Jak zrobić inspekt ogrodowy – poradnik
Inspekt ogrodowy to element wyposażenia, który przyda się każdemu miłośnikowi uprawy roślin. To prosta konstrukcja, która zastępuje szklarnię. Służy ona do wydłużenia okresu wegetacyjnego roślin, pozwala na hodowanie nowalijek już wczesną wiosną, czy na przygotowanie rozsady roślin ozdobnych. Jak zrobić inspekt i ulepszyć swój ogród? Przedstawiamy poradnik budowy inspektu krok po kroku.
Spis treści
Co to jest inspekt ogrodowy?
Uprawa roślin często wymaga stworzenia im odpowiednich warunków wzrostu. Dlatego w dużych ogrodach najczęściej znajdziemy szklarnie lub tunele ogrodowe, w których hodowane są sadzonki kwiatów, warzywa i inne rośliny, które wymagają wyższej temperatury. Jednak nie każdy ma miejsce na taką konstrukcję, właśnie w takim przypadku przydać się może inspekt ogrodowy.
Jest to skrzynia bez dna z wiekiem pokrytym przezroczystym materiałem. Zapewnia on dopływ promieni słonecznych, które ogrzewają powietrze wewnątrz inspektu i polepszają tym samym warunki wegetacji.
Budowa inspektu jest prosta i można ją wykonać samemu, często z materiałów jakie są dostępne. Dlatego warto zastosować go do uprawy warzyw i kwiatów. Rośliny możemy hodować w samym inspekcie, ale możemy też go wykorzystać do przygotowania rozsady warzyw czy sadzonek innych roślin, które następnie przesadzimy do ziemi naturalnej.
Czym różni się inspekt ciepły i zimny?
Prowadząc uprawę roślin często możemy się spotkać z opisami, według których sadzonki powinny wzrastać w inspekcie ciepłym lub zimnym. Co to oznacza?
Inspekt ciepły to taki, w którym do ogrzewania wnętrza wykorzystuje się nie tylko energię słońca, ale też ciepło wydzielane podczas rozkładu materii organicznej. By go zbudować musimy wykopać nieco głębszy dołek. Następnie na jego dnie ułożyć suche liście, które będą stanowić izolację i spowodują, że ciepło będzie przenikać głównie do góry. Na izolacji nakładamy warstwę obornika końskiego lub nawozu z kurzych odchodów i zlewamy go ciepłą wodą. Całość przykrywamy 20 cm ziemi ogrodowej. W ten sposób przygotujemy stanowisko ciepłego inspektu. W inspekcie ciepłym kiełkowanie nasion zachodzi szybciej, a ich hodowlę można prowadzić od lutego do listopada.
Inspekt zimny nie posiada dogrzewającej warstwy nawozu organicznego. Stanowisko tworzy się poprzez nasypanie do wnętrza inspektu około 20 cm żyznej ziemi ogrodowej. Tego rodzaju inspekt nadaje się do hartowania roślin, uprawy warzyw i hodowli rozsady kwiatów. Uprawę roślin w inspekcie zimnym można prowadzić od marca do października, a niekiedy krócej, jeżeli temperatura na zewnątrz będzie wyjątkowo niska.
Budowa inspektu krok po kroku – kompleksowy poradnik
Inspekt ogrodowy można zakupić w postaci gotowej konstrukcji w sklepach ogrodniczych i marketach budowlanych. Mając jednak podstawowe narzędzia i umiejętności techniczne, można także przeprowadzić budowę inspektu samodzielnie, z materiałów do których mamy dostęp, nawet z recyklingu. Bez względu na to czy zbudujemy czy kupimy skrzynkę inspektu, warto przeczytać dalszą część artykułu – znajdą się tam rady dla obu grup.
Gdzie umieścić inspekt ogrodowy?
Budowę inspektu należy zacząć od wyboru odpowiedniego miejsca w ogrodzie. Powinien być on łatwo dostępny i zapewniać odpowiednie warunki wzrostu roślinom. Pamiętajmy też, że przeważnie będzie on konstrukcją stałą, dlatego wybierzmy miejsce które nie będzie uciążliwe podczas użytkowania ogrodu.
Najważniejsze są jednak czynniki zapewniające odpowiedni wzrost roślin, dlatego inspekt należy postawić w miejscu:
- dobrze nasłonecznionym (z dala od wysokich drzew i innych obiektów zacieniających);
- osłoniętym od wiatru;
- z dala od źródeł zanieczyszczeń, takich jak garaż, ruchliwa ulica czy warsztat rzemieślniczy.
Jeżeli urządzamy inspekt warzywny, dobrze też by znalazł się on stosunkowo blisko domu. Dzięki temu będzie nam łatwiej zbierać świeże warzywa. Najlepszym rozwiązaniem jest skierowanie okna inspektu na południe.
Jak zrobić inspekt ogrodowy – instrukcja
W zależności od tego jakie materiały mamy dostępne do budowy inspektu, przebieg tego procesu będzie nieco inny. Należy jednak pamiętać by bez względu na użyty surowiec inspekt był zdrowy dla roślin, odpowiednio ustawiony i praktyczny. Ważne są też jego wymiary.
Jeżeli planujemy zrobić inspekt warzywny, wówczas przygotujmy większą konstrukcję. Dzięki temu nasze plony będą proporcjonalnie większe, będziemy mogli też wyhodować tam różnego typu warzywa. Pamiętajmy jednak, że inspekt ogrodowy musi zostać przykryty przezroczystą pokrywą, dlatego najważniejsze jest dostosowanie wymiarów do pokryw.
Najczęściej inspekt ogrodowy do roślin ozdobnych ma wymiary około 2 x 1,5 m, natomiast inspekt warzywny 3 lub 4×1,5 m.

Gotowy inspekt ogrodowy
Jak zrobić inspekt ogrodowy z różnych materiałów?
Inspekt można zbudować na wiele sposobów, dlatego opiszemy kilka najbardziej popularnych konstrukcji. Wszystkie z nich są stosunkowo proste i nie wymagają niezwykle wysokich umiejętności.
Inspekt z płyty MFP lub OSB
Jeżeli nie mamy dostępu do żadnego materiału z recyklingu, przeważnie musimy udać się do marketu budowlanego. Materiałem z którego najłatwiej jest zbudować inspekt są płyty wiórowe. Najczęściej są to płyty MFP lub OSB. Poza płytą do budowy inspektu potrzebne będą stalowe kątowniki, drewniane kantówki i wkręty do drewna. Przygotować musimy też odpowiednie narzędzia:
- piłę tarczową do drewna;
- szlifierkę kątową;
- wiertarkę i wkrętarkę.
Płytę należy dociąć w taki sposób, by tylna ściana inspektu była wyższa od przedniej. Oznacza to, że boczne ściany muszą mieć kształt trapezu. Następnie przygotowujemy kątowniki, które będą stanowiły wzmocnienie konstrukcji, ale też będą mocować ją do ziemi.
Kątownik powinien znaleźć się we wszystkich czterech narożnikach. Ich długość powinna być taka, by wystawały na około 10-15 cm poniżej dolnej krawędzi skrzyni. Docinamy kątowniki na odpowiednią długość za pomocą szlifierki kątowej i wiercimy w nich otwory co 10 cm. Na obu ściankach otwory powinny znajdować się na innej wysokości, dzięki czemu nie będzie ryzyka “trafienia” na siebie dwóch wkrętów. Przygotowujemy też kantówki, których długość powinna być równa wysokości przedniej i tylnej ściany.
Kantówki ustawiamy w rogach wewnętrznych, a kątowniki na zewnętrznych. Przez wcześniej wywiercone otwory łączymy konstrukcję za pomocą wkrętów do drewna. Skrzynia inspektu z płyty jest gotowa.
Inspekt ogrodowy z desek drewnianych
Materiałem który dość często pozostaje nam z rozbiórki małej architektury lub z innych źródeł są deski. Można wykorzystać grubsze deski konstrukcyjne, ale z powodzeniem do budowy inspektu o mniejszych wymiarach nadadzą się deski z palet transportowych lub dowolne inne.
Drewniana skrzynia konstrukcyjnie nie różni się znacząco od tej z płyty. Jest jedynie nieco bardziej pracochłonna w budowie. Inspekt z desek budujemy od góry. Docinamy pierwsze deski, od których zależeć będzie kształt i wymiary skrzyni. Łączymy je za pomocą kątowników i kantówek przygotowanych tak jak poprzednio (jeżeli używamy grubych desek, kantówki można pominąć). Pamiętajmy, żeby boczne deski dociąć pod odpowiednim kątem, by stworzyć pożądany spadek.
W momencie w którym deska boczna przy przedniej ścianie będzie już sięgać planowanej dolnej krawędzi skrzyni, na wyższej ścianie pozostanie luka. Najłatwiej odrysować jej kształt na kartonie i dociąć fragmenty deski lub desek, którą ją uzupełnimy. Na bocznej ścianie można je połączyć za pomocą płaskowników montażowych.
Jeżeli stosujemy surowe drewno, konieczna będzie impregnacja zabezpieczająca konstrukcji.
Murowany inspekt ogrodowy
Rzadko obecnie spotykanym, ale niegdyś dość popularnym rozwiązaniem są inspekty murowane. Przeważnie wykonuje się je z czerwonej cegły lub surowego betonu lanego w szalunkach.
Budowa inspektu murowanego jest prosta, chociaż wymaga umiejętności murarskich. Skrzynię z cegły po prostu murujemy w odpowiednim miejscu. By zabezpieczyć ją przed osiadaniem można wykopać wąski rowek i wrzucić do niego gruz, który zalejemy rzadką zaprawą. Taki prosty fundament będzie wystarczający.
Inspekt z betonu wymaga zbudowania szalunków. Zwykle wykonuje się ja z desek lub płyt meblowych. Płyty łączy się w ten sposób by stanowiły dwie skrzynie otwarte z góry i z dołu. Skrzynię wewnętrzną rozpiera się, a między oba szalunki wlewa beton i ubija za pomocą ciężkiego młota lub specjalnego ubijaka. Do wnętrza szalunku można wrzucić gruz, dzięki czemu zużyjemy mniej betonu i wzmocnimy ściany.
Inspekt murowany lub betonowy jest trudniejszy w budowie i droższy, ale z pewnością bardziej trwały, dlatego lepiej nadaje się do zastosowań komercyjnych.
Jak wykonać pokrywę inspektu?
Jeżeli posiadamy już przygotowany inspekt, musimy go jeszcze nakryć przezroczystą pokrywą. Jako materiału okiennego możemy użyć szkła, przezroczystego poliwęglanu (jest bardziej odporny na promienie słoneczne od pleksiglasu), lub folii.
Dobrym pomysłem jest wykorzystanie do budowy inspektu okien z demontażu. Będą one świetną pokrywą. Mocna i solidna konstrukcja, oraz to, że nie ma potrzeby dodatkowej obróbki znacznie uprości operację. Okna wystarczy położyć na przygotowanej skrzyni inspektu, będą odpowiednio spełniać swoją rolę, a ich ciężar spowoduje, że nie będzie konieczności zabezpieczania wieka przed wiatrem.
Jeżeli nie mamy dostępu do starych okien, możemy wieko wykonać samemu. Z listew o szerokości 10 cm zbijamy ramkę o odpowiednich wymiarach. Jeżeli zbudowaliśmy duży inspekt, konieczne będzie wykonanie kilku takich ram.
Jeżeli chcemy wykonać wieko z folią, to wystarczy rozpiąć ją na ramie i przymocować za pomocą zszywek z takera. Nieco trudniejsze może być osadzenie płyty z poliwęglanu. Jeżeli planujemy pokrywę z tego materiału, to warto w każdej z listew wyciąć płytki rowek montażowy, wsunąć dociętą płytę i dopiero połączyć ze sobą listwy drewniane. Całość trzeba uszczelnić za pomocą gumy dekarskiej.
Zarówno pokrywa z folii jak i z szybą z tworzywa sztucznego są dość lekkie, dzięki czemu łatwiej je zdejmować i zakładać, jednak powoduje to, że są one też bardziej podatne na podmuchy wiatru. Z tego powodu lepiej zamocować je do skrzyni za pomocą zawiasów, a w przedniej części zainstalować zabezpieczenia. Można je wykonać w prosty sposób. Z boku montujemy płaskownik z otworami, a na pokrywie pasujący do otworów bolec. Dzięki temu nie tylko zabezpieczymy pokrywę przed wiatrem, ale zyskamy też możliwość regulacji poziomu uchylenia pokrywy, co jest bardzo przydatne, ponieważ rośliny w inspekcie należy wietrzyć gdy temperatura na zewnątrz bardziej wzrośnie.
Jeżeli nie zdecydowaliśmy się na tego typu zabezpieczenie, do wietrzenia mogą posłużyć kawałki listew podłożone pod wieko. By lżejsze pokrywy nie odleciały, można użyć gum transportowych.