Jak zrobić tunel ogrodowy z rurek? Poradnik
Każdy, nawet początkujący ogrodnik doceni możliwości, jakie daje uprawa roślin w tunelach foliowych. Dostęp do własnych pomidorów czy ogórków szklarniowych to marzenie wielu osób. Na szczęście, z wykorzystaniem kilku ogólnodostępnych materiałów będziesz w stanie samodzielnie zbudować tunel foliowy i cieszyć się intensywnym smakiem warzyw uprawianych we własnym ogrodzie. Zobacz, jak zbudować własny tunel foliowy krok po kroku, aby Twoje rośliny mogły wzrastać w sprzyjających warunkach. Poniżej znajdziesz prostą instrukcję montażu, która sprawi, że Twoja uprawa warzyw nabierze tempa, a pomidory nabiorą zupełnie nowego smaku.
Spis treści
Jak samodzielnie zrobić tunel foliowy z rurek PCV?
Z czego zrobić pałąki do tunelu foliowego? Jeżeli zastanawiasz się jak zrobić tunel foliowy, to zdecydowanie najprostszą i najmniej kosztowną metodą jest budowa tunelu z elastycznych rurek PCV. Alternatywnie, możesz zastosować dowolny, giętki materiał, który sprawi, że konstrukcja będzie stabilna i wytrzymała. Chcąc zrobić tunel foliowy, możesz zastosować pędy wierzbowe lub leszczynowe, które są solidne, a przy tym w pełni elastyczne.
Pierwszym krokiem, jaki należy wykonać, zanim przystąpisz do budowy własnego tunelu foliowego, jest wybór odpowiedniego miejsca, które pozwoli stworzyć optymalne warunki do rozwoju roślin. Aby foliowa szklarnia mogła spełniać swoje zadanie, powinna być umiejscowiona na stanowisku słonecznym, dłuższą krawędzią w kierunku północno-południowym. Ustawienie tunelu foliowego zgodnie z trasą wędrówki słońca pozwoli osiągnąć maksymalną ekspozycję na promienie słonecznie, pozwalając tym samym na utrzymanie optymalnych warunków do rozwoju roślin.
Chcąc samodzielnie zrobić tunel foliowy, musisz pamiętać o tym, że nawet najsolidniejsza konstrukcja, wykonana z solidnych materiałów, nie oprze się działaniu silnego wiatru. W tym celu stelaż należy odpowiednio zabezpieczyć, stawiając osłony w miejscach zacisznych, w okolicach płotów lub budynków.
W kolejnym kroku należy przygotować wszystkie materiały potrzebne do budowy tunelu foliowego. W ten sposób będziesz w stanie sprawnie wykonać konstrukcję, bez zbędnego rozpraszania.
Aby zbudować tunel foliowy potrzebne będą:
- folia tunelowa, w tym folie perforowane lub gładkie, odpowiedniej grubości i długości,
- elementy konstrukcji tunelu foliowego — rurki PCV, drewniane lub metalowe,
- elementy mocujące — gwoździe lub wkręty (zamiennie możesz się zdecydować na zastosowanie śrub),
- sznurek,
- rydel lub łopata,
- młotek.
Podczas budowy tunelu foliowego, jednym z ważniejszych elementów, jest dobór odpowiedniego typu i grubości folii. Folia perforowana pozwala na skuteczną wymianę powietrza, z kolei folie nieperforowane pozwalają na utrzymanie odpowiedniej temperatury i wilgotności wewnątrz szklarni, stwarzając doskonałe warunki do uprawy warzyw ciepłolubnych.
W zależności od tego, jakie rośliny planujesz uprawiać w tunelu foliowym, powinieneś zadbać o dobór dodatkowych elementów. W przypadku uprawy winorośli, konieczne może się okazać zastosowanie dodatkowych konstrukcji wspornych.
Przygotuj szkielet tunelu foliowego
W zależności od tego, jak duży tunel foliowy planujesz zbudować, będziesz potrzebował rurek określonej długości. Możesz zdecydować się na tradycyjne rurki PCV lub już odpowiednio wygięte.
Zdecydowanie najprostszym rozwiązaniem jest budowa tunelu foliowego o wysokości 40 do 60 cm. Taki tunel foliowy doskonale sprawdzi się w przydomowym ogrodzie oraz na niewielkiej działce.
Jak zrobić pałąki do tunelu foliowego? Krok pierwszy to wybór odpowiednich elementów konstrukcyjnych. Jeżeli zdecydowałeś się na niewielki tunel foliowy pcv, to w zupełności wystarczą rurki, o długości około 1,5 m. Dla usprawnienia pracy warto wcześniej wyrysować planowany obszar, na którym stawisz całą konstrukcję. Następnie wbijaj rury w dwóch rzędach, utrzymując odległość między rzędami na poziomie 50-70 cm. Wspomagaj się przy tym młotkiem, aby upewnić się, że konstrukcja będzie stabilna.
W kolejnym kroku nagnij rurki do środka, związując je sznurkiem i wzmacniając taśmą. Stelaż należy wzmocnić poprzez przewiązanie całej konstrukcji tunelu sznurkiem, który prowadzić będzie od palików wbitych w ziemię na końcach tunelu.

Szkielet tunelu pcv
Pokryj konstrukcję tunelu folią
Gdy udało Ci się zbudować tunel foliowy, możesz przejść do kolejnego kroku, jakim jest nałożenie folii. W zależności od potrzeb i preferencji możesz zdecydować się na folię perforowaną, która pozwala na swobodny przepływ powietrza, lub folię litą, która sprawi, że wewnątrz tunelu będzie panowała wyższa temperatura.
Folię należy dobierać w taki sposób, by umożliwiła pełne pokrycie konstrukcji tunelu, z zachowaniem szerokości ok. 20 do 30 cm poza jego krawędziami. Z kolei na długości, folia powinna zwisać poza szczytami na długość ok. 1 m.
Dysponując folią o odpowiednich wymiarach można przystąpić do jej montażu. W tym celu naciągać folię na tunel, rozpoczynając od jednego z boków. Aby uzyskać odpowiednią trwałość, należy brzeg folii na całej długości tunelu przysypać grubą warstwą ziemi. Taki sam zabieg należy powtórzyć po drugiej stronie, gdy folia na pałąkach zostanie odpowiednio napięta. Aby nie dopuścić do osuwania się folii, należy ją odpowiednio zabezpieczyć poprzez ich przywiązanie do palików znajdujących się na krótszych krawędziach szklarni.

Mini tunel foliowy pokryty folią
Ważne zakotwiczenie
Odpowiednie zakotwiczenie konstrukcji jest jednym z najistotniejszych elementów podczas budowy tunelu foliowego. Sprawia, że szklarnie są odporne na działanie silnego wiatru, a przy tym zabezpiecza rośliny ciepłolubne przed niepotrzebnym podwiewaniem i rozrywaniem folii. W tym celu warto krawędzie tunelu obsypać ziemią, a następnie obłożyć kamieniami, które wzmocnią jego szkielet, a przy tym ustabilizują całą konstrukcję.
Wykonując wzmocnienie, pamiętaj o konieczności pozostawienia prostego dostępu do tunelu. Tunel domowej roboty nie ma drzwi, ani okien, przez co konieczne jest zastosowanie innych rozwiązań, zapewniających swobodny dostęp do upraw. W tym celu, folia po jednej ze stron powinna dać się swobodnie unosić.
A może solidniejsze tunele foliowe z metalu?
Jak zrobić tunel foliowy metalowy? Chcąc samodzielnie zrobić tunel foliowy, możesz rozważyć zastąpienie tworzyw sztucznych metalowymi drutami o średnicy około 6 mm i długości 250 – 260 cm. Tego typu tunele metalowe wyróżniają się stabilniejszą konstrukcją, jednak wymagają przy tym więcej pracy.
Podstawową różnicą jest konieczność wygięcia metalowych prętów, które następnie należy wbić w ziemię na głębokość około 100 cm. W odległości około 30 cm ponad krawędzią ziemi należy stworzyć oczko o średnicy do 1,5 cm.
Podobnie, jak w przypadku tunelu wykonanego z PCV, konstrukcja wymagać będzie odpowiedniej stabilizacji, poprzez zastosowanie wiązania, prowadzącego od kołka znajdującego się po obu stronach tunelu.
Tak przygotowaną konstrukcję należy pokryć folią o wymiarach 250 × 250 cm, a następnie osznurować tunel na krzyż, rozpoczynając wiązanie od kołków, a następnie przewlekając przez uprzednio przegotowane oczka. Jedną z krawędzi tunelu należy starannie zabezpieczyć ziemią, drugą z kolei obciążyć ciężkimi przedmiotami, aby zapewnić swobodny dostęp do wnętrza osłony.
O czym jeszcze pamiętać budując tunel ogrodowy?
Niski tunel foliowy to doskonała propozycja dla wszystkich ogrodników, którzy dysponują niewielką przestrzenią. Sprawdzi się zarówno na niewielkiej działce, jak i w przydomowym ogrodzie. Chcąc samodzielnie zrobić tunel foliowy, należy pamiętać, że dla swojej skuteczności, powinien on być wykonany z najwyższej jakości materiałów oraz wyposażony w stosowne udogodnienia.
Aby tunel foliowy mógł spełniać swoje zadania, musisz pamiętać o:
- Odpowiedniej wentylacji — profesjonalny tunel foliowy zwykle wyposażony jest w drzwi i okienka wentylacyjne, które umożliwiają odpowiednią wentylację. Jeżeli planujesz samodzielnie zrobić tunel foliowy, to musisz pamiętać o tym, by z jednej strony zastosować ruchome zabezpieczenie, które pozwoli swobodnie unosić materiał podczas prac w ogrodzie, a przy tym umożliwi regularne wietrzenie uprawy warzyw.
- Wysokiej jakości materiałach — w sklepach budowlanych i ogrodniczych dostępne są różnego rodzaju folie, które sprawdzą się podczas budowy tunelu. Odpowiednio dobrana folia powinna być odporna na zmienność pogody oraz promieniowanie UV, aby umożliwić swobodny wzrost roślin już od wczesnej wiosny.
- Dostępie do światła — nawet najlepiej wykonany tunel foliowy, którego stelaż jest w pełni stabilny, a folia spełnia najwyższe wymagania, nie sprawdzi się, jeżeli w Twoim ogrodzie jest ograniczony dostęp do światła słonecznego.

Wnętrze tunelu z rurek – zrobionego samodzielnie
Dlaczego warto zbudować tunel foliowy?
Tunele foliowe doskonale sprawdzają się podczas uprawy roślin ozdobnych i warzyw. W zależności od preferencji możesz zdecydować się na gotowy produkt lub samodzielnie zbudować tunel foliowy. Choć kupno gotowego tunelu z pewnością będzie prostsze, to warto rozważyć tę drugą opcję.
Decydując się na budowę własnego tunelu foliowego, możesz od początku do końca decydować o jego kształcie i funkcjonalności, sprawiając, że tunel foliowy będzie idealnie dopasowany do Twoich potrzeb i możliwości. Niski tunel foliowy, którego budowę przybliżyliśmy w powyższym artykule, doskonale sprawdzi się nawet w niewielkim ogrodzie, zwiększając efektywność upraw.
Chcąc stworzyć długowieczny tunel, zadbaj o zastosowanie wyłącznie najwyższej jakości materiałów. Zadbaj o to, by zarówno stelaż, jak i folia, służyły Ci przez lata, tworząc zachwycającą szklarnię w Twoim ogrodzie.