Jak wysypać kamienie w ogrodzie?

Kiedy mówi się o aranżacji ogrodu przydomowego lub działkowego, zwraca się uwagę przede wszystkim na uprawę roślin ozdobnych, warzywnych lub owocowych. Oprócz tego warto pamiętać również o takich dodatkowych elementach zagospodarowania ogrodu jak na przykład kamienie ozdobne. Jak wysypać kamienie, by uzyskać ciekawy efekt? Przeczytaj nasz tekst — może być on pomocny, jeśli chcesz ozdobić swój ogród. Powodzenia!

Jak wysypać kamienie w ogrodzie

Kamień ozdobny, czyli uniwersalne rozwiązanie

Bez wątpienia dużą zaletą tego typu rozwiązania jest jego uniwersalny charakter. Nic nie stoi na przeszkodzie, by wysypać kamienie:

  • na posesji posiadłości o nowoczesnym, minimalistycznym wyglądzie,
  • w okolicy tradycyjnie wykonanego domku,
  • w przydomowym ogrodzie,
  • na działce rekreacyjnej.

Kamienie w ogrodzie mogą stanowić ozdobę samą w sobie lub być elementem większej, bardziej rozbudowanej kompozycji.

Kamień ogrodowy — jak wysypać kamienie w ogrodzie?

Odpowiedź na pytanie może być tylko jedna: to zależy. Metoda postępowania w tym zakresie powinna zależeć od celu, w jakim chcesz wykorzystać te elementy ozdobne.

Pewne jest jedno; jeśli chcesz wyłożyć ogród kamieniami, istnieje wiele możliwości wykorzystania tego rodzaju budulca.

Kamienie ozdobne jako sposób na wydzielenie strefy w ogrodzie

Duże kamienie ozdobne to świetny sposób na stworzenie obrzeża okalające tereny trawiaste, nasadzenia roślinne czy rabaty kwiatowe.

Takie rozwiązanie przynosi dwie główne korzyści — są one następujące:

  • walory estetyczne: obrzeże wykonane z kamieni wygląda naturalnie, a jednocześnie elegancko; dobrze komponuje się ono z innymi elementami ogrodu,
  • walory użytkowe: kamienie w ogrodzie mogą być traktowane jako granica przestrzegająca nas przed przypadkowym wejściem do strefy, w której rozwijają się rośliny itp. Dzięki temu zmniejszamy ryzyko, że wejście człowieka lub zwierzęcia na teren roślin ogrodowych doprowadzi do zniszczenia uprawy.

Obrzeża okalające uprawę roślinną to nie jedyny możliwy sposób zastosowania kamienia. Możliwe jest również wykorzystanie kamieni ozdobnych w celu stworzenia ścieżki ogrodowej.

W podobny sposób można wykorzystać kamienie w ogrodzie do ozdoby oczka wodnego.

Ogród Zen z przestrzeniami wysypanymi kamieniami

Ogród Zen z przestrzeniami wysypanymi kamieniami

Kamienie w ogrodzie jako sposób na utworzenie ścieżki

Jednym z pomysłów na to, jak wykorzystać kamień polny w ogrodzie, jest stworzenie z niego ścieżki. To rewelacyjne rozwiązanie, zwłaszcza jeśli niekoniecznie podoba Ci się tradycyjna kostka brukowa i marzysz o rustykalnych motywach na terenie swojej posesji. W takiej sytuacji świetnie nadają się niewielkie kawałki kamieni (żwiru).

Aby osiągnąć sukces, warto zastosować żwir, a następnie — równomiernie rozłożyć na nim duże, szerokie płyty kamienne. Jeśli wokół utworzonej w tej sposób ścieżki zasadzisz niewielkie rośliny lub trawę, uzyskasz ciekawą kompozycję.

Ścieżka wykonana ze żwiru oraz kamieni ma także cenne walory funkcjonalne; jej zaletą jest przede wszystkim trwałość oraz dobra odporność na niekorzystne warunki atmosferyczne.

Nie musisz obawiać się, że w czasie silnych opadów deszczu — a te w Polsce występują właściwie o każdej porze roku — ścieżka zamieni się w błotnistą breję.

Jeśli zastanawiasz się nad wykorzystaniem tego rozwiązania w swoim ogrodzie, musisz wiedzieć, że sprawdzi się tu przede wszystkim kamień naturalny. Jako alternatywny budulec możesz wykorzystać granit lub bazalt. Wszystkie z nich zapewnią elegancki wygląd ścieżki.

Ścieżka usypana z drobnych kamieni

Ścieżka usypana z drobnych kamieni

Rabata żwirowa

Ciekawym sposobem na wykorzystanie kamieni ozdobnych jest stworzenie rabaty żwirowej. Rabaty to świetny sposób na ozdobienie uprawy ogrodowej, który zarazem:

  • rozjaśnia zaciemnione przestrzenie w ogrodzie,
  • sprawia, że woda znajdująca się w podłożu (glebie) wolniej odparowuje pod wpływem działania promieni słonecznych.

Last but not least, połączenie kamieni (może być to zarówno jasny żwir, jak i nieco ciemniejsze elementy ozdobne) oraz roślin to naturalnie wyglądająca kompozycja.

Rabata żwirowa może stanowić piękną dekorację dla Twojej uprawy, aczkolwiek jej stworzenie wymaga pewnego wysiłku. Przede wszystkim należy precyzyjnie określić i wydzielić część ogrodu, która będzie stanowić obszar rabaty.

Następnie powinno się zebrać co najmniej kilka centymetrów gleby z wyznaczonego miejsca, a po przekopaniu gruntu usunąć korzenie roślin oraz chwasty. Dopiero wówczas możliwe jest rozmieszczenie kamieni ozdobnych.

Zanim jednak przystąpisz do tego ostatniego działania, warto, byś dodał do gleby niewielką ilość kompostu. Takie działanie przyspieszy rozwój roślin w okolicy.

Kolejną czynnością, jaką powinno się wówczas wykonać, jest rozłożenie agrotkaniny na obszarze, na którym chcemy, by znalazła się rabata żwirowa. Konieczne jest również użycie kołków w celu umocowania tego materiału w podłożu. Agrotkanina to materiał, który skutecznie zapobiega rozwojowi chwastów.

Kosodrzewina w ogrodzie

wyspa z kamieni w ogrodzie

Strefa roślin wyznaczona żwirem

Strefa roślin wyznaczona żwirem

Kamienie ozdobne — o czym należy pamiętać?

Jeśli chodzi o wysypywanie kamieni w ogrodzie, należy zwrócić uwagę na wspomniane już chwasty. Jeśli nie chcesz, by ich nasiona dostały się do podłoża, zadbaj o to, by podłoże pokryła grubsza warstwa kamieni.

Jeszcze większą skutecznością cieszą się różnego rodzaju podkłady — mogą one mieć postać:

  • tkaniny — jeśli wybierzesz ten wariant, pamiętaj, by regularnie wymieniać tkaninę; w przeciwnym razie tkanina może zgnić i stać się siedliskiem dla różnego rodzaju pleśni oraz grzybów. Niestety, wymiana ta może być dość czasochłonnym zadaniem,
  • plastikowej folii — w odróżnieniu od mat/tkanin ryzyko zgnicia plastikowej powłoki nie jest zbyt wysokie. Z drugiej jednak strony materiał ten nie przepuszcza wody. Jeśli zatem w pobliżu rozmieścić plastikową folię w pobliżu krzewów czy kwiatów, upewnij się, że wykonasz w niej niewielkie otwory. Dzięki temu woda dostanie się do podłoża. Niestety, chwasty również.

Rabaty żwirowe w ogrodzie — jakie rośliny można na nich umieścić?

Podczas przygotowywania rabaty żwirowej nie musisz ograniczać się wyłącznie do kamieni ozdobnych. Wręcz przeciwnie: możliwe jest dodanie do niej kwiatów — w szczególności sprawdzą się tu tzw. rośliny zimozielone, czyli takie odmiany, które są odporne na niskie temperatury w okresie jesienno-zimowym.

Do kategorii tej zalicza się m.in. następujące rośliny: bukszpany, klony palmowe, juki oraz niektóre trawy ozdobne.

Generalnie, jeśli chodzi o rabaty żwirowe, zaleca się unikanie roślin, które szybko rosną, są ekspansywne i mają tendencję do dominowania nad innymi okazami w uprawie ogrodowej.

Rabata żwirowa - kora gnejsowa

Rabata żwirowa – kora gnejsowa

Co zrobić z dużymi kamieniami w ogrodzie?

Jak dotąd poświęciliśmy wiele miejsca temu, jak wykorzystać niewielkie kamyki o rozmiarach nie większych niż przepiórcze jajo. Oczywiście, nie zmienia to faktu, że ich odpowiedniki także znajdą swoje zastosowanie w uprawie.

Zasadniczo, mogą one sprawdzić się na dwa sposoby, tzn. jako:

  • skalniaki, czyli kompozycja złożona z przemieszanych ze sobą kamieni ozdobnych, drzewek (zarówno liściastych, jak i iglastych), kwiatów oraz krzewów. Skalniaki (czasem określane także jako ogród skalny) to idealne rozwiązanie, jeśli zależy Ci na tym, by szybko ozdobić dużą, pustą przestrzeń,
  • murek złożony z kamieni o różnym kształcie, wielkości oraz kolorze. W takiej sytuacji warto ozdobić murek z wykorzystaniem kosodrzewiny lub mchu.
Duże kamienie przy elewacji

Duże kamienie przy elewacji

Z czym jeszcze można połączyć kamienie w ogrodzie?

Wiesz już, jak wysypać kamienie w ogrodzie. Warto jednak wiedzieć, że warstwa kamieni to jeszcze nie wszystko — oprócz tego może połączyć ten materiał np. z korą. Ta ostatnia świetnie nadaje się do ściółkowania — dzieje się tak z uwagi na fakt, że kora jest pomocna w zakwaszeniu gleby oraz pomaga zasilić podłoże w cenne składniki mineralne.

Dobrym połączeniem w takiej sytuacji jest kora rozrzucona między roślinami oraz kamienie okalające daną strefę. Można wówczas stworzyć ciekawą wizualnie kompozycję – mix kolorów: brązowego oraz szarego — która jednocześnie ma cenne właściwości funkcjonalne; kora ubogaca uprawiane rośliny, natomiast kamienie chronią przed zadeptaniem kwiatów.

Jednocześnie trzeba mieć na uwadze, że kora ma tendencje do szybkiego gnicia. Jeśli zatem nie chcesz, by rozkładające się kawałki drewna zabrudziły kamienie, musisz wysypać te ostatnie w odległości co najmniej kilku centymetrów.

Jak wysypać kamienie w ogrodzie? Podsumowanie

Posesja to wizytówka gospodarza; pokazuje ona odwiedzającym, czy właściciel domu oraz jego domownicy mają wyczucie stylu i docenią znaczenie estetyki. Jeśli zatem stoisz przed podobnym wyzwaniem, zapewne dobrze zdajesz sobie sprawę z tego, że stoi przed Tobą wiele zadań do wykonania.

Musisz zadbać nie tylko o elewację budynku mieszkalnego oraz zasadzenie i pielęgnację roślin, ale także — co jest również bardzo ważne — kamienie ozdobne.