Jak zabezpieczyć trawy ozdobne na zimę?
Jak zabezpieczyć trawy ozdobne na zimę, by ochronić je przed mrozem? W jaki sposób wiązać trawy ozdobne i jak wygląda zabieg okrywania traw w przydomowych ogrodach? Jeśli masz w swoim ogrodzie trawy ozdobne, to ten artykuł będzie bardzo pomocny. Przekonaj się!
Spis treści
Trawy ozdobne w ogrodzie
Trawy ozdobne to wyjątkowo dekoracyjne rośliny. Chociaż naturalnie występują w ciepłym klimacie, wiele z nich wykazuje dużą odporność na warunki panujące w naszym kraju. Znajdziemy tu gatunki, które świetnie nadają się na rabaty bylinowe, na skalniaki (tu mowa zwłaszcza o gatunkach niskich i kępiastych), a także do obsadzania ścieżek, skarp i oczek wodnych. Ich popularność wzrasta z roku na rok i trudno się temu dziwić. Trawy posadzone w naszym ogrodzie nadają mu nieco egzotycznego charakteru i sprawiają, że odpoczynek w takim miejscu nie ma sobie równych. Wyjątkowy efekt wizualny przynosi wykorzystanie różnych gatunków traw ozdobnych w projektach ogrodów. Doskonale komponują się one z innymi roślinami, a niektóre gatunki można także uprawiać w donicach i pojemnikach. W polskich ogrodach pięknie też prezentują się gatunki płożące, przylegające do ziemi, tworzące rozety lub wyrastające do znacznych wysokości. Trawy ozdobne przyjmują różne barwy, spośród których najczęściej spotykane to zielona, srebrna, brązowa i czerwona.
Jakie gatunki traw uprawiane są w ogrodach w naszym klimacie? Oto kilka najpopularniejszych przykładów:
- Trawa pampasowa (z przepięknymi pióropuszami),
- Kostrzewa popielata (mająca postać “kolczastych” kul),
- Turzyca (zawierająca dekoracyjne, zielone liście z białym paskiem pośrodku),
- Mozga trzcinowata (z liśćmi zawierającymi białe i zielone paski),
- Miskant (z delikatnymi, puszystymi pióropuszami),
- Owsica wiecznie zielona (z drobnymi pióropuszami),
- Rajgas wyniosły (przypominający owies),
- Spartyna grzebieniasta (dorastająca nawet do 180 cm wysokości),
- Wyczyniec łąkowy (z delikatnymi, miękkimi szyszkami),
- Miskant chiński (dorastający nawet do 3 m wysokości),
- Wydmuchrzyca piaskowa (o srernonych liściach).
Tak jak w przypadku innych egzotycznych roślin, wiele gatunków traw trzeba odpowiednio zabezpieczyć na sezon zimowy. Wśród gatunków, które wymagają szczególnego zabezpieczenia, znajdują się między innymi trawy pampasowe, rozplenica japońska, miskanty, imperata cylindryczna, hakonechloa, bambusy, tatarak trawiasty, a także proso rózgowate i ostnica. Kilka gatunków traw ozdobnych wymaga dodatkowej ochrony. Rozplenicy Rubrum na przykład nie wystarczy okrycie. To trawa ozdobna, którą należy na zimę przenieść do chłodnego pomieszczenia. W pierwszym roku po posadzeniu wszystkie sadzonki traw warto okryć na zimę, ponieważ mają one jeszcze nie do końca rozwinięty system korzeniowy. Zabezpieczamy więc przede wszystkim ich korzenie, okrywając je grubą warstwą suchych liści lub kory.
Wiązanie traw na zimę
Wiązanie traw na zimę to naturalna, a jednocześnie bardzo skuteczna metoda pozwalająca zabezpieczyć trawy ozdobne przed nadmiernym przenikaniem wody w bryłę korzeniową oraz przed mrozem. Dostępne w sklepach materiały takie jak agrowłóknina, specjalne kaptury ochronne oraz kora sosnowa znacznie ułatwiają osłonięcie traw. Co więcej, sam zabieg jest łatwy i nie zabiera dużo czasu. Warto przy tym obserwować zmiany pogody, by w odpowiednim terminie zabezpieczyć trawy ozdobne. Dzięki temu będziemy mogli się cieszyć na wiosnę niezwykłymi, egzotycznymi roślinami w swoim ogrodzie. Zaplatanie źdźbeł traw w pęk pozwala dodatkowo usprawnić wszelkie prace porządkowe, jakie wykonujemy na wiosnę. Wystarczy ściąć gotowy chochoł i oczyścić rabatę.
Kiedy należy przeprowadzić wiązanie traw ozdobnych na zimę? Najlepszy czas na taki zabieg to listopad. Trawy zaczynają wówczas przekwitać i gubić źdźbła, a ich liście i pędy usychają. Trawy ozdobne na zimę zawiązujemy po to, by silny wiatr nie rozniósł ich liści po ogrodzie, ale też w celu ochrony bryły korzeniowej przed przemarzaniem. Zawiązane trawy chronią przed dostępem wilgoci i mrozu, co ma szczególne znaczenie w przypadku świeżo posadzonych roślin. Wiązanie traw najlepiej przeprowadzić w suchy, słoneczny dzień, kiedy pędy traw pozostają suche. W ten sposób zapobiegniemy gniciu roślin, a jednocześnie zwiększaniu ich objętości, co może się skończyć niedostatecznym trzymaniem sznurka, gdy już wyschną.
Zaplatanie traw ozdobnych przed nastaniem zimy
Trawy ozdobne na zimę wiążemy w trzech miejscach w taki sposób, by uformować je w prawidłowy kształt snopka. Dzięki temu podczas mroźnych i wietrznych dni ich liście nie będą opadać i rozsypywać się po całym ogrodzie (z taką sytuacją mamy do czynienia na przykład w przypadku miskanta olbrzymiego). Wiązania wykonujemy przy pomocy sznurka jutowego pakowego, który jest odporny na działanie czynników atmosferycznych, a przy tym dobrze trzyma związane pęki. Sznurek jutowy można zastąpić innym mocnym sznurkiem, jednak powinien on dobrze trzymać trawy. Rośliny należy opleść co najmniej dwukrotnie. Co ważne, jesienią nie należy ścinać uschniętych liści. Liście traw stanowią dodatkowe zabezpieczenie i ochronę przed nadchodzącym mrozem. Związane w snopki trawy ozdobne na zimę stanowią piękną ozdobę każdej rabaty, a jeśli dodatkowo zostaną przyprószone śniegiem, stworzą w naszym ogrodzie baśniowy klimat.
Jak zabezpieczyć trawy ozdobne na zimę w inny sposób? Jeśli mróz utrzymuje się ponad trzy dni, oznacza to, że należy zabrać się za zabezpieczenie korzeni naszych traw. To ważna informacja, ponieważ jeśli zbyt szybko okryjemy rośliny, nie wejdą one w stan zimowego odpoczynku. Co jeszcze warto wiedzieć, jeśli czeka nas okrywanie traw ozdobnych na zimę?
- Nie należy zabezpieczać korzeni zbyt wcześnie, ponieważ grozi to zaparzeniem się i gniciem pędów.
- Trawę ozdobną zabezpieczamy korą lub warstwą suchego torfu i usypujemy z nich kopczyki chroniące nasadę rośliny.
- W przypadku traw ozdobnych zimozielonych (jak kostrzewa Gautiera, kortaderia grzywiasta czy turzyca japońska) należy zastosować dodatkowe zabezpieczenie, które polega na zastosowaniu gałązek iglaków lub białej agrowłókniny.
- Związujemy niezbyt mocno pędy trawy, a następnie nakładamy na nie agrowłókninę, którą również związujemy – w taki sposób, by nie dostał się od góry śnieg.
- Trawy ozdobne na zimę możemy też zabezpieczyć matą słomianą, którą rozmieszcza się wokół traw i lekko przywiązuje.
- Chcąc zabezpieczyć trawy ozdobne na zimę, nie używamy reklamówek, worków ani folii.
Zaplatanie traw ozdobnych – kilka dodatkowych informacji
W sezonie zimowym roślinom szkodzą nie tylko niskie temperatury, ale również wilgoć (dlatego też podkreślaliśmy, że zabezpieczanie roślin na zimę należy przeprowadzić wtedy, gdy jest sucho). Jeśli chcemy dodatkowo zabezpieczyć trawy ozdobne przed opadami śniegu, a co za tym idzie, przed wilgocią, warto po związaniu roślin wykonać nad nimi daszek, na przykład z pleksi. Zabezpieczoną przed opadami atmosferycznymi trawę należy co jakiś czas podlać, szczególnie wtedy, gdy zimą rzadko występują przymrozki. Co ciekawe, wcześniej zabezpieczało się w ogrodzie wszystkie rośliny, jednak obecnie ze względu na ocieplenie klimatu nie jest to konieczne.
Jak zabezpieczyć trawy ozdobne na zimę? O ile młode sadzonki możemy związać na zimę w chochoły (to znaczy zebrać kępę, związać ją sznurkiem i okryć białą agrowłókniną lub nałożyć kaptury ochronne z agrowłókniny), o tyle starsze, większe, bardziej rozłożyste okazy, warto związać w snopki i zapleść ich suche liście w dekoracyjne warkocze. Proces zaplatania nie jest trudny. Związujemy w pęk środkową część kępy, a pozostałe liście dzielimy na trzy części. Zaczynamy z jednej strony zaplatanie warkocza w taki sposób, by opleść roślinę dookoła, dodając pojedyncze, poboczne źdźbła. Jeśli mamy do czynienia z bardzo rozłożystą kępą trawy, możemy upleść warkocz naokoło z wszystkich źdźbeł lub stworzyć rodzaj dobieranego warkocza w kształcie ślimaka, w którym również wykorzystamy wszystkie liście traw.
Czy wszystkie trawy ozdobne należy zabezpieczać w ten sam sposób? Popularna trawa ozdobna imperata Red Baron nie wymaga okrycia, jednak musi być zachowany jeden warunek: powinna ona rosnąć w przepuszczalnej glebie, w której nie zbiera się woda. Turzyc z kolei (które w rzeczywistości należą do zimozielonych lub częściowo zimozielonych bylin) nie należy związywać na zimę, jednak warto je okryć gałązkami, zwłaszcza w przypadku bezśnieżnej zimy. Istnieją też gatunki traw ozdobnych, które nie wymagają zabezpieczenia na zimę, a należą do nich między innymi:
- Hakonechloa,
- Śmiałki,
- Trzcinniki,
- Seslerie,
- Molinie (ich wysokie odmiany warto jednak wiązać na zimę),
- Proso,
- Spartyna grzebieniasta,
- Wydmuchrzyca piaskowa,
- Kostrzewa popielata.
Okrywanie traw ozdobnych na zimę
Gdy temperatura spadnie kilka stopni poniżej zera i utrzymuje się przez trzy dni, należy zabezpieczyć trawy ozdobne na zimę poprzez okrycie ich bryły korzeniowej. Najlepszym rozwiązaniem jest otulenie rośliny białą agrowłókniną do wysokości co najmniej 30 cm. Warto podkreślić, że aby zabezpieczyć trawy ozdobne na zimę, stosujemy białą agrowłókninę – czarna przyciąga promienie słoneczne, przez co roślina się nagrzewa i zbyt wcześnie rozpoczyna okres wegetacyjny. Taka sytuacja może się okazać dużym zagrożeniem dla naszych roślin, zwłaszcza jeśli będzie miała miejsce na przykład w lutym. Agrowłókninę możemy zastąpić gałązkami iglaków albo słomą. Bryłę korzeniową traw ozdobnych możemy również okryć suchymi liśćmi lub warstwą kory. Wówczas usypujemy nasz kopczyk na wysokość co najmniej 10 cm.
Kiedy zdjąć okrycie z traw ozdobnych po okresie zimowym? Dokładny termin jest tu trudny do określenia, jednak uznaje się, że optymalny czas to przełom marca i kwietnia, kiedy to dzień staje się coraz dłuższy, słońce mocniej grzeje i jest coraz cieplej, zarówno w ciągu dnia, jak i w nocy. Co ważne, wykonane jesienią okrywy należy usuwać stopniowo. Najpierw pozbywamy się więc grubszych osłon: zdejmujemy agrowłókninę, worki jutowe czy też maty. Następnie rozgarniamy usypane wcześniej kopczyki z torfu i kory. Gdy widzimy, że jest już ciepło i ujemne temperatury nie zagrożą naszym roślinom, rozwiązujemy zaplecione trawy. W tym miejscu trzeba dodać jeszcze kilka słów na temat wiosennego przycinania traw ozdobnych:
- Trawy ozdobne przycinamy, wyczesujemy i odkrywamy na wiosnę stopniowo. Do pierwszych zabiegów pielęgnacyjnych przystępujemy w czasie, gdy nie ma już zagrożenia przymrozkami, ponieważ są to rośliny wyjątkowo wrażliwe na chłód i po przemarznięciu mogą obumrzeć.
- Termin cięcia traw zależy od gatunków. W kwietniu przycinamy bardziej odporne odmiany, a następnie przechodzimy do wrażliwych traw, takich jak rozplenica japońska.
- Istnieją gatunki traw, których nie należy przycinać. Należą do nich: kostrzewa sina, kostrzewa niedźwiedzia i turzyce. Po zimie wystarczy wyczesać dokładnie ich suche pędy.