Jak zwalczyć glony w akwarium?

Jak zwalczyć glony w akwarium i cieszyć się czystą, przejrzystą wodą? Jakie są rodzaje glonów i jak zminimalizować ich wzrost? Mamy na to wiele sposobów. Sprawdź!

Jak zwalczyć glony z akwarium

Skąd biorą się glony w akwarium?

Pojawienie się glonów w akwarium jest związane z procesem fotosyntezy, który pozwala organizmom roślinnym wytworzyć energię potrzebną do wzrostu. Uzyskują ją one ze światła słonecznego, wody i dwutlenku węgla. Zakładając akwarium, należy pamiętać, że glony i rośliny akwariowe konkurują ze sobą o substancje odżywcze. Ich ilość w akwarium powinna być równa zapotrzebowaniu roślin; nadmierna ilość składników odżywczych sprawi, że będą się nimi żywić również glony, a co za tym idzie, będą one się rozrastać. Sprawa jednak nie jest taka prosta, ponieważ ważna jest tu nie tylko ich ilość, ale też proporcje pomiędzy poszczególnymi składnikami. Zaburzenie tych proporcji sprawia, że rośliny nie są w stanie pobierać odpowiedniej ilości substancji odżywczych z wody, natomiast chętnie korzystają z nich mniej wymagające glony.

Podsumujmy i zobaczmy, jakie czynniki są najczęstszą przyczyną występowania glonów w akwarium:

  1. Nadmierny wzrost glonów to często efekt nierównowagi w dostarczaniu światła i węgla oraz w nawożeniu mikroelementami.
  2. Niektóre glony w akwarium rozwijają się, gdy pojawia się w nim nadmiar makroelementów.
  3. Rozwojowi niektórych rodzajów glonów służy nadmierna ilość składników odżywczych: nadmiar fosforanów, przedawkowanie żelaza.
  4. Niedostateczna filtracja związana ze słabą cyrkulacją wody i nierównowaga we florze bakteryjnej to kolejne przyczyny wzrostu glonów.
  5. Zakwit wody pojawia się, gdy w akwarium panują nieodpowiednie parametry wody, w tym nagły wzrost pH,
  6. Nadmierna ilość pożywienia dla ryb może spowodować rozrost glonów (znaczenie ma tu zwłaszcza rozpuszczony węgiel organiczny, gromadzący się w akwarium przy zbyt rzadkiej podmianie wody).

Jak ograniczyć wzrost glonów w akwarium?

Znając główne czynniki mające wpływ na rozrost glonów, możemy przystąpić do zmian w naszym akwarium, które będą miały na celu uzyskanie czystej wody. Trzeba jednak zaznaczyć, że glony są naturalnymi mieszkańcami każdego zbiornika wodnego i nie istnieje sposób, który pozwoliłby się nam pozbyć glonów w 100%. Nasze starania zaczynamy od sprawdzenia parametrów wody przy użyciu testów akwarystycznych. Sprawdzamy też, czy ilość dostępnego światła jest dostosowana do ilości węgla i nawozów. Jeśli sprawdzone parametry odbiegają od normy, musimy je skorygować. Należy też ustalić, jakie rodzaje glonów pojawiły się w naszym akwarium. Można bez przesady stwierdzić, że podstawą w walce z glonami jest zachowanie czystości.

O co należy zadbać, by nadmiar glonów w akwarium nie stanowił już problemu? Jakie są sposoby zwalczania glonów?

  • Konieczny będzie tu dobry, odpowiednio wyposażony w media filtracyjne filtr, który będzie działał przez cały czas.
  • Światło przy akwarium nie powinno być zapalone dłużej niż 10 godzin dziennie (a roślinom wystarczy nawet tylko 8 godzin dziennie).
  • Wymieniamy 1/3 wody co najmniej co dwa tygodnie.
  • Dostosowujemy ilość ryb do wielkości akwarium. Uznaje się, że idealny stosunek wynosi 1 l wody na 1 cm długości ryby.
  • Nie przekarmiamy ryb.
  • Hodujemy glonojady, ślimaki lub krewetki, które przyczyniają się do oczyszczania wody.
  • Zapewniamy roślinom akwariowym dostateczną ilość substancji odżywczych.

Dlaczego woda w akwarium robi się zielona? To wyjątkowo często pojawiający się problem, a jego przyczynę stanowią szybko rozmnażające się glony jednokomórkowe. Wymiana wody na czystą nie przynosi zwykle spodziewanych rezultatów, ponieważ w krótkim czasie znów pojawia się mętność. W takim przypadku skuteczną metodę stanowi zewnętrzna lub wewnętrzna lampa UV. Dzięki niej woda napromieniowywana jest promieniowaniem UV, które usuwa glony jednokomórkowe. Zwykle wystarczy użyć lampy przez kilka dni, by woda znów była czysta. Można je także stosować zapobiegawczo. W sklepach znajdziemy zestawy zawierające filtr wraz z wbudowaną lampą UV, którą można włączać i wyłączać przy pomocy przycisku. Takie rozwiązanie oczywiście znacznie ułatwi nam zahamować rozwój glonów.

Szukając najlepszych metod na uciążliwe glony w akwarium, najpierw należy sięgnąć po naturalne sposoby. Jeśli jednak z różnych względów nie są one skuteczne lub też niemożliwe do wprowadzenia, należy sięgnąć po specjalistyczne środki do zwalczania glonów. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na preparaty wyprodukowane na bazie naturalnych wyciągów, przywracających równowagę w zbiorniku wodnym. Może to być na przykład nawóz bez dodatku fosforanów, który wpływa korzystnie na wzrost roślin, a jednocześnie nie grozi nam po jego zastosowaniu zakwit wody. A oto kilka dodatkowych informacji na temat chemicznych środków usuwających glony w akwarium:

  • Preparaty w postaci płynu lub kapsułek dodaje się przy każdej podmianie wody. Znajdujące się w nich bakterie i enzymy przyspieszają rozpad substancji organicznych, a przy tym wpływają korzystnie na rozwój roślin, przywracając równowagę biologiczną. Uwaga! Wiele z takich preparatów (jak na przykład związki humusowe) zakwasza wodę, a w efekcie obniża jej pH, dlatego podczas ich stosowania należy bezwzględnie przestrzegać dawkowania.
  • Czas kuracji preparatami o silniejszym działaniu zwykle wynosi od 2 do 4 tygodni.
  • Najlepsze efekty przynosi stosowanie odpowiednich środków natychmiast po zauważeniu wykwitów, zależy to jednak od rodzajów glonów (patrz usuwanie glonów pojawiających się w postaci nalotu na szkle, o którym mówimy na końcu artykułu).
  • Niektórych preparatów nie można stosować jednocześnie, dlatego przed ich użyciem należy dokładnie przeczytać ulotkę załączoną przez producenta.
Akwarium z glonami

Akwarium z glonami

Jak usunąć z akwarium czarne glony nitkowate i krasnorosty (glony czerwone)?

Czarne glony nitkowate przypominają kształtem włókna i mają kolor od zielonoszarego do czarnego. Porastają głównie wodorosty znajdujące się w zbiornikach wodnych. Częstą przyczyną ich powstawania w akwarium jest niedobór dwutlenku węgla lub źle dobrane oświetlenie (zbyt duża ilość światła), a także nadmierna ilość zanieczyszczeń. Jak usunąć takie glony? Dobre efekty przynoszą na przykład ciekłe węgle. Stosowane w dawce podstawowej pozwalają utrzymać ilość glonów na odpowiednim poziomie, jednak jeśli już zauważyliśmy ich nadmiar, należy zastosować podwójną dawkę. Zanurzamy rękę z węglem w strzykawce i spryskujemy glony pod wodą. W tym czasie dobrze będzie wyłączyć filtr, by zapobiec szybkiemu przemieszczaniu się i rozcieńczeniu węgla. Czarne i szare glony pływające pomiędzy wodorostami powinny zniknąć w przeciągu kilku dni. W przypadku tych glonów skuteczne są również naturalne sposoby, na przykład usuwanie ręczne. Bierzemy szczoteczkę do zębów, zanurzamy ją w wodzie i nawijamy glony na włosie. Usuwamy też zaatakowane fragmenty liści roślin, a na koniec wymieniamy wodę w akwarium. W skrajnych przypadkach konieczne może być zastosowanie środków chemicznych, które jednak mogą doprowadzić do szybkiego obumierania roślin.

Co warto wiedzieć na temat krasnorostów w akwarium? Jak zahamować nadmierny rozrost glonów?

  • Krasnorosty to purpurowe, grafitowe lub brązowe glony, które tworzą skupiska małych włosków przypominające pędzelki. Porastają rośliny, sprzęty i zwierzęta wodne.
  • Przyczyną pojawiania się krasnorostów jest niedostateczna filtracja, ale rozwijają się też przy zbyt rzadkiej podmianie wody. Na ich wzrost ma wpływ również twardość wody i zbyt duże ilości składników odżywczych.
  • Trudno usunąć glony czerwone w sposób mechaniczny.
  • Dobre efekty w usuwaniu krasnorostów z akwarium przynosi dwutlenek węgla, który reguluje parametry wody, zapobiegając podwyższaniu się pH.
  • W przypadku punktowych wykwitów pobieramy preparat zawierający węgiel do strzykawki i dozujemy bezpośrednio na glony, natomiast jeśli krasnorosty zaatakowały większe połacie naszego zbiornika, należy zastosować preparat w większych dawkach, bezpośrednio do wody.
  • Rzadziej występujący krasnorost Compsopogon porasta żwir, korzenie i rośliny. Trzeba go usuwać mechanicznie, ale niekiedy pomaga też bezpośrednie polewanie preparatem z węglem albo z wodą utlenioną oraz zaciemnienie akwarium na kilka dni.
Czyszczenie akwarium gąbką

Czyszczenie akwarium gąbką

Jak usunąć z akwarium zielone glony nitkowate?

Zielone glony nitkowate mają postać długich, zielonych “włosów” zaplątanych w rośliny. Najczęściej powstają w akwariach oświetlonych w nadmiarze przez światło słoneczne i przy niskiej zawartości dwutlenku węgla, ale ich rozwojowi sprzyja też niedobór makroelementów (zbyt małe dawki azotu i fosforu). Zielone glony w akwarium najlepiej usuwać przy pomocy preparatów zawierających węgiel lub ręcznie, przy użyciu szczoteczki do zębów. Doskonałe efekty przynosi też rozmieszczenie w zbiorniku krewetek i glonojadów. Ponowny zakwit glonów możemy powstrzymać, jeśli zmniejszymy ilość ryb w akwarium, a także jeśli zaopatrzymy się w filtr z wylotem na powierzchni, który pomoże utrzymać wodę w ciągłym ruchu.

O czym warto pamiętać, jeśli chcemy usunąć glony zielone w założonych akwariach?

  1. Zielenice punktowe najłatwiej usunąć, aplikując preparat z węglem bezpośrednio na zmienione miejsca. Glon zmieni swój kolor z zielonego na biały i będzie łatwy do usunięcia.
  2. Należy zadbać o odpowiednią ilość dwutlenku węgla w zbiorniku. Powinien on docierać do wszystkich miejsc w akwarium (pomocne może tu być dodatnie pompy).
  3. Gatunki ryb, które pomagają w usuwaniu zielonych glonów z akwarium to grubowarg syjamski, molinezja i brzanka sumatrzańska.
  4. Krewetki, które warto hodować, jeśli obawiamy się nadmiernego rozrostu zielonych glonów, to krewetki Amano, Caridina japonica i Red Cherry.
  5. Im więcej światła w akwarium, tym bardziej należy wodę nasycać dwutlenkiem węgla.

Jak usunąć sinice i brunatnice z akwarium?

W naturze sinice występują przede wszystkim w spokojnych, ciepłych zaporach wodnych i w jeziorach, a więc w miejscach, w których mamy do czynienia z dużą ilością światła i składników odżywczych. W akwariach pojawiają się w postaci niebieskozielonej powłoki (śluzu) na piasku, roślinach i wyposażeniu. Główną przyczyną powstawania sinic w akwariach jest niedobór azotu i fosforu w wodzie. Pierwszy krok, jaki trzeba wykonać, jeśli chcemy pozbyć się glonów, to odkurzanie zaatakowanych powierzchni. Następnie można rozpocząć dozowanie nawozu zawierającego dodatki fosforu i azotu. Warto też wykonać testy na fosforany i azotany, ponieważ kluczowe jest tu zadbanie o to, by ich poziom nie spadł do zera. Duże znaczenie w walce z sinicami w akwarium będzie też miało zapewnienie odpowiedniego oświetlenia. Przede wszystkim, dobrą metodą jest zaciemnienie akwarium na kilka dni. Po tym czasie wymieniamy większą ilość wody i wymieniamy oświetlenie na świetlówki, lampy LED lub lampy wyładowcze.

Jakie jeszcze są skuteczne metody zwalczania glonów?

  • W celu zapobiegania rozwojowi sinic w świeżo założonych akwariach należy zasadzić dużą ilość szybko rosnących roślin.
  • Dobre efekty przynosi ręczne usuwanie glonów.
  • Regularnie czyścimy filtry.
  • Ograniczamy karmienie ryb.
  • Systematycznie wymieniamy wodę.
  • Dodajemy pompę, która wprowadzi wodę w ruch.

Brunatnice, jak mówi sama nazwa, to glony koloru brązowego. Pokrywają one w akwarium szkło, rośliny, podłoże i akcesoria, tworząc naloty i włoski. Glony te są miękkie w dotyku i łatwo je usunąć w sposób mechaniczny. Uznaje się, że główną przyczyną ich rozwoju w akwariach roślinnych jest zbyt słabe oświetlenie, ale warto też zrezygnować z wody kranowej na rzecz filtra odwróconej osmozy.

czyste akwarium roślinne

czyste akwarium roślinne

Jak usunąć zielone glony na szkle?

Zielony, pylisty nalot na szybach akwarium to zielenice jednokomórkowe. Trudno je usunąć, a ich pojawienie się może mieć wiele różnych przyczyn. Ten rodzaj glonów często pojawia się w nowo założonych akwariach roślinnych, jednak znajdziemy go także w akwariach działających przez dłuższy czas. Z łatwością dostaje się do zbiornika wraz z zainfekowanymi roślinami. Warto tu zaznaczyć, że zielone glony występujące w postaci nalotu na szkle łatwo pomylić z zielenicą punktową, która tworzy na szkle zielone, trudne do usunięcia plamy. Pojawiające się na ściankach akwarium glony zielone można z kolei z łatwością usunąć przy pomocy czyścika magnetycznego. Po wyczyszczeniu ścian akwarium glony mogą pojawić się powtórnie, dlatego ważna jest tu prewencja:

  1. Nie przepełniamy naszego zbiornika.
  2. Nie przekarmiamy rybek.
  3. Instalujemy w akwarium dobry filtr.
  4. Często zmieniamy wodę.
  5. Czyścimy powierzchnię ścianek akwarium skimmerem.

Co ciekawe, najlepszym sposobem na pozbycie się glonów porastających szkło akwarium, jest pozwolenie na to, by skończyły one swój cykl życia. Jeśli zauważymy glony na szybie, nie ruszamy ich i pozwalamy, by rosły 3 tygodnie, a nawet miesiąc. Kiedy skończą swój cykl życia, same zaczynają obumierać. Wówczas wystarczy wypuścić połowę wody z akwarium i wytrzeć szkło ręcznikiem papierowym, usuwając obumarłe, dorosłe osobniki. Jeżeli szybę porasta grubsza warstwa glonów, usuniemy ją z łatwością przy użyciu karty płatniczej. Po dokładnym usunięciu martwych zarodników glonów należy starannie wyczyścić filtr i napełnić ponownie zbiornik wodą. Uwaga! Jeśli stracimy cierpliwość i zaczniemy usuwać glony w akwarium na przykład już po tygodniu, wszystkie zarodniki glonów rozprzestrzenią się w wodzie, zakażając nowe miejsca w zbiorniku.