Jak zrobić ścieżkę w ogrodzie tanim kosztem?
Ścieżki ogrodowe chronią trawnik przed wydeptywaniem, pomagają rozgraniczyć pewne części ogrodu oraz umożliwiają chodzenie po nim po opadach deszczu bez brudzenia butów błotem. W jaki sposób rozplanować ich ułożenie i na co zwrócić uwagę, wybierając rodzaj wypełnienia? Czy da się wyłożyć ścieżkę funkcjonalnym, estetycznym, a jednocześnie tanim materiałem? Sprawdzamy.
Spis treści
- 1 Jak wytyczyć ścieżki w ogrodzie?
- 2 Jak tanio zrobić ścieżki w ogrodzie? Kilka praktycznych porad
- 3 Pomysły na tanią ścieżkę w ogrodzie
- 3.1 Ścieżka ogrodowa ze żwiru
- 3.2 Ścieżka wykonana z piasku
- 3.3 Ścieżki ogrodowe z kory drzew
- 3.4 Ułożenie ścieżek z kamieni
- 3.5 Ścieżka z kawałków piaskowca
- 3.6 Budowa ścieżki z betonu
- 3.7 Tania ścieżka ogrodowa z kostki brukowej
- 3.8 Ścieżka w ogrodzie z plastrów drewna
- 3.9 Wykonanie podestów ogrodowych
- 3.10 A może by wykonać ścieżkę w ogrodzie z cegły?
- 3.11 Ścieżki ogrodowe z płytek gresowych
- 3.12 Jak wykonać ścieżkę ogrodową w stylu eko?
- 4 Podsumowanie
Jak wytyczyć ścieżki w ogrodzie?
Ścieżka ogrodowa powinna łączyć wszystkie ważne miejsca
Ścieżki powinny być rozplanowane w taki sposób, by można było przejść nimi w szybki i łatwy sposób do wszystkich najważniejszych miejsc w ogrodzie. Uwzględnijmy zatem położenie wejść do budynków, wygodny dostęp do urządzonego oczka wodnego czy rabat kwiatowych.
Lepiej nie prowadzić ścieżek ogrodowych w bezpośrednim sąsiedztwie drzew i większych krzewów – ich rozrastające się korzenie mogą mieć negatywny wpływ na materiał, z którego wykonana jest ścieżka, czasami nawet zupełnie ją uszkadzając. Problematyczne mogą być również duże ilości liści opadających jesienią na alejki.
Projekt ogrodu a sposób wykonania ścieżki
Koniecznie weźmy też pod uwagę ogólny projekt ogrodu. Jeżeli naszym zamysłem było stworzenie jak najbardziej naturalistycznej i ekologicznej przestrzeni z mnóstwem zieleni, na ścieżce powinny się znaleźć naturalne materiały, takie jak kora drzewna lub plastry drewna. Alejka powinna wić się zakosami wśród kwitnących rabat i krzewów owocowych, imitując przebieg typowych wiejskich dróg.
W ogrodach zaprojektowanych w stylu modernistycznym wskazane jest natomiast, by układ ścieżek opierał się na liniach prostych i geometrycznych aranżacjach. Polecane materiały do ich budowy to przede wszystkim beton oraz kostka brukowa. Warto przemyśleć również, jak oświetlić ścieżki ogrodowe.

Ścieżka z kostki brukowej do tarasu
Funkcjonalność ścieżek ogrodowych
Rozpatrując ich funkcjonalność, zwróćmy uwagę, że ścieżki w ogrodzie muszą znajdować się na odpowiednim poziomie względem usytuowania innych elementów. Jeżeli alejka ma przebiegać tuż przy trawniku, warto ułożyć ją na tej samej wysokości, dzięki czemu łatwiej będzie kosić trawę.
Planując ścieżkę ogrodową bezpośrednio przy klombie kwiatowym czy grządce warzywnej, zadbajmy o to, by znalazła się trochę powyżej nich. Ograniczymy w ten sposób wypłukiwanie ziemi podczas podlewania lub opadów deszczu.
Jaka powinna być szerokość ścieżek ogrodowych?
Aby jedna osoba mogła wygodnie spacerować, ścieżka ogrodowa musi mieć szerokość przynajmniej 60 cm. Warto jednak zaplanować szerszą, jeśli często wykorzystujemy urządzenia ogrodowe o większych gabarytach lub gdy po prostu lubimy spacery w parze – dobrym wyborem będzie wtedy ścieżka o szerokości 120-160 cm.
Jak tanio zrobić ścieżki w ogrodzie? Kilka praktycznych porad
Czy tania ścieżka zawsze powstaje z najtańszego materiału?
Jeśli zależy Ci, żeby tanio zrobić ścieżkę, zastanów się, ile materiału tak naprawdę potrzebujesz. Gdy masz duży ogród, musisz zakupić surowce w większych ilościach, a więc nawet niewielka różnica w cenie będzie miała znaczenie, bo wchodzi tu efekt skali. Może być i tak, że koszt jakiegoś wypełnienia na ścieżkę wydaje się wysoki, ale skoro potrzebujemy go niewiele, to okazuje się, że jednak mieścimy się w budżecie.
Zresztą, budując ścieżki ogrodowe nie warto kierować się wyłącznie ceną, bo ma to być inwestycja na długie lata. Jeżeli nasze ,,tanie ścieżki” co sezon będą wymagały jakichś poprawek czy dopełnienia materiału, może to znacząco podbić ich ogólny koszt, a z pewnością dołoży nam pracy.
Tania ścieżka vs inne aspekty
Równie ważną kwestią jest ich funkcjonalność. Ścieżki w ogrodzie są narażone na duże obciążenia, wilgoć, niekorzystne warunki atmosferyczne i szereg innych czynników. Nie wolno też zapomnieć o aspekcie wizualnym, który dla wielu właścicieli ogrodów jest sprawą absolutnie priorytetową. W końcu dobrze zaprojektowana ścieżka może stać się prawdziwą ozdobą i kluczowym puntem w aranżacji przestrzeni.
Materiał na alejki musi być spójny ze stylem, w jakim utrzymany jest ogród i z designem całego otoczenia. Przykładowo, ścieżka z betonowych płyt dobrze się komponuje z ogrodzeniem z betonu, a kamienie użyte do budowy obrzeży trwnikowych mogą być pretekstem, aby wykorzystać ten motyw w innych elementach aranżacji.
Pomysły na tanią ścieżkę w ogrodzie
Ścieżka ogrodowa ze żwiru
Łatwa do wykonania i tania ścieżka w ogrodzie może powstać ze żwiru, który pasuje do niemal każdego stylu ogrodu. Niestety, sporym minusem jest jego szybkie roznoszenie się. W krótkim czasie spora część wypełnienia znajdzie się poza obszarem alejki, zwłaszcza gdy mamy dzieci, i konieczne będzie jego dosypanie. Podobnym do żwiru materiałem jest grys. Jego ostre krawędzie zapewniają lepszą przyczepność do podłoża niż w przypadku żwiru, który łatwo przesuwa się podczas chodzenia.
Aby stworzyć ścieżkę ogrodową ze żwiru, powinniśmy zacząć od warstwy drenażu o grubości ok. 10 cm, np. z tłucznia. Następnie kładziemy agrowłókninę, która ma przepuszczać wodę, a zarazem ogranicza rozwój chwastów. Całość wysypujemy kilkoma centymetrami żwiru lub grysu.

Ścieżki ogrodowe ze żwiru
Ścieżka wykonana z piasku
Jeśli chcemy tanio zrobić ścieżki ogrodowe, łatwo dostępny piasek będzie z pewnością trafnym wyborem. Daje nam namiastkę plaży w przydomowym zaciszu, choć niektórzy mogą narzekać, że chodzenie po nim w butach sprawia pewne problemy.
Proces budowy takiej ścieżki przebiega analogicznie jak tej żwirowej. Aby ograniczyć roznoszenie się i wymywanie piasku po deszczu, pamiętaj o wykonaniu obrzeży, np. z ozdobnych otoczaków lub kawałków drewna.
Ścieżki ogrodowe z kory drzew
Wielbiciele kory w ogrodzie stanowią bardzo liczną grupę. Trudno się temu dziwić, biorąc pod uwagę piękny, bardzo naturalny wygląd tego wypełnienia, które znajduje też zastosowanie w uprawie wielu gatunków. Wysypanie korą zarówno ścieżek, jak i rabat pozwoli uzyskać bardzo spójną aranżację.
Dość istotną wadą takiej alei jest jednak fakt, że kora drzewna ulega rozkładowi w miarę upływu czasu, łatwo się też roznosi i bywa rozwiewana przez wiatr. Konieczne będzie zatem jej regularne uzupełnianie (zwykle co sezon). Ścieżkę wykonasz w prosty sposób, robiąc wykop, wysypując go warstwą piasku o grubości ok. 15 cm i wypełniając dalej korą (jej warstwa powinna mieć ok. 10 cm).

Ścieżka z kory i plastrów drewna
Ułożenie ścieżek z kamieni
Do budowy takiej ścieżki możesz wykorzystać kamienie w różnych rozmiarach i kolorach. Będzie szczególnie dobrze pasowała do tradycyjnych ogrodów w stylu wiejskim, gdyż prezentuje się bardzo naturalnie. Materiał jest bardzo trwały i nie wymaga szczególnej pielęgnacji. Ceny są zróżnicowane.
Najchętniej wybierane są kamienie o nieregularnych kształtach i dość surowym wyglądzie. Chyba jedyną wadą jest to, że kocie łby po deszczu stają się śliskie i nietrudno wtedy o poślizgnięcie. Jeśli więc budujemy alejki do ogrodu np. dla osoby starszej, warto rozważyć inne tworzywo.
Jak stworzyć ścieżkę ogrodową z kamieni? Pierwszym etapem jest wykonanie podbudowy. Zaczynamy od wykopu o głębokości przynajmniej 20 cm. Do połowy wysokości wypełniamy go warstwą grubego piasku i dobrze ugniatamy. Dzięki temu podłoże będzie stabilne, a padająca na wierzch ścieżki woda deszczowa będzie mogła zostać odprowadzona.
Kolejny krok to położenie podsypki z cementu zmieszanego z piaskiem w stosunku 1:6, można też użyć więcej cementu, aby uzyskać większą zwartość, a więc proporcja 1:5 czy nawet 1:4. Warstwa podsypki powinna mieć grubość co najmniej 4 cm. Ostatni etap to ułożenie kamieni – wbijamy je drewnianym lub gumowym młotkiem płaską stroną ku górze.

Ścieżka ogrodowa z kamieni
Ścieżka z kawałków piaskowca
Takie chodniki ogrodowe można wykonać, wykorzystując nieoszlifowane kamienne płyty o różnych wielkościach i kształtach. Optymalna grubość to minimum 5 cm. Wykonanie będzie podobne jak w przypadku ścieżki z kamieni.
Warstwa podsypki może być zrobiona z cementu i piasku lub tylko z piasku, zależnie od typu powierzchni ogrodu. Na grunt piaszczysty zaleca się użycie mieszaniny cementu i piasku w proporcji 1:7, a na podłoże gliniaste sprawdzi się warstwa piasku o grubości 8-10 cm.
Szczeliny powstałe pomiędzy płytami wypełniamy zaprawą cementową lub drobnoziarnistym żwirkiem. Warto też zaimpregnować płyty specjalnym preparatem, ponieważ mają one tendencję do pękania pod wpływem mrozu.
Budowa ścieżki z betonu
Kolejny niezwykle popularny w naszym ogrodzie rodzaj ścieżki powstaje z płyt betonowych. Są łatwe w utrzymaniu, niedrogie i bardzo wytrzymałe. W sklepach znajdziemy je w różnych wariantach, ciekawym pomysłem są np. te o fakturze imitującej drewno. Ścieżka może być również wykonana z wylewanego betonu.
Jak układać płyty betonowe? Zaczynamy oczywiście od przygotowania podłoża, które powinno być wyrównanie i na którym powinna być zrobiona warstwa podbudowy, a więc zasadniczo nie różni się to od budowania ścieżki ogrodowej, do której wykorzystujemy kamienie. Przestrzeń pod płytami najlepiej wypełnić piaskiem.
Bardzo ważne jest jednak to, by płyty betonowe były położone w odpowiedniej odległości od siebie. Pamiętaj, że przecież nie muszą one przylegać do siebie, tak jak kawałki kostki brukowej, ale każda płyta może być ułożona z zachowaniem sporego odstępu od pozostałych – dzięki temu umożliwimy np. przechodzenie przez trawnik bez deptania go, a jednocześnie uda nam się tanio zrobić ścieżkę, bo zużyjemy niewiele materiału. Tak wykonana ścieżka wygląda również bardziej oryginalnie.
Właśnie w tym drugim przypadku kluczową sprawą jest takie dobranie wielkości odstępu poszczególnych płyt betonowych, by przechodząca po nich osoba mogła wygodnie zrobić krok. Najlepiej najpierw to wymierzyć i zaznaczyć sobie, w którym miejscu ma leżeć każda z nich. Zastanówmy się też, czy ścieżka będzie biegła w linii prostej czy przewidujemy jakieś zakręty.
Na ubity piasek kładziemy płyty betonowe i mocno przyciskamy. Można sobie pomóc młotkiem lub po prostu przygnieść je ciężarem własnego ciała, gdyż muszą być osadzone stabilnie. Upewnijmy się, że żadna z nich nie rusza się na boki, ponieważ zwiększałoby to ryzyko przyszłych uszkodzeń. Do wypełnienia szczelin pomiędzy płytami możesz wykorzystać ziemię, piasek, żwir albo nawet obsadzić je trawą.

Ścieżka betonowa
Tania ścieżka ogrodowa z kostki brukowej
Z kostki brukowej da się tanio zrobić ścieżki, o ile wybierzemy ich niedrogi wariant. W przypadku tego tworzywa ceny są mocno zróżnicowane. Przebieg prac budowlanych będzie wyglądał tu podobnie jak w przypadku wielu innych rodzajów ścieżek.
W około dwudziestocentymetrowym wykopie tworzymy warstwę nośną z piasku, tłucznia lub żwiru, a na nią wysypujemy podsypkę z piasku o grubości co najmniej 5 cm. Następnie układamy kostkę, tak by wystawała ponad poziom gruntu na jakieś 3 cm.
W przypadku kostki brukowej warto pomyśleć o mniej standardowym przebiegu ścieżek niż linie proste. Obecnie modne są obłe kształty, pełne łuków i zakoli, które łagodzą surowy design tego tworzywa.

Ścieżka z kostki brukowej
Ścieżka w ogrodzie z plastrów drewna
Alejki wykonane z plastrów drewna o dużym przekroju to niezwykle efektowny element ogrodu. Wyglądają bardzo naturalnie, a zarazem są eleganckie. Możesz wybrać ich zróżnicowaną wielkość i odcień barwny oraz ułożyć je w różnych odstępach, uzyskując ciekawe aranżacje.
Dość problematyczna będzie jednak konserwacja plastrów drewna – naprawdę skuteczna impregnacja powinna polegać na nasączeniu drewna specjalnym preparatem pod ciśnieniem, co można wykonać w niektórych tartakach, ale rzecz jasna generuje to koszty.
Niestety, sam materiał również nie jest tani, chyba że wykorzystasz drewno przeznaczone pierwotnie do innych celów, które jednak nie zostało zużyte i po prostu zalega. Możesz także pociąć pień grubego drzewa rosnącego w ogrodzie, np. jeśli zostało powalone w czasie burzy albo i tak było przeznaczone do wycięcia, bo stanowiło zagrożenie dla pobliskich budynków.
Oczywiście, aby wykonać plastry drewna samodzielnie, trzeba mieć odpowiednie narzędzia, a także pewną wiedzę i umiejętności, więc nie jest to rozwiązanie dla każdego. Czasami pozostaje nam zakup gotowego materiału w sklepie, co podnosi koszt wykonania w ogrodzie ścieżki tego rodzaju.
Plastry drewna o grubości ok. 10 cm układamy na dziesięciocentymetrowej podbudowie z gruboziarnistego piasku albo żwiru oraz na pięciocentymetrowej podsypce z piasku. Piaskiem i żwirkiem można także wypełnić szczeliny pomiędzy poszczególnymi plastrami.

Ścieżka z podkładów kolejowych w ogrodzie
Wykonanie podestów ogrodowych
Ścieżka w ogrodzie może mieć formę podestów ogrodowych. Są one praktyczne i ciekawie wyglądają. Większość osób decyduje się zakupić je w sklepie z artykułami budowlanymi, choć niektórzy wolą wykonać je samodzielnie.
Układanie podestów ogrodowych nie jest trudne, zwykle kładzie się je na warstwie agrotkaniny po uprzednim przygotowaniu podłoża w ogrodzie, a przestrzenie pomiędzy nimi wysypuje korą drzewną, żwirem lub drobnymi kamykami.
A może by wykonać ścieżkę w ogrodzie z cegły?
Cegła klinkierowa to również bardzo polecany materiał na ścieżki w ogrodzie. Ogromną zaletą jest w tym przypadku możliwość układania ich w najróżniejsze wzory, w zależności od naszych upodobań, a na rynku dostępnych jest naprawdę wiele form. Cegły są bardzo wytrzymałe dzięki wypalaniu w wysokiej temperaturze, niestraszne im znaczne obciążenia, mrozy, ulewne deszcze czy intensywne nasłonecznienie.
Taka ścieżka w ogrodzie powinna być wykonana na ubitej podbudowie z grubego piasku, żwiru lub tłucznia (grubość 10-15 cm). Na niej musi się znaleźć podsypka z piasku lub drobnego żwiru (ok. 5 cm).
Cegły układamy, mocno dociskając do podłoża, najskuteczniejsza będzie tutaj zagęszczarka, ale jeśli nie mamy możliwości skorzystania ze specjalistycznej maszyny, można pomóc sobie gumowym czy drewnianym młotkiem. Odstępy pomiędzy cegłami wypełnić należy piaskiem.

Elegancka ścieżka ogrodowa z kamieni
Ścieżki ogrodowe z płytek gresowych
Obecnie coraz większą popularność zyskują ścieżki ogrodowe z płytek gresowych. To bardzo praktyczny i elegancki materiał, który podkreśli nowoczesny charakter naszego ulubionego miejsca wypoczynku na świeżym powietrzu. Tworzywo charakteryzuje się możliwością wysokiej indywidualizacji, a mocne, grube płyty są łatwe w montażu.
Jak wykonać ścieżkę ogrodową w stylu eko?
Materiały z odzysku to dobry sposób na to, jak zrobić ścieżkę w ogrodzie tanim kosztem, a jednocześnie z korzyścią dla środowiska naturalnego. Kreatywność ludzka nie zna tu granic. Można zużyć stare deski i belki drewniane, a także gruz oraz inne materiały, które pozostały nam po budowie domu (np. pustaki, cegły, dachówki czy betonowe bloczki).
Niektórzy wykorzystują też wbite w ziemię denkiem do dołu szklane butelki czy słoiki, ale w tym przypadku trzeba bardzo uważać, by nie rozbić szkła. Często można spotkać się z pomysłem, by zrobić ścieżkę w ogrodzie tanim kosztem przy użyciu starych podkładów kolejowych. Może to być jednak niebezpieczne, bo zwykle nie wiemy, jakich preparatów użyto do impregnacji drewna – dawniej powszechnie wykorzystywano do tego rakotwórczy olej kreozotowy.

Ścieżka ogrodowa eko – z drewna
Podsumowanie
Jeśli zastanawiasz się, czym wyłożyć ścieżkę, oprócz ceny wypełnienia weź pod uwagę czynniki, takie jak funkcjonalność czy walory ozdobne. Pamiętaj, że nie w każdym ogrodzie ten sam materiał sprawdzi się równie dobrze, bo należy wziąć pod uwagę indywidualne uwarunkowania danej przestrzeni, przede wszystkim design pozostałych elementów ogrodu, takich jak płoty, elewacje budynków, obrzeża trawników czy murki otaczające klomby.