Jak zbudować domek na drzewie? Czy trzeba pozwolenia? Ile kosztuje?

Domek na drzewie to bez wątpienia marzenie każdego dziecka. Wzniesiony wysoko, w koronach drzew, zapewnia najmłodszym miejsce, w którym mogą stworzyć swoją własną, tajemniczą przestrzeń. Odpowiednio zaaranżowany domek na drzewie to idealne miejsce do spędzania wolnego czasu w towarzystwie przyjaciół, a także do zaznania odrobiny prywatności. Jeżeli planujesz budowę domku na drzewie, z pewnością nurtuje Cię szereg pytań. Jak przystąpić do budowy domku na drzewie, aby ten był bezpieczny dla dzieci? Jakich formalności wymaga budowa domku na drzewie i jakie koszty pochłania?

Jak zbudować domek na drzewie?

Chcesz spełnić marzenie dzieci? Domek na drzewie to doskonały pomysł!

Każde dziecko potrzebuje własnej przestrzeni, w której może się rozwijać. Prywatna przestrzeń sprzyja swobodnemu wypoczynkowi i pomaga rozwijać pasje dzieci. W takim miejscu dziecko może spotykać się z przyjaciółmi, zaznać chwili wytchnienia, czy po prostu doskonale się bawić, spędzając równocześnie czas na łonie natury.

Domki na drzewie są szczególnie popularne w Stanach Zjednoczonych. Występują w niemal każdym ogrodzie, zapewniając dzieciom doskonałą zabawę. Jeżeli chcesz, by i Twoje dzieci mogły się cieszyć urokliwym domkiem otoczonym przez rozłożyste konary, możesz tego z łatwością dokonać, stosując się do naszych instrukcji.

Chcesz spełnić marzenie swojego dziecka i planujesz stworzyć urokliwy domek na drzewie? W takim razie będziesz musiał się odpowiednio do tego przygotować. Dowiedz się, jak zbudować domek na drzewie.

Budowa domku na drzewie — od czego zacząć?

Domki na drzewie należą do typu konstrukcji, które nie wymagają spełnienia dodatkowych formalności, związanych z uzyskaniem pozwolenia na budowę. W świetle obecnie obowiązujących przepisów prawa, pozwolenie nie jest wymagane, gdy planowana budowa spełnia określone kryteria:

  • powierzchnia domu na drzewie po obrysie nie przekracza: 70 mkw.
  • wysokość domu na drzewie nie przekracza 4 m w przypadku płaskiego dachu i 5 m w przypadku dachu spadzistego,
  • domek na drzewie nie wykracza poza granice działki inwestora.

Należy przy tym podkreślić, że nawet niewielkie odstępstwo od któregokolwiek z ww. kryteriów skutkować będzie koniecznością przystąpienia do procedury uzyskania stosownego pozwolenia.

Dodatkowo pozwolenie na budowę, również domków na drzewie będzie wymagane szczególnie wówczas, gdy ten znajdować się będzie na terenie szczególnie chronionym, w tym należącym do obszaru Natura 2000 lub obszaru objętego ochroną konserwatorską.

Budowa domku na drzewie spełniającego ww. kryteria spełnia przesłanki do zastosowania uproszczonej procedury. Przed rozpoczęciem budowy wystarczy złożyć w odpowiednim urzędzie zgłoszenie budowy. Na podstawie złożonego zgłoszenia, urząd może w ciągu 30 dni zgłosić sprzeciw dla planowanej budowy. Brak reakcji urzędu to tzw. milcząca zgoda, uprawniająca inwestora do rozpoczęcia budowy.

Mały domek na drzewie

Domki na drzewie należą do typu konstrukcji, które nie wymagają spełnienia dodatkowych formalności

Wybierz idealny projekt domku na drzewie

Choć budowa domku na drzewie nie jest tak złożonym przedsięwzięciem, jak budowa domu jednorodzinnego, to również wymaga odpowiedniego projektu. Dobrze wykonany projekt stanowić będzie swego rodzaju instrukcję, na podstawie której możliwe będzie wzniesienie bezpiecznego i w pełni stabilnego domku na drzewie, który dodatkowo wyróżniać się będzie wysokim poziomem estetyki.

Wybierając odpowiedni projekt domku, warto w pierwszej kolejności przeanalizować możliwości. W zależności od tego ile drzew znajduje się na działce, zastosowanie będą miały inne projekty. Poniżej przedstawiamy ciekawe inspiracje.

Zobacz: Jak zrobić ogrodzenie panelowe krok po kroku?

Urokliwy domek między drzewami

Jeżeli Twoją działkę porastają liczne drzewa, możesz zdecydować się na budowę domu, który opiera się na kilku drzewach. W zależności od typu projektu domek może być wzniesiony na prostokątnym przekroju lub trójkątnym.

Wybierając ten model, należy wziąć pod uwagę fakt, że sama budowa może być znacząco utrudniona i tym samym może wymagać pomocy specjalistów.

Domek przybity do drzewa

Choć tego typu konstrukcja wyróżnia się stosunkowo wysoką stabilnością, to może wzbudzać sprzeciw organizacji ekologicznych. Uszkodzenie zdrowych drzew może znacząco je osłabić.

Jeżeli jednak w Twoim ogrodzie znajdują się wystarczająco mocne drzewa, możesz zdecydować się na tego typu konstrukcję. Mocno przybity do pnia drzewa domek zapewnia wysoki poziom bezpieczeństwa. Aby ułatwić dostęp do domku, można zamontować schody samonośne lub drabinkę przymocowaną do pnia.

Domek na drzewie ze wspornikami

Domek na drzewie ze wspornikami

Domek na wspornikach

Drewniana konstrukcja nie jest bezpośrednio przymocowana do drzewa, ale jest przymocowana do platformy wspartej na stabilnych wspornikach. To doskonałe rozwiązanie dla tych osób, którym zależy na budowie domu na drzewie, jednak na ich działce brakuje solidnych drzew, które mogłyby utrzymać konstrukcję.

Główną zaletą tego typu rozwiązania jest stabilna konstrukcja i brak ingerencji w strukturę drzewa. Dodatkowo domek na wspornikach może być budowany według dowolnego projektu, a dla uzyskania wyjątkowego efektu domku możesz oprzeć nawet na jednym drzewie. Należy przy tym pamiętać o odpowiednim dopasowaniu wsporników do ciężaru konstrukcji. Solidniejsze wsporniki należy wybrać w przypadku dużych i ciężkich domków, z których korzystać będą również osoby dorosłe. Bo przecież również dorośli mogą się doskonale bawić w domku na drzewie.

Domek rozpięty między drzewami

To rodzaj domku, który zawieszony jest pomiędzy dwoma (lub więcej) drzewami, za pomocą lin, łańcuchów lub dowolnych innych materiałów zapewniających stabilizację.

Pływająca platforma sprawia, że ten nabiera wyjątkowej lekkości i zdaje się unosić w powietrzu. Warto jednak pamiętać, że tego typu konstrukcja, dla zwiększenia bezpieczeństwa, wymaga zastosowania dodatkowych wsporników, które utrzymają domek, w przypadku intensywnych wiatrów.

Budowa domku na drzewie krok po kroku

Masz już wybrany idealny projekt i zastanawiasz się, jak zbudować domek na drzewie? Postępując zgodnie z poniższymi instrukcjami uda Ci się zbudować idealny domek na drzewie krok po kroku.

Przygotuj niezbędne narzędzia

Podstawowym krokiem dla powodzenia budowy domków na drzewie jest odpowiednie przygotowanie. Jeszcze przed rozpoczęciem budowy należy zgromadzić niezbędne narzędzia. Co ważne, wykorzystywane narzędzia będą takie same, niezależnie od tego, na jaki projekt się zdecydujesz.

Aby sprawnie przeprowadzić budowę domku, przygotuj:

  • piłę ręczną lub elektryczną,
  • wiertarkę,
  • wkrętarkę,
  • młotek,
  • poziomicę,
  • miarkę,
  • sztywną drabinę,
  • niezbędną odzież ochronną, w tym rękawice robocze i okulary ochronne.
Dziecko wkręca wkręty

Pomoc przy drobnych pracach może być niezwykłą frajdą dla dziecka

Kup niezbędne materiały

Oczywiście same narzędzia to nie wszystko. Jeżeli chcesz zbudować domek na drzewie, musisz przygotować niezbędne materiały. Te mogą się różnić, w zależności od tego, na jaki domek na drzewie się zdecydujesz. Jednak w zdecydowanej większości przypadków będziesz potrzebować:

  • desek na podłogę, ściany i dach, najlepiej z gatunków solidnych i twardych, takich jak sosna czy świerk,
  • śrub i wkrętów do drewna,
  • kątowników metalowych,
  • odpowiedniego pokrycia dachowego (w zależności od preferencji i założeń projektu może to być papa, blacha lub gont),
  • szkła lub plexi na okna,
  • drewno na schody lub gotowe schodki/drabinkę,
  • farby i impregnatu.

Wybierając materiały na domek na drzewie, nie należy oszczędzać na cenie. Domek dla dzieci powinien zapewniać maksymalny poziom bezpieczeństwa. Wybór materiałów niższej jakości może sprawić, że konstrukcja będzie niestabilna, a z biegiem lat zacznie ulegać degradacji.

Zobacz: Jak zabezpieczyć dach? Czy da się uszczelnić dach od środka?

Zacznij budowę domków na drzewie

Mając wszystkie niezbędne materiały budowlane, możesz przystąpić do właściwej budowy. W pierwszym kroku należy zadbać o odpowiednie przygotowanie drzewa. Planując montaż domku w wysokich gałęziach, należy usunąć wszystkie te konary i gałęzie, które mogą utrudnić instalację domku. Dopiero mając gotowe miejsce, można przystąpić do dalszych prac, postępując zgodnie z założeniami projektu.

Wsporniki

Jeżeli chcesz zrobić domek na wspornikach, pracę rozpocznij od stworzenia solidnej konstrukcji wsporników. W tym celu przygotuj solidne słupki drewniane lub deski, których przekrój wynosi co najmniej 10 cm. Warto przy tym pamiętać, że im szersze będą belki, tym stabilniejszy będzie domek na drzewie. Dla cięższych konstrukcji zastosuj solidniejsze wsporniki, które zapewnią pewne podparcie, gwarantując maksymalne bezpieczeństwo dzieci.

Odpowiednio dobrane pale lub deski należy wkopać w ziemię na głębokość co najmniej 20 cm, a całość zalać mieszanką betonową.

Konstrukcja

To właściwy etap prac, podczas którego przydadzą się wszystkie przygotowane wcześniej narzędzia. Najgrubsze deski wykorzystaj, aby przygotować podłogę, te cieńsze sprawdzą się jako wypełnienie ścian. Alternatywą dla desek mogą być wysokiej jakości płyty OSB.

Jeżeli nie zleciłeś tego w sklepie budowlanym, deski mogą wymagać dodatkowego przycięcia. Konieczne może się okazać dodatkowe wycięcie otworów, dopasowanych do pnia i gałęzi.

Aby zapewnić maksymalną stabilizację konstrukcji, deski należy dokręcić co najmniej dwoma wkrętami, a podłogę dodatkowo wzmocnić belkami poprzecznymi, które powinny być dopasowane do wymiaru platformy. Należy przy tym pamiętać, że zarówno ilość desek poprzecznych, jak również ich rozstaw zależy od wymiaru konstrukcji oraz planowanego obciążenia.

Gdy podłoga będzie gotowa, można przejść do kolejnego etapu, jakim jest montaż konstrukcji ścian. Te najlepiej przymocować do podłogi za pomocą wkrętów. Najpierw należy zamontować drewniane kątowniki, a następnie prowadzić dalej ściany, wykorzystując solidne płyty OSB lub drewniane deski. Na tym etapie należy pamiętać o konieczności zostawienia otworów na okna i drzwi.

Wznosząc ściany, warto pamiętać, że domek na drzewie powinien być dopasowany do potrzeb dziecka. Wysokość domku powinna uwzględniać odpowiedni zapas. W ten sposób domek na drzewie będzie służył przez długie lata.

Budowa własnego domku na drzewie

Budowa własnego domku na drzewie może być ciężka, ale daje dużo satysfakcji

Dach

Najprościej zrobić domek na drzewie z dachem jednospadowym lub płaskim, jednak z uwagi na walory estetyczne, najczęściej wykonuje się dach dwuspadowy.

Przechodząc do wykonania poszycia dachu, należy ściśle przestrzegać założeń projektu. W przypadku dachów jednospadowych jedna ze ścian domku powinna być wyższa od drugiej, z kolei ściana frontowa i tylna powinny mieć kształt trapezu. W przypadku dachu dwuspadowego ściany domków powinny być równej wielkości, a ściany frontowa i tylna powinny być odpowiednio docięte, tak by zbiegały się w kierunku szczytu dachu.

Przed położeniem pokrycia dachu, należy zastosować dodatkową izolację, która zabezpieczy domek na drzewie przed działaniem czynników atmosferycznych. Folia izolacyjna sprawi, że wilgoć nie będzie naruszać konstrukcji dachu, co znacząco zwiększy żywotność konstrukcji.

Gdy izolacja będzie gotowa, można pokryć dach odpowiednio dobranym materiałem.

Montaż okien i drzwi

Gdy domek na drzewach będzie już prawie gotowy, można przystąpić do montażu okien i drzwi. W tym celu należy zamontować we wcześniej przygotowanych otworach szkło lub pleksi, które nie tylko sprawiają, że domki wyglądają wyjątkowo estetycznie, ale dodatkowo zapewniają dodatkową izolację.

Warto jednak pamiętać, że domki z oknami mogą mieć zaburzoną wentylację, dlatego drzwi powinny być wyposażone w dodatkowe otwory, które zapewnią odpowiedni przepływ powietrza.

Balustrady

Jeżeli domek na drzewie ma być wyposażony w dodatkowy taras, należy pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu. Dla uzyskania maksymalnej spójności konstrukcji balustrady powinny być wykonane z drewna, a ich wysokość powinna być dostosowana do wzrostu dziecka.

W przypadku gdy domek ma służyć do zabawy również dla dzieci młodszych, należy pamiętać o zastosowaniu dodatkowych pionowych zabezpieczeń, które znacząco zmniejszą ryzyko wypadków.

Montaż schodów/drabinki

Gdy cała konstrukcja została zrobiona i dom jest gotowy, można przejść do ostatniego etapu prac, czyli montażu schodków lub drabinki. Wejście do domu powinno zapewnić komfort i bezpieczeństwo dzieci.

Bez wątpienia jednym z najprostszych rozwiązań będzie zastosowanie schodów. Te sprawdzą się zarówno w przypadku starszych, jak i młodszych dzieci. Jednak rozwiązanie to pochłania znacznie wyższe koszty, a przy tym wymaga odpowiedniej przestrzeni.

Alternatywą dla schodków będzie prosta drabina. Tę należy jednak dopasować do wieku dzieci korzystających z domku. Dla najmłodszych warto wybierać sztywną drabinę, która umożliwi swobodną wspinaczkę. Można ją samodzielnie przygotować z odpowiednio dobranych desek o przekroju około 5 × 10 cm. Pojedyncze deski należy przymocować na kołki drewniane, a następnie wzmocnić konstrukcję za pomocą wkrętów lub gwoździ. Decydując się na samodzielny montaż drabiny, warto pamiętać o dostosowaniu jej wytrzymałości do ciężaru osób, które będą z niej korzystać.

Linowa drabinka to doskonała propozycja dla starszych dzieci. Unosząca się swobodnie nad ziemią, zapewnia dodatkową zabawę i stymuluje rozwój koordynacji. Aby samodzielnie wykonać drabinkę linową, wystarczy zaopatrzyć się w wyjątkowo wytrzymałe liny przeznaczone do wspinaczki górskiej.

Domek przed ostatnim etapem prac, czyli montażem schodków lub drabinki.

Pamiętaj o zabezpieczeniu drewna

Jeżeli postanowiłeś zrobić domek na drzewie dla swoich dzieci, musisz pamiętać o odpowiedniej impregnacji drewna. Drewno jako materiał pochodzenia naturalnego ma tendencję do nasiąkania wodą. Aby zmniejszyć ryzyko uszkodzenia konstrukcji i sprawić, że będziesz cieszyć się urokliwym domkiem przez długie lata, należy zastosować odpowiednio dobrane preparaty zabezpieczające.

Przed przystąpieniem do impregnacji, należy odpowiednio przygotować drzewo, z którego wykonane zostały deski. W tym celu zaleca się wykonanie delikatnego szlifowania, które pozwoli usunąć drobne drzazgi. Po szlifowaniu należy starannie oczyścić drzewo i zastosować odpowiednio dobrany impregnat.

Dla uzyskania najlepszych rezultatów, w tym maksymalnego zabezpieczenia drewna przed działaniem czynników atmosferycznych, preparat należy nakładać zgodnie z kierunkiem słojów, stosując co najmniej dwie warstwy impregnatu.

Jeżeli zależy Ci na tym, by domek zyskał wyjątkowego uroku, możesz zastosować barwione impregnaty, które nie tylko zabezpieczą drewno przed działaniem wilgoci i rozwojem pleśni, ale dodatkowo sprawią, że drzewo nabierze wyjątkowego koloru.

Malowanie ściany domku

Dostęp do domku będzie utrudniony – warto go zabezpieczyć porządnie

Aranżacja wnętrza

Gdy domek na drzewie jest już gotowy, można przejść do ostatniego etapu, jakim jest aranżacja wnętrza. Chociaż domki na drzewie nie wymagają złożonej aranżacji, to zastosowanie dodatkowych elementów dekoracyjnych może korzystnie wpłynąć na komfort zabawy.

Poduszki i koce to świetny pomysł na to, by nadać wnętrzu dodatkowego, przytulnego charakteru. Z kolei delikatne światełka sprawią, że domek w drzewach nabierze wyjątkowego charakteru.

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę?

Jeżeli planujesz zrobić domek na drzewie, musisz przestrzegać kilku niezbędnych zasad. Przede wszystkim, zwróć szczególną uwagę na wybór odpowiedniego drzewa, na którym wesprzesz całą konstrukcję. Aby drzewo wytrzymało dodatkowe obciążenie, powinno być odpowiednio silne i zdrowe. Szacuje się, że najlepsze są drzewa co najmniej 50-letnie o odpowiedniej średnicy, wynoszącej co najmniej 30 cm (konaru) i 50 cm (pnia) dla klasycznego domku o wymiarach 3 × 3 metra. Dodatkowo, aby postawić bezpieczny domek na drzewie, warto wybierać dęby, orzechy, jesiony, brzozy, klony, jodły i buki.

Przed przystąpieniem do budowy domku na drzewie zwróć uwagę na sposób jego przymocowania do drzewa. Wybierając odpowiednie gałęzie, musisz pamiętać, że te są stale narażone na działanie czynników atmosferycznych, w tym intensywnych wiatrów, które mogą bujać całą konstrukcją. Aby zbudować bezpieczny domek na drzewie i uniknąć jego ewentualnych uszkodzeń, musisz wybierać solidne gałęzie.

Dodatkowo całość konstrukcji domku możesz wzmocnić poprzez zastosowanie odpowiednich metod mocowania. Wkopana w pobliżu drzewa podpora pozwoli skutecznie zwiększyć stabilność domku, równocześnie nie wpływając na kondycję drzewa. Platformy pływające sprawdzą się w przypadku ciężkich konstrukcji. Należy jednak pamiętać, że im cięższa konstrukcja, tym więcej lin i łańcuchów należy zastosować. Z kolei przykręcanie belek nośnych bezpośrednio do pnia drzewa to najpopularniejsza metoda, która sprawdzi się w przypadku lekkich konstrukcji.

Na sam koniec nie zapomnij o schodach. Te powinny zapewnić wygodny, a przede wszystkim bezpieczny dostęp do domku. W zależności od potrzeb i preferencji możesz zdecydować się na zastosowanie jednego z poniższych rozwiązań:

  • sztywna drabina — drewniana lub metalowa,
  • drabinka sznurowa — złożona z grubych, mocnych lin,
  • schody samonośne — znacząco zwiększą bezpieczeństwo najmłodszych.

Zobacz: Jak samemu zrobić jacuzzi ogrodowe?

Ile kosztuje budowa domku na drzewie?

Domek na drzewie to spełnienie marzeń większości dzieci, umożliwiający doskonałą zabawę na świeżym powietrzu. Jednak trudno wskazać jednoznaczny koszt budowy domku. Na ostateczną cenę tego typu inwestycji składa się szereg istotnych czynników, takich jak wielkość domku, rodzaj zastosowanych materiałów oraz typ projektu. Dodatkowo, koszty budowy wzrosną w przypadku domku budowanego przy wsparciu specjalistów.

Szacuje się, że koszt budowy klasycznego domku na drzewie waha się w przedziale od 30 do nawet 60 tysięcy złotych. Aby znacząco zmniejszyć te koszty, możesz zdecydować się na samodzielne wykonanie domku, postępując zgodnie z powyższymi wskazówkami.