Jak wyhodować awokado z pestki?

Jak wyhodować awokado z pestki? Poznaj dwa sposoby na wyhodowanie awokado w warunkach domowych, wypróbuj je i przekonaj się, że to banalnie proste!

Jak wyhodować awokado z pestki

Jak przygotować pestkę z awokado do sadzenia?

Awokado to popularny i smaczny owoc, który można bez problemu kupić niemal w każdym sklepie spożywczym. Z pestki awokado w łatwy sposób wyhodujemy roślinę ozdobną, która może zdobić nie tylko nasz parapet, ale też oranżerię (zwłaszcza gdy osiągnie większą wysokość). Jak za chwilę pokażemy, zarówno ukorzenienie pestki, jak i pielęgnacja wzrastającej rośliny jest bardzo prosta, a efekt z pewnością wart jest naszych starań. Zanim jednak przejdziemy do opisania poszczególnych, konkretnych kroków, jakie należy wykonać, by zasadzić awokado z pestki, zaznaczmy, że będziemy do tego celu potrzebować przede wszystkim zdrowego owocu. Powinien on być miękki i mieć zieloną skórkę pozbawioną brązowych plam. Owoc awokado przekrawamy wzdłużnie na pół na tyle delikatnie, by nie uszkodzić pestki i najlepiej od razu przygotowujemy ją do namoczenia.

Jak ukorzenić pestkę? Myjemy ją dokładnie i zdejmujemy z niej brązową skórkę. Pestka awokado będzie ustawiona spiczastą częścią do góry, dlatego w jej połowie wbijamy prostopadle do jej powierzchni trzy wykałaczki tak, by znajdowały się mniej więcej w równej odległości od siebie. Przygotowujemy szklankę lub kieliszek i wlewamy do nich wodę (pestka nie może być zbyt głęboko zanurzona, ponieważ zacznie gnić). Osadzamy owoc na brzegach szklanki lub kieliszka i w razie potrzeby dolewamy wodę lub ją odlewamy. Naczynie z pestką ustawiamy w jasnym miejscu, najlepiej na parapecie. Teraz wystarczy poczekać około 2-3 tygodni. Po tym czasie pestka zacznie pękać i wytwarzać korzenie, pędy i liście. Trzeba jednak pilnować, by w naszym naczyniu zawsze była świeża woda (wymieniamy ją co kilka dni) i nie wolno nam dopuścić do wyschnięcia pestki.

O czym warto wiedzieć, zanim zdecydujemy się zasadzić awokado z pestki?

  • Awokado w doniczce wygląda bardzo dekoracyjnie za sprawą gęstego pokroju i skórzastych liści. Owocuje dopiero po 6-8 latach, jednak w przypadku hodowli rośliny domowych warunkach nie należy się spodziewać owoców.
  • Latem możemy trzymać drzewko awokado na zewnątrz, a na zimę wstawiamy je z powrotem do środka. To roślina egzotyczna i jest nieodporna na niskie temperatury.
  • W odpowiednich warunkach drzewko awokado może zakwitnąć, rodząc żółte, niepozorne kwiaty.

Jak zasadzić awokado z pestki?

Po około dwóch tygodniach od umieszczenia pestki awokado w naczyniu z wodą, pestka zacznie pękać, będą pojawiać się korzenie, łodyga i drobne, jasnozielone listki. Nie warto jednak się spieszyć z przesadzeniem młodego okazu do doniczki. Jeśli zrobimy to zbyt szybko, nasza roślina zwiędnie. Czekamy więc, aż łodyga osiągnie wysokość około 15 cm. Przycinamy ją wówczas do połowy wysokości, by szybciej rosła, i przesadzamy ją do doniczki z ziemią. Awokado powinno rosnąć w doniczce zbliżonej wielkością do naczynia, w którym kiełkowały korzenie. Wsadzamy je do ziemi w taki sposób, by wystawało ponad jej powierzchnię na około 2-3 cm. Uklepujemy ziemię obficie i na koniec podlewamy.

Jak przygotować ziemię pod awokado z pestki?

  • W doniczce usypujemy warstwę drenażu z keramzytu, żwiru albo innego kruszywa, a następnie dopełniamy ją ziemią kompostową i nawozem.
  • Roślinę sadzimy w żyznej, bogatej w próchnicę ziemi. Zwykła ziemia do roślin doniczkowych nie będzie tu odpowiednia. Najlepiej wymieszać ją z torfem i perlitem lub piaskiem, by była przepuszczalna, a jednocześnie utrzymywała wilgoć.
Awokado z pestki w wodzie

Awokado z pestki w wodzie

Jak wyhodować z pestki awokado i jak je pielęgnować?

Awokado można znaleźć w naturze w amerykańskich tropikach i subtropikach. Rośnie bardzo dynamicznie, bo już po około 3 latach ma około metra wysokości, a maksymalnie osiąga nawet 20 m wysokości (warto dodać, że w uprawie amatorskiej rośnie do 2 m wysokości). Drzewo awokado jest wiecznie zielone, a jego owoce nazywane są również smaczliwkami i mogą ważyć nawet kilogram. Jak wygląda awokado w doniczce? Ma długą łodygę, wzniesiony pokrój i rozłożystą koronę. Jego liście są dość duże, skórzaste, o lancetowatym kształcie. Jeśli będziemy mieli na tyle szczęścia, że drzewko zakwitnie, kwiaty pojawią się na szczytach pędów. Umieszczenie drzewka awokado w oranżerii lub w szklarni może zwiększyć prawdopodobieństwo kwitnienia, a jeśli chcemy, by kwiaty w uprawie doniczkowej zostały zapylone, musimy przenieść pyłek przy użyciu delikatnego pędzelka.

Podstawą wyhodowania awokado z pestki jest zapewnienie roślinie ciepła i odpowiedniej wilgotności podłoża. Najlepiej będzie rosło, gdy temperatura powietrza będzie się wahać w granicach 21-24°C. Należy jednocześnie utrzymywać wilgoć w podłożu (podlewamy roślinę często, ale nie przelewamy jej, a liście od czasu do czasu zraszamy). Do podlewania i zraszania używamy wody przegotowanej o temperaturze pokojowej. Woda prosto z kranu może spowodować pojawienie się białego nalotu na powierzchni ziemi, który staje się siedliskiem bakterii i może stać się przyczyną obumarcia naszego drzewka. Awokado nie toleruje zimna, nawet do tego stopnia, że podczas otwierania okien w chłodne dni nie powinno ono stać na parapecie. Najlepiej ustawić je w umiarkowanie nasłonecznionym miejscu z wystawą na południowy zachód lub południowy wschód.

Samo sadzenie awokado jest, jak już pokazaliśmy, łatwe, jednak pielęgnacja awokado z pestki jest nieco bardziej wymagająca. Zobaczmy, jakich potrzebuje warunków do prawidłowego wzrostu i rozwoju:

  • W sezonie letnim dobrze jest nawozić awokado co dwa tygodnie, wykorzystując do tego celu nawozy bogate w potas, dzięki któremu wzmocnią się jego korzenie.
  • Awokado lubi słoneczne stanowiska, jednak nie należy go wystawiać na długotrwałe, silne promienie słoneczne.
  • Na wiosnę przesadzamy młode okazy (starsze rośliny co 2-3 lata) do większej doniczki.
  • Roślina rośnie szybko wzwyż, dlatego warto przycinać pędy na jej szczycie, by spowodować lepsze rozkrzewienie się rośliny.
  • Zimą ustawiamy naszą roślinę w dobrze nasłonecznionym miejscu i podlewamy ją raz w tygodniu.
  • Drzewka awokado nie powinno się trzymać w temperaturze niższej niż 10-15°C.
  • Do prawidłowego wzrostu awokado potrzebuje temperatury co najmniej 14°C.
  • Pierwszy raz przycinamy drzewko, gdy osiągnie ono wysokość 30-40 cm.
Owoce awokado

Owoce awokado

Jak zasadzić pestkę awokado bezpośrednio w doniczce?

Sadzenie awokado z pestki to najpopularniejszy sposób wyhodowania drzewka w domowych warunkach, jednak nie jest to jedyna metoda. Warto wiedzieć, że pestka awokado zanurzona w wodzie szybciej kiełkuje (choć jej przygotowanie jest dość czaso- i pracochłonne). Tymczasem, o ile kiełkowanie pestki w ziemi trwa dłużej, o tyle sposób ten wymaga od nas minimum pracy. Aby wyhodować awokado z pestki, będziemy potrzebować co następuje:

  • Spora, dość głęboka doniczka,
  • Wilgotne podłoże, które powinno być napowietrzone i lekkie, dlatego trzeba je wymieszać z perlitem lub alternatywnie użyć do tego celu mieszanki piasku z torfem w proporcji 1:2. Najlepiej byłoby, gdyby odczyn pH ziemi był zbliżony do obojętnego.
  • Przezroczysty woreczek lub odcięta połówka plastikowej butelki, która pozwoli nam stworzyć miniszklarnię i sprawi, że ziemia pozostanie lekko wilgotna.

Jak posadzić pestkę awokado bezpośrednio do ziemi? Bierzemy wyjętą z owocu pestkę i wsadzamy ją do przygotowanej ziemi w doniczce. Pestka powinna być umieszczona węższym końcem do góry w taki sposób, by wystawała ponad powierzchnię ziemi. Teraz możemy przykryć doniczkę woreczkiem lub odciętą częścią plastikowej butelki. Stawiamy na koniec doniczkę z naszym drzewkiem w nasłonecznionym, ciepłym miejscu. Dalej postępujemy podobnie jak w przypadku sadzenia awokado z pestką ukorzenioną w wodzie. Gdy łodyga uzyska wysokość 30-40 cm, przycinamy drzewko nad parą liści. Zimą nasza roślina najlepiej będzie się czuła, gdy przeniesiemy ją do ogrodu zimowego.