Jak wypoziomować podłogę na legarach krok po kroku?
Dobrze wyrównana podłoga na legarach to podstawa. Nie tylko dobrze ona wygląda; wypoziomowana podłoga ułatwia również nasze codzienne funkcjonowanie w mieszkaniu. Co należy zrobić, by wypoziomować podłogę na legarach? Jeśli czeka Cię to zadanie, zapoznaj się z tym poradnikiem. Pokażemy Ci, jak krok po kroku wypoziomować podłogę na legarach.
Spis treści
- 1 Legary — co to takiego jest?
- 2 Jakie są sposoby na poziomowanie podłogi?
- 3 Poziomowanie podłogi na legarach — jak się do tego zabrać?
- 3.1 Jak wypoziomować podłogę na legarach krok po kroku?
- 3.2 Prace przygotowawcze
- 3.3 Przygotowanie warstwy poziomującej pod przyszłą posadzkę
- 3.4 Wypoziomowanie podłoża i montaż legarów
- 3.5 Wykończenie z użyciem warstwy zewnętrznej
- 3.6 Docieplenie podłogi na legarach
- 3.7 O czym trzeba pamiętać przed wykonaniem podłogi na legarach?
- 4 Poziomowanie i montaż podłogi. Podsumowanie
Legary — co to takiego jest?
Legary to słowo, z którym zapewne nieraz spotkał się każdy, kto ma do czynienia z branżą remontową czy wykończeniową. Co ono oznacza? Odpowiedź nie jest zbyt trudna i nie powinieneś mieć problemu ze zrozumieniem, nawet jeśli nie pracujesz w branży.
Legary to podłużne, solidne elementy wykonane z drewna, które są nieodłącznym elementem podczas tworzenia podłogi. Montuje się na nich deski podłogowe w celu stworzenia stabilnego podłoża.
Zdaniem niektórych zalety legarów, w tym np. łatwość montażu, sprawiają, że rozwiązanie to w coraz większym stopniu staje się alternatywą dla stosowanej przez dziesięciolecia wylewki betonowej.
Jeśli chodzi o podłogi na legarach, można przygotować je z użyciem różnego rodzaju materiałów. O tym, jakie są dostępne możliwości, dowiesz się w dalszej części naszego tekstu. Tak czy inaczej, musisz wiedzieć, że rozwiązanie to sprawdzi się nie tylko w przypadku pomieszczeń mieszkalnych (kuchnia, sypialnia, salon gościnny itp.), ale także tarasów, altan, narzędziowni i wszędzie tam, gdzie potrzebujesz stabilnego, wyrównanego podłoża.
Jakie są sposoby na poziomowanie podłogi?
Zasadniczo, stosuje się dwie główne metody poziomowania podłoża — są one następujące:
- użycie samopoziomującej wylewki — mieszanina ta jest szybkoschnąca i charakteryzuje się dobrą wytrzymałością,
- podłoga na legarach — wydaje się, że jest to łatwiejszy sposób na przygotowanie podłogi. To stosunkowo proste rozwiązanie zakłada wykorzystanie wełny mineralnej (materiał znacznie lżejszy w porównaniu z wylewką).
Wypoziomowana podłoga na legarach — dlaczego jest to ważne?
W zasadzie nie powinno dziwić, że drugą metodę, tzn. legary, tak chętnie wykorzystuje się podczas montażu podłogi. Takie rozwiązanie to nie tylko wyrównanie podłoża, ale także, co nie jest przecież bez znaczenia, lepsza izolacyjność termiczna. Oznacza to, że legary mogą okazać się cennym narzędziem wspomagającym ocieplenie pomieszczenia.
Odporność na niskie temperatury to nie jedyna korzyść, na jaką możemy liczyć, jeżeli zdecydujemy się na legary. Taki sposób działania to również dobra izolacyjność akustyczna. Jeśli zatem mieszkasz:
- w bloku,
- w domu jednorodzinnym,
i chcesz zapewnić sobie nieco prywatności, wypoziomowane podłoże pomoże Ci w osiągnięciu tego celu.
Poziomowanie podłogi na legarach — jak się do tego zabrać?
Zanim zaczniesz prace w celu wykonania podłogi na legarach, musisz wiedzieć, że nie jest to tak skomplikowane zadanie, jak mogłoby się wydawać. Jeśli chcesz zrealizować tę pracę, nie musisz wieloletniego doświadczenia w pracach remontowych. Wystarczy odrobina cierpliwości, odpowiednie narzędzia… oraz przejrzysty poradnik (tak jak nasz).
Jak wypoziomować podłogę na legarach krok po kroku?
Jak wypoziomować podłogę na legarach? Prace w tym zakresie można podzielić na kilka głównych etapów:
- prace przygotowawcze,
- wykonanie warstwy poziomującej pod przyszłą posadzkę — w tym przypadku będą to oczywiście legary,
- wypoziomowanie podłoża,
- wykończenie z użyciem warstwy zewnętrznej,
- docieplenie podłogi na legarach.
Prace przygotowawcze
Same legary — aczkolwiek są najważniejszym elementem całej konstrukcji — to jeszcze nie wszystko. Oprócz tego musisz zająć się oczyszczeniem miejsca przeznaczonego na montaż. Jeśli znajdziesz tam np. resztki po wcześniejszych pracach budowlanych, koniecznie je usuń. Mogą one utrudnić montaż podłogi.
Jeszcze przed wykorzystaniem legarów oraz rozpoczęciem montażu posadzki musisz pamiętać o pewnej kwestii. Jest ona niezwykle istotna z punktu widzenia trwałości podłogi, a tym samym — bezpieczeństwa osób przebywających w pomieszczeniu. Przede wszystkim, trzeba zadbać o impregnację legarów. W ten sposób zabezpieczymy je przed szkodliwym wpływem, jaki mogą wywierać:
- szkodniki,
- wilgoć.
W przeciwnym wypadku z biegiem lat dojdzie do osłabienia całej konstrukcji — wzrasta wówczas ryzyko, że cała podłoga na legarach po prostu się zapadnie.
Impregnacja legarów to stosunkowo niski wydatek, który jest niezbędny dla naszego bezpieczeństwa. Nie ulega wątpliwości, że powinniśmy go ponieść, jeśli chcemy zapewnić sobie bezpieczeństwo oraz uniknąć ponoszenia wyższych kosztów w przyszłości.
Przygotowanie warstwy poziomującej pod przyszłą posadzkę
Następnym działaniem, jakie należy wykonać, jest rozłożenie tzw. folii paroizolacyjnej. Uniemożliwi ona przenikanie wilgoci do podłogi. Aby zyskać pewność, że ochronimy legary i np. panele podłogowe, musimy złączyć ze sobą poszczególne fragmenty folii. Do tego celu powinniśmy wykorzystać taśmę filcową.
To jednak wciąż może nie wystarczyć — powinniśmy ułożyć folię w taki sposób, by jej górne krawędzie znajdowały się na wysokości co najmniej kilku centymetrów ponad legarami. Użycie więcej niż jednej warstwy folii również jest wskazane, jeśli chcesz zapewnić silniejszą ochronę przed zawilgoceniem.
Kolejną czynnością, jaką musimy zrealizować, jest izolacja dźwiękowa. W tym celu stosuje się tzw. pasy izolacji akustycznej z gumy technicznej lub filcu.
Wypoziomowanie podłoża i montaż legarów
Wypoziomowanie podłoża oznacza, że musisz rozłożyć legary w sposób równomierny na całej powierzchni. Warto w tym celu posłużyć się poziomicą. Rozstaw legarów zależy od grubości tych drewnianych elementów, a także przewidywanych obciążeń. Generalnie, im większe obciążenie się przewiduje, tym mniejszy rozstaw powinniśmy zastosować.
Jeśli chodzi o wspomnianą grubość, odległości powinny wynosić około:
- 90 cm dla płyt 25 mm,
- 60 cm dla płyt 22 mm,
- 40 cm dla płyt 18 mm.
A co z odstępstwami od normy? Czasem spotykamy się z opinią, zgodnie z którą dopuszczalne odchylenia mogą wynieść nawet 2-3 cm. Takie podejście jest jednak błędne, a odchylenie nie powinno przekroczyć… 1-2 mm.
Nie ukrywamy, że prawidłowe wypoziomowanie podłogi na legarach jest niezbędne, jeśli obawiasz się o bezpieczeństwo domowników.
Wykończenie z użyciem warstwy zewnętrznej
Ostatnim etapem, jaki musisz wykonać, jest przygotowanie warstwy zewnętrznej. Co się kryje pod tą enigmatycznie brzmiącą nazwą? Nic strasznego: mowa tu po prostu o posadzce (podłożu), którą pokrywamy legary. Oto niektóre z dostępnych rozwiązań:
- panele winylowe,
- płyty OSB,
- płyty ceramiczne,
- deski,
- płytki gresowe,
- panele laminowane.
Podłoga na legarach powinna zostać przymocowana z użyciem wkrętów samowiercących. Możemy spotkać się z różnymi zaleceniami w tym zakresie (zależnie od producenta podłogi), aczkolwiek zazwyczaj wkręty te powinny być umieszczone w odległości wynoszącej ok. 8 mm od krawędzi bocznych. Między samymi wkrętami należy zastosować odległości na poziomie ok. 15 cm (na obwodzie) oraz 30 cm (w części wewnętrznej). Powinniśmy unikać umieszczania wkrętów w rogach płytek czy desek.
Docieplenie podłogi na legarach
Jeśli chcesz zadbać o to, by Twoje mieszkanie zatrzymywało ciepło w okresie jesienno-zimowym, musisz wykonać docieplenie podłogi na legarach. Aby to zrobić, należy pomiędzy legarami rozłożyć wełnę mineralną lub płyty celulozowe.
O czym trzeba pamiętać przed wykonaniem podłogi na legarach?
Jak widać, podłoga na legarach nie jest konstrukcją, której przygotowanie należy do szczególnie trudnych zadań. Co więcej, nie trzeba podczas tych prac wykorzystywać specjalistycznych narzędzi. Na pewno jest to praca prostsza w porównaniu z innymi wariantami (mowa tu w szczególności o betonowej wylewce).
Poziomowanie i montaż podłogi. Podsumowanie
Dla ludzi obeznanych z branżą remontową nie powinno być zaskoczeniem, że podłoga na legarach to rozwiązanie, które cieszy się coraz większą popularnością na przestrzeni ostatnich lat. Da Ci ono stabilne, odporne na zawilgocenie oraz niskie temperatury podłoże (oczywiście, o ile prawidłowo podejdziesz do izolacji).
Co więcej, cała praca nie jest szczególnie skomplikowana. Oczywiście, jeśli nie czujesz się na siłach, możesz skorzystać z pomocy doświadczonych budowlańców. Ekipa wykończeniowa powinna wykonać podłogę na legarach w czasie nie dłuższym niż kilka dni…. podczas gdy Ty będziesz mógł cieszyć się dobrze wykonaną podłogą nawet przez wiele lat.