Jak zrobić kojec dla psa w domu?
Jak zrobić kojec dla psa w domu, by nasze zwierzę czuło się w nim bezpiecznie i by było mu wygodnie? Jakie wybrać materiały i o czym nie można zapominać, planując budowę kojca dla psa? Sprawdź!
Spis treści
O czym trzeba wiedzieć, zanim zaczniemy budowę kojca dla psa?
Niektóre psy świetnie radzą sobie bez kojca w domu i wystarcza im legowisko ułożone w zacisznym miejscu. Wiele ras psów jednak wymaga wyznaczonej, zagrodzonej strefy. Zwierzę czuje się w takim kojcu bezpieczniej, a przy tym możemy mieć pewność, że nie zniszczy przedmiotów znajdujących się w domu (co często ma miejsce zwłaszcza podczas naszej nieobecności). W przypadku, gdy mamy w domu szczeniaka lub suczkę z młodymi, takie rozwiązanie pomoże nam uniknąć wielu niedogodności. W kojcu powinny się znajdować akcesoria naszego pupila: miska z wodą i jedzeniem, kocyk czy zabawki do gryzienia. Kojec dla psa nie może być klatką, która ogranicza jego wolność. Zależy nam na tym, by stworzyć bezpieczną, odpowiednią dla wypoczynku przestrzeń. Schronienie, do którego pies będzie mógł się udać, gdy będzie potrzebował spokoju lub gdy poczuje się zagrożony.
Wyróżniamy dwa główne rodzaje kojców: zewnętrzne (na podwórko: postawione przy domu, przy garażu lub w ogrodzie) oraz wewnętrzne (ustawione w domu). W tym pierwszym przypadku konieczne jest zadaszenie kojca dla psa, które będzie chronić zwierzę przed opadami atmosferycznymi, wiatrem i słońcem. Taki kojec ma też zwykle podłogę z warstwą ocieplenia. W drugim natomiast przypadku mamy do czynienia zwykle z zagrodą bez podłogi i dachu. Jakie kojce stosuje się najczęściej?
- Przenośne kojce z materiału, które znakomicie sprawdzają się zwłaszcza w przypadku zwierzaka, który źle znosi samotne przebywanie w domu. To również doskonała opcja dla właścicieli, którzy często podróżują. Przenośny kojec dla psa można złożyć i zabrać ze sobą na przykład do hotelu, zapewniając tym samym swojemu zwierzęciu bezpieczny i znany mu azyl, mimo że będzie się znajdował z daleka od domu. Taki kojec sprawdza się też w przypadku małego psa lub szczeniaka, którego brak ogrodzenia może zachęcić do ucieczki;
- Przenośne kojce stalowe, których zwykle nie stosuje się docelowo dla dużego psa. Dorosły, duży pies może z łatwością przesunąć przenośny kojec stalowy lub z niego wyskoczyć (taki kojec nie ma dachu). Świetnie jednak sprawdzi się przy szczeniakach. Szczenięta nie mają tyle siły, by przewrócić lub zniszczyć taki kojec. Można go stawiać zarówno na trawie, jak i na podłodze w domu, jednak wtedy trzeba pamiętać o podłożeniu styropianu, podkładów higienicznych albo maty.
- Metalowe kojce zewnętrzne, które są największe. Chcąc zbudować kojec dla psa na podwórko, trzeba wziąć pod uwagę, że nawet w przypadku małego psa potrzebna będzie przestrzeń na budę i miski, jak również miejsce, w którym pies będzie mógł załatwiać swoje potrzeby fizjologiczne. Pies nie może przez całą dobę być zamknięty w kojcu; należy go wyprowadzać na spacery co najmniej dwa razy w ciągu dnia. Zewnętrzny kojec dla psa nie może stać w mocno nasłonecznionym miejscu, nawet jeśli jest to kojec zadaszony.
Minimalne wymiary kojców
Jeśli chcemy zrobić kojec dla psa, musimy przede wszystkim wziąć pod uwagę wielkość naszego zwierzaka. Dokładne zapisy określające, jaka powinna być powierzchnia zagrody dla psa, znajdują się w ustawie o ochronie zwierząt. Warto zaznaczyć, że podane wartości to minimalne wymiary kojca dla psa. Zobaczmy:
- Dla psa o wysokości w kłębie do 50 cm należy przygotować kojec o powierzchni co najmniej 9 m².
- Dla psa o wysokości w kłębie mieszczącej się w granicach od 51 do 65 należy przygotować kojec o powierzchni co najmniej 12 m².
- Dla psa o wysokości w kłębie większej niż 66 cm należy przygotować kojec o powierzchni co najmniej 15 m².
Opisane powyżej wymiary dotyczą sytuacji, gdy w kojcu będzie się znajdował jeden pies. Jeżeli będzie w nim przebywać więcej zwierząt, pierwsze z nich musi mieć do dyspozycji 12 m², a na każde kolejne przypada dodatkowe 4 m². Na przykład jeśli mamy dwa psy, nasz kojec powinien mieć powierzchnię co najmniej 16 m², a jeśli trzy – 20 m². Zanim kupimy gotowy kojec dla psa lub zanim zabierzemy się za samodzielne wykonanie takiej konstrukcji, warto pamiętać również o kilku dodatkowych sprawach:
- Wykonany przez nas kojec musi być praktyczny, trwały i łatwy do utrzymania w czystości.
- W skład gotowej konstrukcji kojca dla psa najczęściej wchodzi osiem paneli o szerokości około 60 cm. Panele takie są wykonane z tkaniny, metalu albo drewna.
- Poszczególne ścianki kojca mogą być odpinane, co pozwala na regulację wielkości przestrzeni do biegania wewnątrz kojca.
- Dobrym rozwiązaniem jest kojec dla psa z niewielkim stopniem za wejściem, co uniemożliwia psu natychmiastową ucieczkę po otwarciu drzwiczek.
- W przypadku kojca zewnętrznego zaleca się stosowanie naturalnego podłoża, za wyjątkiem miejsca, w którym znajduje się buda (powinna ona mieć betonowy fundament).
- Przy zewnętrznym kojcu musi się znajdować system odprowadzający wodę, by wnętrze kojca pozostawało suche i czyste.
- Gotowe kojce sprawdzamy przed zakupem pod kątem bezpieczeństwa. Wykonując samodzielnie kojec dla psa, należy zadbać o to, by nie wystawały z niego żadne gwoździe i inne elementy, które mogłyby stanowić zagrożenie dla zwierzęcia.
Jak zbudować kojec dla psa krok po kroku?
Z czego zrobić kojec dla psa w domu? Kojec dla psa można wykonać w całości samemu z drewna, jednak doskonałym rozwiązaniem jest wykorzystanie do tego celu lekkich, przewiewnych, ażurowych drzwiczek sosnowych, dzięki którym możemy zbudować kojec zapewniający mu zacisze i bezpieczeństwo. Z czego zrobić kojec dla psa w domu? Będziemy potrzebować następujących materiałów i narzędzi:
- Wspomniane już sosnowe drzwiczki ażurowe, na przykład o wymiarach 59,4 x 43,5 x 1 cm lub 170 x 59,4x 3 cm.
- 6 metalowych kątowników,
- 2 zawiasy,
- Gałka do otwierania furtki,
- Ręczna piłka do drewna,
- Wkręty do drewna,
- Wkrętarka,
- Wiertło do drewna,
- Papier ścierny.
Budowa kojca dla psa powinna się zacząć od stworzenia konstrukcji – szkieletu. W tym celu skręcamy ze sobą trzy najdłuższe części drzwiczek tak, by stworzyć kształt litery U. Następnie, po zewnętrznej stronie, w miejscach, gdzie połączyliśmy wcześniej drzwiczki, nawiercamy wiertarką otwory, w które w kolejnym kroku wkręcamy wkręty. Ta czynność pozwoli nam zapobiec sytuacji, w której wkręty wbijające się w drewno mogłyby uszkodzić boczną ściankę kojca. Teraz możemy zamontować dwa kątowniki w rogach po wewnętrznej stronie kojca, co pozwoli nam wzmocnić konstrukcję. Kątowniki montujemy u dołu i u góry. W tym miejscu warto wspomnieć kilka słów na temat zabezpieczenia bramki kojca przed samodzielnym otwarciem przez naszego czworonoga. Jak zapobiec takiej sytuacji? Mamy tu do wyboru trzy opcje:
- Przykręcamy do furtki magnesy.
- Przykręcamy do furtki zatrzaski.
- Montujemy zwykły płaski haczyk do zamykania.
Jeśli obawiamy się, że nasz pupil przeskoczy zagrodę, warto zabezpieczyć ją od góry poprzez przymocowanie siatki, którą standardowo wykorzystuje się na balkonie. Na koniec, po połączeniu wszystkich elementów i po odpowiednim zabezpieczeniu naszego kojca, możemy pomalować konstrukcję farbą kredową. Po jej całkowitym wyschnięciu wkładamy do zagrody legowisko dla naszego czworonoga, miski i ulubione zabawki. Kojec dla psa jest gotowy na przyjęcie swojego mieszkańca.
Kojec dla psa przy domu
Kojec dla psa przy domu można wykonać na przykład z materiałów, które pozostały nam po budowie ogrodzenia. Jeśli zamierzamy zbudować kojec z paneli ogrodzeniowych, trzeba najpierw sprawdzić, czy są one na tyle wysokie, że naszemu czworonogowi nie uda się ich przeskoczyć. Do ogrodzenia dla psa można też wykorzystać panelową, zgrzewaną lub plecioną siatkę. Kojec, w którym będzie przebywał nasz pies pilnujący posesji, powinien mieć przede wszystkim stabilną konstrukcję, dlatego wymaga wykonania betonowych fundamentów. Ogrodzenie może mieć dowolny kształt – wpisujemy go odpowiednio w dostępną przestrzeń. Jeżeli budujemy kojec z siatki, w rogach szkieletu montujemy słupki naciągowe i podporowe, a w przypadku budowy kojca dla dużego psa, również słupki pośrednie.
Przygotowaną siatkę mocujemy przy pomocy klipsów, co pozwoli na jej stałe napięcie. Siatka metalowa jest najlepszym rozwiązaniem w tym przypadku, ponieważ jest o wiele bardziej wytrzymała niż siatka wykonana z tworzywa sztucznego. Ogrodzenie powinno być osadzone w taki sposób, by naszemu pupilowi nie udało się przedostać pod spodem siatki. Drzwi kojca montujemy tak, by otwierały się do wewnątrz, co zapewni nam bezpieczniejszy kontakt z psem. Jakie ważne wskazówki warto jeszcze wziąć pod uwagę, budując zewnętrzny kojec dla psów?
- Uznaje się, że standardowo ogrodzenie kojca powinno mieć wysokość 180 cm.
- Kształt kojca to najczęściej kwadrat, prostokąt, sześciokąt lub ośmiokąt foremny.
- Konstrukcja ogrodzenia powinna mieć niewielkie, betonowe fundamenty.
- Zadaszenie kojca dla naszego pupila można wykonać z pokrycia bitumicznego lub z blachy dachowej.
- Wykonując dach z blachy dachowej, budujemy szkielet z ocynkowanych profili (ceowników), natomiast pokrycie bitumiczne powinno być ułożone na drewnianej konstrukcji.
- Buda stanowi nieodłączny element wyposażenia kojca dla psów.
Z czego przygotować legowisko do kojca?
Bez względu na to, czy zbudowaliśmy kojec w domu, czy też wyznaczyliśmy część ogrodu, w której nasz pupil może się bezpiecznie wybiegać, powinniśmy zadbać o to, by pies miał wygodne legowisko. Planując rozmiar legowiska, bierzemy pod uwagę nie tylko wielkość naszego czworonoga w kłębie, ponieważ musi on mieć kojec, w którym może się swobodnie wyciągnąć na całą długość. Większe legowisko przyda się również wtedy, gdy pies lubi na nim przechowywać swoje zabawki. Generalna zasada mówi, że legowisko powinno być o 15-20 cm większe od długości psa liczonej od nosa do nasady ogona. Co ważne, chociaż legowisko powinno się znajdować w ustronnym miejscu, nie można zapominać, że pies lubi obserwować, co się dzieje w domu.
Jakie przygotować legowisko dla psów do kojca? O czym warto pamiętać?
- Materiał legowiska powinien być przyjemny w dotyku, ponieważ skóra psa jest wrażliwa.
- Poszycie legowiska musi być wodoodporne, trwałe i łatwe do utrzymania w czystości.
- Popularne materiały, które sprawdzą się w przypadku legowisk dla psów, to suedine, kodura, antara, mikrofibra i polar (dwa ostatnie nie są wodoodporne, ale ich dużą zaletę stanowi fakt, iż są tanie i łatwo je uprać).
- Wykonane samodzielnie legowisko można wypełnić kulkami silikonowymi.