Jak zabezpieczyć ogrodzenie przed psem lub kotem?
Zazwyczaj ogrodzenie to za mało, aby powstrzymać żądnego przygód kota czy ciekawego świata psa przed ucieczką. Tymczasem takie niekontrolowane wycieczki mogą skończyć się tragicznie, gdy pupil zgubi się, zostanie potrącony przez samochód lub skradziony. Wreszcie straty materialne – zniszczoną siatkę ogrodzeniową trzeba zreperować. Zobacz, jak powstrzymać uszkodzenia mechaniczne i skutecznie zabezpieczyć siatkę ogrodzeniową.
Ogrodzenie ogrodu – pies lub kot może je łatwo sforsować!
Zwierzęta domowe są w stanie zrobić wiele, aby skosztować wolności. Nic dziwnego, że standardowe ogrodzenie ogrodu nie zawsze jest w stanie wytrzymać pod ich naporem. Inna kwestia jest taka, że pies lub kot może próbować pokonać je na różne sposoby, np. robiąc podkop pod siatką ogrodzeniową czy wdrapując się i przeskakując ją.
Wybierając ogrodzenie, zwracajmy zatem uwagę na jakość siatki ogrodzeniowej czy paneli, z których wykonany jest płot. Ważne, aby konstrukcja wytrzymała ciężar zwierzęcia i uniemożliwiała mu wyjście poza teren posesji. Istotna jest także wysokość ogrodzenia. Do tego możesz zastosować dodatkowe zabezpieczenie ogrodu.
Jak skonstruować ogrodzenie?
Jeśli obawiasz się, że Twój czworonożny przyjaciel może uciekać z bezpiecznego terenu, już przy projektowaniu, wybieraniu materiałów na ogrodzenie i budowaniu go uwzględnij dodatkowe zabezpieczenia.
Podmurówka pod ogrodzenie
Zacznij od wykonania podmurówki. To skutecznie powstrzyma uciekiniera – gdy pies lubi kopać, ta murowana przeszkoda powstrzyma go przed przejściem na drugą stronę. Dobrym wyborem okaże się podmurówka z gotowych elementów, którą można wkopać na większą głębokość. To uzasadnione zwłaszcza w przypadku silnego psa, takich jak owczarek niemiecki, husky czy wyżły.
Ogrodzenie panelowe czy zwykła siatka?
Jeśli decydujesz się na siatkę ogrodzeniową, wybierz wzmacnianą, o małych oczkach, która z jednej strony pozwoli obserwować czworonogowi świat, a z drugiej będzie trudna do sforsowania. Siatkę ogrodzeniową można zastosować, budując kojec dla mniejszego psa. Gdy Twój pupil jest duży, najlepszym rozwiązaniem będzie wzmocniona siatka lub panele stawiające opór naciskowi psiego ciała.

Ogrodzenie lamelowe
Jak wysokie ogrodzenie postawić?
Twój pies bardziej niż podkopy lubi podskoki? Niskie ogrodzenie nie będzie dla niego wyzwaniem, lecz może stanowić zagrożenie. Podskakując, pies może zahaczyć obrożą czy sierścią o ostre zakończenie i mocno się poranić.
Płot musi być wystarczająco wysoki – polecana wysokość to 1,5 do 1,8 m. Pamiętaj przy tym, że do budowy ogrodzenia nieprzekraczającego 2,2 metra nie potrzebujesz pozwolenia. Rozważ zatem maksymalną wysokość siatki, gdy Twój pies ucieka, przeskakując przez ogrodzenie. To powinno go skutecznie powstrzymać.

Wysokie ogrodzenie
Czym wykończyć płot?
Wykończenie ogrodzenia za pomocą drutu kolczastego to błąd! Pies może się zranić, gdy będzie próbował przeskoczyć przeszkodę. Znacznie bezpieczniejsze dla niego i równie skuteczne będzie zastosowanie siatki ogrodzeniowej i umieszczenie jej pod kątem 45 stopni. To także powstrzyma koty, które lubią się wspinać.
Elektryczny pastuch
Pies mimo tresury nadal jest nieposłuszny i podejmuje niebezpieczne próby forsowania ogrodzenia? W takiej sytuacji najlepiej zabezpieczyć siatkę ogrodzeniową elektrycznym pastuchem. To prosty system, który współpracuje z psią obrożą. Wysyła impuls ostrzegawczy, gdy zwierzę podejdzie za blisko płotu. A gdy zbagatelizuje ten sygnał, otrzyma kolejny – impuls elektrostatyczny, który na pewno skłoni go do zmiany kierunku, nie robiąc mu przy tym żadnej krzywdy.
A może kojec dla psa?
Jeśli nie jesteś pewien, jak Twój pies zachowa się, biegając swobodnie po ogrodzie, możesz wyznaczyć dla niego własne miejsce. Kojec dla psa powinien znajdować się w cieniu i mieć dach, chroniący przed deszczem i nagrzewaniem. Istotne jest, aby spełniał konkretne wymogi powierzchniowe. Ustawa narzuca minimalny metraż kojca, który zależy głównie od rozmiaru pas i jego potrzeb (minimum 9 m2 dla psów poniżej 50 cm i minimum 15 m2 dla psów powyżej 65 cm). Im więcej miejsca tym lepiej. Pupil oprócz wybiegu dla psa powinien mieć też budę i dostęp do miski ze świeżą wodą.

Pies przy ogrodzeniu
Bezpieczny ogród – zabezpiecz się przed ucieczkami psa
Pies biegający samopas na wolności stwarza zagrożenie dla siebie i innych. Próby pokonania ogrodzenia stwarzają dla niego różne niebezpieczeństwa. Aby skutecznie im zapobiec, warto zaprojektować i wykonać specjalne ogrodzenie o odpowiedniej wysokości. Warto zastosować dodatkowe wzmocnienie, np. stalową linką, która okaże się świetnym sposobem na zatrzymanie psa i będzie stawiała opór naciskowi. Przed opuszczeniem posesji powstrzymają psa również zagięte profile na szczycie siatki ogrodzeniowej i wreszcie elektryczny pastuch.