Jak zrobić wylewkę betonową? Poradnik
Wylewka betonowa to najlepszy możliwy podkład pod wszelkiego rodzaju okładziny podłogowe. Cechuje ją wytrzymałość, dobra przewodność cieplna i łatwość w łączeniu z innymi materiałami. Na wylewce można położyć płytki ceramiczne i kamienne, panele drewniane, PCV czy laminowane lub wykładziny. Jak zrobić wylewkę betonową? Dowiedz się już teraz.
Spis treści
- 1 Rodzaje wylewek betonowych
- 2 Jak zrobić wylewkę podłogową krok po kroku?
- 3 Jak kłaść wylewki samopoziomujące?
Rodzaje wylewek betonowych
Wylewka betonowa nie zawsze oznacza to samo. W budownictwie możemy wydzielić następujące jej rodzaje:
- wylewka podpodłogowa (stropowa);
- wylewka podłogowa;
- wylewka wyrównująca.
Wylewkę podpodłogową zwykle wykonuje ekipa budowlana, służy ona do zespolenia elementów stropu i stworzenia podstawy pod podłogę. Najpewniej nigdy nie będziesz jej wykonywać samodzielnie. Często jest nierównana, a jedynie wylewana za pomocą pompy i rozgarniana.
Wylewka podłogowa to główna warstwa betonu w pomieszczeniu. Oddzielona jest ona od stropu i ścian materiałem izolacyjnym, wewnątrz niej prowadzi się instalacje hydrauliczne czy umieszcza wodne ogrzewanie podłogowe. Musi być idealnie równa i pozioma, dzięki czemu wykończenie podłogi będzie o wiele prostsze. Wylewka podłogowa i podpodłogowa zwykle wykonywane są jako wylewki cementowe.
Wylewki wyrównujące stosuje się w przypadku remontów. W starszych budynkach czy po demontażu płytek, podłoże może być nierówne. By położyć na nim podłogę, konieczne jest wygładzenie powierzchni. Do tego celu służą przeważnie wylewki samopoziomujące na bazie bezwonnego siarczanu wapnia.
Jak zrobić wylewkę podłogową krok po kroku?
Wylewki betonowe nie są skomplikowane do wykonania, ale wymagają sporo siły i czasu. Ciężar betonu jest dość znaczny, a do jego rozprowadzania i wygładzenia mogą być konieczne duże pokłady cierpliwości. Jeżeli posiadasz te cechy, to poradzisz sobie z wylewką, nawet gdy nie masz doświadczenia.
Narzędzia które musisz posiadać przed wykonywaniem wylewki
Jak większość prac budowlanych, także wylewki betonowe wymagają zgromadzenia niezbędnych narzędzi. W tym przypadku większość z nich jest dość prosta, chociaż ekipy budowlane niekiedy korzystają ze skomplikowanych urządzeń, takich jak agregaty do posadzek.
Do wykonania wylewki będziesz potrzebować:
- łopaty;
- taczki i wiader;
- równej deski do ściągania betonu;
- pacy styropianowej;
- dwóch lub trzech stalowych profili o długości jednej ze ścian pomieszczenia;
- poziomica i miarka.
Jeżeli chcesz samodzielnie wykonać także masę betonową, musisz posiadać dodatkowo betoniarkę. Polecamy jednak zakupić gotowy beton. Dzięki temu pewna będzie jego wytrzymałość, jakość i zastosowanie dodatków modyfikujących, dostosowanych do warunków w pomieszczeniu. Betoniarnie mają duże doświadczenie w wykonywaniu betonu, więc warto z niego skorzystać. Szczególnie jeżeli nie posiadasz betoniarki, wówczas opcja zakupu gotowego betonu będzie także wyraźnie tańsza.
Proces przygotowania podłoża pod wylewkę betonową
Oprócz betonu, o którym już wspomnieliśmy, do wykonania wylewki podłogowej będziesz potrzebować także dodatkowych materiałów, mających zapewnić izolację, dylatację i odpowiednie wzmocnienie płyty wylewkowej.
Folia budowlana
Dolną warstwę powinna stanowić czarna folia budowlana. Rozłóż jej arkusze “na zakładkę” i w taki sposób by nachodziła na ściany powyżej betonu. Folię do ściany najlepiej przykleić taśmą papierową, dzięki temu nie będzie opadać.
Styropian – podkład podłogowy
Na folii należy ułożyć podkład podłogowy. Jego zadaniem jest izolacja termiczna i akustyczna wylewki. Przeważnie wykonuje się go z płyt styropianowych o dużej twardości i grubości 40-50 mm. Styropian do podłóg jest zwykle opisany przez producenta jako przeznaczony do tego celu. Jeżeli planujesz ogrzewanie podpodłogowe, musisz dobrać także styropian, który będzie do niego dostosowany.
Cieńsze styropiany stosuje się w podkładzie betonowym podłogi parteru. Grubsze dobrze nadają się do izolacji akustycznej stropów piętra.
Ogrzewanie podłogowe i instalacje
Rurki, które będą pełnić funkcję grzewczą w ogrzewaniu podłogowym układa się na styropianie, mocując je za pomocą plastikowych uchwytów. Jeżeli w podłodze mają przebiegać innego rodzaju instalacje wodne czy grzewcze, także powinny być ułożone na styropianie i do niego przytwierdzone.
Zbrojenie
Na powierzchni styropianu lub rur instalacji należy ułożyć zbrojenie z siatki stalowej z drutu 3 mm z oczkami wielkości 10 lub 15 cm. Arkusze siatki układa się z zakładką około 3 oczek na całej powierzchni pod wylewkę podłogową.
W przypadku instalacji wodnych i grzewczych, maty zbrojące nie powinny leżeć bezpośrednio na rurkach. Należy wykonać podkładki dystansujące, najlepiej ze styropianu. Druty powinny znajdować się kilka milimetrów nad rurkami.
Dylatacje obwodowe
Kolejnym ważnym krokiem przygotowania podłożą są dylatacje obwodowe. Należy układać je wzdłuż każdej ściany. Wykonuje się je z pomocą pianki poliuretanowej o grubości od 4 do 12 mm. Wylewka betonowa dociśnie ją do ścian.
Pianka poliuretanowa zapewni możliwość pracy płyty wylewki wzdłuż ścian, dzięki czemu nie będzie ona pękać.
Przygotowanie pomieszczenia do wylewania betonu.
Zanim przystąpisz do wylewania betonu, musisz przygotować do tego pomieszczenie. Ułóż dwa profile w odległości, w której będziesz mógł ściągnąć po nich beton przygotowaną deską. Odpowiednia odległość to 1 lub 1,5 m. Ustaw górną powierzchnię profilu na wysokości górnej krawędzi grubości warstwy betonu. Wypoziomuj profile i ustal kąt prosty, między nimi a ścianą.
W ten sposób stworzysz ramy dla pierwszego etapu wylewki betonowej.
Jak zrobić wylewkę podłogową?
Gdy przygotujesz wszystko, możesz przystąpić do lania wylewki. Partie wilgotnego betonu nie powinny być zbyt duże, dobrą ilością na jedno zaciągnięcie są 2-3 wiadra (około 20-30 litrów).
Wlej beton między profile ramowe i zaciągnij za pomocą deski. Nierówności delikatnie zatrzyj pacą. Przesuwaj się w ten sposób aż do końca pierwszego etapu. Wyjmij ze świeżego betonu profil ramowy i przełóż go na kolejne miejsce, 1 lub 1,5 m dalej. Powtarzaj cały proces aż do wykonania wylewki betonowej na całej podłodze.
Gdy skończysz w wylewce pozostaną zagłębienia po profilach ramowych. To jednak dobra wiadomość, ponieważ będą one tworzyć dylatacje pośrednie na płycie wylewki. Dzięki temu betonowy podkład podłogowy nie będzie pękać. Gdy całość wyschnie, rozrób w wiadrze beton, zalej wgłębienia i wyrównaj je pacą. Wylewka betonowa jest gotowa.
Jak kłaść wylewki samopoziomujące?
Samopoziomująca wylewka betonowa to specjalny rodzaj masy budowlanej do wyrównywania podłogi przed położeniem posadzki. Inne nazwy to wylewka anhydrytowa czy siarczanowa. Jej położenie jest stosunkowo proste, a z pewnością ułatwi położenie płytek czy paneli podłogowych.
- Przygotowanie podłoża zaczynamy od oczyszczenia go z pozostałości klejów, mas bitumicznych i innych pozostałości starych posadzek.
- Jeżeli zauważysz pęknięcia należy naprawić je za pomocą masy cementowej lub żywicy epoksydowej i maty z włókna szklanego. Następnie za pomocą pianki montażowej uszczelnij szczeliny między ścianą a podłogą. Zabiegi te są konieczne, ponieważ masa samopoziomująca jest dość rzadka i łatwo wpływa we wszelkie zagłębienia.
- Po tym zabiegu warto odkurzyć powierzchnię pomieszczenia. Całe podłoże zagruntuj specjalistycznym preparatem. Grunt dodatkowo uszczelni podłoże, dzięki czemu wylewka będzie skuteczniejsza. Wzdłuż ścian ułóż dylatacje obwodowe z samoprzylepnej pianki poliuretanowej.
- Teraz ustal jakiej potrzebujesz grubości warstwy, by uzyskać idealnie poziomą powierzchnię. Zrobisz to za pomocą długiej poziomicy i miarki. Na tej podstawie będziesz mógł określić ile materiału potrzebujesz.
- Gdy przygotowanie podłoża masz za sobą i masz odpowiednią ilość masy, możesz przystąpić do jej wylewania. Przygotuj wylewkę wyrównującą zgodnie z instrukcją podaną na opakowaniu. Oznacza to zwykle, że należy wymieszać ją z wodą w odpowiednich proporcjach, wymieszać, odstawić na kilka minut i ponownie wymieszać.
- Zaprawę wylewaj pasami po 30-40 cm. Musisz robić to szybko i sprawnie, ponieważ musisz pokryć całą podłogę zanim którykolwiek z fragmentów wylewki zacznie wysychać. Najlepiej by jedna osoba przygotowywała masę, a druga wylewała ją od razu na podłoże.
- Rozprowadź dokładnie wylewkę wyrównującą na całej powierzchni. Jeżeli chcesz polepszyć jakość wylewki, odpowietrz ją za pomocą wałka kolczastego. W zależności od warunków, należy odczekać od 1 do 7 dni przed ułożeniem posadzki.