Jak zlikwidować pleśń w doniczce?

Dość częstym problemem w pielęgnacji roślin doniczkowych jest biały nalot pojawiający się na powierzchni podłoża. To strzępki pleśni, które nie tylko nieestetycznie wyglądają, ale mogą nawet powodować różne choroby roślin doniczkowych. Skąd się bierze pleśń w doniczce i co robić, gdy zauważymy ją na wierzchu ziemi? Odpowiadamy w tym artykule.

Jak usunąć pleśń z donicy

Co jest przyczyną powstawania pleśni w doniczce?

  1. Nadmiar wody

Pleśń w doniczce pojawia się bardzo często na skutek nadmiaru wody. Duża wilgotność podłoża jest idealnym siedliskiem grzybów. Ich rozwojowi sprzyja nie tylko zbyt obfite podlewanie kwiatów doniczkowych, ale też źle dobrane donice. Jeśli sadzimy rośliny w osłonkach pozbawionych otworu odpływowego, nie powinniśmy się dziwić, że zalega w nich woda, a konsekwencją jest powstawanie pleśni. Odpowiedni drenaż to podstawa.

  1. Zbyt wysoka wilgotność powietrza

Nadmierna wilgotność podłoża może doprowadzić nawet do gnicia korzeni, dlatego zdecydowanie warto jej unikać, ale nie jest ona jedynym czynnikiem prowadzącym do rozwoju pleśni na wierzchu ziemi w doniczce. Jej powstawaniu sprzyja także wysoka wilgotność powietrza, dlatego niezwykle często problem pojawia się w okresie jesienno-zimowym.

  1. Niedobór światła

Kolejnym czynnikiem powodującym pleśń jest niedobór światła, gdyż grzyby dobrze rozwijają się w zacienionych miejscach. Chcąc zapewnić roślinom cieniolubnym odpowiednie warunki, czasami popadamy w przesadę. Pamiętajmy, że każda roślina potrzebuje nieco światła, pomoże ono także zapewnić zdrowe podłoże w doniczce.

Pleśń czy osad wapienny?

W niektórych przypadkach pojawienie się białego nalotu na powierzchni ziemi wcale nie oznacza pleśni. Może to być nieszkodliwy dla kwiatów doniczkowych osad wapienny, którego przyczyną jest podlewanie roślin twardą wodą.

Podlewanie kwiatów doniczkowych

Czy rozwój pleśni może zaszkodzić roślinie?

Tak. Pleśń w postaci szarego, brązowego czy białego nalotu z widocznymi zarodnikami na brzegach doniczek szybko może zająć całą wierzchnią warstwę podłoża.

Zbita grzybnia znacząco utrudnia przenikanie wody i soli mineralnych przez powierzchnię ziemi do jej głębszych warstw. Wskutek tego korzenie na dnie doniczki mogą mieć niewystarczającą podaż składników niezbędnych do prawidłowego rozwoju rośliny. Jeśli ten stan utrzyma się dłużej, będzie powodować więdnięcie kwiatów doniczkowych.

Pokryta pleśnią warstwa podłoża może także ograniczać wyparowywanie wody z doniczki, a jej nadmiar doprowadza do gnicia korzeni i ostatecznie zamierania rośliny.

Co więcej, pleśń w doniczce z kwiatami może zaszkodzić nawet domownikom. Niektóre gatunki grzybów mogą wywoływać objawy alergii, takie jak katar, kaszel, pokrzywki skórne, a nawet napady duszności.

Jeśli w pomieszczeniu przebywa osoba uczulona, należy niezwłocznie usunąć znajdujący się w doniczce biały puch. Zawarte w nim zarodniki pleśni unoszą się w powietrzu, zwiększając także ryzyko rozwoju grzybów w innych zawilgoconych miejscach.

chory kwiaty doniczkowy

Jak zapobiegać rozwojowi grzybów w doniczce z kwiatami?

Jeśli nie chcemy, by na powierzchni ziemi w doniczce z kwiatami pojawiała się pleśń, likwidujmy w pierwszej kolejności jej przyczyny. Biały nalot powodowany jest przede wszystkim przez nadmiar wody. Nie dopuszczajmy do przelania rośliny i pamiętajmy o doniczce z dobrym drenażem. Do podlewania lepiej nie używać twardej wody, bo choć pozostający po niej osad nie szkodzi kwiatom, to może znacznie obniżać wizualną atrakcyjność rośliny.

Aby utrzymać wilgotność powietrza w pomieszczeniu na odpowiednim poziomie, stosujmy pochłaniacze wilgoci. Oczywiście, uważajmy, żeby nie przesadzić, bo zbyt suche powietrze również stanowi zagrożenie dla roślin doniczkowych. W sezonie grzewczym oraz latem w czasie upałów może zajść konieczność jego dodatkowego nawilżania.

Zapewnijmy również odpowiednio duży dostęp światła do powierzchni podłoża. Jeśli rośliny stoją na parapecie, to nie zasłaniajmy rolet na cały dzień. Gdy pomimo starań nie uda nam się zapobiec pleśni na ziemi w doniczce, reagujmy od razu po jej pojawieniu się.

Skuteczne sposoby na zwalczanie pleśni, która pojawiła się w doniczce

Z pleśnią w doniczce możemy walczyć zarówno domowymi sposobami, jak i z pomocą fungicydów, czyli chemicznych preparatów zwalczających grzyby. W większości przypadków ich użycie wystarczy, aby usunąć nalot i zapobiec dalszemu powstawaniu pleśni. Czasami jednak jedynym wyjściem okazuje się przesadzenie rośliny.

Duża ilość zwartej grzybni z licznymi zarodnikami powinna być usunięta razem z resztą ziemi w doniczce, a rośliny umieszczone w świeżym podłożu, w doniczce z dobrym drenażem, w warunkach niepowodujących rozwoju pleśni.

Soda oczyszczona

Do szklanki zimnej wody wystarczy wsypać 1,5 łyżki sody oczyszczonej i dobrze wymieszać. Roztworem możemy podlać roślinę lub spryskać nim warstwę ziemi, na której pojawiła się biała pleśń.

Cynamon

Ta znajdująca się w niemal każdej kuchni przyprawa może okazać się doskonałym sprzymierzeńcem w walce z pleśnią w doniczce. Cynamon wykazuje działanie przeciwbakteryjne i grzybobójcze. Rozsypany na powierzchni ziemi pozwoli w krótkim czasie usunąć pleśń i zapobiec jej nawrotom.

Czosnek

Antybakteryjne i przeciwgrzybicze właściwości czosnku od dawna znane są medycynie naturalnej, więc dlaczego nie wykorzystać ich także w pielęgnacji roślin? Pleśń w doniczce pomoże usunąć specjalna mikstura, do przygotowania której potrzebne będą 4 szklanki wody i pół ząbka czosnku. Należy go zmiażdżyć i rozcieńczyć wodą. Przygotowanym specyfikiem podlewamy rośliny. Najlepiej, aby wcześniej podłoże było lekko przesuszone.

Niektórzy sugerują też, by po prostu pociąć ząbki czosnku na małe kawałki i powbijać w podłoże kwiatów doniczkowych.

Drożdże

Choć drożdże same są grzybami, to nie powodują one żadnego zagrożenia dla kwiatów doniczkowych, a wręcz mają na nie niezwykle korzystny wpływ. Przygotowany z nich domowy nawóz zawiera wiele witamin i soli mineralnych, a zarazem może pomóc usunąć pleśń na ziemi. Wystarczy rozpuścić 50 g drożdży w 5 l ciepłej wody i ostygniętym roztworem podlewać roślinę.

Fungicydy

Oprócz domowych sposobów na pleśń w doniczce z kwiatami, mamy do wyboru także profesjonalne środki grzybobójcze, dostępne w sklepach ogrodniczych. Zawsze stosujmy je według zaleceń umieszczonych na opakowaniu.

Podsumowanie

Ignorując biały puch na powierzchni podłoża, narażamy nasze rośliny na rozwój różnych chorób oraz na więdnięcie liści i gnicie korzeni. Oprócz nadmiaru wody, powstawaniu pleśni w doniczce najbardziej sprzyjają zbyt wilgotne powietrze w pomieszczeniach oraz zbyt mała ilość światła padającego na powierzchnię ziemi.

Na szczęście istnieje szereg sprawdzonych domowych sposobów na pleśń porastającą doniczki z kwiatami. W bardziej skomplikowanych przypadkach pomocny będzie dobry fungicyd albo całkowita wymiana ziemi w doniczce.