Jaka brama wjazdowa – przesuwna czy rozwierna?
Brama wjazdowa to inwestycja na długie lata, powinna więc być dobrze przemyślana. Wbrew pozorom wcale nie tak łatwo wybrać najlepszą bramę na swoją posesję – na rynku dostępnych jest wiele modeli, które różnią się między sobą nie tylko wyglądem, ale też sposobem otwierania. Wyróżniamy zatem bramy wjazdowe przesuwne oraz rozwierne, które mogą się dzielić na jeszcze inne rodzaje. Przedstawimy mocne i słabe strony każdego z tych rozwiązań.
Spis treści
Aby wiedzieć, jaką bramę wjazdową wybrać, trzeba wiedzieć, na co w ogóle zwrócić uwagę. Spróbujemy zatem doradzić, który rodzaj bramy najlepiej nada się lepiej na wąską posesję, a jaki powinniśmy wybrać na tę z podjazdem o mocno ograniczonej powierzchni.
Bramy wjazdowe przesuwne – wady i zalety
Jednym z najważniejszych atutów, jakimi charakteryzuje się brama przesuwna, jest wygoda użytkowania. Na skutek silnego wiatru nie nastąpi jej niekontrolowane zatrzaśnięcie.
Dobrze sprawdzi się na posesji charakteryzującej się krótkim podjazdem, gdyż otwiera się równolegle do ogrodzenia, przylegając do niego od strony wewnętrznej. Tym samym jej otwarte skrzydła nie zajmują i tak już ograniczonej przestrzeni działki przy płocie.
Z drugiej strony, brama przesuwna nie będzie mogła funkcjonować, jeśli mamy bardzo wąską posesję – może nie być wystarczająco miejsca przy ogrodzeniu, aby wsunąć skrzydło.
Bramy wjazdowe przesuwne zwykle cechują się wyższą ceną niż rozwierne, co może zostać uznane za ich wadę, ale wiele osób uważa, że warto zainwestować w nie nieco więcej.
Bramy przesuwne szynowe czy samonośne?
Do wyboru mamy bramy przesuwne samonośne oraz szynowe. W przypadku tych pierwszych nie następuje kontakt skrzydła z nawierzchnią, gdyż przesuwa się je kilka centymetrów ponad nią. Dzięki temu nie ma ryzyka jego zablokowania przypadkowym przedmiotem znajdującym się na podjeździe.
W drugim rodzaju bramy skrzydło przesuwane jest po szynie zamontowanej w fundamencie. Problem w tym przypadku mogą stanowić gromadzące się tam zanieczyszczenia, np. liście czy kamienie, które mogą utrudnić lub uniemożliwić jej otwarcie. Konieczne jest również regularne usuwanie śniegu zalegającego pod bramą.
Bramy przesuwne – o czym trzeba pamiętać?
Należy pamiętać o tym, by prawidłowo określić szerokość bramy wjazdowej przesuwnej podczas planowania jej budowy. Aby mogła się otwierać, konieczna jest odpowiednia przeciwwaga, co znaczy, że konstrukcja zajmie 30 do 40% więcej niż długość samego skrzydła bramy. Wyznaczenie właściwej szerokości bramy przesuwnej jest istotne, bo musimy wiedzieć, czy mamy do dyspozycji odpowiednią przestrzeń ogrodzenia przy wjeździe.

Brama wjazdowa przesuwna
Brama wjazdowa rozwierna
Bramy rozwierne, zwane też uchylnymi, są często wybierane przez właścicieli posesji długich, ale wąskich, generalnie wszędzie tam, gdzie nie byłoby możliwości zainstalowania bramy przesuwnej.
Zaletą bramy rozwiernej jest to, że jej skrzydła mogą być bardziej zdobne. W przypadku tych przesuwnych wypukłe elementy dekoracyjne mogłyby stanowić przeszkodę w swobodnym otwieraniu i zamykaniu. Przepięknie kuta brama skrzydłowa pomoże nadać posesji klasyczny, niebywale estetyczny wygląd.
Bramy skrzydłowe na ogół są tańszym rozwiązaniem niż przesuwne, ale mają też swoje wady. Nie powinny być instalowane na mocno nachylonym terenie posesji i zajmują dużo przestrzeni na podjeździe.
Brama wjazdowa jedno- czy dwuskrzydłowa?
Tradycyjna brama wjazdowa dwuskrzydłowa to najczęstszy wybór, choć istnieją również bramy uchylne jednoskrzydłowe, instalowane na ogół na bardzo dużych działkach.
W obu rodzajach bramy uchylnej również konieczne jest regularne usuwanie z terenu wokół niej śniegu oraz różnego rodzaju śmieci, aby skrzydła otwierały się bez przeszkód.
Bramy skrzydłowe – o czym należy pamiętać?
Podczas montażu należy zwrócić szczególną uwagę na prawidłowe wypoziomowanie skrzydeł, co przy otwieraniu automatycznym odgrywa ogromną rolę dla funkcjonowania mechanizmu. Aby skrzydła nie otwierały ani nie zamykały się samoistnie, montowane są specjalne rygle i ograniczniki.
Parkowanie w promieniu otwierających się skrzydeł jest niemożliwe, o czym łatwo można zapomnieć podczas projektowania. Brama nie może się też otwierać na zewnątrz posesji.

Brama wjazdowa rozwierna
Jaką bramę wjazdową wybrać?
Estetyka i funkcjonalność
Istnieje kilka aspektów, które należy wziąć pod uwagę, dokonując wyboru bramy wjazdowej. Najważniejsze z nich to kształt działki i jej rozmiary. Przykładowo, aby skrzydło bramy przesuwnej mogło się swobodnie wsunąć, konieczne jest posiadanie ogrodzenia o odpowiedniej szerokości od frontu. Nie mniej ważny jest estetyczny wygląd bramy i jej wizualne dopasowanie do stylu, w jakim utrzymany jest budynek i jego otoczenie.
Zwróćmy również uwagę na materiał, z jakiego stworzone są elementy bramy oraz jakość tego wykonania. Istotne jest, aby konstrukcja wykazywała wysoką odporność na działanie czynników atmosferycznych, bo przecież ma nam posłużyć przez długie lata.
Odpowiednia i regularnie wykonywana konserwacja odgrywa szczególną rolę w przypadku ogrodzeń drewnianych. Pamiętajmy też, że brama będzie cały czas narażona na promieniowanie słoneczne, powinna być więc zabezpieczona przed szybkim blaknięciem.
Z pilotem czy bez – jaką bramę wjazdową wybrać dla mojej posesji?
Zastanówmy się też, czy chcemy używać pilota do otwarcia bramy czy otwierać ją w sposób tradycyjny. Pierwsze rozwiązanie będzie się wiązało z większymi nakładami finansowymi, jednak jest też niebywale przydatne.
Może się okazać, że chęć zaoszczędzenia pieniędzy ostatecznie wyjdzie na gorsze i pożałujemy braku inwestycji w odrobinę wygody. Z drugiej strony montowanie droższej bramy automatycznej może być nieopłacalne dla niedzielnego kierowcy, który w ogóle rzadko ją otwiera.
Podsumowanie
Na rynku dostępne są bramy przesuwne (szynowe i samonośne) oraz bramy skrzydłowe (wśród których prym wiodą te o dwóch skrzydłach). Mogą być wykonane z różnego rodzaju tworzyw, być różnie zdobione czy malowane – to, na jaki wariant się zdecydujemy, zależy już od naszych preferencji. Liczba modeli jest na tyle duża, że każdy bez problemu znajdzie coś dla siebie.
Przy wyborze danego rodzaju bramy należy jednak pamiętać o kilku czynnikach związanych z kształtem i usytuowaniem naszej posesji, m.in. o szerokości ogrodzenia oraz ilości dostępnego miejsca na podjeździe.