Jak zaoszczędzić na remoncie? Praktyczne wskazówki

Okresowe remonty mieszkania są nie do uniknięcia. Niezależnie, czy przymierzasz się do remontu kuchni, łazienki czy salonu, mamy dla Ciebie garść praktycznych porad, jak zrobić to tanim kosztem. Czy warto kupować w sieci? Kiedy opłaca się zatrudnić fachowca? Czy zakup nowych mebli zawsze ma sens? Oto nasze sposoby na tani remont mieszkania.

Jak zaoszczędzić na remoncie

Jak zaoszczędzić na remoncie mieszkania? 7 przydatnych tipów

1. Kup materiały wykończeniowe poprzez ekipę remontową

Jeśli remont mieszkania przeprowadza profesjonalna ekipa remontowa, możesz kupić materiały budowlane za jej pośrednictwem i tym samym zaoszczędzić pieniądze. Wielu fachowców może liczyć na zakup w hurtowniach po korzystniejszych cenach niż w markecie budowlanym. Rozliczamy się z nimi na podstawie paragonu, a niewykorzystane materiały powinny zostać zwrócone.

2. Przy remoncie postaw na zakupy online

Możemy zaoszczędzić na remoncie, decydując się na zakup materiałów budowlanych przez Internet. Na ogół sklepy online mają niższe ceny, ponieważ koszty związane z ich działalnością również są mniejsze – odchodzą wydatki na wynajem lokalu, pensje sprzedawców itp. W Internecie można też wyfiltrować interesujące nas produkty pod kątem ceny i znaleźć najbardziej atrakcyjną ofertę. Remont zaplanowany z dużym wyprzedzeniem pozostawia nam dużo czasu na porównywanie cen.

Niektórzy sprzedający prowadzą równolegle sklepy stacjonarne i sieciowe. W takim przypadku warto się pokusić o obejrzenie na miejscu materiałów wykończeniowych znalezionych w sklepach internetowych, a następnie ich zakup po niższych cenach w sieci.

Pułapką bywają różne dodatkowe koszty – czasami cena dostawy produktów kupionych w Internecie jest na tyle wysoka, że zamiast oszczędności powoduje jeszcze większy wydatek. Jeśli nie spieszymy się zbytnio, to warto regularnie sprawdzać ofertę pod kątem pojawienia się jakichś rabatów – wiele sklepów okresowo oferuje np. dni darmowej dostawy lub atrakcyjne zniżki na różne towary.

Jeżeli do remontu konieczne są różne produkty, warto sprawdzić, czy nie da się zaoszczędzić na dostawie, kupując wszystko lub przynajmniej większość od tego samego sprzedawcy. Czasami daje to również możliwość uzyskania rabatów.

3. Uważaj na ukryte koszty materiałów budowlanych i prac remontowych

Wspomnieliśmy już, że kupując materiały wykończeniowe należy uważnie sprawdzić koszty transportu, ale nie jest to jedyna kwestia, na którą warto zwrócić uwagę. Upewnijmy się, czy zakupione produkty można będzie w razie czego zwrócić, czy jest to dodatkowo płatne i ile mamy na to czasu.

Jeśli w trakcie remontu korzystasz z pomocy fachowców, pamiętaj, by dokładnie się z nimi dogadać w kwestii tego, jak wyceniają swoją pracę. Czy mają stawkę za godzinę czy za jakąś część wykonanej pracy, np. ułożenie metra kwadratowego płytek? Czy ponosisz jakieś koszty poprawek, gdy ekipie remontowej zdarzy się popełnić błąd podczas prac? W dobrym rozplanowaniu wydatków pomocne będzie też wykonanie kosztorysu przed rozpoczęciem remontu.

4. Korzystaj z produktów lokalnych firm

Na to, ile kosztuje remont mieszkania, wpływ mają w dużej mierze ceny materiałów, które wykorzystamy. To nie tylko farby do ścian czy produkty na wykończenie podłóg, ale też meble, sprzęty AGD, oświetlenie czy dekoracje.

Czasami da się na tym zaoszczędzić, kupując od małych, lokalnych sprzedawców, choć oczywiście wygodniej udać się do dużego, sieciowego sklepu, w którym z pewnością dostaniemy wszystko, co potrzebne i będziemy mieli większy wybór produktów. Małe przedsiębiorstwa zatrudniające kilkanaście osób często oferują niższą cenę różnych materiałów, bo i koszty działalności, które ponoszą, są znacznie mniejsze.

5. Zdecyduj się na samodzielne wykonanie remontu mieszkania

Dobry fachowiec może naprawdę słono kosztować, ale jeśli znasz się na wykonywaniu prac remontowych, to możesz naprawdę sporo zaoszczędzić. Co więcej, remont domu wykonany samodzielnie od A do Z daje naprawdę ogromną satysfakcję.

Nawet jeśli nie znamy się na wszystkim, to może uda nam się wykonać samemu przynajmniej część prac, np. malowanie ścian czy układanie płytek. Zawsze jest to jakaś oszczędność. Zresztą, powiedzmy sobie szczerze, mało kto byłby w stanie przeprowadzić w pojedynkę remont generalny domu.

Malowanie metalowej futryny

Samodzielne malowanie mieszkania

6. Zatrudnij dobrą ekipę remontową

Jeżeli nie masz pojęcia o remoncie mieszkania, nie zabieraj się za niego samodzielnie. Lepiej zainwestować w profesjonalną ekipę niż potem stawić czoło konieczności kosztownych poprawek. Nie warto oszczędzać na fachowcach, bo mało doświadczone osoby lub, krótko mówiąc, oszuści, są w stanie narobić nam jeszcze więcej kosztów z powodu popełnionych przez nich błędów.

Warto przeglądać opinie w Internecie lub zasięgnąć porady znajomych i zatrudnić kogoś z polecenia. Remont mieszkania planujmy z wyprzedzeniem, bo dobry fachowiec z pewnością będzie miał dużo klientów i czas oczekiwania na skorzystanie z jego usług może się mocno wydłużyć.

Ile kosztuje remont kuchni

7. Obniż koszt remontu mieszkania, kupując jak najmniej

Za wysokie koszty remontu często odpowiada zakup dużej ilości nowego wyposażenia, ale zastanów się, czy tak naprawdę jest Ci ono potrzebne. Czy do łazienki faktycznie musisz mieć nową kabinę prysznicową czy może wystarczy uszczelnienie obecnej?

Stare meble często można odnowić tanim kosztem i tym samym tchnąć w nie zupełnie nowe życie. A może nawet zdecydujesz się na urządzenie domu w stylu retro lub vintage? Wówczas meble po babci będą jak najbardziej pożądane.

Jak zaoszczędzić na remoncie mieszkania? Podsumowanie

Istnieje kilka dobrych sposobów, jak zaoszczędzić na remoncie. Materiały warto kupować poprzez ekipę mającą dokonać prac remontowych lub przez Internet, zwracając uwagę na wszystkie dodatkowe koszty. Produkty zakupione u mniejszych, lokalnych firm często są tańsze od tych ze znanego sklepu budowlanego.

W miarę możliwości można spróbować wyremontować dane pomieszczenie samemu, a jeśli decydujemy się zatrudnić fachowców, to tylko z polecenia. Pamiętajmy, że gustownie urządzone mieszkanie nie zawsze wymaga zakupu nowych mebli czy sprzętów.

Nigdy nie należy wybierać słabych jakościowo materiałów czy różnych elementów wyposażenia, kierując się wyłącznie ich niską ceną. Taki pozornie tani remont mieszkania może nas potem słono kosztować, jeśli okaże się, że konieczne są drogie poprawki lub zakup nowych sprzętów.