Jak zrobić nawadnianie kropelkowe?

W celu usprawnienia prac ogrodowych, można rozważyć nawadnianie kropelkowe. To system automatycznego dozowania wody roślinom, pozwalający zachować je w dobrej formie i zmobilizować do wzrostu. Z uwagi na liczne zalety, system nawadniania kropelkowego warto zaprojektować i wdrożyć we wszystkich ogrodach – przydomowych, miejskich, z kwiatami, uprawami, ziołami i na trawnikach. Zobacz, na czym polega nawadnianie kropelkowe i jak wykonać instalację automatycznego podlewania na terenie swojej posesji.

Nawadnianie kropelkowe w ogrodzie

Na czym polega nawadnianie kropelkowe?

Kropelkowe nawadnianie ogrodu to system podlewania skupiający się na indywidualnych potrzebach każdej rośliny. Po wcześniejszym zaprogramowaniu, dozuje wodę blisko korzeni, zapewniając roślinie nieskrępowany dostęp do cieczy w ilości, jakiej potrzebuje na danym etapie wzrostu.

Sposób dozowania polega na uwalnianiu małych kropel i zraszaniu wydzielonego obszaru. Prosty i skuteczny sposób wypiera dzisiaj podlewanie ręczne, a cenią go zwłaszcza właściciele przydomowych ogrodów średniej i dużej wielkości.

Kiedy warto założyć system nawadniania kropelkowego?

System nawadniania kropelkowego nie wymaga dużej ingerencji w ogród, chyba że decydujesz się na wykonanie rozbudowanej instalacji podziemnej. Dobrze jest jednak wykonać projekt systemu nawadniania kropelkowego już na etapie aranżowania przydomowej przestrzeni. Pozwoli to rozplanować nawadnianie ogrodu i dostosować rodzaj emiterów oraz ich położenie do potrzeb konkretnej rośliny. Dobrze, aby podzielić ogród na sekcje, z których każda będzie obsługiwana oddzielną instalacją z zaworem.

Gdzie założyć systemy nawadniania kropelkowego?

Nawadnianie kropelkowe początkowo było zarezerwowane głównie dla upraw prowadzonych w foliowych tunelach oraz szklarniach. Dzisiaj coraz częściej spotykamy je również w ogrodach pod gołym niebem, a nawet na tarasach.

Skąd czerpać wodę do nawadniania kropelkowego?

Podlewanie kropelkowe może odbywać się z wykorzystaniem wody pochodzącej z różnych źródeł:

  • z wodociągu,
  • ze studni,
  • z pojemnika na deszczówkę.

Jeżeli zdecydujesz się na ostatnią opcję, wówczas wygenerujesz jeszcze większe oszczędności! Zagospodarowanie deszczówki to doskonały pomysł na obniżenie rachunków za wodę. A trzeba dodać, że pielęgnacja roślin z wykorzystaniem cieczy opadowej daje znakomite efekty. Wynika to z tego, że deszczówka ma temperaturę zbliżoną do temperatury powietrza oraz przyjazny dla roślin odczyn pH.

System nawadniania kropelkowego

System nawadniania kropelkowego

Z czego składa się system nawadniania kropelkowego?

Podlewanie kropelkowe wymaga odpowiednio skonstruowanej instalacji, na którą składają się następujące elementy:

  • emitery – igłowe, węże kroplujące, taśmy kroplujące lub linie kroplujące,
  • adaptery – potrzebne do podłączenia emiterów do sieci wodociągowej,
  • pompa,
  • zawory – pozwalające na zakręcanie któregoś z obiegów,
  • elementy z kompensacją ciśnienia – pozwalają utrzymać odpowiednie ciśnienie we wszystkich częściach systemu nawadniania kropelkowego,
  • reduktor ciśnienia – montowany na kranie.

Istotne jest stworzenie instalacji, która będzie z jednej strony czerpała wodę z konkretnego źródła, a z drugiej aplikowała ją miarowo, jednostajnie, w niewielkich ilościach do miejsca docelowego w glebie.

Jakie sposoby nawadniania roślin wybrać?

Aby system podlewania kropelkowego działał tak, jak powinien, aby ograniczyć ryzyko spadków grawitacyjnych, utrzymać odpowiednio wysokie ciśnienie wody i wreszcie zmniejszyć zużycie wody w ogrodzie trzeba dobrać najlepsze emitery:

  • do podlewania kropelkowego pojedynczych roślin sprawdzą się kapilary, czyli igły kroplujące. Zapewniają precyzyjną dystrybucję wody w okolice korzenia, kontrolując przy tym wilgotność gleby,
  • do podlewania drzew i krzewów rosnących w rzędach najlepiej sprawdzą się linie kroplujące wykonane z grubszego plastiku. Można je powiesić na roślinach, co zapewni lepszy dostęp kosiarki w czasie koszenia trawy i wycinania chwastów. Solidna obudowa umożliwia stosowanie ich na zewnątrz, gwarantując ochronę przed atakami ptaków,
  • do podlewania kropelkowego upraw posadzonych w rzędach – żywopłotów, owoców, warzyw nadają się linie kroplujące, która można podłączyć bezpośrednio do źródła wody rurami zasilającymi.

Wybrana linia kroplująca powinna cechować się solidnym wykonaniem. Inne elementy zastosujesz w szklarni, a po inne sięgniesz, gdy montaż linii kroplującej odbywa się na zewnątrz.

Podłączanie podlewanie kropelkowego

System kropelkowy jest bezobsługowy po prawidłowym podłączeniu

Zalety nawadniania kropelkowego

Nawadnianie kropelkowe to doskonałe rozwiązanie dla ogrodników, którzy mają niewiele czasu i chcą maksymalnie ułatwić sobie dbanie o ogród. Ale oszczędność czasu to nie jedyne, czego możesz się spodziewać, posiadając system podlewania kropelkowego. Do najważniejszych zalet nawadniania roślin tą metodą zalicza się:

  • stała i regularna aplikacja wody ważna zwłaszcza w okresach suszy czy podczas Twojego wyjazdu na wakacje,
  • aplikacja wody bezpośrednio do gleby, przy korzeniach roślin, a nie na ich łodygi czy liście, co ogranicza ryzyko powstania zgnilizny czy innych chorób wynikających z nadmiernej wilgoci,
  • oszczędność wody, która jest aplikowana dokładnie w takiej ilości, jakiej potrzebuje dana roślina, rosnąca na konkretnym stanowisku, w glebie o określonych właściwościach, znajdująca się na różnym etapie wzrostu. Szacuje się oszczędności nawet 60% wody w stosunku do podlewania tradycyjnego.

Choć wydaje się skomplikowany, system nawadniania kropelkowego jest dość łatwy w skonstruowaniu oraz założeniu. Piszemy o tym poniżej.

Instrukcja montażu linii kroplującej

W pierwszej kolejności zmierz i ustal, na jakim obszarze chcesz założyć linie kroplujące. Istotna dla zaplanowania elementów systemu będzie zarówno długość, jak i rzeźba terenu. To wpływa na konieczność wykonania kompensacji lub zrezygnowania z niej. Dobrze jest też rozplanować podział na strefy, umieszczając w poszczególnych miejscach ogrodu rośliny mające większe i mniejsze zapotrzebowanie na wodę. Pozwoli to precyzyjnie planować podlewanie kropelkowe.

Po zakupie potrzebnych elementów przejdź do ich montażu – na powierzchni ziemi lub tuż pod jej powierzchnią. Taśma i linia kroplująca przebiega niemal tak samo, wymaga tylko rozłożenia i ustabilizowania w gruncie. Co jest ważne przy układaniu?

  • aby otwory kropelnikowe znajdowały się z boku, co utrudni ich zapychanie się ziemią,
  • aby położyć elementy konstrukcji w poprzek, jeśli ogród leży na wzniesieniu lub skarpie i zachodzi ryzyko spadków grawitacyjnych wody,
  • aby zamontować sterownik i wyłącznik nawadniania oraz filtry i pamiętać o ich regularnej wymianie.

Podlewanie kropelkowe wiąże się z oszczędnością czasu oraz pieniędzy. Efektywnie pobierana woda w dłuższej perspektywie pozwoli Ci zauważyć realne korzyści w gospodarowaniu wodą opadową. Choć system nawadniania kropelkowego może być zasilany również wodą z wodociągów, to koszt utrzymania w takiej sytuacji wzrasta. Inwestycja, jaką jest system kropelkowy zawsze się opłaca, oznacza dla Ciebie duże udogodnienia, a dla roślin korzystne warunki do wzrostu i rozwoju.