówce — za co odpowiada?

Skraplacz w lodówce jest jednym z ważniejszych elementów układu chłodniczego. Odpowiada za bieżące odprowadzanie ciepła z wnętrza lodówki, na zewnątrz, sprzyjając zachowaniu odpowiedniej temperatury wewnątrz komory chłodzącej, poprzez skraplanie gazu przepływającego przez układ chłodniczy.

W zdecydowanej większości lodówek układ chłodniczy znajduje się z tyłu urządzenia. Na cały system składa się szereg rurek i żeber, niezbędnych do sprawnego oddzwania ciepła, pozwalającego na utrzymanie prawidłowej, stale niskiej temperatury, również wówczas, gdy w domu panują wysokie temperatury.

Dlaczego regularne czyszczenie skraplacza jest tak ważne?

Zdecydowana większość osób stale dba o utrzymanie czystości lodówki. Niestety zabiegi pielęgnacyjne zwykle ograniczają się do oczyszczenia frontu i wnętrza urządzenia, co w rzeczywistości może się okazać niewystarczające.

Wszystkie elementy odpowiadające za efektywne chłodzenie znajdują się z tyłu lodówki, a pominięcie ich podczas regularnego czyszczenia, może negatywnie wpłynąć na jakość pracy urządzenia.

Wobec tego, co daje regularne czyszczenie skraplacza?

  • przedłużoną żywotność urządzenia — zanieczyszczony skraplacz nie jest w stanie pracować w pełni wydolnie. Osiadający na jego powierzchni kurz i brud mogą przyczyniać się do nadmiernego przegrzewania się elementów odpowiadających za utrzymanie niskiej temperatury wewnątrz komory chłodzącej, tym samym znacząco skracając żywotność urządzenia.
  • oszczędność energii — aby skraplacz w lodówce mógł działać w pełni wydolnie, na jego powierzchni nie powinny się znaleźć żadne zanieczyszczenia. Nagromadzony kurz i brud sprawia, że urządzenie musi działać jeszcze intensywniej, co w istocie prowadzi do zwiększonego zużycia energii i tym samym znacznie wyższych rachunków za prąd.
  • mniejszą awaryjność — sprawnie działający, wydolny skraplacz w lodówce jest mniej podatny na awarie, które mogą wymagać kosztownej naprawy lub całkowitej wymiany urządzenia.
  • lepsza wydolność — czysty skraplacz jest w stanie pracować efektywnie, co jest szczególnie ważne w przypadku dużych, dwudrzwiowych lodówek i urządzeń do zabudowy.

Jak widzisz, dbając o czystość skraplacza, dbasz o całe urządzenie. Jeżeli więc następnym razem zabierzesz się za czyszczenie lodówki, nie pomiń tego niezwykle ważnego kroku.

Zobacz: Lodówka do zabudowy czy wolnostojąca – porównanie rozwiązań

Jak wyczyścić skraplacz w lodówce krok po kroku?

Wiesz już, jak ważne jest regularne czyszczenie skraplacza, jednak jak wyczyścić skraplacz w lodówce? Koniecznie przeczytaj naszą instrukcję, by już nigdy nie pominąć tego niezwykle ważnego kroku.

Opróżnij i wyczyść wnętrze lodówki

Czyszczenie skraplacza to doskonały czas na to, by zadbać o ogólną czystość urządzenia. W tym celu opróżnij lodówkę ze wszystkich produktów spożywczych, a następnie wyciągnij wszystkie elementy zdejmowane, w tym półki i szuflady.

Pozbądź się resztek jedzenia, a następnie oczyść wnętrze lodówki. W tym celu warto wykorzystać ciepłą wodę i szczotkę o miękkim włosiu.

Wyłącz lodówkę i zlokalizuj skraplacz

Gdy wnętrze lodówki będzie czyste, możesz przejść do kolejnego kroku. Aby wyczyścić skraplacz w lodówce, pamiętaj o tym, by odłączyć ją od zasilania. W zależności od modelu lodówki możesz zrobić to poprzez odłączenie przewodu zasilającego lub wyłączenie zasilania bezpośrednio w panelu sterowania urządzenia.

Odłączenie lodówki od źródła zasilania jest szczególnie ważne, aby uniknąć ryzyka porażenia prądem.

Pozbądź się kurzu i osadzającego się brudu

W kolejnym kroku należy delikatnie usunąć kurz i inne stałe zanieczyszczenia z powierzchni skraplacza. W tym celu warto użyć szczotki z miękkim włosiem. Alternatywnie można sięgnąć po odkurzacz zakończony szczotką do czyszczenia tapicerki.

Jeżeli Twoja lodówka wyposażona jest w dodatkowy wentylator, usuń kurz również z jego powierzchni, usuwając kurz z łopatek wentylatora i okolicznych miejsc.

Podczas tego etapu należy szczególnie uważać, aby nie uszkodzić cienkich elementów skraplacza. Nawet niewielkie uszkodzenie może wpłynąć na późniejszą pracę urządzenia.

Czyszczenie skraplacza szczoteczką

Czyszczenie skraplacza szczoteczką

Przejdź do dokładnego czyszczenia skraplacza

Gdy usuniesz wszystkie stałe zanieczyszczenia, możesz przejść do dokładnego czyszczenia skraplacza. W tym celu warto wykorzystać wodę z dodatkiem miękkiego mydła lub roztworu octu. Nie używaj żadnych środków chemicznych ani twardych szczotek. Takie postępowanie może uszkodzić delikatną strukturę skraplacza.

Używając miękkiej szczoteczki, przetrzyj skraplacz ciepłą wodą, usuwając szczególnie uporczywe zabrudzenia.

Sprawdź odpływ wody

Na tym etapie warto dodatkowo sprawdzić odpływ wody, szczególnie jeżeli lodówka ma problem z utrzymaniem prawidłowej temperatury. Skraplacz podczas swojej pracy odprowadza wilgoć z lodówki, usuwając ją przez przeznaczone do tego odpływy.

Aby kompleksowo oczyścić całą lodówkę, sprawdź, czy odpływ jest czysty, a na całej jego długości nie pojawiają się zatory. W przypadku wystąpienia zatorów te można usunąć, wykorzystując w tym celu odpowiednie narzędzia, takie jak elastyczna linka.

Wysusz czyszczone elementy

Na sam koniec pamiętaj o dokładnym wysuszeniu lodówki. Aby przyspieszyć pracę, możesz to zrobić z wykorzystaniem sprężonego powietrza, które pozwoli Ci dotrzeć do nawet trudno dostępnych miejsc.

Jeżeli nie masz takiej możliwości, możesz starannie wytrzeć elementy skraplacza czystą szmatką lub ręcznikiem papierowym. Niezależnie od tego, na jaki sposób się zdecydujesz, pamiętaj o tym, by nie uszkodzić elementów skraplacza.

Jak często przeprowadzać czyszczenia skraplacza?

Częstotliwość czyszczenia skraplacza uzależniona jest przede wszystkim od warunków otoczenia oraz ogólnego stopnia zanieczyszczenia. Zdaniem ekspertów najlepiej przeprowadzać gruntowne czyszczenie skraplacza co około 6 do 12 miesięcy. Dodatkowo należy na bieżąco monitorować czystość skraplacza, a w razie konieczności przeprowadzić dodatkowe czyszczenie.

Zobacz: Dlaczego na tylnej ścianie lodówki zbiera się lód?

Kiedy warto wyczyścić skraplacz w lodówce?

Wiesz już, że oczyszczenie skraplacza powinno się znaleźć w harmonogramie każdego czyszczenia lodówki. Jednak kiedy jeszcze może się pojawić konieczność wyczyszczenia skraplacza?

Na ten krok należy się zdecydować za każdym razem, gdy zauważysz wzrost temperatury w lodówce. Głównym objawem, wskazującym na nadmierne zabrudzenie skraplacza jest gromadzenie się lodu na tylnej ścianie lodówki oraz obniżona wydajność urządzenia.

Wyczyszczenie skraplacza może się okazać konieczne również wówczas, gdy na dnie lodówki zbiera się woda lub występują ogólne trudności z utrzymaniem stałej temperatury, mimo tego, że lodówka działała sprawnie.