Jak wyhodować mango z pestki?

Owoce z własnej hodowli smakuje jak żadne inne, dlatego warto założyć nawet mały ogródek. Co uprawiać Oprócz standardowych polskich przysmaków – malin, jagód, jabłek, truskawek, poziomek, czereśni czy śliwek warto sięgnąć po coś bardziej “ambitnego”. Trochę egzotyki do Twojego życia wprowadzi hodowla mango z pestki. Dowiedz się, jak wyhodować mango z pestki w swoim domu!

Jak wyhodować mango z pestki

Mango – co to za owoc?

Zanim podejmiesz się uprawy mango, warto poznać, co to za owoc, jakie ma wymagania hodowlane i dlaczego w ogóle ten wysiłek się opłaci.

Mango indyjskie wywodzi się z rodziny nanerczowatych. Jest jednym z najstarszych owoców tropikalnych. Do krajów europejskich trafił za sprawą żeglarzy w XVII wieku. W swoim naturalnym środowisko drzewko mango osiąga nawet 30 metrów wysokości. Ma kremowe kwiaty i lancetowate, mocno zielone liście. Okres kwitnienia rośliny przypada na zimę – między listopadem a marcem. Pojawiają się wtedy owoce mango o długości nawet 15 cm. Mają nerkowaty kształt. Miąższ jest słodki i soczysty. Początkowo owoc mango jest twardy i pachnie terpentyną. Do spożycia nadaje się, gdy łupina staje się miękka a zapach znika.

Czy trudno wyhodować mango?

Chcesz wyhodować mango, ale obawiasz się, że to trudne? Dobra wiadomość jest taka, że hodowla drzewka z pestki mango nie jest bardzo skomplikowana, ale wymaga cierpliwości. Uzbrój się w nią i wypełnij krok po kroku naszą instrukcję, a okaże się, że za jakiś czas egzotyczne mango na dobre zagości w Twoim domowy ogródku.

Uprawa mango w domu – przygotowanie

Ważnym etapem jest samo przygotowanie pestki mango do zasadzenia. Wybierz ją z owocu, który jest miękki, dobrze dojrzały, ale nie ma objawów gnicia (m.in. bez widocznych objawów ciemnienia skórki).

Oczyszczenie pestki

Pestka mango jest duża i spłaszczona, pokryta włóknami. Trzeba dokładnie oczyścić ją z miąższu, używając np. szorstkiej strony kuchennego zmywaka. Pestkę mango warto umieścić na około 2 tygodnie w szklance z wodą. Wodę należy wymieniać co dwa dni, utrzymując ją w temperaturze pokojowej. Gdy pęknie, to znak, że można zasadzić mango w ziemi.

Jak szybciej wyhodować mango z pestki?

Uwaga! Jak wyhodować mango z pestki jeszcze szybciej? Niektórzy nacinają ją wzdłuż szwu i wyciągają nasiona. To może być skuteczne, ale bywa ryzykowne – gdy uszkodzisz nasiona, owoc w ogóle nie zakiełkuje.

Owoc mango

Sadzenie pestki mango

Dobrym momentem na sadzenie mango jest wczesna wiosna. Trzeba wybrać moment, gdy dni stają się coraz dłuższe, a temperatury rosną. Kiełkowanie mango w takich warunkach postępuje szybciej i jest większa szansa na to, że owoc uzyska pożądany rozmiar, kształt, kolor i będzie po prostu smaczny.

Przygotowanie stanowiska

Doniczka, w której planujesz zasadzić mango powinna być głęboka. Najlepiej jest wypełnić je ziemią ogrodniczą wymieszaną z torfem oraz perlitem w stosunku 2:1:1. Ważne jest też pH gleby – zaleca się, aby wynosiło od 5,5 do 7,5. Żyzna i przepuszczalna gleba to najlepsze podłoże dla mango.

Sadzenie pestki mango w ziemi

Do tak przygotowanej ziemi należy włożyć pestki mango. Jedna pestka do jednej doniczki. Ważny jest sposób jest umiejscowienia – szpiczastym końcem do góry. Pestkę mango należy do połowy przysypać ziemią.

Okrycie doniczki folią

Po umieszczeniu pestki mango w doniczce warto jeszcze nakryć ją folią lub plastikową butelką. Ten rodzaj pokrywy ma na celu zatrzymanie wilgoci i wykreowanie ciepłego stanowiska, które jest potrzebne, aby mango wykiełkowało. Tak przygotowaną doniczkę należy odłożyć w ciepłe miejsce na około 4-10 tygodni – tyle potrzebuje pestka, aby zacząć kiełkować.

Uprawa mango po wykiełkowaniu

Gdy pestka wypuści czerwone pędy, to znak, że pestka przyjęła się i zaczyna z niej kiełkować mango. Z czasem liście zmieniają kolor na zielony i stają się grubsze. Roślina wyhodowana z pestki owocu rozrasta się dość szybko, więc wymaga większej doniczki. Najlepiej jest ustawić ją na słonecznym parapecie i podlewać, aby miała lekko wilgotne podłoże.

Temperatura do uprawy drzewa mango

temperatura, w której rośnie mango to od 24 do 28 stopni Celsjusza. Oznacza to hodowlę w domu, a najlepiej w oranżerii. Temperatura zimą nie może spadać poniżej 15 stopni Celsjusza.

Nawożenie mango z pestki

Mango z pestki wymaga nawożenia. Latem powtarzaj zabieg raz na tydzień lub raz na dwa tygodnie. Stosowanie nawozów organicznych zmniejszaj zimą – wystarczy aplikacja raz na miesiąc z wykorzystaniem biohumusu.

Podlewanie drzewa mango

Mango z pestki wymaga regularnego podlewania – najlepiej wystudzoną wodą przegotowaną. Uwaga! Podlewaj wyłącznie podłoże, omijaj liście. Pod wpływem wilgoci są narażone na choroby bakteryjne i deformacje liści.

Jak długo rośnie mango z pestki?

Troska o mango opłaca się, ale efekty widoczne są dopiero po latach. Najwcześniej po 4 latach pojawiają się kwiaty, ale w istocie czasem trzeba na nie czekać nawet dekadę. Owoce mango w naszym klimacie nie pojawiają się praktycznie nigdy.