Jak zaprojektować ogród? ogólne wskazówki

Jak zaprojektować ogród, który będzie nie tylko piękny, ale również praktyczny? Jak go zagospodarować, by uzyskać właściwe proporcje? Jeśli zastanawiasz się, od czego zacząć samodzielne zaprojektowanie ogrodu przydomowego, to świetnie! Ten artykuł to doskonały pierwszy krok. Sprawdź!

Jak zaprojektować ogród

Jak samemu zaprojektować ogród?

Projekt ogrodu możemy zlecić profesjonalnej firmie, jednak jeśli chcemy sami podjąć się tego wyzwania, to czeka nas przede wszystkim podjęcie wielu decyzji. Na początek wybieramy ideę przewodnią, która będzie przyświecać całemu projektowi. Bez względu na to, czy zdecydujemy się na ogród japoński, rustykalny, angielski, czy też nowoczesny, warto tak rozplanować wszystkie elementy aranżacji ogrodu (rośliny, ścieżki, budowle, meble ogrodowe), by tworzyły spójną i harmonijną całość. Co więcej, bierzemy tu również pod uwagę położenie domu i domków narzędziowych. Najczęściej mamy do czynienia z sytuacją, gdy ogród znajduje się z dwóch stron budynku i wówczas przed domem zaprojektujemy ogród, który będzie pełnił funkcję reprezentacyjną, natomiast z tyłu domu stworzymy projekt ogrodu służącego do odpoczynku lub też uprawy warzyw i ziół.

Jak zaprojektować mały ogród przed domem? Donice z kwiatami lub zielonymi roślinami, niewielkie zadaszenia, trawnik i ścieżka stworzą kompozycję, która doskonale sprawdzi się zarówno przed domem w mieście lub pod miastem, jak i przed willą. Jeśli jednak zarówno nasz dom, jak i otoczenie, tworzą wiejski klimat, to dobrym pomysłem będzie wykorzystanie tego faktu do stworzenia ogrodu w stylu rustykalnym, który będzie zachwycał bujnością i bogactwem roślinności i który można z powodzeniem ogrodzić żywopłotem.

Jak zaprojektować ogród marzeń? Oto kilka przydatnych wskazówek:

  • Projekt ogrodu najlepiej rozpocząć jesienią, gdy teren nie jest zaśnieżony i widoczne są wszelkie właściwości terenu.
  • Przy projektowaniu ogrodu nieodzowny będzie plan działki z naniesionymi obrysami wszelkich znajdujących się na nim obiektów.
  • Na projekcie zaznaczamy kierunki świata, ukształtowanie terenu, instalacje wodociągową, gazową i kanalizacyjną oraz duże, stałe obiekty sąsiadujące z działką, które mogą wpłynąć na jej wygląd (niektóre elementy warto zamaskować, a niektóre wyeksponować) lub zacienienie (będziemy mieć wskazówkę, gdzie posadzić rośliny cieniolubne).

Jak zaprojektować ogród krok po kroku?

Zanim przedstawimy, jak samodzielnie zaprojektować ogród krok po kroku, warto wspomnieć kilka słów na temat gleby, jaką powinniśmy przygotować, planując założenie ogrodu. Większość gatunków roślin preferuje glebę o odczynie kwaśnym pH 6-7, warto więc sprawdzić odczyn gleby i ewentualnie go zmodyfikować. Jeśli podłoże jest zbyt kwaśne, należy dodać do niego dolomitu lub kredy (tzw. wapnowanie), natomiast do zbyt zasadowego podłoża dosypuje się kwaśny torf. W przypadku, gdy w miejscu, gdzie ma powstać nasz ogród, mamy nieurodzajną glebę, warto położyć na niej warstwę żyznej ziemi o grubości co najmniej 5 cm i wymieszać z podłożem. W małym ogrodzie ziemię nanosimy na całą powierzchnię trawnika i miejsc, gdzie powstaną rabaty, natomiast w dużym ogrodzie wystarczy wzbogacić wybrane miejsca, w których będą rosły rośliny i w których zasiejemy trawę.

Jakie są poszczególne etapy projektowania ogrodu? Jeśli już wybierzemy styl, w jakim ma powstać nasz ogród, warto przeprowadzić następujące kroki:

  • Obsiewamy niezagospodarowaną powierzchnię trawą i pielęgnujemy jak trawnik. Dzięki temu gleba nie będzie zachwaszczona, a nasz ogród będzie już prezentował walory estetyczne.
  • Nawet jeśli nie wybraliśmy jeszcze roślin do ogrodu, przekopujemy zaprojektowane rabaty i dbamy o to, by nie zostały zachwaszczone.
  • W miejscach, gdzie staną elementy małej architektury ogrodowej, wysypujemy warstwę tłucznia lub żwiru.
  • Dzikie rośliny karczujemy, a krzewy, które pozostaną w ogrodzie, pozostawiamy do przycięcia.
  • Wartościowe byliny, które rosły już w naszym ogrodzie, wykopujemy i gromadzimy tymczasowo w jednym miejscu.
  • Przygotowujemy plan ogrodu pod kątem stref funkcjonalnych. Wśród głównych stref znajdą się: strefa reprezentacyjna (ogródek przydomowy), strefa wypoczynkowa (a w niej altana, plac zabaw, ławeczka ze stolikiem), strefa użytkowa (w której może znaleźć się zielnik lub warzywnik) oraz gospodarcza (na przykład z kompostownikiem i drewutnią). Na tym etapie projektujemy układ ogrodu, w którym poszczególne strefy będą od siebie oddzielone żywopłotem, trejażem lub pergolą.
  • Projektujemy ścieżki ogrodowe, schody, murki oporowe i kraty. Podejmujemy decyzję, gdzie będzie się znajdował zbiornik wodny (jeśli to możliwe, warto pokusić się o stworzenie oczka wodnego, ale pięknie będą się prezentować również kaskada czy strumień).
Projektowanie ogrodu na własna rękę

Kolorowe rabaty przy domu – warto je rozważyć projektując nowoczesny ogród

Jak zaprojektować ogród przydomowy i jak wybrać do niego rośliny?

Wybór roślin będzie prawdopodobnie najprzyjemniejszą częścią samodzielnego zaprojektowania ogrodu. Nawet jeśli mamy niewielki ogród, z pewnością uda nam się go zagospodarować w taki sposób, by stworzyć kompozycję, która będzie przyciągać wzrok, a przy tym, by uprawa roślin nie była zbyt wymagająca. Jakie wskazówki dotyczące roślin warto wziąć pod uwagę przy projekcie ogrodu?

  • Drzewa i krzewy w dużym ogrodzie można posadzić w luźnych grupach.
  • W “niewymiarowym” ogrodzie trzeba zająć się proporcjami poszczególnych elementów. Na przykład wąski i długi ogród skrócimy wizualnie poprzez “przecięcie” go pergolą, żywopłotem lub kratą z roślinami pnącymi.
  • Na niewielkiej przestrzeni wybór roślin będzie miał szczególne znaczenie, dlatego warto sięgnąć tu po wielopiętrowy układ: z tyłu sadzimy drzewa, następnie wysokie krzewy, byliny i na koniec rośliny płożące.
  • W projektowaniu ogrodów zawsze staramy się, by zachować stare, zdrowe drzewa. Nawet jeśli posadzimy nowe drzewka w ich miejsce, to będziemy bardzo długo czekać na moment, w którym dadzą nam przyjemny cień.
  • Podczas sadzenia roślin musimy wziąć pod uwagę fakt, jakie wymiary osiągają one po latach. Zarówno ich system korzeniowy, jak i część nadziemna będą potrzebować dodatkowej przestrzeni. Co więcej, jeśli wybrane rośliny posadzimy zbyt blisko siebie, będą musiały konkurować o substancje odżywcze zawarte w glebie i o światło, co sprawi, że nie będą osiągać optymalnych wielkości i kształtów.

Planując urządzenie ogrodu, warto postarać się o to, by wyglądał on pięknie przez cały rok. Najprościej uzyskać taki efekt, wybierając kwiaty, które będą kwitnąć wiosną i latem oraz krzewy i drzewa iglaste, które będą nas zachwycać swoją bujną zielenią jesienią i zimą. Niektóre rośliny będą cieszyć nasze oczy zielonymi liśćmi i kwiatami również zimą, a są to kalina, oczar i ciemiernik. Wczesną wiosną najlepiej udekorują nasz ogród przebiśniegi, narcyzy i krokusy.

Podczas projektowania ogrodów nie można zapominać o jednej bardzo ważnej sprawie. Jeśli nie mamy czasu na pielęgnowanie roślin lub też po prostu nie mamy na to chęci, to nadal nic nie stoi na przeszkodzie, by zagospodarować ogród tak, by cieszył nasze oczy. Wystarczy wybrać gatunki roślin ozdobnych, które są nie tylko łatwe w uprawie, ale też odporne na niesprzyjające warunki, takie jak nadmiar słońca lub cienia, czy też skrajne temperatury. Najlepiej sprawdzą się tu rośliny zimozielone, które nie wymagają skomplikowanej pielęgnacji i nie zaśmiecają ogrodu liśćmi, a przy tym wyglądają pięknie przez cały rok. Niewymagające rośliny do ogrodu to również długowieczne byliny, takie jak liliowce, bodziszki, łubin trwały, bergenia sercowata czy krwawnik pospolity. Niezastąpione są również “bezobsługowe” iglaki: jałowce, cyprysiki i tuje. Jeśli obawiamy się pracy, jaką trzeba wykonać przy regularnej pielęgnacji trawnika, to warto wiedzieć, że z powodzeniem zastąpią go posadzone w skupiskach rośliny zadarniające, a także żwirowe rabaty.